مدافعان تشدید خشونت گشت ارشاد علیه زنان، متهمان قتل مهسا امینی

 
گشت ارشاد نیروی انتظامی دختری بی‌گناه را به بهانه برخورد با بدحجابی به قتل رسانده، جامعه در شوک فرو رفته است و مقام‌های جمهوری اسلامی حال بیان سخنانی‌اند که گویی اطلاع ندارند آنچه امروز برداشت می‌کنند، محصول سخنان خودی‌هایشان در ترویج خشونت علیه زنان است.
 
با گذشت دو روز از بازداشت مهسا امینی، دختر ۲۲ساله ایرانی، او عصر جمعه در بیمارستان درگذشت. انتشار تصویر مهسا در حالی‌ که نشانه‌هایی حاکی از خونریزی از گوش و بینی او در آن هویدا است، باعث شد گمانه‌زنی‌ها درباره علت مرگ او در اثر ضرب‌و‌شتم قوت بگیرد. پزشکان بر این باورند که اطلاعیه نیروی انتظامی در مورد سکته ناگهانی مهسا نمی‌تواند صحت داشته باشد و شواهد موجود احتمال وارد آمدن ضربه به سر و شکستگی جمجمه را تقویت می‌کند.
 
مهسا امینی تازه‌ترین قربانی برخورد خشونت‌آمیز نیروی انتظامی در طرح موسوم به گشت ارشاد است؛ طرحی که طی سال‌های اخیر بارها انتشار اخباری از خشونت ماموران و متولیان آن، اعتراض جامعه را در پی داشته است.
 
مقام‌های حکومت هر بار با موردی دانستن این برخوردها، تلاش کردند اصل طرح را تایید کنند و بگویند اگر خشونتی روی داده است، با ماموران خاطی برخورد می‌شود. این در حالی ا‌ست که با مراجعه به سخنان سران نظام، متوجه می‌شویم آنچه امروز برخوردهای خارج از چارچوب‌های انسانی با دختران و زنان در قالب این طرح را شدت بخشیده، نه اقدام‌هایی خودسرانه که اجرایی‌ شدن منویات ائمه جمعه، فرماندهان سپاه، مقام‌های و سران نظام‌ است که در سال‌های اخیر بارها تحت عناوینی چون برخورد قاطع با بدحجابی، بر آن تاکید کرده‌اند.
 
مسئله حجاب در جمهوری اسلامی امری حیثیتی است. حاکمیت حجاب را یکی از ارکان ایدئولوژی نظام و پاشنه آشیل حکومت می‌داند و به شهادت سخنان علی خامنه‌ای، به هیچ‌قیمتی حاضر نیست از اجرای تام و تمام مقابله با پوششی که از چارچوب تعریف‌شده خارج باشد، عقب‌نشینی کند.
 
رهبر جمهوری اسلامی بارها در سخنرانی‌هایش بر ضرورت کنترل وضعیت حجاب تاکید کرده است: «در محیط جامعه نباید آشکارا حرام شرعی انجام شود. وظیفه حکومت اسلامی است با چنین مواردی برخورد کند و مقابل گناه بایستد.»
 
این تنها دو جمله از سخنان رهبر نظام در مورد مسئله حجاب اجباری است. او بارها به مسئولان هشدار داده و حتی برخی را که در داخل نظام خواص می‌نامد، متهم کرده که با پرداختن به مسئله حجاب اجباری، نادانسته خطی که به‌زعم او دشمن نتوانسته است در کشور اجرا کند، تقویت می‌کنند. سخنانی که نشان می‌دهد برای علی خامنه‌ای، مسئله حجاب اجباری کاملا سیاسی و امنیتی است.
 
از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم، ابراهیم رئیسی نیز با افزایش اختیارات اجرایی ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر و گشت ارشاد نیروی انتظامی، خود را مدافع «مبارزه با بدحجابی» معرفی و در دیدار با اعضای ستاد امر به‌ معروف، تاکید کرد: «دولت مصمم است که نهی‌ از منکر را اجرا کند.»
 
در این دیدار، رئیسی صراحتا هرگونه عقب‌نشینی دولت و نظام به بهانه موج اعتراض به حجاب اجباری را غلط خواند و گفت: «متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود برخی افراد تحت‌تاثیر جوسازی‌ها از وظایف قطعی و قانونی خود سر باز می‌زنند که این امری خطرناک است.»
 
اما مسئله تشدید برخوردهای خشونت‌آمیز حکومت با زنان از آن‌ جهت اهمیت دارد که بدانیم طی چند سال گذشته، برخی امام‌جمعه‌ها در خطبه‌های نمازجمعه صراحتا از این‌گونه برخوردها دفاع کرده‌اند و حتی خود مروج موج خشونت‌ورزی علیه زنان بوده‌اند. طباطبایی‌نژاد، امام‌جمعه اصفهان، به‌عنوان یکی از تندروترین مدافعان خشونت‌ علیه زنان، کار را به جایی رساند که با اشاره به ماجرای اسیدپاشی به زنان اصفهان گفت که اگر زنی بر بدحجابی اصرار داشته باشد، وظیفه نیروی انتظامی و جامعه ناامن کردن فضا برای آن‌ها است؛ سخنانی که حتی برخی از روحانیون هم آن را ترویج خشونت دانستند.
 
او یک بار هم «دشمنان» را تنها مخالفان گشت ارشاد برشمرد و از برخوردهای اخیر نیروی انتظامی با بدحجابان تقدیر کرد.
 
احمد خاتمی، امام‌جمعه تهران، نیز چندی پیش با بیان اینکه بدحجابان فرزندان دزدان و فاسدان‌اند، خواستار برخورد قاطع و عبرت‌آمیز نیروی انتظامی با بدحجابی شد.
 
از دیگر امام‌جمعه‌هایی که همواره درباره ضرورت برخورد مقتدرانه با بدحجابی سخن می‌گویند، احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد، است. او در یکی از سخنرانی‌هایش، برخلاف دیگر مقام‌ها که تلاش می‌کنند مسئله برخورد با بدحجابی را موضوعی در چارچوب قانون نشان دهند، تاکید کرد که دلسوزان نظام و اسلام نباید در برخورد با بدحجابی منتظر نیروی انتظامی بمانند.
 
علم‌الهدی که باید او را سردمدار توهین و تهدید زنان دانست، زنانی را که از نظر او پوشش مناسبی ندارند، «خفاشان شب و گرگان درنده روز» نامیده است.
 
مقام‌های انتظامی هم‌ افزایش برخورد با بدحجابی و خشونت فیزیکی را تلویحا نمایش اقتدار می‌نامند و اجرای آن را خواسته مسئولان و دلسوزان نظام معرفی می‌کنند. آن‌ها آسیب‌های فیزیکی حین دستگیری، شلیک، ضرب‌وشتم و همه برخوردهای توهین‌آمیز و ضد انسانی را «تذکر» می‌دانند. احمد وحیدی، وزیر کشور دولت رئیسی، گفته بود: «به کسانی که قانون حجاب را رعایت نمی‌کنند، تذکرات جدی‌تر داده می‌شود که خیلی از آنان بعد از آن متنبه می‌شوند.» دقیقا مثل آنچه در اطلاعیه نیروی انتظامی در مورد مهسا امینی نوشته شده است.
 
این در حالی است که موارد مرگ در بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی در ایران سابقه دارد. زهرا بنی‌یعقوب، پزشک جوان ایرانی، مهرماه ۱۳۸۶ پس از بازداشت به دست نیروهای بسیج همدان، در بازداشتگاه به علت ضرب‌وشتم جان باخت. اخیرا انتشار فیلمی از شلیک نیروی انتظامی به یکی ورزشکاران در پی اعتراض او به بازداشت همسرش به جرم بدحجابی، بار دیگر نحوه برخورد نیروی انتظامی با مسئله حجاب را عیان کرد.
 
در موضوع مهسا امینی، مدیرمسئول روزنامه همشهری با انتقاد از اعتراض به نیروی انتظامی تصریح کرد که حجاب حکم اسلام است و نیروی انتظامی را نباید به‌ دلیل اجرای احکام اسلام و قانون کشور مواخذه کرد.
 
محمد سعیدی، امام‌جمعه قم، نیز پیش‌تر گفته بود که نیروی انتظامی باید مثل هر قانونی دیگری، با اجرای دقیق قانون، با بی‌حجابی برخورد کند و مردم مومن اجازه یک کشف حجاب دیگر را نخواهند داد.
 
حکومت مدام بر طبل خشونت‌ورزی بر زنان می‌دمد و به نظر نیروی انتظامی و آمران به معروف و ناهیان از منکر، دور جدید برخوردها افزایش خشونت و دستگیری به شیوه ضرب‌وشتم ابزاری برای ارعاب زنان ایرانی است. کما اینکه فرمانده ناجا سال ۱۳۹۸ دلیل این برخوردها را ممانعت از دستگیری افراد و ماموران را در اجرای قانون به هر نحو ممکن، مجاز دانست و گفت: «هرگز کوتاه نمی‌آییم».
 
مهسا امیری اگرچه تازه‌ترین قربانی برخوردهای خشونت‌آمیز نیروی انتظامی در طرح گشت ارشاد است، با بررسی مواردی همچون ضرب‌وشتم سپیده رشنو در بازداشتگاه و انتشار فیلم‌های مختلف از نحوه دستگیری خشونت‌آمیز زنان، نمی‌توان امید داشت که آخرین مورد از این دست برخوردها باشد. در این زمینه، سخن دایی مهسا امیری برای جامعه ایران یک تلنگر است: «امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختر شما است.»
 
داریوش معمار روزنامه‌نگار-ایندیپندنت ‌فارسی 
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 253243] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم شهريور ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم سپتامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۱ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 07:22:12 توسط آذر
در سراسر جهان بیشترین ستمی که برزنان اعمال میشود، در کشورهایی است که اسلام دین رسمی و دولتی است. نمونه خاورمیانه، این کانون ارتجاع اسلامی، ج-ا، اسلام ناب محمدی را نمیتوان بدون مبارزه‌ای آگاهانه، جمعی، متشکل و سرا سری برانداخت. تهاجم خیابانی نیروهای زن ستیز گشت ارشاد به دختران و زنان به اصطلاح “بد حجاب و “بی حجاب” و کثرت ویدئوهای بخش شده از برخوردهای وحشیانه و خشونت بار عوامل سرکوب با زنان جامعه، موجی از تنفر و انزجار عمومی را علیه ج-ا، دامن زده است. انزجاری که از مرزها فراتر رفته و در عرصه جهانی نیز بر رسوایی و بی آبرویی رژیم افزوده است. پاسخ به خشونت و تبعیض علیه زنان، مبارزه است. در شرایطی که بحران انقلابی پابرجاست، زنان نیز باید در صدد تدارک و آمادگی برای ایفای نقشی در خور در جنبش عمومی توده‌های مردم و طرح مطالبات ویژه خود در این بستر باشند. یعنی تلاش برای سازماندهی آگاهانه، هدفمند و ادامه کار و بسیج توده‌های زنان و پیوند مبارزات زنان با مبارزات کار و زحمت است که زنان میتوانند جایگاه خود در مبارزه را تثبیت کنند و در فردای سرنگونی ج-ا، به برابری کامل حقوقی در تمامی عرصه‌ها دست یابند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
سفیر جمهوری اسلامی در لندن را تو خیابون گیر آوردن بهش میگن بگو مرگ بر خامنه‌ای
 تنبیه صاحب یک رستوران در مشهد که معترضان را تحویل سپاه داده بود
  ارتش سايبري فتوشاپ هم بلد نیست
  فایل PDF  که از طرف Anonymous منتشر شده، برخی مشخصات همراه با شماره موبایل نمایندگان مجلس آمده است 
تظاهرات میلیونی طرفداران رژیم در قزوین
دقایقی پیش - اتوبان امام علی تقاطع پیروزی توسط جوانان غیور مسدود شد
هموطنان بلوچ پاسخ تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در دزاپ را با آتش پاسخ  دادند / یکشنبه 3 مهر
 ‏«جمعیت میلیاردی مردم در محکومیت اغتشاشگران، امروز در کرمانشاه.»
بچه‌های دلاور لندن از خجالت بسيجی درآمدن
 پاسخ علی کريمی به کودکی که به نفرت پراکنی و دشمنی وادار شده است
اعتراض یک هموطن اصفهانی به قتل مهسا امینی به شیوه متفاوت
 سنگربندی در تهرانپارس - بچه های تهرانپارس با شعار «مرگ بر خامنه ای»