همه دشمنی‌های خامنه‌ای با فضای مجازی/ «هیچ‌کدام منبر و روضه نمی‌شود»


یوحنا نجدی / رادیو فردا: «ول است»، «میدان جنگ است»، «در کنترل ما نیست»، «دشمن حضور دارد»، «روضه مهم‌تر است»، «قم و طلبه‌ها واردش شوند»؛ این تنها شماری از کلیدواژه‌های علی خامنه‌ای درباره فضای مجازی است.

تقریباً در تمامی سخنرانی‌ها و پیام‌های رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، اشاره‌ای پررنگ به فضای مجازی دیده می‌شود؛ از دیدار با بسیجیان و اعضای اغلب سالخورده مجلس خبرگان تا دیدار با خانواده قاسم سلیمانی و سخنرانی در درس خارج فقه، همه‌جا بی‌ربط و با ربط بحث را به فضای مجازی می‌کشاند و به مسئولان هشدار می‌دهد که هرچه زودتر این بساط را جمع کنند.

«ول و بی‌بند و بار»
پرتکرارترین توصیف علی خامنه‌ای از فضای مجازی، تأکید بر «بی‌بند و باری» است: «حالا که دیگر فضای مجازی هم هست؛ یک دستگاهی بی در و دروازه که هر کس هرچه دلش می‌خواهد، می‌نویسد» (پنجم تیر ۱۳۹۸).

او البته گفته که نگران «بی‌پناهی» ایرانیان در فضای مجازی است: «ما نمی‌توانیم مردم‌مان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم» (دوم شهریور ۱۳۹۹).

این همه در حالی است که به عنوان نمونه، توئیتر به عنوان شبکه اجتماعی دارای بیشترین محتوای سیاسی در میان کاربران ایرانی، توسط جمهوری اسلامی فیلتر شده اما نه تنها بسیاری از مسئولان کنونی و پیشین این حکومت، بلکه خود «مقام عظمای ولایت» هم در آن حضور دارد.

خبرگزاری‌های حکومتی نیز تاکنون گزارش‌های متعددی درباره شمار لایک‌ها و دنبال‌کننده‌های خامنه‌ای بویژه در مقایسه با سلبریتی‌های خارجی منتشر کرده‌اند. بیت «ولی امر مسلمین جهان» احتمالاً مجهز به اینترنت بدون فیلتر است و یا اینکه «حضرت آقا» مرتباً به فیلترشکن‌های جدید دسترسی پیدا می‌کند.

خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی سال ۱۴۰۰ نیز بار دیگر از «ول» بودن فضای مجازی در ایران انتقاد کرد: «ما افتخار می‌کنیم به اینکه ما فضای مجازی را ول کرده‌ایم! این افتخار ندارد؛ این به هیچ‌وجه افتخار ندارد ... [فضای مجازی] ما در یک جهاتی واقعاً ول است».

بر این اساس، او بارها صراحتاً خواستار محدود شدن فضای مجازی برای ایرانیان شده: «چرا حواس‌مان نیست؟ چرا رها می‌کنیم این فضای غیرقابل کنترل و غیرمنضبط را؟» (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵).

در جدیدترین مورد، او روز هفتم تیرماه در سخنرانی برای مقامات قوه قضائیه بار دیگر خواستار برخورد با فضای مجازی شد چرا که به ادعای او «امنیت روانی مردم را از بین می‌برد».

خامنه‌ای در حالی خواستار محدود شدن بیشتر فضای مجازی در ایران است که جمهوری اسلامی از لحاظ آزادی بیان، یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. بر اساس آخرین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره شاخص آزادی رسانه‌ها، ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان، در انتهای جدول و رتبه ۱۷۸ قرار دارد.

با شمشیر در میدان جنگ
رهبر جمهوری اسلامی، فضای مجازی را ادامه «جنگ نرم» و نوعی میدان مبارزه می‌داند: «جنگ نرم یک عرصه‌ بسیار وسیعی است و روزبه‌روز هم با گسترش این فضای مجازی دارد گسترده‌تر می‌شود؛ خیلی هم خطرناک‌تر از جنگ سخت است» (سوم آذر ۱۳۹۵).

خامنه‌ای نه تنها بارها از هوادارانش خواسته تا در فضای مجازی، «شمشیر» بردارند و «آرایش جنگی» به خود بگیرند بلکه به ضرورت حضور در این «میدان جنگی»، ظاهری دینی-قدسی داده است: «بازار شبهات رواج دارد؛ فضای مجازی هم کمک می‌کند...برای جهاد لازم نیست فقط شمشیر برداریم؛ این بزرگترین جهاد است؛ برای این جهاد خود را آماده کنید» (۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵).

در این میان، رهبر جمهوری اسلامی حساب ویژه‌ای بر روی طلبه‌ها و حوزه‌های علمیه باز کرده و از آنها می‌خواهد تا «مسلح و آماده» وارد فضای مجازی شوند. او از جمله اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ از اعضای شورای عالی فضای مجازی خواست تا برای تولید محتواها سراغ حوزه‌های علمیه بروند چرا که به گفته او، «حوزه‌ها دست‌شان در این زمینه واقعاً باز است... از اینها باید استفاده کنید؛ دستگاه تولید محتوا را تقویت کنید؛ ما به این مسئله احتیاج داریم».

محورهای اصلی در محتوای مورد نظر خامنه‌ای البته قابل پیش‌بینی است؛ تیرماه سال ۱۳۹۵ در سخنانی از طلبه‌ها و دانشجویان بسیجی خواست تا در فضای مجازی، یک «جبهه واحد ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی» در سطح جهان اسلام تشکیل دهند.

از ردصلاحیت‌ها تا آسیب به «ادب» ایرانیان
در میان سخنان علی خامنه‌ای درباره فضای مجازی، گاه عبارات عجیبی دیده می‌شود. از جمله، او در میانه‌های بهمن ماه سال ۱۳۹۵ در ارتباط تصویری با مداحان ضمن گلایه از اینکه «بدزبانی بویژه در فضای مجازی رو به گسترش است» از مداحان خواست تا با «کمرنگ شدن ادب اسلامی در فضای مجازی» مقابله کنند و ادب اسلامی را در جامعه بگسترانند.

مشخص نیست که مداحان چه نقش و ارتباطی با ادب در جامعه دارند و اینهمه در حالی است که ادبیات و نوع رفتار مداحان، در سال‌های اخیر بارها از سوی افکار عمومی مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته است.

خردادماه سال ۱۴۰۰ نیز در حالی که رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به‌ویژه علی لاریجانی باعث بهت افراد و گروه‌های سیاسی درون حکومت شده بود، خامنه‌ای، در کوششی طاقت‌فرسا حتی بحث بررسی صلاحیت‌ها را نیز به فضای مجازی ربط داد: «به بعضی جفا شد؛ ظلم شد... گزارش‌های خلافی بود... منتها در دهان مردم پخش شد و متأسفانه در فضای مجازی؛ اینکه من می‌گویم فضای مجازی رها است، یک نمونه‌اش همین است که بدون هیچ قید و بندی این چیزها را منتشر کردند».

اینترنت؛ «سگ وحشی بدون قلاده»
جستجویی ساده در سایت رسمی علی خامنه‌ای نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۸ به این سو، «فضای مجازی» با تناوب و تکرار بیشتری در سخنان رهبر جمهوری اسلامی دیده می‌شود؛ این‌همه، نشان‌دهنده آن است که با گسترش اعتراض‌های مردمی به‌ویژه از آبان ۱۳۹۸ تاکنون، فضای مجازی از اهمیت فزون‌تری برای خامنه‌ای و مجموعه دستگاه امنیتی نظام برخوردار شده است. از همین روست که خامنه‌ای در سه سال گذشته بارها صراحتاً بر ضرورت اتخاذ رویکرد «امنیتی» درباره فضای مجازی تأکید کرده است.

او البته پیشتر نیز بارها درباره تعریف چارچوب قضایی-امنیتی درباره فضای مجازی سخن گفته بود؛ از جمله، شهریورماه سال ۱۳۹۴ اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را منصوب کرد و از آنها خواست تا «نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی» را تهیه کنند. اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ نیز از پلیس فتا خواست که «به طور جدی» وارد شود و در همکاری با قوه قضائیه با «خطرات و مضرات» فضای مجازی مقابله کند.

فضای مجازی، با هر تعریف، یکی از جلوه‌های دنیای مدرن است؛ جمهوری اسلامی با بسیاری از مظاهر دنیای مدرن نه تنها سازگار نیست بلکه دشمنی دارد. از این رو، بی‌دلیل نیست که خامنه‌ای فضای مجازی را برنمی‌تابد و در مقابل، از «روضه» و «منبر» ستایش می‌کند: «مجالس روضه‌خوانی خیلی چیز مهمّی است؛ اینها را دست‌کم نباید گرفت؛ هم از فضای مجازی مؤثرتر است هم از صداوسیما» (۳۱ مرداد ۱۳۹۵)؛ «من به منبر خیلی عقیده دارم. امروز اینترنت، ماهواره، تلویزیون و ابزارهای گوناگون ارتباطی فراوان هست؛ اما هیچ‌کدام از اینها منبر نیست» (پنجم بهمن ۱۳۸۴).

خامنه‌ای البته سال‌ها قبل به طور کلی، نظرش را درباره اینترنت گفته؛ او حدود ۲۰ سال قبل یعنی در آذرماه سال ۱۳۸۱ اینترنت را به «سگ وحشی بدون قلاده» تشبیه کرد: «مثل آن است که کسی یک سگ وحشی را بیاورد، بگویند قلاده‌اش کو، بگویند سفارش کرده‌ایم آهنگر قلاده را بسازد».

اینهمه، تنها بخشی از دشمنی روزافزون علی خامنه‌ای با فضای مجازی است؛ فضایی که او نمی‌تواند یک شبه دستور توقیف ده‌ها نشریه را صادر کند؛ فضایی که در آن اخبار مربوط به سرکوب خونین مردم معترضی که خواستار سرنگونی او و حکومت جمهوری اسلامی هستند، در چشم به‌هم‌زدنی منتشر می‌شود؛ فضایی که همه القاب بلند بالای او، رنگ می‌بازند و آنچه رنگین‌تر می‌شود، خون معترضان است؛ جان‌باختگانی به عمر حکومت جمهوری اسلامی از پشت بام مدرسه رفاه تا همین امروز.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 251762] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم امرداد ۱۴۰۱ برابر با پانزدهم اوت ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم امرداد ۱۴۰۱ برابر با پانزدهم اوت ۲۰۲۲ ، 12:11:03 توسط افراسیاب
برای اینکه خودش از صبح تا شب نشسته پای اینترنت و میبینه چی دارند راجبشون میگند و دیگه هیچ گوشه پنهانی برای حکومتشون باقی نمانده و بزرگترین خبر چینها هم از نیروهای مخلص خودشان هستند، الان دیگه آبدار چی شون هم ریزش کرده حتی نیروهای رده بالای امنیتی میان از فجایع کهریزک افشاگری میکنند چون صد در صد مطمئن هستند این حکومت پایدار نیست و کله پا میشود و آنوقت باید یک چیزی داشته باشند که از خودشون دفاع کنند که بگند بابا من که افشاگری کردم و با اینها نبودم. حتی بمب اتمی هم اینها را نجات نخواهد داد و اصلا وارد یک فاز جدید شدند و قبلاً یکصدم مشکلات امروز را نداشتند، الان حتی تامین نان و گندم آن کشور هم کار خیلی سختی شده و نه پولی هست و نه منابعی که بتوانند مایحتاج حداقل یک سوم جمعیت ایران را تأمین کنند و خارج از این اینهمه نیرو و ارتشی و سپاهی و لباس شخصی در طول سالیان دراز دور خودشان از ترس جمع کردند و هزینه اینها سر به فلک میزند حتی یک کشور صنعتی هم نمی‌تواند اینهمه لاشخور امنیتی سپاهی را نون بدهد. الان در ایران از فقیر تا آن ثروتمند درجه اول همه و همه ناراضی و عصبانی هستند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سفیر جمهوری اسلامی در لندن را تو خیابون گیر آوردن بهش میگن بگو مرگ بر خامنه‌ای
 تنبیه صاحب یک رستوران در مشهد که معترضان را تحویل سپاه داده بود
  ارتش سايبري فتوشاپ هم بلد نیست
  فایل PDF  که از طرف Anonymous منتشر شده، برخی مشخصات همراه با شماره موبایل نمایندگان مجلس آمده است 
تظاهرات میلیونی طرفداران رژیم در قزوین
دقایقی پیش - اتوبان امام علی تقاطع پیروزی توسط جوانان غیور مسدود شد
هموطنان بلوچ پاسخ تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در دزاپ را با آتش پاسخ  دادند / یکشنبه 3 مهر
 ‏«جمعیت میلیاردی مردم در محکومیت اغتشاشگران، امروز در کرمانشاه.»
بچه‌های دلاور لندن از خجالت بسيجی درآمدن
 پاسخ علی کريمی به کودکی که به نفرت پراکنی و دشمنی وادار شده است
اعتراض یک هموطن اصفهانی به قتل مهسا امینی به شیوه متفاوت
 سنگربندی در تهرانپارس - بچه های تهرانپارس با شعار «مرگ بر خامنه ای»