دوازده ایراد اساسی و نگران کننده به "شورای ملی تصمیم"
 


بعد از انتشار بیانیه شش ماده ای "شورای ملی تصمیم", عکس العمل های متفاوتی توسط هموطنان در نقد این شورا نشان داده شده که تلاش می کنم بدون داوری و قضاوت شخصی نظرات انتقادی هموطنان را در این نوشتار منعکس کنم تا مسئولین "شورای ملی تصمیم" بتوانند به انتقادات مطرح شده با سعه صدر جواب بدهند. علاوه بر گردآوری جمع اضداد در این شورا نظرات فراوانی در ارتباط به نحوه تشکیل این گروه در فضای مجازی مطرح شده است. هموطنی نوشته است. زنگ تفریح آخر هفته ایرانی "شورای ملی تقسیم" بعنوان نسخه کپی برابر اصل ارائه شده است, که حاکی از آن است شورایی که برای "وصل" آمده بود باعث "فصل" شده است.

انتقاد و ایراداتی که هموطنان مطرح کرده اند را می توان در ١٢ بخش خلاصه کرد که هر کدام از آنها کنکاش و تجزیه و تحلیل خود را با کمک تحلیلگران موافق و مخالف می طلبد.

اول: انتقاد به اصل دوم شورا که می گوید "حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز". منتقدان معتقدند که حفظ تمامیت ارضی کشور بصورت مشروط مورد توافق گروه های اتنیکی و "جدایی طلب" قرار گرفته. یعنی با شرط نظام غیرمتمرکز. این یعنی نپذیرفتن بدون قید و شرط تمامیت ارضی ایران که بر طبق نوشته هموطنان یک اصل خدشه ناپذیر و غیر مشروط است. وقتی که مسئولین این شورا منتقدان را به اصل دوم یعنی اصل حفظ تمامیت ارضی ایران رجوع می دهند. کاملا واضح و روشن است که تمامیت ارضی بصورت مشروط (به عدم تمرکز) مورد پذیرش قرار گرفته آنهم در یک جمله واحد و در یک بند واحد. در صورتی که این دو بدون هیچگونه ارتباط و اتکای متقابل و یا شرط و شروطی می توانست در دو بند جداگانه ارائه شوند.

دوم: حذف پرچم در لوگوی این شورا که ظاهرا بر طبق انتقادات مطرح شده هموطنان, بخش قابل ملاحظه ای از امضا کنندگان با پرچم سه رنگ شیر و خورشید ایران شدیدا مخالف بودند. لذا تصمیم گرفته شد پرچم حذف شود و بجای آن چندین قلب نیم شکسته رنگارنگ بعنوان سمبل و نماد ملیت های مختلف ایران گنجانده شود.

سوم: حذف خلیج فارس در نقشه لگوی این شورا. زیرا بر طبق نظرات منتقدین به دلیل مخالفت برخی با نام "خلیج فارس" ناچار شدند, خلیج فارس را به همرای دریای خزر و دریای عمان کاملا حذف کنند, که کردند. لذا نقشه تمامیت ارضی (و آبی) ایران ناقض ماند.

چهارم: اعتراض برخی از هموطنان در مورد تاکید بر چند ملیتی بودن ایران که هم در لوگو بصورت چند قلب نیمه شکسته و رنگی آمده و هم در متن بیانیه با ذکر اسامی "ملیت های" ایران آمده است. از جمله ملیت فارس که ذکر شده است (کُرد، ترک، عرب ، لر، ترکمن، بلوچ، فارس). همانگونه که در ابتدای این مقاله تاکید کردم نگارنده الزاما با همه نظرات هموطنان موافق نیستم. اما ناچارم از ره امانتداری انتقادات آنها را بدون غرض و قضاوت منعکس کنم.

پنجم: حمایت کامل تلویزیون ایران اینترنشنال از این حرکت. این رسانه که بر طبق ادعای روزنامه گاردین توسط عربستان سعودی پایه گذاری شده است, با خواننده سرشناس مورد علاقه دیرینه بنده یعنی جناب آقای داریوش اقبالی مصاحبه طولانی داشت که داریوش از ضرورت همبستگی سخن گفت. در بیانیه این شورا اسم داریوش در صدر حامیان آن آمده است.

ششم: حمایت کامل تلویزیون کلمه که عده ای از هموطنان آن را یک تلویزیون تکفیری ضدایرانی و ضد شیعه که توسط عربستان پایه گذاری شده است می نامند. اکثر مجری ها و میهمانان این شبکه جزو امضا کنندگان و حامیان این حرکت هستند. این شبکه در زمان ظهور داعش از آن گروه جنایتکار وحشی حمایت کرد و از مردم ایران درخواست کرد داعش را به جمهوری اسلامی ترجیح بدهند.

هفتم: مشخص نیست این شورا قرار است در مورد چه چیزی تصمیم بگیرد؟ اسم این مجموعه ناهمگون و جمع اضداد "شورای ملی تصمیم" است. اما در بیانیه مشخص نشده که تصمیم در مورد چه چیزی و چگونه باید گرفته شود؟

هشتم: احتمالا برخی از احزاب و سازمانها که مسلح هستند شرط "حق دفاع مشروع – بخوان مسلحانه, را در اصل یک جای داده اند. یعنی حتی گذار مسالمت آمیز نیز مشروط شده است. در صورتی که "حق دفاع از خود" کاملا عیان است و احتیاجی به بیان جهت دار ندارد.

نُهُم: با کمال احترام به زندانیان زجر کشیده, اما صرف مظلوم واقع شدن و زندان رفتن به خودی خود حقانیت و مشروعیت رهبری یا سخنگویی برای فرد بوجود نمی آورد؛ مخصوصا برای کسانی که از منظر سیاسی فرق بین "حاکمیت ارضی" و "تمامیت ارضی" را نمی دانند. یا وگرنه ما امروز می توانیم دهها هزار زندانی سیاسی سابق بعنوان رهبر یا سخنگو داشته باشیم. در نتیجه این نوع سوء استفاده های عوامفریبانه و احساساتی از "حبس" قابل قبول نیست. وانگهی آقای کمال جعفری ماه هاست که در زندان است و حق ملاقات با خانواده را ندارد و خود ایشان عضویت یا سمت سخنگویی خود را اعلام نکرده اند. ایشان که نه تنها در دسترس نیست بلکه ممنوع الملاقات می باشند چگونه می تواند مسئولیت سخنگوی را برای مردم و رسانه ها ایفا کند؟

دهم: مصادره اعتراضات کف خیابانی اقشار مختلف کشور به نفع خود. انگار که شورای ملی تصمیم نماینده انحصاری و برگزیده مردم معترض کف خیابان از داخل کشور است. این مصادره به مطلوب نوعی انحراف در استدلال و شکلی عوام فریبانه از "مغلطه" و خودخواهی است.

یازدهم" نکته مهم دیگر که خانم شهلا انتصاری دیگر سخنگوی این گروه در تلویزیون اندیشه افشا کردند (دقیقه ١۷) این است که ورود به این شورا برای هموطنان بصورت دموکراتیک و آزاد نبوده, بلکه به مثابه یک باشگاه (کلوب) خصوصی بوده که هیچ کس اجازه ورود به آن را ندارد مگر آنکه اکثریت اعضای موجود (۵٠ درصد بعلاوه ١) به پذیرفتن شخص جدید رای بدهند. این امر گزینشی نه تنها در تاریخ گردهمایی ها و ائتلاف و اتحادهای ملی ایرانیان بی سابقه و حیرت آور است, بلکه احزاب نوع استالینستی هم اینگونه عمل نمی کردند. مخصوصا برای مجموعه ای که ادعای "در پرتو همکاری همه نیروهای سیاسی و شخصیت ها" را دارد. وانگهی صلاحیت آن چند نفر بنیانگزار یا هسته اولیه را چه کسی تایید کرده است؟

دوازدهم: برخی از بانیان و مسئولین این شورا قبلا با مجموعه سه نفری دیگری به نام "کمیته سه نفره پشتیبانی از بیانیه ١٤ نفر" همراه بودند که در ابتدا با دعوت جناب آقای حسن اعتمادی از آقایان مسعود نقره کار و بهروز ستوده در برنامه رمز پیروزی تلویزیون اندیشه شکل گرفت. دلیل جدایی آقای نقره کار از این کمیته هرگز مشخص نشد. برخی از بانیان با "شورای مدیریت گذار" نیز همراه بودند. اما چرا و به چه دلیلی آن اتحادها را شکستند و جدا شدند تا مجموعه موازی خودشان را نه بصورت آزاد بلکه بصورت "کلوب گزینشی و خصوصی" ایجاد کنند, باید گفت والله العلم. یعنی اتحادشکنان سابقه دار در صدد ایجاد اتحاد زیر پرچم خودشان بر آمده اند.

حال بگذریم از اینکه برخی از امضا کنندگان ادعا کرده اند که روحشان خبردار نبوده و اصلا از متن و یا ترکیب امضا کنندگان اطلاع نداشتند. و برخی نیز امضای خود را پس گرفتند. در مورد این ادعاها داوری نمی کنم. چون بعید است آدم هایی که این همه ادعای فضل و کرامات و بصیرت سیاسی دارند, بدون آگاهی از ترکیب یا بندهای یک بیانیه آن را امضا کرده باشند. شاید حال که هوا را پس دیده اند پس کشیده اند. مدتی پیش صحبت کوتاهی در همین زمینه با آقای دکتر مسعود نقره کار گرامی (سخنگوی شورای ملی تصمیم) داشتم و با صراحت و قاطعانه گفتم که در هیچ جمعی از جمله "شورای ملی تصمیم" شرکت نمی کنم. نادمان نیز می توانستند از همان ابتدا موضع دو پهلو خود را مشخص کنند تا این بیماری سابقه دار و غم انگیز ء انشعاب و پس گرفتن امضاها تکرار نشود. بیماری مزمنی که بلای جان اپوزیسیون و مایه اعتبارزدایی آن شده است. زیرا اینگونه حرکت های نسنجیده و خام سبب می شود جمهوری اسلامی نفس تازه ای بکشد و مردم را از عقلانیت و درایت اپوزیسیون نومید کند. نکات انتقادی زیاد دیگری نیز مطرح شده است که آنها را می گذارم و می گذرم.


عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
تیر ١٤٠١
doshoki@gmail.com

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 249797] [تاريخ انتشار: نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 20:27:02 توسط کامکار
من اصل بیانیه را که در همن پیک ایران باز تاب یافته خواندم. هیچکدام از این ایرادات و انتقادات دوازگانه این مقاله درست نیست و یا دست کم ارتباطی به متن بیانیه ندارد. در مورد تلویزیون ایران اینترنشال هم که با شعبده بازی به بیانیه وصل شده، باید بگویم که نویسنده آن مقاله روزنامه گاردین دروغ هایی هم نوشته بود و بعد هم به تیمارستان رفت. روزنامه گاردین هم بخاطر بخشی از آن گزارش جریمه شد. اگر هم درست بوده باشد و عربستان سعودی این امکان را داشته باشد که یک تلوزیون حرفه ای و دمکراتیک مانند ایران اینترنشنال برپا کند، من باید نظرم را در باره آن کشور عوض کنم و آنرا دشمن مردم ایران ندانم و نیز برای آوردن اسلام سرزنش نکنم. یکی از دلایل عدم پیروزی جنبش همین است که هر تلاشی بسوی وحدت و دمکراسی را سریع میخواهند به لجن بکشند. تلویزیون ایران نشنال باید باعث افتخار ایرانیان و نشانه ننگ آخوند ها باشد. کمی منطق و انصاف داشته باشید.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۴۰۱ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 08:54:06 توسط ابرام از تهران
برای آقای دوشوکی بسیار احترام قائلم. من در سیستان و بلوچستان سرباز صفر بودم. مهرورزانه این مردم را دوست میدارم آنها بسیار از من تبریزی زاده با مادری شمالی ایرانی تر بودند. آنها وقتی فهمیدند من با این رژیم اسلام ضد بشر میانه ای ندارم با اینکه لباس سربازی تنم بود من که بیمار شده بودم در زمان اوج کرونا با موتور سیکلت در بدر بدنبال یک پزشک بردند. این گروه «تصمصم گیر» متضاد که دور هم جمع شده اند، یک فریب بزرگ است. یعنی چند نفری همه را فریب داده اند. آن چند نفر که سید ضیا صدرالاشرافی در راسشان است و چند نفر دیگر بیکارالدوله هائی هستند که الکی به خودشان نمره قبلی استادی دانشگاه در فلان شهر را میدهند اما در واقع تجزیه طلبانی هستند که نواله شان را از قطر و عربستان سعودی میگیرند. اینان هیچ جایگاهی در ایران ندارند. اینان به خاک و ملیت و پرچم و نام پارس که اصلا معنی اصلیش قوم نیست که معنیش پارسائی و درستی ست را از خلیج پارس پاک کرده اند. درسایتها دیدم که یک کرد ممکن است نخست وزیر انگلیس بشود!جای بسی خوشحالی ست. من امیدوارم کُرد آذری طالشی بلوچ سیستانی و لردرایران به بالاترین مقام برسند. خاکپاشانم
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۴۰۱ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 04:41:58 توسط خشایار
درود بر تو ای بزرگمرد بلوچستان که ثابت کردی تمامیت ارضی ایران هندوانه نیست که بشود آن را به شرط چاقوی تجزیه طلبان برید و خرید
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۴۰۱ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 04:05:23 توسط مهرداد
وقتی تجزیه طلب ضد ایرانی دغلکار را با ایرانی وطن‌پرست در یک شورای آشوربانیپال مخلوط می کنی نتیجه همین آش شله قلمکار می شود که حز خفت و بی آبرویی حاصل دیگری ندارد. همه ۱۲ نکته درست و بجا بودند. دست نویسنده تحلیلگر درد نکند
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 22:46:23 توسط بلوچ
بنده یک بلوچ ایرانی به شما افتخار می کنم. فصاحت کلام و شیوایی قلم شما در قانع کردن مخاطب و توضیح مسائل در حد بسیار بالایی است. یک سر و تنه از بقیه اپوزیسیون بالاتر هستی. از این جمع ها خودت را بالاتر نگه دار.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 22:40:24 توسط مهشید
عبدالستار عزیز با این مقاله مستدل و روشنگرانه خودت آب در لانه مورچه گان خورد و حقیر ریخته ای. حقا آدم با سواد و نکته سنجی هستی. قلمت مثل یک شمشیر برنده و تیز می ماند اما معقول و با استدلال و ادب و متانت بی نظیر
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 21:24:30 توسط محسن
جناب دکتر دوشوکی مقاله تحلیلی جنابعالی عالی بود. دست مریزاد. خسته نباشی. نکته به نکته توضیح دادید
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 20:17:12 توسط شیما
موسیو عبدالستار! این مرکز مطالعات بلوچستان، اساسا چیست؟ جنابعالی اصلا کی هستی؟ از کجا یکباره پیدا شدی؟ چطوری یکباره میکروفون در اختیارت قرار گرفت؟ چندی پیش قهر کرده بودی و اعلام کردی دیگر فعالیت! سیاسی نخواهی کرد و مقاله نخواهی نوشت. دو روز نکشید بدون هیچ منت کشی، دوباره پیدا شدی. نخود هر آشی هستی. درباره هر کس و هر چیزی نظر داری و نظرت هم می‌بايد که پذیرفته شود و گرنه که عبدالستار واویلا بر پا می‌کند. حال نه آن‌ که حال و اوضاع نقره کار از تو بهتر باشد. فرقی نمی‌کند به شورای نقره کار بپیوندی یا نه، چون هر دو حسابی به یک اندازه ول معطل هستید. خودتان به خودتان نمی خندید؟ من که همیشه یک دل سیر به شما دوتا می‌خندم، که چطور آخوندهای پفیوز برای شما امکان مطرح شدن فراهم کردند.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۴۰۱ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۲۲ ، 19:55:34 توسط Masoud
Well said. Thank you