"ازقوانین بین المللی برای تجمعات مسالمت آمیز پیروی کنید و گروههای خود خوانده نظامی را مهار کنید!"

رعایت حقوق بشر و گفتگو، ضرورت حل مسالمت آمیزاست.
29 خرداد 1388- کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران امروز اعلام کرد که دولت ایران باید به قوانین داخلی و بین المللی برای حفاظت از حق تجمع مسالمت آمیزشهروندانی که علیرغم تهدیدها، خواهان ابراز عقایدشان در حل مناقشات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری هستند، متعهد باشد. این کمپین از احتمال خشونت بیشترعلیه تجمعات مسالمت آمیز و بازداشت های خودسرانه شهروندان ایرانی توسط پلیس و نیروهای خود خوانده نظامی ابراز نگرانی عمیق کرد و از مقامات خواست که به الزامات حقوقی بین المللی ایران و قانون اساسی ایران در مواجه با نا آرامی های وسیع مردمی مربوط به نتایج انتخابات ریاست جمهوری روز 22 خرداد ماه پایبند باشد.
ارون رادز؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: " ما هر گونه اظهارنظری را مبنی بر اینکه تظاهرات مسالمت آمیز غیر قانونی هستند، یا طبق برنامه های خیانت به کشور برانگیخته شده اند، یا علیه منافع مردم ایران است، با صراحت تمام رد می کنیم." ارون تاکید کرد که "این حق شهروندان ایران و مردم در سراسر جهان، در حکم یک حق بنیادین وعمومی بشراست."
کمپین بین المللی حقوق بشر، استفاده وسیع از نیروهای فشار علیه تظاهر کنندگانی که بعد از رقابت انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد ماه 1388 عقایدشان را به مقامات ابراز می کردند، رصد و مستند کرده است. خشونت علیه تجمع کنندگان منجر به تعدادی کشته و تعدا زیادی زخمی شده است. استفاده از نیروهای فشار توسط پلیس و نیروهای امنیتی طبق معیارهای بین المللی بشدت ممنوع است. استفاده از نیروهای فشار علیه تظاهرکنندگان ایران آشکارا معیارهای بین المللی مربوطه بخصوص اصول بنیادین سازمان ملل  در مورد استفاده از نیروهای فشار و مسلح توسط ماموران اجرای قانون، نقض کرده است. (این اصول بنیادین سازمان ملل را در این پیوند ببینید http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/h_comp43.htm )
ایران بعنوان کشوری که میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی را امضا کرده است، قانونا ملزم است که حق برگزاری تجمع مسالمت آمیز را طبق ماده 21 رعایت کند. حق برگزاری تجمع مسالمت آمیز در ماده 20 اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز تصریح شده است.حق تجمع مسالمت آمیز همچنین در ماه 27 قانون اساسی در ایران در صورتی که اصول اسلام را نقض نکند مورد حمایت قرار گرفته است.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایران می خواهد که خیابان های شهرها را از نیروهای وسیع امنیتی و نظامی که برای ترساندن و مقابله با تجمع مسالمت آمیز مردم مستقر شده اند، خالی کند.
کمپین بین المللی حقوق بشر از مقامات می خواهد که گروه های خود خوانده نظامی  که شهروندان ایرانی را مورد ضرب و شتم  قرار داده اند و کشته اند، خلع سلاح کرده  و تحت کنترل درآورد. اعضای این گروه ها که در عملیات جنایی علیه شهروندان مشارکت کرده اند، باید محاکمه شوند.
ارون رادز در مورد فضای خشونت در ایران گفت :"ایران بعنوان یک جامعه مدنی نمی تواند خشونت نفرت انگیزرا علیه هموطنانشان تحمل کنند که توسط گروههای تند رویی اعمال می شود که بر اساس دستوری که مسئولین دولت می دهند یا از نظر تاکتیکی اعمال این افراد را نادیده می گیرند، از مصونیت برخوردارند."
کمپین بین المللی حقوق بشر از مقامات در ایران خواست که به مداخله در سیستم ارتباطات شهری برای محدود کردن آزادی بیان و تحت کنترل گرفتن جریان اطلاعات، خاتمه دهد.
کمپین بین المللی حقوق بشر همچنین بازداشت خودسرانه دهها فعال حقوق بشر، شخصیت های سیاسی، رهبران جامعه مدنی و روزنامه نگاران را رصد کرده است. بسیاری از این افراد و همچنین تعداد بسیار زیادی از شهروندانی که تاکنون شناخته شده نیستند در جریان تظاهرات در سراسر کشور بازداشت شده اند. بازداشت خودسرانه بشدت تحت قوانین بین المللی بخصوص ماده 9 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ممنوع شده است. کمپین بین المللی حقوق بشر بر این باور است که این چنین بازداشت های غیر قانونی شهروندان، آنها را با خطر شکنجه و بدرفتاری روبرو می کند و اینکه حتی ممکن است برخی از این افراد در خطر جانی باشدن. این کمپین یاداوری می کند که دولت مسئول امنیت جانی و سلامتی همه این افراد بازداشت شده است.
کمپین بین المللی حقوق بشر از مقامات ایرانی میخواهد که همه افرادی که خودسرانه بازداشت شده اند، آزاد کند و مطابق الزامات ایران در قوانین بین المللی، برای پایان دادن به خشونت نظامی علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز باید فورا گام های لازم را بردارد.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به مقامات پیشنهاد می کند که برای پیشگیری از هر گونه صدمات بیشتر جانی با رهبران سیاسی گروههای منتقد وارد گفتگو شود وبرای حل مسالمت آمیز وضعیت سیاسی گام هایی بردارد.
 

[کد مطلب: 2513] [تاريخ انتشار: بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۸۸ برابر با بيستم ژوئن ۲۰۰۹ ، 03:47:45 توسط ١٢٣
چشم اما تا كي؟
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 17:40:21 توسط Ziba
اعتصابات گسترده و سراسري, اعتصابات گسترده و سراسري, اعتصابات گسترده و سراسري!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 تظاهرات بزرگ مردم زاهدان
 رسول خادم: تخریب خانه‌باغ خانواده الناز رکابی تلافی داستان برداشتن حجاب بود