در بازداشتگاه وزرا چه بر سر مهسا آمده بود؟


مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی که حالا نیمه جان و در کما روی تخت آی‌سی یوی بیمارستان کسری خوابیده است. احتمالا هرگز تصورش را نمی‌کرد که سفرش به تهران این سرنوشت تلخ را برای او رقم بزند. او برای سفر از سقز به تهران آمده بود که روز سه شنبه ۲۱ شهریور از سوی گشت ارشاد تهران بازداشت شد. به گفته برادرش کیارش او به پلیس امنیت اخلاقی وزرا منتقل می‌شود اما دو ساعت بعد بدن نیمه‌جانش به بیمارستان کسری منتقل می‌شود.

او در کماست و هنوز کسی نمی‌داند در وزرا دقیقا چه بر سر مهسا آمده است. ایران وایر برای روشن شدن این موضوع با یک منبع مطلع از اورژانس تهران که مهسا توسط آمبولانس آن مرکز به بیمارستان کسری منتقل شده و همچنین یکی از دخترانی که مثل مهسا در همان روز از سوی گشت ارشاد دستگیر شده و همزمان با مهسا در بازداشتگاه وزرا حضور داشته گفت و گو کرده است. این گزارش روایتی است از آنچه در وزرا بر سر مهسا آمده است.

***

کد۹۹

«بگو کد ۹۹، کسری بزنه» این جمله‌ای است که با صدای تکنسین اورژانس تهران در ساعت ۷:۲۵ دقیقه سه شنبه ۲۱ شهریور از «وزرا» در بیسیم اورژانس تهران شنیده شده است. کد ۹۹ اصطلاحی است که در بین پزشکان و کادر درمانی بیمارستان‌های ایران درباره افرادی که با خطر مرگ قریب‌الوقوع رو به رو هستند، به کار می‌ رود. این بدان معناست که مراکز درمانی باید آماده احیای قلبی و ریوی بیمار کد ۹۹ باشند. مهسا با این وضعیت به بیمارستان کسری منتقل می‌شود. در برگه‌ای که تکنسین اورژانس تهران از شرح حال مهسا نوشته، آمده : «خانم مهسا امینی در سالن وزرا به طور ناگهانی ارست (ایست) قلبی کرده است و تکنسین اورژانس برای او « سی پی آر» انجام داده است.» سی پی آر یا احیای قلبی ریوی، زمانی صورت می‌گیرد که نبض وجود نداشته باشد.

صدف، نام مستعار دختری است که در همان روز سه شنبه از سوی گشت ارشاد بازداشت و همزمان با مهسا در مرکز وزرا حضور داشته، او می‌گوید: «من با مهسا در یک ون نبودم . اما در وزرا با هم بودیم و در لحظه‌ای که افتاد، آنجا بودم.

موبایل‌هایمان را گرفته بودند، گفتند همه یک طرف بنشینند. من تا نشستم دیدم یکی افتاد زمین و سرش خورد به صندلی . یک زنی از ماموران گشت ارشاد بالای سرش بود، همان‌جا ایستاده بود و قبلش به همه می‌‌گفت، بنشینید. به برخی که گریه می‌کردند با لحن بد می‌گفت: چی شده؟ چرا گریه می‌کنی اما وقتی مهسا افتاد اصلا توجهی نکرد. یکی از بچه‌ها که نزدیک بود رفت بغلش کرد.»

موتورلانس، آمبولانس و انتقال به بیمارستان

او می‌گوید که نیروی امداد خیلی زود بالای سر مهسا رسیده است: «انگار خودشان آنجا امداد دارند. چون در کمتر از دو دقیقه یک امدادگر بالای سر مهسا رسید. نمی‌دانم تماس گرفتند یا خودشان داشتند؟ متوجه نشدم»

یک تکه از پازل روایت صدف با شنیدن صحبت‌های منبع مطلع اورژانس تهران تکمیل می‌شود. او به «ایران وایر» می‌گوید:

«موقع این اتفاق تکنسین اورژانس تهران به طور اتفاقی در وزرا حضور داشته است. چون قبل از این اتفاق از «وزرا » تماس گرفته بودند و شکایتی از یک مرد با تنگی نفس مطرح شده بود. مورد گزارش شده به تشخیص اپراتور نیازی به انتقال به بیمارستان نداشته و یک دستگاه موتورلانس به وزرا فرستاده بودند. همزمان با رسیدن تکنسینی که با موتورلانس آمده بوده، خانم مهسا امینی ارست قلبی می‌کند. تکنسین دیگر مریض قبلی را نمی‌بیند و سراغ او می‌رود. چون در اورژانس اگر چنین پدیده‌ای داشته باشیم ، تکنسین باید اول سراغ بیماری که در وضعیت ناپایدار تری قرار دارد و خطر جدی او را تهدید می‌کند، برود.»

به گفته صدف موقعی که مهسا را بلند می‌کنند، به صورتش آب می‌زنند و مدام او را صدا می‌کنند اما او واکنشی نداشته است: «همه جیغ می‌کشیدند و گریه می‌کردند، دختری که او را بغل کرده بود ، گفت: ساکت باشید، فشارش افتاده، چیزی نیست. آن موقع امدادگر داشت به دست مهسا آمپول می‌زد. اما یکدفعه دیدیم امدادگر مهسا را روی زمین گذاشت و با دست او را سی پی آر می‌کند. صورت مهسا را نگاه کردم ، سفید سفید بود و سیاهی چشمش رفته بود و فقط سفیدی چشم داشت. همه ترسیده بودیم، جیغ می‌کشیدیم و می‌گفتیم : قاتل‌ها، کشتیدش»

تکنسین اورژانس تهران برای انتقال مهسا از مرکز درخواست کد (آمبولانس) کرده تا او را به بیمارستان کسری منتقل کنند. منبع مطلع «ایران وایر» می‌گوید: «اورژانس در شرایط عادی و در مواقعی که وضعیت مریض پایدار است حتما باید مریض‌ را به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی منتقل کند اما در وضعیتی که بیمار در شرایط بحرانی است وظیفه تکنسین‌های اورژانس، انتقال بیمار به نزدیکترین مراکز درمانی است. بیمارستان کسری به همین دلیل انتخاب شده است.»

سی پی آر با فریادهای دختران بازداشتی

صدف می‌گوید: « در زمان سی پی آر مهسا یکی از ماموران با صدای بلند گفته: «همگی بیرون»، همه حمله کردند طرف ماموری که گوشی‌ها دست او بود. گوشی‌ها را برداشتیم و رفتیم توی حیاط. اما دوباره یکی به سربازها گفت در را باز نکنند و ما را برگرداند داخل. بعد دیدیم برانکارد آورده‌اند، مهسا را از در دیگر بردند.»

او می‌گوید بعد از این ماجرا تمام گوشی‌هایمان موبایل دخترانی را که آنجا بودند، چک کردند که فیلم و عکسی از «وزرا» و وضعیت مهسا در آن نباشد و بعد برگه خروج داده‌اند: «آنقدر به فکر عکس و فیلم بودند که فراموش کردند به خانواده‌هایمان گفته‌ایم برایمان لباس بیاورند. لباس‌ها را تحویل گرفته بودند و به ما نداده بودند. وقتی از در آمدم بیرون، بابام گفت پس لباس‌هایی که دادم بپوشی کو؟»

آن‌ها هر چه به سرباز می‌گویند که لباس‌های صدف داخل مانده و باید بروند داخل، راهشان نمی‌دهند تا این که چند دقیقه بعد خودشان لباس‌ها را می‌آورند و تحویل می‌دهند.

صدف می‌گوید: «اول که آمدیم بیرون فکر کردیم جایی آتش گرفته و بوی دود می‌آید اما بعد متوجه شدیم وقتی ما جیغ زده‌ایم، خانواده‌هایمان به در می‌کوبانده‌اند و آن‌ها هم گاز اشک آور زده بودند.»

به گفته مهسا در زمانی که او در وزرا حضور داشته ضرب و شتمی صورت نگرفته بوده: «تحقیر و توهین بود، فحش هم می‌دادند اما کسی را نزدند. مهسا را هم نزدند. وقتی افتاد سرش به صندلی خورد اما خون نیامد . یعنی ا اصلا خونی ندیدیم.»

در گزارشی که تکنسین اورژانس نوشته هم توضیحی درباره این که بیمار شکستگی، خونریزی و یا کبودی داشته یا خیر، نیامده است. منبع مطلع ما می‌گوید: «تکنسین اورژانس باید در گزارش اگر خونریزی ، کبودی یا جراحتی وجود دارد ، ذکر کند در این گزارش اما چیزی ذکر نشده است.»

سکته یا شکستگی استخوان قاعده جمجمه؟

برادر مهسا اما روز چهارشنبه به «ایران وایر» گفته بود: «خودم با چشمان خودم دیدم که صورت مهسا ورم کرده بود و پایش کبود بود.» تنها تصویری که از روز گذشته از مهسا منتشر شده او را در حالت کما با وضعیت اینتوبه (لوله‌گذاری برا تنفس) نشان می‌دهد. کاربران شبکه‌های اجتماعی با بالا بردن کیفیت تصویر متوجه کبودی و خونریزی گوش او شده‌اند.

آیا سکته ناگهانی و عارضه قلبی منجر به کبودی دور گوش می‌شود؟ ایران وایر با سه پزشک در این باره مشورت کرد. هر سه پزشک متفق‌القول به ایران وایر گفته‌اند که امکان ایجاد این کبودی تنها در اثر سکته و بدون واردشدن ضربه به سر وجود ندارد. یکی از آن‌ها به «ایران وایر» می‌گوید: «این تصویر شبیه اتفاقی است که در شکستگی قاعده جمجمه می‌افتد.» کافی است عبارت « Scalp base Fracture » که به معنای شکستن استخوان کف یا قاعده جمجمه است، در گوگل سرچ کنید و تصاویر بیمارانی که در این وضعیت قرار می‌گیرند، ببینید. کبودی دور گوش شبیه عکس است. » او در ادامه می‌گوید: «شکستگی قاعده جمجمه خودش را به صورت خون‌مردگی اطراف دو چشم نشان می‌دهد که به آن ( Raccoon Eyes) می‌گویند یا این که خون‌مردگی پشت گوش‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد و به آن (Battle sign) می‌گویند. این شکستگی نشت مایع مغزی نخاعی از گوش یا بینی می‌دهد و علت آن تروماهای شدید است . مثل سقوط از ارتفاع یا تصادفات.»

آیا در زمان تروما و شکستن استخوان کف جمجمه اثر آن بلافاصله با نشانه‌هایی مثل کبودی دور چشم و کبودی دور گوش ظاهر می‌شود؟

پزشکان می‌گوید نه اثر این شکستگی ممکن است چند ساعت بعد ظاهر شود.

به گفته پزشکان مورد مشورت ایران وایر ممکن است مهسا پس از ارست قلبی و اصابت سرش به جایی دچار شکستگی استخوان جمجمه شده باشد اما احتمال دیگری هم وجود دارد این که این تروما در اثر ضرب و شتم صورت گرفته باشد. ایران وایر نتوانسته به افرادی که با مهسا در یک ون به وزرا منتقل شده‌اند، دسترسی پیدا کند و درباره آنچه در مسیر انفاق افتاده آن‌ها را مورد پرسش قرار دهد. جزییات آنچه بر مهسای ۲۲ ساله گذشته هنوز مشخص و قطعی نیست. قطعیت دختر جوانی است که حالا نیمه جان روی تخت بیمارستان افتاده است.
شیما شهرابی / ایران وایر
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 253216] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 16:24:59 توسط حمید
مشتی معلول روانی و جنایتکار به عنوان بازجو توسط حکومت اخوندی به جان جوانان وطن افتاده اند و در نبود عکس العمل مردم هر غلطی دلشان میخواهد میکنند. تنها راه مقابله با این جانوران دفاع از خود و هر کسی است که مورد حمله این لات و لوت های چاقو کش قرار میگیرند!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 13:22:26 توسط آذر
دورانی پُر تحول همراه با جسارت و استقامت و پایداری و تحولاتی که یکروز آن در چندین سال دوران رکود نمیگنجد، سرتاپای نظام را فرا گرفته است. سیر تحولات سیاسی و اجتماعی بیش از هر زمان دیگری شتاب گرفته اند. اقتصاد فرو ریخته، خزانه دولت خالی، سفره ها کوچک، بیکاری گسترده و مردم بصورت روزانه فقیر و فقیرتر میشوند. در چنین وضعیت پر تلاطمی که ج-ا، در آن دست و پا میزند، صدای اعتراضات بلند و بلندتر شده است، اقتدار رژیم فرو ریخته، بگیر و ببند کارآیی سابق خود را از دست داده و بازداشت و زندان و محاکمات قضایی ترسی در دل فعالان سیاسی و کنشگران اجتماعی ایجاد نمیکند. کارگران، بیشمار مهسا امینی ها، معلمان، بازنشستگان و در گستره ای وسیعتر توده های مردم در مقابل ج-ا، صف آرایی کرده و روند رو به رشد اعتراض و مقاومت و ایستادگی لایه های مختلف جامعه، هیئت حاکمه را بستوه آورده است. در چنین وضعیت پر آشوبی که رژیم در آن بسر میبرد، سراسیمگی، واکنشهای عصبی و برخوردهای هیستریک نیروهای سرکوب به هنگام بازداشت فعالین سیاسی – اجتماعی، جلوه ای از ترک خوردگی دیوار اقتدار و اعتماد به نفس نیروهای سرکوبگر نظام را نشان میدهد.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 11:24:03 توسط لبافی نژاد
آره افتاده سرش خورده به صندلی بعد در همان حال خودش یک چرخ خورده اینبار چشمش خورده به صندلی در این حالت یک چرخ هم خورده پایش را زده به صندلی شیخ حسن جوری خود خود را بر دار کرده آخوند کاری نکرده
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 11:20:41 توسط هو
این دختر خانم از ترس دارد دروغ میگوید
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سفیر جمهوری اسلامی در لندن را تو خیابون گیر آوردن بهش میگن بگو مرگ بر خامنه‌ای
 تنبیه صاحب یک رستوران در مشهد که معترضان را تحویل سپاه داده بود
  ارتش سايبري فتوشاپ هم بلد نیست
  فایل PDF  که از طرف Anonymous منتشر شده، برخی مشخصات همراه با شماره موبایل نمایندگان مجلس آمده است 
تظاهرات میلیونی طرفداران رژیم در قزوین
دقایقی پیش - اتوبان امام علی تقاطع پیروزی توسط جوانان غیور مسدود شد
هموطنان بلوچ پاسخ تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در دزاپ را با آتش پاسخ  دادند / یکشنبه 3 مهر
 ‏«جمعیت میلیاردی مردم در محکومیت اغتشاشگران، امروز در کرمانشاه.»
بچه‌های دلاور لندن از خجالت بسيجی درآمدن
 پاسخ علی کريمی به کودکی که به نفرت پراکنی و دشمنی وادار شده است
 سنگربندی در تهرانپارس - بچه های تهرانپارس با شعار «مرگ بر خامنه ای»
اعتراض یک هموطن اصفهانی به قتل مهسا امینی به شیوه متفاوت