اعتراض خیابانی؛ آخرین مسیر نجات سرکوب‌شدگان در ایران از سرکوب‌های کوی دانشگاه در تیرماه ۱۳۷۸ تا اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ و یک دهه اعتراض مدام مردم در دهه ۹۰ شمسی، ایران حالا به بستری آماده برای تحول و تغییری بدل شده است که به گفته کارشناسان مختلف، یا کف خیابان و به‌ صورت قهری پیش می‌رود، یا با کوتاه آمدن نظام جمهوری اسلامی برابر مطالبات مردم در چهارچوب گسترش آزادی‌های سیاسی، اجتماعی و مدنی محقق می‌شود.

ولی با توجه ‌به حوادث روزهای گذشته، حتی خوش‌بین‌ترین تحلیلگران هم نشانه‌ای از کوتاه آمدن ارکان حکومت جمهوری اسلامی برابر مطالبات مردم را تایید نکنند و همین موضوع باعث شده است که بسیاری تاکید داشته باشند که راه محقق شدن خواسته مردم در ایران، استمرار حضور و مقاومت در کف خیابان است.

اعتراض‌ها به قتل مهسا

سرکوب اعتراض‌های مردمی به قتل مهسا (ژینا) امینی طی ۱۰ روز گذشته، با ساختاری متفاوت از سوی حکومت اسلامی طرح‌ریزی و مدیریت شده است. در خارج از ایران نیز طبق اخبار و اطلاعات منتشرشده، برنامه‌ریزی گسترده‌ای از سوی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران برای جاسوسی از تظاهرات‌کنندگان انجام شده است.

نیروهای نظامی، انتظامی، و امنیتی درگیر در سرکوب مردم طی این روزها، به ترتیب عبارت بوده‌اند از یگان ویژه نیروی انتظامی و نیروهای ضدشورش (نوپو)، نیروهای بسیج محلات، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه، اطلاعات نیروی انتظامی، بسیج محلات، و سازمان حراست کل کشور.

در روزهای نخست اعتراض‌ها در ایران، نخست نیروی انتظامی، و سپس نیروهای بسیج وارد عرصه سرکوب معترضان شدند. اما از روزهای بعد، دستگاه‌های امنیتی با ماموریت شناسایی و بازداشت معترضان، و سپاه و بسیج با ماموریت سرکوب مردم وارد عرصه شدند و یکی از گسترده‌ترین برنامه‌های هجومی نظامی-امنیتی را علیه اعتراض‌های مردم تدارک دیدند.

از سوی دیگر، طبق برخی گزارش‌ها و اخبار انتشاریافته، از روز سوم خیزش مردمی، نزدیک به دو هزار تن اعضای گردان‌های سایبری جمهوری اسلامی ایران نیز با ماموریت شناسایی معترضان در فضای مجازی و انحراف افکار عمومی وارد عمل شدند.

اما هیچ‌ یک از این تدارکات، در کنار محدود شدن دسترسی‌ها به فضای مجازی و فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک، باعث نشدند که اعتراض‌های مردم در ایران به محدودیت‌های اجتماعی و سرکوب و قتل زنان، متوقف شود.

۱۰۰ میلیونی شدن یک نام

در خصوص کارزار بزرگ اعتراض مردمی که با وجود فیلترینگ گسترده، هشتگ مهسا امینی را با بیش از ۱۰۰ میلیون تکرار تا زمان نوشته شدن این گزارش، به مشهورترین نام تاریخ فضای مجازی جهان مبدل کرد، چند متغیر موثر به چشم می‌خورد که باعث شدند معترضان برای دفاع از حقوق خود، سنگر خیابان را ترک نکنند.

نخستین نکته، تجربه اعتراض‌ها از سال ۱۳۸۸ تا امروز است. نظام همواره در برخورد با اعتراض مشروع مردم، با متهم کردن آن‌ها به نفاق، ارتباط با بیگانگان و ضدانقلاب بودن، اقدام به دستگیری‌های گسترده، تدارک برنامه کشته‌سازی و نسبت دادن آن به مخالفان، و خشونتی آشکار تا حد اعدام معترضان کرده است تا به این وسیله هم مخالفان مرعوب شوند و هم اهدافشان با برچسب‌های مختلف مخدوش، و بر کشتار مردم سرپوش گذاشته شود. به همین دلیل، در اعتراض‌های اخیر، با وجود به‌کاررفتن همه روش‌های سرکوب، مردم به هیچ شکل خیابان را ترک نکرده‌اند.

نادیده‌ گرفتن حق قانونی اعتراض در ایران

حق قانونی اعتراض مسالمت‌آمیز و برگزاری رفراندوم طبق اصل ۲۷ و ۵۹ قانون اساسی برای مردم نیز در مورد قوانینی مانند حجاب اجباری، جرائم سیاسی، رد صلاحیت اشخاص و محدودیت فعالیت احزاب، نه‌تنها از سوی حکومت و رهبر جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شده است، که مطالبه آن به طرح اتهاماتی مانند «همکاری با دشمنان» و «برهم‌زدن نظم عمومی» و صدور احکام سنگین زندان و شکنجه و تبعید برای معترضان انجامیده است؛ بنابراین، مردم ناامید از احقاق قانونی حق خود و جریحه‌دار از کشتار و سرکوب چندباره، ناچار عرصه خیابان را برای اعتراض به وضع موجود انتخاب کرده‌اند.

اظهارنظرهای نمایندگان ولی ‌فقیه در نقاط مختلف کشور نیز در کنار ایجاد سازوکار گسترده تایید و حمایت از سرکوب‌ها و نادیده‌ گرفتن حقوق قانونی مردم، عوامل دیگری به شمار می‌روند که همزمان با برپایی اعتراضا‌ت در سال‌های گذشته، باعث شدت‌ گرفتن واکنش‌های عمومی شده‌اند. طی ۱۰ روز گذشته تقریبا تمام ائمه جمعه در ایران با انکار موضوع قتل مهسا امینی و حمله به معترضان و مخالفان حجاب اجباری، درخواست تشدید سرکوب مردم را طرح کرده‌اند.

برای مثال، نماینده ولی ‌فقیه در استان خوزستان بدون درنظرگرفتن کشته ‌شدن چند ده نفر طی روزهای اعتراض در شهریور و مهر ۱۴۰۱ و دشمن دانستن مخالفان حجاب اجباری و آشوب اعلام کردن اعتراض‌های مردمی، تصریح کرده است: «ما امت اسلامی خواستار اجرای قانون حجاب در ایران اسلامی هستیم.» به‌ این ‌ترتیب و با دریافت چنین پاسخ‌هایی، روشن است که مردم، به‌خصوص نسل جوان، حاضر به ترک میدان تا تحقق خواسته‌های خود نیستند.

عوامل تشدید و گسترش اعتراض در ایران


از دیگر عوامل موثر تشدید و گسترش اعتراض‌ها، باید به ناامیدی جامعه در یک سال گذشته از بهبود اوضاع، گرانی افسارگسیخته، محقق نشدن وعده‌های اقتصادی دولت سیزدهم، و عملکرد اجتماعی سرکوبگرانه ابراهیم رئیسی اشاره کرد که در تبلیغات انتخاباتی خود مدعی شده بود که به ‌جای گشت ارشاد برای مردم، قصد دارد گشت ارشاد مدیران را راه‌اندازی کند.

اما تشدید فشار بر زنان و محدودیت‌های اجتماعی، در کنار خشم مردم از بن‌بست‌ها و بحران‌های پی‌درپی در حوزه سیاست، اقتصاد و محیط ‌زیست و مشکل بیکاری و تبعیض و تحقیر در جامعه، مردم ایران را طی یک دهه گذشته در شرایطی قرار داده است که توان تحمل وضع فعلی و تاب‌آوری برابر این اوضاع را نداشته باشند.

اعتراض کنونی مردم و جوانان ایرانی را چه خیزش و قیام و طغیان انقلابی بدانیم و چه با برچسب شورش و اغتشاش ارزیابی کنیم، نمی‌توان کتمان کرد که این بیداری، حاصل خشمی سرکوب‌شده و سرخوردگی در همه جوانب زندگی است. آنچه ایرانیان را از خیابان به خانه بازنمی‌گرداند، یا اگر زیر فشار سرکوب به خانه می‌برد، باز به خیابان می‌آورد، ناامیدی از تغییر شرایط است.

ناکارآمدی و بی‌کفایتی حکومت اسلامی در اداره جامعه و بی‌توجهی به خواسته‌ها و مطالبات شهروندان، حالا دیگر نه‌تنها باعث شده است که مخالفان در گروه‌های سنی و اجتماعی مختلف به خیابان بیایند و تندترین شعارها را علیه نظام جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای سر دهند، بلکه زمینه‌ای شده است تا موافقان و حامیان نظام هم در فراخوان‌های حکومتی به خیابان‌ها نیایند و نمایش‌های تبلیغاتی نظام علیه مخالفان، با حداقل افراد برگزار شود.

منبع: داریوش معمار - ایندیپندنت ‌فارسی 


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 254066] [تاريخ انتشار: چهارم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و ششم سپتامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 12:28:42 توسط تلاشگر
رستم بهتره نام کاربری پهلوان پنبه برای خودت انتخاب میکردی! نقش شیرزن مسیح علینژاد در معترض شدن مردم ایران غیرقابل انکار است چون همواره صدای زنان سرکوب شده بود، طوریکه رژیم ملائی هم از افشاگری و روشنگری مسیح ع. وحشت دارد و بسیار عصبی است. سخنرانی اش را جلوی سازمان ملل در بین تظاهرات ایرانیان گوش ندادی چی خوب سخنانی گفت همینطور به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا حمله کرد،Biden shame on you! بایدن شرمت باد! مسیح ع. شیرزن به تنهائی برای خودش یک ارتش چندصد نفره است. هیچوقت هم ادعای رهبری نکرده! هرچند شایستگی اش را دارد. کجا در تاریخ مبارزاتی ایران علیه دیکتاتوری چنین زن مبارزی را سراغ دارید؟ خب برای گرفتن امکانات روشنگری مجبورست از جناحی در آمریکا کمک و یاری بطلبد، یا نه امثال تو کمک مالی میکنید برای فعالیتش علیه رژیم؟ این شیرزن هرچی است آدرسی است برای شنیدن صدای زنان سرکوب شده داخل ایران که برایش گزارش از فشار روی زنان میفرستند. امثال تو گویا ناراحتند که مسیح رژیم را رسوا کرده و میکند؟ علی کریمی که میتوانست توی ویلای خودش زندگی راحتی داشته باشد ولی شرافت نشان داد که بی تفاوت نتوان زیست. آفرین!
نوشته شده در تاريخ پنجم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 08:14:20 توسط رستم
افراسیاب ... نگو علی کریمی انسان موجهیست مسیح علی نژاد وابسته به امریکاست عکسهایش را با انواع مقامات امریکایی نگاه کن. دختره عقده ای خودش را رهبر مردم میداند!؟
نوشته شده در تاريخ پنجم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 07:30:45 توسط آذر
زنان و دختران مبارز در تمام وجودشان آتش زبانه میکشد، پا پس نمی‌کشند، میخواهند بمانند، فریاد بزنند، پای بکوبند و دست زنان و رقصان در حالیکه “حجاب” این مظهر ستم و تبعیض جنسیتی را به شعله‌های آتش می‌سپارند، “آزادی” را تنفس کنند، آن را در آغوش بگیرند و با آن به پرواز درآیند. آنچه که باید از تاریخ معاصر ایران آموخت این است که کشتار و جنایات رژیم در کردستان و ترکمن‌صحرا و غیره از ابتدای بر سر کار آمدن، کشتار دهه‌ٔ ۶۰، قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، کشتار ۸۸، کشتار دیماه ۹۶، کشتار آبان ۹۸ و بالاخره شهریور ۱۴۰۱، همگی سبعیت یک رژیم فاشیستی را نشان میدهند و همه‌ٔ این جنایات و سیاستهای سرکوبگرانه‌ای که روزانه ادامه دارد، باعث تقویت حافظه تاریخی مردم نیز شده و مردمی را که از دهه‌ٔ ۶۰ چیزی نمی‌دانستند به جستجوی واقعیات دهه‌ٔ ۶۰ کشانده است. سالها بی‌حقوقی، ظلم و ستمگری جنسیتی حاکمیت سرمایه و دولت دینی که ستم مضاعفی را بر بخش بزرگی از زنان جامعه اعمال کرد، در رشد آگاهی و در نتیجه به حضور بی‌مانند و به خیابان کشاندن آنها بسیار موثر بوده است. و امروز “ژینا”و“ ژینا ها” به نماد قیام تبدیل شده اند.
نوشته شده در تاريخ پنجم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 05:47:02 توسط افراسیاب
اتفاقاً بیشتر زنها و دختران در کف خیابانها را مسیح علی نژاد بسیج کرده و پسرها و مردان جوان را علی کریمی. این دو نفر از رهبران بزرگ این جنبش هستند. هر چقدر بیشتر باید اینها را جلو آورد و حرفهایشان را بازتاب داد.
نوشته شده در تاريخ پنجم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 00:14:25 توسط خدیجه
اطلاعاتی های خلیفه با استفاده با عواملشان ( درووشش مخالفان رژیم ) مانند امثال امید دانا با زیرکی سعی در نومید کردن ملت دارند، از سوی دیگر کسانی مخالف واقعی مانند اقای واحدی و آقای سخن هول شده از مسیح علینژاد انتقاد میکنند که ادعای رهبری دارد!! راستش من آرزو دارم رهبری پیدا شود که شوق خیزش ملیونی را کلید بزند.. امید دانای هرجایی که هیچ، ای کاش امثال مجتبی واحدی و ف م سخن کمی ذکاوت داشتند.. واحدی که با این ویدئوی دوشنبه ۴ مهر که کاملاً مرا نومید کرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم دیگری از مردم مبارز و انقلابی اکباتان که خیابان‌ها را در تصرف خود گرفتند
 خیابان انقلاب تهران هم اکنون
 ماموران در خیابان نواب صفوی اصفهان به زور میخواند مغازه ها را بازکنند!
 خواهر خامنه ای از برادرش برائت جست و با مادران عزادار جنایات رژیم جمهوری اسلامی اعلام همدردی کرد
 هم اکنون میدان آزادی و اطراف آن 
  گزارشی از تجمع امشب میدان آزادی
 تهران نسیم شهر  / خروش جوانان و ماموران خامنه ای
 خانواده‌ی ‎ محسن شکاری در جلو خانه‌یشان پس از شنیدن خبر اعدام فرزندشان
استان تهران - خیزش شبانه مردم انقلابی و مبارز در شهرک چیتگر
  زیر گرفتن یک هموطن با ماشینِ مزدوران خامنه‌ای، - امروز ۱۶ آذر بومهن (استان تهران)
 واکنش پلیس درباره گشت ارشاد: شعور نداری، وقت این سوال نیست؛ نماینده مجلس: هزینه بی‌حجابی را بالا می‌بریم 
 ‏پایانه آزادی تهران ۱۶ آذر ۱۴۰۱ (حاوی فحش)