در خواست اعزام فرستاده ويژه نقض حقوق بشر به ايران

راديو فردا : دهها استاد ايرانی دانشگاه های مختلف جهان در نامه ای به بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، ضمن محکوم کردن حمله به تظاهرات مسالمت آميز معترضان به انتخابات، خواستار اعزام فرستاده ويژه نقض حقوق بشر به ايران شده اند.
به دنبال اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوری ايران در روز شنبه، تهران و شهرهای مختلف ايران شاهد راهپيمايی های مسالمت آميز معترضان به نتیجه انتخابات بوده است.
در جريان حمله به کوی دانشگاه تهران در بامداد روز دوشنبه تعداد زيای از دانشجويان بازداشت شدند که به گفته دفتر تحکيم وحدت دست کم هفت دانشجو در اين حمله کشته شدند.
در همين زمينه در تيراندازی به سوی تظاهرات مسالمت آميز صدها هزار نفر در روز دوشنبه در مسير خيابان آزادی و انقلاب تعداد زيادی کشته و زخمی شدند. به گفته مقامات دولتی ايران در جريان اين تير اندازی هشت نفر کشته شده اند.
در بخشی از نامه استادان ايرانی آمده است:«ما استادان ايرانی دانشگاه های مختلف کشورهای جهان، مراتب نگرانی عميق خود را از اوضاع ايران اعلام می داريم. دولت جمهوری اسلامی نتايج بدست آمده از انتخابات رياست جمهوری را با آنکه محدود به چهار کانديدای مورد اعتماد خود بود، محترم نشمرد و در عکس العمل به اعتراضات صلح آميز شهروندان، و رای دهندگان متوسل به خشونت آشکار و سرکوب فزاينده، و تحديد وسيع وسايل ارتباط جمعی شده است.»
در اين نامه همچنين آمده است: «ما مقاومت های چشمگير، مسالمت آميز و سنجيده نهادهای مردمی جامعۀ مدنی ايران را به رهبری زنان، دانشجويان، معلمان و کارگران، تحسين می کنيم و از خواست های بر حق آنها برای احقاق دمکراسی، آزادی های فردی، سياسی، و مذهبی حمايت می کنيم.»
اين نامه خطاب به دبیر کل سازمان ملل گفته است: «ما اعمال خشونت باری را عليه هموطنان مان که به طور مسالمت آميز خواستار احقاق حقوق خود هستند محکوم می کنيم، و از جنابعالی درخواست می کنيم که هرچه زودتر فرستادۀ جديدی را برای بررسی نقض حقوق بشر توسط دولت جمهوری اسلامی به ايران اعزام داريد.»
نامه استادان ايرانی در زمانی منتشر شده است که روز جمعه مراسم به خاکسپاری حسين طهماسب، دانشجويی که براثر ضربات باتوم نيروی ضد شورش پليس در کرمانشاه کشته شده بود، در ميان تدابير امنيتی برگزار شد.
از سوی ديگر در حالی که قرار است روز شنبه به دعوت مجمع روحانيون و حزب اعتماد ملی راهپيمايی سراسری در ميدان آزادی برگزار شود، آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به برگزاری راهپيمايی خيابانی هشدار داده است.
عفو بين‌الملل  در واکنش به اظهارات  رهبر جمهوری اسلامی  اعلام کرده است که  سخنان  رهبر جمهوری اسلامی «چراغ سبزی بود به نيروهای امنيتی برای سرکوب خشن معترضانی که از حق خود برای راه‌پيمايی و بيان عقايد بهره می‌گيرند».
سازمان عفو بين‌الملل در بيانيه خود اشاره کرده است: رهبر جمهوری اسلامی به جای آن که «به نيروهای امنيتی از جمله بسيجی‌ها هشدار دهد که طبق قانون عمل کنند» به مردم گفت که مسئوليت خشونت‌ها «متوجه مشوقان و برگزارکنندگان» اعتراض‌ها خواهد بود.

[کد مطلب: 2514] [تاريخ انتشار: بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۸۸ برابر با بيستم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:41:44 توسط محمدعلی
در رابطه با مواضع دیروز آقای سید علی خامنه ای جمعه 29 خرداد از دفتر حضرت آیت الله منتظری مرجع معظم تقلید استفتا شد: آیا اقتدا به امام جابر یا مجتهد غیر عادل جایز است؟ اگر امام یا مجتهد در امانت مردم یا آراء مردم خیانت کرد آیا اطاعت او هنوز واجب است؟ پاسخ معظم اله: بسمه تعالي با سلام و تحيت. عدل از شروط لازمه اجتهاد میباشد. اقتدا به مجتهدی که از عدل عدول کرده باشد در صورت اثبات حرام میباشد. نمازی که پشت سر او خوانده شود، باطل است. و از جهت اطاعت هم حکم حاکم جابر را دارد و اطاعت از وی حرام است. والسلام عليكم و رحمة الله .
نوشته شده در تاريخ سی ام خرداد ۱۳۸۸ برابر با بيستم ژوئن ۲۰۰۹ ، 00:49:16 توسط afrakhteh
آیت الله خامنه ای اصل یکصد و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی را نقض کرده است. برکناری رهبر بر اساس اصل یکصد و یازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی: هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان ، یا بندهای از قانون اساسی را نقض نماید، از مقام خود بر کنار خواهد شد. موارد نقض قانون اساسی :الف : عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت ( اصل یکصد و نهم )ب : تائید و تبریک حکم رئیس جمهور قبل از شورای نگهبان ( اصل یکصد و نهم )پ : ادای امانت و وفای به عهد به رای اکثریت قاطع امت ( اصل یکصد و نهم )بر اساس نقض آشکار اصل کلیدی قانون اساسی، مجلس خبرگان می تواند طبق اصل یکصد و هشتم قانون آن را بررسی و برابر اصل یکصد و یازدهم رهبر را برکنار کند. پیامبر گفته است : « لیس منا من خان مسلماً فی اهله و ماله » آنکه به اراده و مال مسلمانی خیانت کند، از ما نیست. امام علی گفته است:« شر الناس من لا یعتقد الامانة و لا یجتنب الخیانة » بدترین مردم کسی است که به امانت معتقد نباشد و از خیانت پرهیز نکند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 22:14:13 توسط hossein hajiagha
حاجی آقا هستم کاریکاتوریست گل آقا این سازمان قلابی حقوق بشر شما در مورد بد رفتاری امگریشن آمریکا با ایرانی ها مطلبی نداره گوسفند احمق
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 19:41:57 توسط farhad
خوشبختانه ما کمبود رهبر نداریم. اگر اقای موسوی را خدای نکرده زندانی کنند که چنین ریسکی نمی کنند خانمشان زهرا رهنورد هستند اگر هر ۲ یشان را زندانی کنند اقای کروبی هستند اگر هر ۳ تایشان را زندانی کنند اقای خاتمی هستند اگر ۴ تاشان را زندانی کنند اقای رفسنجانی هستند اگر هر ۵ تایشان را زندانی کنند فرزندانشان هستند اگر همه شان را زندانی کنند ۷۰ میلیون ایرانی هستند انوقت زندان برای ۷۰ میلیون رهبر ندارند مجبورند همه شان را ازاد کنند خودشان که تعداشان چند تا دانه است زندانی شوند . خلاصه کمبود رهبر نداریم در این مبارزه فکر نکنند از این خیال های باطل نکنند یک موفعی تصمیم بگیرند یکی از این ها را زندانی کنند چون مثل برنج درجه یک و مرغوب شمال رهبر پشت رهبر ری می دهد و تعدادشان زیاد می شود . به امید خدا ما پیروزیم خامنه ای رفتنی هست باید برود .
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 18:18:59 توسط ziba

پيک ايران : اين متن تا حالا 4 بار منتشر شده!

نوشته شده در تاريخ بيست و نهم خرداد ۱۳۸۸ برابر با نوزدهم ژوئن ۲۰۰۹ ، 18:14:31 توسط secular
تشييع پيكر يكي از دانشجويان كشته شده در كوي دانشگاه تهران در ياسوج جمعه، 29 خرداد 1388 ادوارنيوز: امروز جمعه 29 خرداد ماه ساعت 10 صبح ، مردم در يكي از روستاهای ياسوج، در حال تشييع پيكر دانشجوي شهيد ناصر امير نژاد دانشجوي دكتري هوا فضا كه در كوي دانشگاه كشته شده هستند. اين در حالي است كه فرهاد رهبر در صداسيما اعلام كرد از 5 اسمي كه به عنوان كشته شده در دانشگاه تهران اعلام شده 4 نفر ساكن كوي نبوده اند. رييس دانشگاه تهران اما در خصوص سرنوشت اين 4 نفر خبري را اعلام نكرد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 چین قید سرمایه‌گذاری در ایران را زد