علی کریمی؛ سیبل رهبر، رسانه‌های تندرو، دولت، سپاه و روحانیون


«علی کریمی» بازیکن پیشین تیم‌ ملی فوتبال ایران، به دلیل یک استوری در صفحه اینستاگرام خود، با عبارت‌های «بی‌شرف» و «الدنگ» خطاب شد.

«حامدرضا معاونیان» روحانی ناشناخته‌ای، برای پامنبری‌های خود در عزاداری محرم، علی کریمی را با چنین الفاظی خطاب کرد.

بازیکن سابق فوتبال ایران نیز در صفحه اینستاگرامش با همین ادبیات او را خطاب قرار داد و از دنبال‌کنندگانش خواست تا بین او و این روحانی قضاوت کنند. او از ادبیاتی تند و همانند همین روحانی استفاده کرده است.

علی کریمی، طی سال‌های اخیر به سیبلی برای روحانیون، تندروهای جمهوری اسلامی، رسانه‌های وابسته به سپاه‌پاسداران و حتی شخص ‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

***

چرا تندروهای جمهوری اسلامی به علی کریمی حمله می‌کنند؟
۱۵تیر۱۴۰۱، علی کریمی چنین واکنش تندی را نسبت به «حسن عباسی»، سخنران نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی نشان داده بود.

حسن عباسی، عضو سپاه‌پاسداران است که ریاست اتاق فکر «اندیشکده یقین» را برعهده دارد. او خود را «تئوریسین توطئه» می‌نامد و از تندروترین سخنرانان اصول‌گرایان محسوب می‌شود.

او در آخرین سخنرانی‌ خود، بازیکنان فوتبال را «افرادی بی‌ارزش» خواند که فهمی از سیاست، جامعه، دین و آن‌چه او «اصول اخلاقی و اسلامی» می‌نامید ندارند. آقای عباسی در این سخنرانی گفته است: «کسی که زنش چادری و آدم دین‌داری باشد که اصلا نمی‌رود دنبال فوتبال.» او همچنین اشاره کرده که هیچ بازیکن فوتبالی پیش از این «شهید» نشده است.

علی کریمی در استوری صفحه اینستاگرام خود خطاب به حسن عباسی نوشت: «حداقل ما دل چندنفر را شاد کردیم. تو چکار کردی آدم دوزاری؟»

از دید برخی، این واکنش علی کریمی همان‌چه بود که حسن عباسی می‌خواست؛ دیده شدن و شنیدن شدن بیشتر از طریق تحریک کردن علی کریمی.

حالا هم تصور می‌شود یک روحانی ناشناخته که پیش از این منبرهایش به چشم کسی نیامده بود، با توهین به علی کریمی و برافروختن خشم او و گرفتن یک واکنش از این بازیکن پیشین فوتبال ملی و باشگاهی ایران، توانسته است بیش‌ از تمام دوران سخنرانی‌اش دیده شود.

موضع‌گیری‌های علی کریمی، فقط به دیده شدن تندروهایی که از صحنه سیاست دور شده‌‌اند یا منبرشان مخاطب چندانی ندارد، ختم نمی‌شود. واکنش‌های او سال‌هاست که نتیجه‌ای مانند دور شدن او از فوتبال هم داشته است.

دی‌ سال۱۳۹۹، «قاسم رنجبریان» رییس هیات فوتبال «هرمزگان»، در گفت‌وگو با برنامه زنده شبکه تلویزیونی استان هرمزگان مدعی شد که در تماس‌هایی تلفنی با اعضای مجمع فدراسیون فوتبال، از آن‌ها خواسته شده که به علی کریمی در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران رای ندهند.

علی کریمی نامزد ریاست انتخابات فدراسیون فوتبال شد و شکست خورد.

چه کسانی در جمهوری اسلامی به علی کریمی حمله کرده‌اند؟
تقریبا هیچ نهادی از بدنه جمهوری اسلامی باقی نمانده که علی کریمی را مورد حمله قرار ندهد.

خبرگزاری فارس، سال۱۳۹۶، علی کریمی را «سلبریتی بی‌سواد» خوانده بود. با این‌وجود از آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تا «معصومه ابتکار» رییس سازمان محیط زیست در دولت اول «حسن روحانی»، از رسانه‌های وابسته به سپاه تا «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» اصفهان، از روضه‌خوان محرم تا نظریه‌پرداز جمهوری اسلامی؛ علیه او موضع‌گیری کرده‌اند.

«علی خامنه‌ای» رهبر ایران، دوشنبه ۲۹بهمن۱۳۹۷، در تازه‌ترین سخنرانی‌ خود در جمع گروهی از هوادارانش، گریزی به واکنش‌های اخیر فوتبالیست‌های ایران زد و با جملاتی مانند «به یاد داشته باشید امنیت خود را از کجا آورده‌اید» به صورت روشنی از آن‌ها خواست نسبت به مشکلات اقتصادی کشور سکوت کنند.

واکنش رهبر جمهوری اسلامی ایران به کنش‌های پیاپی ماه‌های اخیر بازیکنان فوتبال و به صورت اخص، «علی کریمی» و «وریا غفوری» بود.

انتقاد علی خامنه‌ای به کنایه‌های پیاپی علی کریمی به مدیران نظام در آن مقطع زمانی برمی‌گشت. به صورت نمونه، پس از آن‌که «جواد ظریف» وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی گفت «به دفاع از مردم فلسطین افتخار می‌کند» و همین‌طور مدعی شد «امروز همه ما زیر فشار هستیم»، علی کریمی در اینستاگرام خود نوشت: «آقاى دكتر كدوم (ما) تحت فشارند؟ (ما) ما يا (ما) شما دقيقا؟»

خبرگزاری فارس از آبان سال ۱۳۹۶، تا دی‌ سال ۱۴۰۰، بارها از هشتگ «سلبریتی بی‌سواد» برای علی کریمی استفاده کرد. رسانه وابسته به سپاه‌پاسداران نخستین بار این لقب را وقتی به علی کریمی داد که او تولد «کوروش»، پادشاه هخامنشی را در اینستاگرام خود تبریک گفت.

برای همین پست تبریک، کمی بعد ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» اصفهان از علی کریمی شکایت کرد. در متن شکایت این ستاد از علی کریمی همچنین به حمایت او از «مسعود شجاعی» برای بازی مقابل «مکابی» اسراییل هم ذکر شده بود.

از رهبر جمهوری اسلامی، تا اعضای هیات دولت، ستاد امر به معروف و خبرگزاری‌های سپاه یا ایدئولوژیست نظام و روحانی‌های موعظه‌خوان، از حمله به علی کریمی دریغ نکرده‌اند.

از شعار تا عمل علی کریمی چه می‌دانیم؟
برخی از بازیکنان فوتبال ایران، نه در «کانون‌های تندروی هواداری»، که در بدنه جامعه کشور صاحب مقبولیتی «فرا رنگی» شده‌اند.

علی کریمی یکی از آن‌هاست؛ یکی مانند «وریا غفوری»، مرحوم «ناصر حجازی» یا «علی دایی».

«احسان حدادی» ورزشکار محبوب جمهوری اسلامی و مردی که تمام طول سال گذشته را با بودجه وزارت ورزش و کمیته المپیک در آمریکا اردو زد، تا حتی در بازی‌های کشورهای اسلامی هم مدال کسب نکند، در روزهای اعتراضات مردمی آبان ۹۸ با حضور در جمع فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی، معترضین را اغتشاشگر نامید و خواهان برخورد با آن‌ها شد.

علی کریمی، نه تنها در اعتراضات مردمی آبان کنار مردم ایستاد، که در ماجرای حمله موشکی سپاه به هواپیمای اوکراینی یا وضعیت اقتصادی ماه‌های اخیر و فاجعه متروپل نیز، صدای اعتراضش را خاموش نکرد.

او فقط، دهان و کلام و استوری‌های اینستاگرامی نبود. علی کریمی سال ۱۳۹۹ و زمانی که برای ریاست فدراسیون فوتبال نام‌نویسی کرد، به مناظره‌های صداوسیما برای انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال نرفت. به جایش در برنامه «تی‌وی تاک» که از شبکه اینترنتی «فیلیمو» حاضر شد ومبلغ ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای حضور در این برنامه گرفت، اما حاضر نشد چک این مبلغ به نام خودش نوشته شود.

تهیه کننده برنامه گفته بود این مبلغ که معادل خرید هزار تبلت خواهد بود، به صورت مستقیم به نام خیریه «خادمين امام علی‌ابن‌ ابی‌طالب» نوشته شده و قرار است با تمامی مبلغ آن، توسط «رسول خادم» و همراهانش، برای کودکان محروم تبلت خریداری شود.

رسول خادم پیش از این در بهار سال ۱۳۹۹ فاش کرده بود که علی کریمی مبلغی غیرمتعارف و غیرقابل پیش‌بینی برای کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان به موسسه خیریه او اهدا کرد. مبلغی که با آن دبیرستانی با زیربنای ۱۳۲ متر با سه کلاس درس برای ۶۰ دانش‌آموز در مولاآباد کشاری و با باقی‌مانده پول هم سه خانه در روستای «وش آپی» برای سه خانواده ساخته شد.

علی کریمی هرگز شخصا اخبار فعالیت‌های خیرخواهانه‌اش را رسانه‌ای نکرد. با این‌وجود از رسانه‌های سپاه تا رهبر جمهوری اسلامی و روحانیون و ایده‌پردازان نظام، او را سلبریتی بی‌سواد، بی‌شعور، الدنگ و بی‌ارزش خوانده‌اند.

پیام یونسی‌پور/ ایران وایر
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 251858] [تاريخ انتشار: بيست و ششم امرداد ۱۴۰۱ برابر با هفدهم اوت ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم امرداد ۱۴۰۱ برابر با هفدهم اوت ۲۰۲۲ ، 16:48:02 توسط حسن سیاه
آیا زمان آن نرسیده که( آخوندهای دوزاری# *را در اینستاگرام هشتگ کنیم ؟ زنده باد علی کریمی! /
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم امرداد ۱۴۰۱ برابر با هفدهم اوت ۲۰۲۲ ، 09:44:20 توسط نکته بین
کاری که علی کریمی کرد(کارستان بود)با یک پاسخ:(بی شرف تویی ، (دوزاری)ته مانده ابزارفریبکاری این آخوند های بی ارزش ونالایق رانیست ونابودکرد.حالا هرچه نوکران گلوی خودشان راپاره کنندکه(حضرت آقا)و (آقازاده)و(بیت حضرت آقا)همه شد(پشم وسوخت)!!علی ریمی به این آخوندهای دوزاری فهماند(فرزندخلف واصیل ایران وایرانی)است که باهر جور وظلمی مبارزه می کند وکوتاه نمی آید.حتی برفرض محال که باهمه توان اوراواداربه اعتراف مضحک تلویزیونی کنند،او بذرشجاعت، شهامت، مبارزه باجنایتکاران راپاشید وقتی نوشت (بیشرف تویی دوزاری)!!درودبرعلی کریمی وعی کریمی هاکه بعدادیک ملتند!!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سفیر جمهوری اسلامی در لندن را تو خیابون گیر آوردن بهش میگن بگو مرگ بر خامنه‌ای
 تنبیه صاحب یک رستوران در مشهد که معترضان را تحویل سپاه داده بود
  ارتش سايبري فتوشاپ هم بلد نیست
  فایل PDF  که از طرف Anonymous منتشر شده، برخی مشخصات همراه با شماره موبایل نمایندگان مجلس آمده است 
تظاهرات میلیونی طرفداران رژیم در قزوین
دقایقی پیش - اتوبان امام علی تقاطع پیروزی توسط جوانان غیور مسدود شد
هموطنان بلوچ پاسخ تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در دزاپ را با آتش پاسخ  دادند / یکشنبه 3 مهر
 ‏«جمعیت میلیاردی مردم در محکومیت اغتشاشگران، امروز در کرمانشاه.»
بچه‌های دلاور لندن از خجالت بسيجی درآمدن
 پاسخ علی کريمی به کودکی که به نفرت پراکنی و دشمنی وادار شده است
اعتراض یک هموطن اصفهانی به قتل مهسا امینی به شیوه متفاوت
 نامش حدیث نجفی است دختری ۲۰ ساله، جسور و شجاع