چرا جمهوری اسلامی بیش از هر کشور دیگری زنان را اعدام می‌کند؟


۳۲ دقیقه پیش سوامیناتان ناتاراجان، بی‌بی‌سی

به گزارش عفو بین الملل، ایران به طور مرتب در بین پنج کشور اولی قرار دارد که بیشترین مجازات اعدام را اجرا می‌کنند، اما هیچ کشوری بیشتر از جمهوری اسلامی زنان را اعدام نمی‌کند. بی‌بی‌سی با فعالان حقوق بشر مقیم داخل و خارج از ایران درباره دلیل اعدام زنان در این کشور صحبت کرده است.

هشدار: این مطلب حاوی تصاویری است که ممکن است برای برخی از خوانندگان ناراحت کننده باشد.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند ایران دست به اعدام افسارگسيخته می‌زند. تنها در هفته آخر ماه ژوئیه ۳۲ نفر اعدام شده‌اند، از جمله سه زن که به جرم قتل همسرانشان به دار آویخته شدند.

رویا برومند، مدیر اجرایی بنیاد عبدالرحمن برومند، سازمان ایرانی حقوق بشر مستقر در ایالات متحده، می‌گوید: «برای جرم قتل [در ایران] حکم زندان وجود ندارد. یا می‌بخشید یا اعدام می‌کنید.»

طبق آمار سالانه سازمان عفو بین‌الملل، کشورهای دیگر افراد بیشتری را به نسبت ایران اعدام می‌کنند، اما هیچ کشور دیگری به اندازه ایران زنان را اعدام نمی‌کند.

پس چرا ایران زنان را اعدام می‌کند؟

مجازات مرگ
بر اساس گزارش بنیاد عبدالرحمن برومند، علاوه بر سه زن کشته شده هفته گذشته، شش زن دیگر نیز در شش ماهه اول سال اعدام شده‌اند.

درست است که اکثریت قریب به اتفاق اعدام‌ها در کشور اعدام مردان است، اما این ۹ زن به مجموع رو به افزایشی از اعدام‌ها اضافه می‌شوند.

برومند به بی‌بی‌سی گفت: «ما بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ اعدام حداقل ۲۳۳ زن را ثبت کرده‌ایم.»

او می‌افزاید: «۱۰۶ زن به جرم قتل و ۹۶ زن با جرایمی مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند.»

باور بر این است که تعداد کمتری به دلیل داشتن رابطه جنسی خارج از ازدواج اعدام شده‌اند.

برومند می‌گوید تنها حدود ۱۵ درصد از این موارد به شکل رسمی اعلام شده‌اند - ما از طریق زندانیان سیاسی یا مسئولانی که این اطلاعات را بدون اجازه مقامات افشا می‌کنند، از بقیه موارد مطلع شده‌ایم.

برومند می‌گوید که تعداد بالای اعدام‌ها تا حدی به دلیل انعطاف‌نا‌پذیری است: طبق نظام حقوقی کشور، دولت نمی‌تواند حکم اعدام به جرم قتل را تخفیف دهد - تصمیم به عفو بر عهده خانواده مقتول است.

کمکی در کار نیست
آتنا دائمی، فعال ایرانی، تلاش کرد تا اجرای حکم صنوبر جلالی، یک زن ۴۰ ساله افغان را که اخیرا به جرم قتل همسرش اعدام شد، در لحظه آخر به تأخیر بیندازد.

دائمی امیدوار بود با خانواده شوهر جلالی برای بخشش مذاکره کند.

آتنا دائمی به بی‌بی‌سی گفت: «ما سعی کردیم خانواده قربانی قتل را پیدا کنیم تا از آنها درخواست بخشش کنیم، اما مقامات زندان کمکی نکردند. آنها شماره تلفن وکیل تسخیری خانواده قربانی را دادند، اما او به درخواست‌های ما توجهی نکرد.»

«مسئولان زندان گاهی کمک می‌کنند تا خانواده مقتول دیه را بپذیرند و ببخشند، اما همیشه این‌طور نیست.»

اما برومند موارد موفق را هم برمی‌شمارد. او می‌گوید با همکاری فعالان دیگر، دو نفر را از اعدام و هشت نفر دیگر را از قطع عضو بدن نجات داده است.

از دو زن دیگر که در همان روز با جلالی به دار آویخته شدند، یکی کودک همسری بود که در سن ۱۵ سالگی ازدواج کرده بود. و زن سوم برای اولین بار بیش از پنج سال پیش به جرم قتل شوهرش دستگیر شده بود.

دفاع ضعیف
آتنا دائمی به دلیل فعالیت‌های خود هفت سال را در زندان سپری کرده است. او می‌گوید که زندان‌های زنان فاقد امکانات اولیه هستند و گاهی زندانیان مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

او می‌گوید رسیدگی‌های دادگاه نیز اغلب علیه زنان است، زیرا فقط مردان می‌توانند قاضی باشند و بیشتر وکلا نیز مرد هستند.

دادگاه‌های ایران باید برای متهم یک وکیل مدافع تعیین کنند، اما دائمی می‌گوید که این وکلا حمایت حقوقی چندانی ارائه نمی‌کنند زیرا «بسیاری از این وکلای منصوب‌شده، قضات یا دادستان‌های سابق هستند».

دائمی می‌گوید: «اثبات بی‌گناهی خود در پرونده‌های قتل آسان نیست. در چنین پرونده‌هایی حرف‌های اعضای خانواده مقتول نسبت به متهم تأثیر بیشتری دارد».

سیستم جنسیت‌زده
آسیه امینی، روزنامه‌نگار ایرانی، که اکنون در نروژ زندگی می‌کند، پرونده‌هایی را که زنان در آن به اعدام محکوم می‌شوند، از نزدیک دنبال کرده است. او می‌گوید علت اصلی این مشکل خود نظام حقوقی است.

امینی به بی‌بی‌سی گفت: «طبق قانون، پدر و جد پدری سرپرست خانواده هستند و می‌توانند در مورد سرنوشت دختران، از جمله ازدواج، تصمیم بگیرند.»

او می‌افزاید، این بدان معناست که دخترانی که مجبور به ازدواج می‌شوند ممکن است با مشکلات جدی از جمله خشونت خانگی مواجه شوند و برایشان طلاق گرفتن در دادگاه‌های ایران تقریبا محال باشد.

زنانی که به اعدام محکوم می‌شوند، اغلب حتی حمایت والدین خود را از دست می‌دهند، چون می‌خواهند «آبروی خانواده» حفظ شود.

امینی می‌گوید: «در این شرایط برخی از زنان همیشه قربانی خشونت باقی می‌مانند.»

برخی دیگر به فکر کشتن شوهران خود می‌افتند.

او می‌گوید: «برخی از این زنان اعتراف کردند که خودشان مرتکب قتل شده‌اند یا شخصی به آنها کمک کرده است. اما تقریباً همه آنها تأکید می‌کردند که اگر راهی برای حمایت از آنها در برابر خشونتی که متحمل می‌شدند وجود داشت، مرتکب قتل نمی‌شدند.»

اعدام نوجوانان
امینی به عنوان نمونه‌ای از نحوه برخورد دادگاه با برخی زنان، به پرونده دختر ۱۶ ساله‌ای به نام عاطفه سهاله که عده‌ای مرد به او تجاوز کرده بودند، استناد می‌کند.

به جای عدالتخواهی برای این دختر نوجوان، قضات در سال ۲۰۰۴ حکم دادند که او رابطه جنسی خارج از ازدواج داشته است.

امینی می‌گوید: «او به دلیل اعتراف به رابطه جنسی با چند مرد، در حالی که واقعا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود، به اعدام محکوم شد.»

امینی توضیح می‌دهد که بر اساس قانون مجازات اسلامی در ایران، اگر فرد مجردی به داشتن رابطه جنسی خارج از ازدواج اعتراف کند، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود. و اگر این عمل سه بار تکرار شود، برای بار چهارم ممکن است به اعدام محکوم ‌شود.»

امینی می‌گوید: «اما در مورد عاطفه، حتی این قانون غیرانسانی اجرا نشد، زیرا متوجه شدم تنها دو بار قبل از اینکه قاضی حکم اعدام او را صادر کند، حکم ۱۰۰ ضربه شلاق برای او به اجرا در آمد.»

«خود این قاضی که حاجی رضایی نام داشت برای بار چهارم، طناب را به گردن عاطفه انداخت.»

اشتیاق برای مجازات به همین جا ختم نمی‌شود. نرگس محمدی، فعال مخالف مجازات اعدام، ویدئویی را منتشر کرد که وصف حال پسر زنی محکوم به قتل شوهرش در آن ويدیو آمده است که به چارپایه زیر پای مادرش در زیر چوبه‌دار لگد می‌زند.

محمدی معتقد است که خانواده شوهر مقتول برای اعاده «آبروی خانواده» به پسر و نزدیکانش فشار زیادی وارد کردند.

ابزار ارعاب

امینی اظهار تاسف می‌کند که تبعیض در قانون، دادگاه‌ها و در سنت‌ها «در به بن‌بست کشاندن این زنان نقش دارد و آنها را یا جنایتکار یا قربانی می‌کند»، اما او نمی‌داند از این سیل اعدام‌ها چه برداشتی داشته باشد.

او می‌گوید: «واقعاً در طول سال‌هایی که این پرونده‌ها را زندان به زندان دنبال می‌کردم، هرگز نفهمیدم که دولت ایران از چنین مجازات وحشیانه‌ای چه سودی می‌برد.»

برومند اما یک نظریه دارد.

زندان‌های ایران اکنون مملو از زندانیان سیاسی و معتادان مواد مخدر است و او فکر می‌کند که برای کاهش فشار بر زندان‌ها، مقامات بر بستگان افراد مقتول فشار می‌آورند تا در تصمیم خود عجله کنند - عفو یا مرگ.

برومند نگران است که این موضوع منجر به فرستادن تعداد بیشتری به بالای چوبه‌دار شود.

او همچنین گمان می‌کند که مسئولان انگیزه پنهانی برای مجازات شدید دارند.

برومند می‌گوید: «اخیراً دست یک مرد را در تهران قطع کردند. زندانیان را از شهرهای دیگر می‌آورند تا دست‌هایشان را قطع کنند.»

«اینها را اعلام نمی‌کنند، بلکه به گونه‌ای انجامش می‌دهند که اخبار مربوط به مجازات در جامعه خیلی گسترده پخش شود و باعث ایجاد ترس در میان فعالان شود.»

دولت ایران به درخواست‌های بی‌بی‌سی برای اظهار نظر پاسخ نمی‌دهد، اما قوه قضاییه ایران قبلاً گفته بود که اعدام‌ها قانونی است و تعهدات بین‌المللی ایران (معاهدات امضا شده) را نقض نمی‌کند. دولت ایران بارها گزارش‌های مربوط به شکنجه و اعترافات اجباری را انکار کرده است.

 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 251278] [تاريخ انتشار: چهاردهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با پنجم اوت ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با ششم اوت ۲۰۲۲ ، 07:12:00 توسط افراسیاب
برای اینکه از زنها خیلی می‌ترسند چون در انقلاب خودشون در ۵۷ زنها نقش پررنگی داشتند و میلیونها زن ایرانی افتاده بودند دنبال خمینی و الان هم میلیونها زن ایرانی مخالف سرسخت این رژیم شدند و روزی که این حکومت آخوندی سقوط کند و زنها در قدرت باشند که خواهند بود پوست هر چی آخوند میکنند و اصلا تمام اسلام و آخوند بازی را ریشه کن میکنند. فقط کافی چند زن در آینده در راس قدرت باشند آنوقت خواهید دید که چه بر سر این اسلام بازی در ایران خواهد آمد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با ششم اوت ۲۰۲۲ ، 02:24:35 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
بگذار این نکته ی مهم را هم بنویسم و بروم پی کار خود. آیا اگر این جانیان حرفه ای و آزار دهنده ی من می دانستند حقوق بشری در کار است، باز با من چنین برخورد هایی می کردند و قانون کشور آلمان را براحتی زیر پا می انداختند؟ سوال مهمی ست، نه؟
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با ششم اوت ۲۰۲۲ ، 02:12:31 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه و تمام. حالا برای عوض کردن دستگاه تنظیم کننده ی تلفن و اینترنت در کشور آلمان چند هفته است که مرا رنج می دهند. من تقاضای عوض کردن آن دستگاه را نکرده ام. ابتکار خودشان بود. و بعد با بیرحمی مطلق فراوان مزاحمت ایجاد کردند و خرابکاری ها کردند. و هنوز دارند ادامه می دهند. تلفن هندی من نیز از همین شرکت است. 20 یورو با من قرارداد بسته اند؛ و دو طرف زیر قرارداد امضا کرده ایم. و بعد بجای 20 یورو نزدیک 84 یورو رِشنونگ فرستادند. رفتم به دفترشان در همین شهر، جوانکی بی ادب را با من روزبرو کردند که پشت سر هم به من تو می گفت. هیچ نگفتم. پرسیدم چرا بجای 20 یورو نزدیک 84 یورو رشنونگ فرستاده اید؟! می گفت: این تلفن خیلی خوبی است. به اصلاح داشت خودش را مسخره می کرد. چهار بار در اوج کرونا مرا مجبور کردند به شهر مئونستر بروم. تا اینکه بعد از دو سال رنج و آزار و تحمل بیداد فراوان توانستم آن قرارداد را فسخ کنم. ولی زمانی که مرا به کشور خود دعوت کردند به عنوان دوست این کشور و با امید فراوانی که اندوخته های خود را به چاپ رسانم و زندگی نیک داشته باشم و خدمتگزاری باشم برای دانش و ادبیات، به این سرزمین آمدم.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با ششم اوت ۲۰۲۲ ، 01:37:18 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
زیرنویس 1 - سال 58 بود. رفتم برای برادر کوچک دوچرخه بخرم. دیدم رشت شلوغ است. علت را پرسیدم. گفتند یکی از بچه های اپوزیسیون را کشته اند و حالا دارند با آمبولانس به گورستان می برند. دوچرخه را فراموش کردم.با جمعیت همراه شدم. وقتی به مرکز شهر رسیدیم، درگیری شدیدی رخ داد. و من ناراحتم که انسانی کشته شده.و هیچ چیزی از جزییات نمی دانم. مدتی جنگ و گریز بود. سر یک سه راهی ایستادم تا پرس و جو کنم که چه رخ داده. دیدم عوامل حکومتی اند؛ فرماندهی می کردند. همانجا ایستادم. در رشت بین دو ساختمان سه گوش هایی بود، بیهوده. مردم آنجا آشغال می ریختند. ناگهان گروهی دختر و پسر جوان را آوردند و کردند توی آن سه گوش. دانش آموز و دانشجو بودند. هیچ آدم جا افتاده ای توشون نبود. دلم سوخت. رفتم جلوی بچه های حکومتی ایستادم و با صدای بلند گفتم: اسلام با خانوم ها مشکلی ندارد؛ خانم ها بروند. گفتم یا می کشند یا این دختربچه ها را نجات می دهم. جوانمردی بلند قد و مو بور از بچه های حکومتی پست سر من ایستاده بود؛ حرف مرا با صدای بلند تکرار کرد. و دختر بچه ها با ناباوری آمدند بیرون و رفتند. حالا خانم عبادی جایزه ی نوبل می گیرد.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم امرداد ۱۴۰۱ برابر با ششم اوت ۲۰۲۲ ، 01:08:02 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
من همدرد همه ی رنجدیدگان جهان از جمله زنان مظلوم میهن ام. ولی دلایل استواری دارم که حقوق بشرچی ها شارلاتان و دروغگو اند و کارشان ربطی، هیچ ربطی به کمک به مردم ندارد. آن ها پروژه های خاصی را اجرا می کنند. به همین خاطر برایشان نجات عمده فروشان مواد مخدر اصل است، ولی زندگی لیثی حبیبی و نزدکان اش هیچ اهمیتی ندارد! خانواده ای که چندین نسل از آن در راه انسان و انسانیت دار و ندار بر باد داده. و در این سد سال اخیر حد اقل سه مفقود الاثر دارد. زنان گرامی، عزیزان شریف میهن به این موجودات امیدوار نشوید؛ آن ها هرگز برای کمک به شما ها اقدام نخواهند کرد؛ مگر در مسیر پروژه های اربابان باشید. حبیبی و خانواده ی بزرگش(بزرگ از نظر کمی) حتی برای نجات دشمنان خود دروغ گفته و دشمن را نجات داده. برای نجات دوست، دوستانی که نمی شناخت و حتی نامشان را نمی دانست، و فقط فکر می کرد دوست مردم اند، جانش را تا دم مرگ برد.1 همین حبیبی حالا مغضوب اربابان حقوق بشرچی ها است و کسی حق ندارد به او کمک کند. تمامی جزییات جنایات انجام گرفته در این سال های پر از بیداد و بیرحمی مطلق را برایشان نوشته ام؛ اما آب از آب تکان نخورده
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
پاسخ دندان شکن علی کریمی به توهین یک آخوند : بی‌شرف توی دوزاری هستی که به اسم اسلام هر زر مفتی می‌زنی
 توهین به ایرانیان در بلغارستان/ برخورد فیزیکی و ممنوعیت ۵ ساله
 جانمایی یک کتیبه تاریخی در دستشویی! + عکس
بیش از ۱۰ دروغ در ۳۰ ثانیه
 تفاوت دادرسی در حکومت ناب محمدی و حکومت شیطانی آمریکا
 وزیر خارجه جمهوری اسلامی: ایرانیان خارج از کشور به‌دنبال دریافت یارانه‌اند
 دانش‌بنیان در قطعه‌سازی ایران هم چینی از آب درآمد!
 محکومیت مهرشاد سهیلی، نوجوان «حزب اللهی»
"شش ایرانی" در انفجار بازار ایروان مفقود شده‌اند 
ترور سلمان رشدی و ضرورت مرزبندی ایرانیان با دشمنان نام و عزت ایران 
* مادر ضارب سلمان رشدی: فرزندم پس از بازگشت از خاورمیانه خود را در زیرزمین حبس کرد 
* نویسنده آمریکایی: احمد خمینی به من گفت پدرش کتاب سلمان رشدی را نخوانده بود
 بازداشت ۲۷ نفر از اعضای یک تور گردشگری در آمل