نایب رئیس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه: دستگاه های اجرایی سه استان با اعتبارات احیای دریاچه خودرو می‌خریدند!  


جلال محمودزاده، نایب رئیس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر این که عیسی کلانتری به عنوان مسئول ستاد احیا در طول بیش از هشت سال باید پاسخگوی قصور و تخلفات احتمالی موجود در این ستاد باشد، گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در طول دوره فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه، متاسفانه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع احیای دریاچه ارومیه شامل شرکت‌های آب منطقه‌ای، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط زیست در هر سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان به جای این که با استفاده از بودجه‌های عادی خود به انجام وظایف ذاتی‌شان بپردازند، از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه ارتزاق می‌کردند و با وجود این که باید اعتبارات این ستاد برای اجرای پروژه های ویژه تعریف شده جهت احیای دریاچه هزینه می‌شد، اما برخی دستگاه‌های اجرایی در طول دوران فعالیت ستاد احیا با استفاده از اعتبارات این ستاد خودرو می خریدند یا حقوق پرسنلی را می‌پرداختند که در ستاد احیا مشغول به کار نبودند.

نایب رئیس هیات تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این که در طول نزدیک به ۹ سال فعالیت این ستاد، مجموعا حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان بودجه داخلی و کمک بین المللی در اختیار ستاد احیای دریاچه ارومیه گذاشته شد، گفت: نزدیک به ۲ کیلومتر از تونل کانی سیب به دلیل اشتباه در محاسبات مهندسی و قصور در نحوه اجرا و نظارت بر ساخت این تونل ترک برداشته و بخشی از آن ریزش کرده است و این مساله عامل اصلی طول کشیدن پایان کار تونل کانی سیب است.

محمودزاده با اشاره به این که بررسی نحوه انتخاب شرکت‌های طرف قرارداد با ستاد احیای دریاچه ارومیه از جمله مهمترین موارد مورد بررسی هیات تحقیق و تفحص مجلس فرمایشی خواهد بود، عنوان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که برخی افراد که جزو مسئولان وقت ستاد احیای دریاچه ارومیه بودند، در آن دوران شرکت‌های خانوادگی ثبت کرده بودند و بعضی پروژه‌های مربوط به آبیاری تحت فشار نیز توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه به این شرکت‌ها واگذار شده است. ما حتما نحوه بسته شدن قرارداد با این شرکت‌ها، عملکرد این شرکت‌ها و موضوع وجود تعارض منافع در ستاد احیای دریاچه ارومیه در نحوه بستن قرارداد و نظارت بر عملکرد این شرکت ها را بررسی خواهیم کرد.

محمودزاده در بخش پایانی گفتگو با رکنا، به گم شدن سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب از حقابه دریاچه ارومیه از رودخانه ارس اشاره کرد و گفت: با وجود این که در زمان شروع فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه قرار بود سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب از آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه اختصاص یابد، اما در طول دوران فعالیت ستاد احیا، این حقابه تامین نشده است و بدتر از آن این که اصلا مشخص نیست سهم دریاچه از رودخانه ارس را به کجا برده‌اند و سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب از حقابه دریاچه ارومیه که باید به این دریاچه اختصاص می یافت، اکنون در کدام از مصارف شرب، صنعت یا کشاورزی مصرف می شود و اساسا سرنوشت سالیانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب از آب رودخانه ارس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

وی در پایان تصریح کرد: با وجود این که ستاد احیای دریاچه ارومیه در شرو ع فعالیت خود تعریف هرگونه حقابه جدید برای کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را ممنوع کرده بود، اما شاهد آن هستیم که در طول دوران فعالیت همین ستاد، سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از زرینه رود بوکان و میاندوآب به سمت تبریز برده اند و متاسفانه ۹۰ درصد این آب به اراضی کشاورزی و صنایع موجود در شهرستان تبریز اختصاص پیدا کرده است. این مقدار آب به همراه سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه دریاچه ارومیه از رودخانه ارس مجموعا ۶۰۰ میلیون متر مکعب از حقابه دریاچه ارومیه را تشکیل می‌دهد که فقط در دو نمونه در طول دوران فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه از این دریاچه گرفته شد و به صورت غیرقانونی به مصارف دیگر تخصیص یافت.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 252909] [تاريخ انتشار: هجدهم شهريور ۱۴۰۱ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هجدهم شهريور ۱۴۰۱ برابر با نهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 10:48:49 توسط ***
آقای دکتر جلال محمودزاده ! شما سه دوره است که نماینده مجلس هستی, یعنی از روز اوّل به تمام تخلفاتی که ذکر کرده ای آگاهی داشته ای. حالا که حتّا نوشدارو هم نداری شلوغ کاری میکنی؟ اگر فکر میکنی کاری از شما ساخته است هر جه زودتر انجام بده قبل از آنکه ندای کشش ندید نازل شود. «خانه از پای بست ویران است»
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محاصره کودکان بسیجی توسط مردم و خلع سلاح این کودکان 
توهین وقیحانه و عجیب رئیس دانشگاه نیشابور به دختران و زنان ایرانی
   از کودکان کار رسیدیم به کودکان بسیجی سرکوبگر  
  ترس آخوندها را برداشته است، اعتراض دیر هنگام : بیانیه عده‌ای از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه: همکاری با حکومت حرام است و مردم حق دفاع مشروع دارند / علی خامنەای مجتهد نيست تا چه رسد به مرجع تقليد
 سیلی مادری در مترو تهران به یک بسیجی کە برای حجاب اجباری بە او گیر دادە بود...
خیابان دماوند به سمت انقلاب/ امروز 6 مهر 
 بین‌کار رفتیم -جوادیه- صبحانه خوردیم و برگشتیم/ امروز چهارشنبه
گزارشی از  توهین رئیس دانشگاه نیشابور به بانوان ایرانی
 یکی از بهترین شعارهایی که در قیام دیشب فریاد زده شد
زاهدان /  ماموران کلانتری ۱۴ به سمت نمازگزاران مسجدمکی تیراندازی کردند / تصاویر دلخراش هستند
  خبرها از درون ارگانهای رژیم، ارسال‌شده توسط فعالین میدانی
  اثر مارکو ملگراتی کاریکاتوریست ایتالیایی برای مهسا امینی