لوموند: بعد از مرگ خامنه‌ای، سپاه از اسلام‌گرایی به سراغ ناسیونالیسم خواهد رفت (اگر رژیم بماند که نمی ماند)

 
روزنامۀ فرانسوی لوموند معتقد است که حجاب یکی از آخرین مظاهر رژیم است که به تسامح "رژیم ملایان" خوانده می‌شود، در حالی که قدرت واقعی در ایران روز به روز "نظامی‌تر" می‌شود و کم‌کم در انحصار سپاه پاسداران قرار می‌گیرد. به همین دلیل لوموند اطمینان دارد که سپاه برای سرکوب اعتراضات کنونی دست به هر کاری خواهد زد زیرا می‌خواهد از میراث آیندۀ خود دفاع کند.
 
به گزارش رادیو فرانسه، ژیل پَریس، سرمقاله‌نویس لوموند، با اشاره به موج اعتراضاتی که در پی مرگ مهسا امینی سراسر ایران را درنوردید، تاریخچۀ جنبش‌های چند سال اخیر، از خرداد ٨٨ تا آبان ٩٨ را به طور خلاصه یادآوری می‌کند و می‌گوید که به رغم همه فراز  و نشیب‌ها، حجاب اجباری از انقلاب اسلامی به بعد در ایران حاکم بوده و به یکی از نشانه‌های اصلی مردسالاری تبدیل شده است. اگرچه با تغییرات دولتی میان اصلاح‌طلب و محافظه‌کار، روسری‌ها نیز چند سانتیمتری عقب یا جلو رفته، اما سختگیری رژیم در مورد حجاب یک پدیدۀ ثابت چند دهۀ اخیر بوده است.
 
به همین دلیل ژیل پریس اعتراضات اخیر را متفاوت از جنبش‌هایی می‌داند که علیه تقلب انتخاباتی یا گران شدن بنزین آغاز شد. او یادآوری می‌کند که در پی حرکت شجاعانۀ ویدا موحد و راه افتادن جنبش "دختران خیابان انقلاب"، حسن روحانی رئیس جمهور وقت پذیرفته بود که "شیوۀ زندگی‌مان را نمی‌توانیم به نسل‌های آینده تحمیل کنیم"، اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی دوباره همه چیز به عقب برگشت که این خود یکی از دلایل اعتراضات کنونی است.
 
روزنامۀ لوموند معتقد است که صحبت از رژیم آخوندی (یا ملایان) دیگر چندان مصداقی ندارد، زیرا بخش اصلی قدرت به نظامیان انتقال یافته. سپاه پاسداران همراه با بسیج و امکانات اقتصادی‌اش عملاً به ستوان فقرات نظام تبدیل شده است.
 
در این شرایط، مرگ خامنه‌ای ٨۳ ساله می‌تواند به سپاه پاسداران امکان دهد که روند تصاحب قدرت را تمام و کامل کند. ژیل پَریس احتمال می‌دهد که بعد از خامنه‌ای، هیچگونه ردی از آزادی سیاسی باقی نماند، اما ناسیونالیسم به عنوان ایدئولوژی دولتی تا اندازه‌ای جایگزین اسلام شود.
 
علی آلفونه، تحلیل‌گر متخصص حوزۀ خلیج فارس که در پژوهشکده‌ای در واشنگتن کار می‌کند (The Arab Gulf States Institute) و از چند سال قبل بر اهمیت روند نظامی شدن قدرت در ایران اصرار می‌ورزد، معتقد است که جانشینان خامنه‌ای شاید حتی "برای راضی کردن طبقۀ متوسط، برخی آزادی‌های فردی را مجاز بشمارند و مثلاً حجاب اجباری را لغو کنند".
 
با توجه به همین روند تصاحب قدرت، سرمقاله‌نویس لوموند نتیجه می‌گیرد که سپاه پاسداران برای سرکوب اعتراضات کنونی و پایان دادن به آن از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد، زیرا باید اقتدار و نظامی را که به دنبال تصرف کامل آنست به هر قیمت حفظ کند.
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 254171] [تاريخ انتشار: ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفتم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و نهم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 14:35:24 توسط ابرام از تهران
این تحلیل گر و مترجمش هر دو بسیار مشکوک و پوتینی هستند. چرا که اگر رهبری نقش رهبری جهان اسلام را فقط برای بسیج و لباس شخصی ها و فرماندذهان سپاه بازی میکرد، در عوش فرماندهان پاسدار اسلام در برابر پوتین خحبردار می ایستند. بنا بر این قدرتمند جلو دادن سپاه در راستای پادو پوتین نشان دادن آنها ست. برای همین هم نویسنده و هم مترجم این مقاله باید از طرفدارزان پوتین باشند. چرا که بیهوده کارشان در راستای تقویت پوتین است. چرا که امروز فرماندهان پاسداران مثل گماشتگان اتاق خواب پوتین در بربراش خبردار می ایستند و تازه او حتا به خبردار ایستانشان هم محل سگ که هیچ محل خهوک هم نمی گذارد. یادمان باشد که وقتی سگدار محمدبقر قالیباف برای زیارت پوتین و سرسپردن ربه او به مسکو رفت، هر چه موس موس کرد پوتین محل ذسگ هم بر او تنگذاشت و دست از پا درازتر به کشور اشغالی ایران برگشت. مرگ بر حکومت اسلام و زنده باد ایران.
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 17:58:02 توسط ازاد
این تحلیل از آینده ایران را بگذار در کوزه آب اش را خیلی قبل ازاین جریان جدید تحلیل کرده بودند ولی این یکی را هیچ پیش بینی نکرده بود دختری زیبا به نام مهسا از دیار کردستان که قصد سفری کوتاه داشت به این صورت مظلومانه کشته بشه ومرگ این نازنین باعث بشود که جوانان غیور به قول خودمان دهه هشتادی اینطور قیام بکنند هیچ مفسری در این مورد پیش بینی نکرده بود و مطمئن باشید این تفسیر های ابکی هم درست در نخواهد امد .
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 17:40:26 توسط تلاشگر
اشتباهی که لوموند میکند و نمیداند سپاه تروریستان نافش را با اسلام شیعه بسته است برای اینکه برای سلطه شان ابزار کاسبی و تجارت خوبیست برادران قاچاقچی! رژیم ملائی یعنی سپاه، سپاه هم یعنی رژیم ملائی! حالا فرض کنیم سپاه و ملاها دو طرف یک سکه یا مدال دیکتاتوری باشند! وقتیکه قرار است روحانیت یعنی یکطرف سکه از بین برود خب آنروی دیگر سکه هم قاعدتا بایستی از رونق بیفتد و از بین میرود با کل سکه ج.ا.! پس با رفتن روحانیت از قدرت، سپاه هم باید منحل شود وگرنه تغییر رژیم معنی ندارد! شروع نو زمانی آغازش ممکن است که عناصر قبلی حکومت اصلا در حکومت آینده ایران نقشی نداشته باشند. البته حالا کو تا سرنگونی رژیم ملایان که خیلی مقاومت سخت خواهند کرد با شارلاتانیسمی که از آنها سراغ داریم.بگذارید اول خرسی بنام ج.ا. را به زمین بزنیم بعدا سر تقسیم پوست خرس با هم دعوا کنیم! نه ملا نه سپاه، جائی ندارند در بین ما! فرمانده هان سپاه تروریستان با اینهمه جنایاتی که کردند محاکمه و تیرباران میشوند!ناسیونالیسم ایرانی در رگ های سپاه که مدام کوروش و تاریخ ایران را لعنت میکنند جائی ندارد! لوموند داره به همسایگان عربی خط میده؟
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 16:32:57 توسط حقیقتگو
قسمت دوم -- گیریم که حکومت ضحاک اخوندی سرنگون شد ومردم ایران خوشحال که بلاخره با تمامی تلاش وکشتن دادن ها ازشرچنین حکومت رهائی یافتند وایران آزادشد آیا رفرنداومی حقیقی که مردم بتوانند حکومت شان انتخاب کنند وجودخواهد داشت ویا هرگله سیاسیون کمونیست وغیره انقلاب مردم را به خودشان وبروبچه های شان که تظارهرات چنین وچنان میکردند خواهند چسباند که گروه ما همکاره بوده وتظارهرات را هم رهبری میکرده است ازجمله مجاهیدن وفدائیان خلق وپیکاروغیره که ما باید ارگان حکومتی را دست بگیریم ..وگرنه هرتصمیمی که برای ارگان حکومتی گرفته شود قبول نداریم وتقلب شده است ورفرندوم بدون مشارکت وخواسته های ماوحق مسلم ما را قبول نمی کنیم ..حالا اقشاری درخارج کشورانکارزین های لازمه را تهیه دیده اند که فقط اسب های لازمه اش را کم دارند .بله این اقشارهم ازهمانی هائی بودند که تصورمیکردند خمینی اسب هائی دراختیارشان بگذارد وانقلاب مردم را فقط برای اجرائی شدن اهدافشان می خواستند وچه حزب توده هائی بوند وچه مجاهدین خلق وچه فدائیان خلق وچه پیکاروچه مذهبی یانی که خمینی را همراهی میکردند وبرایش چنین وچنان تبلیغ میکردند..
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 16:06:49 توسط حقیقتگو
این کمنت دردوقسمت است -- قسمت اول --درحقیقت دوطیف کمونیست وکمونیست پرست که کعبه شان یکی روسیه ودیگری چین باشد که سمت گرائی حکومت ضحاک آخوندسانان به چین وروسیه وانهم با قرادادهائی استعمارگرانه که حکومت آخوندی جرات علنی کردن انها را ندارد بشدت ازمانده گاربودن حکومت ضحاک آخوندی دفاع می کنند وتنها طیف اسلام زده گان وارتجاعیون ورانت خوران والیگارش ها ومیلیاردرشدگان حکومت آخوندی نیست ..این اقشارکمونیست ها هم درجمع سپاه وبسیج ومزدوران شرکت دارند وپشبانی صددرصدی لازمه ازچین وروسیه بعدازسقط شدن ضحاک عبابردوش خامنه ای خواهند داشت که ناسیونالیسم کمونیستی چینی وروسی واسلام کمونیستی درایران حاکم کنند زیراکه مقادیرنجومی ازاسلحه وجنگ افزاروجماعت خودفروش ووطن فروش جانی دراختیاردارند که ارتشی ها اززمره انها خواهند بود..یادم نمی رود که چه اقشارحزب توده برای خمینی تبلیغ میکردند وحتی دردانشگاه های آلمان منتقدان را ضرب وشتم وکتک می زدند وچه توهین ها نبود که نمی کردند واگرخمینی همکاری انها را پذیرفته بود دیگرنیازی به صادق خلخالی نداشت وتوده ای ها برایش تیرباران کردن واعدام کردن ها انجام میداند ..
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 16:03:43 توسط ساسان
جامعه ایران قرنهاست که هم استبداد ناسیونا لیستی را تجربه کرده و هم دیکتاتوری دینی را، و بنظر نمیرسد این نسل شجاع قرن بیست و یکمی ایرانی به کمتر از دموکراسی و آزادی راضی شود.
نوشته شده در تاريخ ششم مهر ۱۴۰۱ برابر با بيست و هشتم سپتامبر ۲۰۲۲ ، 15:29:37 توسط مهتاب
لوموند در اشتباهه- دوران جنبش رای من کو پاسدارا پا به فرار گذاشته بودند و ملاها قرار بود به عراق به اصطلاح هجرت کنند یعنی پا به فرار بگذارند- دوستی داشتم دختری بود که برادرش از سپاهیان بود به او گفته بو پاسداره دارن فرار میکنند و خیلی ترسیدن از جمله برادر خودش
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم دیگری از مردم مبارز و انقلابی اکباتان که خیابان‌ها را در تصرف خود گرفتند
 خیابان انقلاب تهران هم اکنون
 ماموران در خیابان نواب صفوی اصفهان به زور میخواند مغازه ها را بازکنند!
 خواهر خامنه ای از برادرش برائت جست و با مادران عزادار جنایات رژیم جمهوری اسلامی اعلام همدردی کرد
 هم اکنون میدان آزادی و اطراف آن 
  گزارشی از تجمع امشب میدان آزادی
 تهران نسیم شهر  / خروش جوانان و ماموران خامنه ای
 خانواده‌ی ‎ محسن شکاری در جلو خانه‌یشان پس از شنیدن خبر اعدام فرزندشان
استان تهران - خیزش شبانه مردم انقلابی و مبارز در شهرک چیتگر
  زیر گرفتن یک هموطن با ماشینِ مزدوران خامنه‌ای، - امروز ۱۶ آذر بومهن (استان تهران)
 واکنش پلیس درباره گشت ارشاد: شعور نداری، وقت این سوال نیست؛ نماینده مجلس: هزینه بی‌حجابی را بالا می‌بریم 
 ‏پایانه آزادی تهران ۱۶ آذر ۱۴۰۱ (حاوی فحش)