تفاوت سرکوب مردم در اعتراض‌های اخیر با گذشته؛ تیغ آخته نظام


خشونت کور، شیوه سرکوب خیزش مردمی شهریور و مهرماه ۱۴۰۱ است. در روزهای گذشته، برخی از مقام‌های عالی نظام تلاش کردند القا کنند در جریان اعتراض‌های خیابانی اخیر به قتل مهسا امینی، جمهوری اسلامی مدارا به خرج داده و از شیوه‌های مرسوم سرکوب خود بهره نبرده است.

استاندار کردستان که در استان او میزان سرکوب، ضرب و شتم و بازداشت و کشتار آمار بالایی را به خود اختصاص داده است، در اظهاراتی در مورد میزان سرکوب‌ها گفت: «در جریان اعتراضات اخیر کردستان پلیس با معترضین مدارا کرد.»

در عین‌ حال، روزنامه کیهان، ارگان رسانه‌ای نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آن شده است که به نیروهای پلیس به‌دلیل شیوه برخوردشان با معترضان مدال اهدا شود، سخنانی که با توجه‌ به کشته‌شدن ده‌ها نفر و زخمی شدن چند صد نفر تنها در جمعه خونین زاهدان، به دهن‌کجی بیشتر شباهت دارد.

برای حکومت آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر در قیاس با حداقل ۱۵۰۰ کشته اعتراض‌های آبان ۹۸ چشمگیر نیست. اما برای آنکه درک کنیم آیا خشونت اعمال‌شده در اعتراض‌های فعلی از طرف نظام، کنترل شده یا شدت یافته است، باید کمی به عقب برگردیم و ابتدا مشخص کنیم نحوه مواجهه حکومت با معترضان به کدام الگوی پیش‌ازاین شباهت دارد.

از این‌ جهت، اگر بلوچستان، کردستان و برخی دیگر از شهرهای شمالی ایران به‌خصوص مازندران و رشت را ملاک قرار دهیم، شدت سرکوب و بهره‌ بردن از اسلحه جنگی شباهت زیادی به الگوی سرکوب‌های آبان ۹۸ دارد. سرکوب خونین آبان آن سال یکی از بزرگ‌ترین سرکوب‌های تاریخ جمهوری اسلامی است.

دلیل اینکه میزان کشته‌ها در اعتراض‌های اخیر نسبت به آبان ۹۸، کاهش یافته است را باید اینگونه درک کرد که این بار در شهر‌های بزرگ، نیروهای سرکوب توان بهره‌گیری از ابزارآلاتی همچون تفنگ‌های ساچمه‌ای، گاز تهوع‌آور و انواع سلاح‌های سرد را داشتند که به کور شدن و وارد شدن آسیب‌های جدی به معترضان منجر شده است.

اما از نظر تعداد بازداشت‌های خیابانی شهروندان، این اعتراض‌ها به اعتراض دی‌ماه ۹۶ شباهت دارد. در دی‌ماه ۹۶، بیشتر تمرکز حکومت برای سرکوب، معطوف به دستگیری معترضان کف خیابان‌ها بود. هرچند از نظر دستگیری‌های شبانه و خانه‌به‌خانه، در برخی مناطق از جمله سیستان، کردستان و گیلان بازهم الگوی آبان ۹۸ به یاد می‌آید.

در هر دوی این اعتراض‌ها، هدف جمهوری اسلامی ایجاد فضای رعب و وحشت از طریق بازداشت‌های فراگیر، حمله کور به شهروندان و تخریب اموال آن‌ها بود.

تصاویر متعدد منتشرشده نشان از آن دارد که اصلی‌ترین تفاوت اعتراض‌ها اخیر با نمونه‌های پیشین، در شدت‌ گرفتن جسارت معترضان و تلاش بیشتر برای نجات خود و عقب راندن نیروهای انتظامی است. از سوی دیگر، این بار تجربه آبان ۹۸ به مدد معترضان آمد و آن‌ها از تنها ماندن در کوچه‌های حوالی محل تجمع‌ها پرهیز کردند.

در عین‌ حال، نکته مهم دیگر انتشار وسیع‌تر اخبار سرکوب‌ها و مشارکت شهروندان در منازل و ماشین‌های شخصی برای گرفتن فیلم و عکس از خشونت‌ها است.

ضمن آنکه در فضای مجازی کاربران مدام در حال انتقال تجربه خود از مواجه شدن با نیروهای امنیتی و انتظامی به یکدیگرند، مسئله‌ای که بر اساس ویدیوهای منتشرشده، نشان می‌دهد سرکوبگران برای دستگیری مردم ابتکار عمل کمتری دارند.

اما این اعتراض‌ها از یک منظر یادآور نحوه سرکوب اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ به دست حکومت است، جایی که به گفته رئیس قوه قضاییه، تلاش حکومت بر بازداشت‌های پیشگیرانه بوده است. بازداشت گسترده فعالان مدنی، رسانه‌ای، دانشجویی، فرهنگی، ورزشی و هنری، دقیقا بازتولید الگوی سرکوب در سال ۸۸ است.

هرچند در سال ۸۸ حکومت تا این اندازه به سراغ چهره‌های شناخته‌شده ورزشی و هنری نرفت. اما این بار جمهوری اسلامی ابایی ندارد که چهره‌های سرشناس محبوب میان جامعه را نیز بازداشت کند. به نظر می‌رسد نظام از نظر برخورد با فعالان رسانه‌ای، تجربه سال ۸۸ را پیش روی خود دیده و بر این باور است که با دستگیری فعالان رسانه‌ای، دانشجویی و فرهنگی می‌تواند از سازماندهی و تهییج معترضان جلوگیری کند.

همین مسئله، سبب شده است که اگرچه از نظر آمار کشته‌ها نظام مدعی سرکوب کمتر باشد، وقتی همه گستره سرکوب را مدنظر بگیریم متوجه می‌شویم خشونت علیه مردم در شهریور و مهر ۱۴۰۱ از شدیدترین تجربیات سرکوب در جمهوری اسلامی بوده است. مسئله دیگری که به روایت شهروندان نشان از خشونت بیشتر سرکوبگران دارد، خشونت کور است که در آغاز به آن اشاره شد.

تصاویر منتشرشده و روایت شهروندان حاکی از آن است که رفتار سرکوبگران علیه رهگذران و شهروندانی که حتی در اعتراض مشارکت نداشته‌اند از همیشه بیشتر بوده است.

کتک زدن شهروندان به‌صورت دسته‌جمعی، شلیک به اتومبیل‌های در حال حرکت و شلیک‌های بی‌هدف به سمت عابران و منازل نشان از آن دارد که ماموران بیشتر تلاش می‌کنند تا از رعب و وحشت و ناامنی ایجادشده برای شهروندان به‌عنوان حربه‌ای برای مدیریت اعتراض‌ها استفاده کنند.

تصاویری که این روزها از شلیک کور و بی‌دلیل ماموران به پنجره خانه‌ها در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است، نشان از این دارد که این شیوه تایید شده است و با برنامه‌ریزی استفاده می‌شود. بر اساس روایت بسیاری از شهروندان، این نیروها در حین جابه‌جایی بی‌دلیل با تفنگ‌های ساچمه‌ای به عابران در حال حرکت یا اتومبیل‌ها شلیک کرده‌اند. پرتاب گاز اشک‌آور به داخل اتومبیل‌ها نیز از جمله مواردی است که به‌عنوان خشونت کور علیه مردم عادی در ایران استفاده شده است.

در مورد دلایل استفاده از خشونت کور در اعتراض‌های اخیر از طرف نیروهای انتظامی و امنیتی و همین‌طور نیروهای لباس شخصی و بسیج این نکته مطرح است که به‌دلیل گستردگی نقطه‌به‌نقطه تجمع در سطح شهرها و کشور، حکومت برای تامین نیروی سرکوب آموزش‌دیده با مشکل روبرو شده و بر مبنای آنچه اعلام شده است از نیروهای لباس‌شخصی غیرآموزش‌دیده مانند حراست ادارات و نیروهای ذخیره بسیج محلات بهره برده است که تجربه کافی ندارند، نیروهایی که در کنار اوباش برای سرکوب‌ها به کار گرفته می‌شوند.

مسئله بعدی که ناظران در کنار خستگی نیروهای سرکوب در میدان به آن پرداخته‌اند، برنامه‌ریزی هدفمند برای تحت‌فشار قراردادن شهروندان در محلات و متوقف کردن شعارهای شبانه و اعتراض‌های غیرمتمرکز محله‌محور است.

یکی از طولانی‌ترین خیزش‌های مردم علیه جمهوری اسلامی به‌مرور در حال تبدیل شدن به شرایطی است که می‌تواند چندین ماه دوام داشته باشد. حکومت نیز نقاب مدارا را کنار گذاشته و بار دیگر به سرکوب خونین روی آورده است.

آنچه جمعه خونین بلوچستان را رقم زد و در حمله به دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و تبریز دیده شد، حالا در سخنان وزیر کشور شکل تهدید رسمی به خود گرفته است. احمد وحیدی در این مورد تاکید کرد: «تا امروز مدارا کردیم؛ ولی دیگر با معترضان قاطع، سریع و عبرت‌آموز برخورد خواهیم کرد.»

تهدید وزیر کشور پس از موج سنگین بازداشت‌ها و کشته‌شدن صدها نفر از شهروندان طی روزهای گذشته نشان می‌دهد که مسئولان قصد تکرار آبان ۹۸ را دارند. ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و محسنی اژه‌ای مجددا بر ضرورت سرکوب اعتراض‌ها بدون مماشات تاکید کرده‌اند و حالا با سخنان علی خامنه‌ای که خواستار قاطعیت در برخورد شده است، به نظر می‌رسد ماموران برای افزایش خشونت مجوز شرعی نیز دریافت کرده‌اند.

نیروهایی که طی همین روزها که به‌زعم مقام‌ها مدارا می‌کردند، چهره‌ای خشن و بی‌رحم از خود نشان دادند، حالا قصد کنار زدن آنچه را مدارا می‌خوانند دارند و احتمالا روزهای سیاه دیگری را رقم خواهند زد.

اما در این میان فشار جامعه جهانی، گسترش اطلاع‌رسانی، همبستگی بی‌سابقه نسل‌های مختلف و اقشار مختلف در بیان مطالبات مانعی بزرگ بر سر راه نظامی است که مشروعیت مردمی ندارد و هر لحظه نگران کشیده‌شدن سوت پایان است.

منبع: داريوش معمار -  اينديپندنت فارسی


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 254615] [تاريخ انتشار: چهاردهم مهر ۱۴۰۱ برابر با ششم اکتبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم آبان ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۲ ، 10:02:42 توسط مهدی
یک کیف بندازجلوی مامورین مثل موش فرارمیکنندازترس بمب
نوشته شده در تاريخ چهاردهم مهر ۱۴۰۱ برابر با ششم اکتبر ۲۰۲۲ ، 07:41:04 توسط افراسیاب
اگر همینطور بایستی و باطوم بخوری ممکنه ضربه مغزی تا آخر عمر فلجت کنه ولی اگر از خودت دفاع کنی شانس سالم و زنده ماندنت خیلی زیاد میشود و برای دفاع از خود باید ابزار دفاع داشته باشی که اسلحه سرد و یا گرم است یا کیسه بنزین یا میخ تیز و صدها چیز دیگر که میتوانی با آن از خود دفاع کنی، بسیجی و مزدور لباس شخصی وقتی بفهمد که مزدوری و زدن مردم هزینه دارد ریزش میکند و بسیاری از آنها این ریسک را نمی‌کنند که بخاطر چند میلیون تومان به مردم حمله کنند ولی اگر ببیند که براحتی میتواند مردم را بزند هر روز به اینکار ادامه میدهد و شیر هم میشود و هر روز وحشیگریشون بیشتر میشود، فکرش را بکنید فقط صد نفر با بنزین و یا چوب چماق به گارد ویژه حمله کنند و این در عرض چند هفته چیزی از آنها باقی نمیگذارد، رژیم هم دست به اسلحه میبرد و آنوقت تمام دنیا میریزن رو سرشون و تحریم‌های کمر شکن و اخراج آقازاده ها و تحریم شرکتها و کاسبیشون در دنیا و بستن حسابهای اوباش رژیم و بیرون کردن سفیرها و بستن سفارتخانه‌ها و دست آخر اگر حریف نشن حمله نظامی مثل لیبی، چون میگن دارین مردم کشی میکنید و ممکنه میلیونها آدم بطرف مرزهای ما بیان.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم مهر ۱۴۰۱ برابر با ششم اکتبر ۲۰۲۲ ، 04:42:10 توسط سنابی
دوست عزیز این بسیجی را خود رژیم آخوندی کشته است که مجوز کشتار بیشتر مردم ایران را در اختیار داشته باشد قابل توجه طرفداران رژیم آخوندی که الان نوبت قربانی کردن خودی های نظام توسط خود آخوندها رسیده تا مظلوم نمایی کنند
نوشته شده در تاريخ چهاردهم مهر ۱۴۰۱ برابر با ششم اکتبر ۲۰۲۲ ، 04:36:21 توسط شوشی
بسیجی ناقض امنیت مردم ایران و آدم کش و مزدور رژیم آخوندی توسط مردم ایران به علت حمله مسلحانه به مردم و کشتن جوانان ایران محاکمه صحرایی شد و به قصاص رسید قابل توجه آدم کش های رژیم اسلامی
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 18:19:14 توسط Mani
دیدیم بسیار از ایرانیان نسل قبلی از نسل فعلی حمایت نکردند. خبری از حضور دهه۵۰ ـ ۶۰ ایی ها نبود۰چونکه به ترس، به درد و رنج و به زندانی که اسلامگرایان اهریمن و خونخوار برایشان بوجود آورده اند عادت کرده اند. به خشک شدن دریاچه ها و رودهای ایران توسط اهریمنان خو گرفته اند. به کشتار فرزندان خودشان و یا فرزندان دیگران عادت کرده اند. به غارت و نابودی ایران توسط اسلامگرایان اهریمن عادت کرده اند. پیر شده اند یا در حال پیر شدن هستند و فاقد انرژی زیرا که آگاهی ،شجاعت و احساس مسیولیت نسبت به سرزمین شان و حفاظت از زندگی همنوعانشان نیاز به انرژی دارد که بسیاری از انها فاقد آن هستند. اکنون نسل جوان اینرا میدانند. جوانان بخوبی میدانند که اگر تا زمانی که انرژی و قدرت دارند نتوانند این توانایی را در مبارزه با اهریمنان مرگ و تباهی حاکم بر سرزمین شان و برای نابودی آنان بکار گیرند آنها نیز دراین زندان پیر خواهند شد و منتظر خواهند شد تا شاید نسل بعدی بتواند آنها را از این زندان هولناک ساخته شده توسط آن اهریمنان نجات دهد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 17:29:50 توسط بلوف میزنند
اینها تمام سعی خود را کردند اما جوانان این جنگ را بردند ! یادتان نرود که اطلاعاتیها خودشان را قاطی مردم کرده و خرابکاری می کنند همزمان بدو بدو بطرف معترضها دویده و می گویند خیابان آنطرفی بودم این مزدوران همه را کشتند بعد به دویدنش یا چندتایی به دویدنشان ادامه می دهند که شما را ترسانده و سر در گم کنند ! در ضمن از دوستان خبره در جنگهای خیابانی اطلاع بگیریم که چطور در خیابان ها با این مزدوران علی خامنه ای روبرو شویم که آنها را خلع سلاح کرده و نگذاریم به دوستان ضربه بزنند! آنهایی که از بسیج. برای سرکوب آمده اند همگی احمق و بهیچ وجهی به آنها رحم نکنید و بزنید!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 11:06:57 توسط افراسیاب
اینترنت در ایران بطور کامل قطع است و فیلمها بیرون نمیاد قطعی اینترنت روزی صدها میلیون دلار خسارت به کشور و مردم و رژیم میزند و اوضاع اینقدر بحرانی است که مجبور شدند اینترنت را قطع کنند. ایران در حال حاظر وضعیت اینترنت کره شمالی را دارد، شانس بزرگ مردم این بود که رهبر درمانده حکومت را یکدست کرد و داد به هر چی بیسواد و متحجر مثل خودش و فکر میکرد دارد در یک دهکده تو آفریقا حکومت میکند و اگر رئیسی قاتل بیاد همه می‌ترسند و یا خودش اگه همش تهدید کنه و خدای شصتی را صدا کنه همه ساکت میشوند ولی ببینید چی شد که هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد زنهای ایران اینطور قیام کنند. صبر کنید قطعی اینترنت چنان وضعیتی برای کاسبی و کارخانجات ایجاد کند که بزودی میلیونها کارگر هم در خیابان خواهید دید. این رژیم دارد بطور تصاعدی ضعیف و منزوی میشود و هر روز ضعیفتر از دیروز، الان وحشت کردن که با دخترهای مدرسه ها چکار کنند تیراندازی کنند یا سر به جدول بکوبند فقط کافی عکس چندتا دختر بچه کشته شده دیگر بیرون بیاد ببینید تمام دنیا می‌ریزند رو سرشون، تحریم‌های سخت و بیرون کردن آقازاده ها حتی بمباران سپاه جنایتکار.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 09:33:21 توسط تلاشگر
آذر خانوم کمونیست، فعلا که کارگران پتک و چکش بدست شما در صحنه اعتراضیون غایب هستند و گویا زیر لحاف ملا جا خوش کردند!؟ مگر ۴۴ سال روی شان کار نکرده بودید که کارگران پیشرو و مترقی باسواد مبارز تربیت شوند؟ ولی تنبان خودشان را هم نمیتوانند بالا بکشند این کارگران مثلا آگاهی یافته تان! در ضمن نقل و قولی که از کتاب ماهی سیاه کوچولو زنده یاد صمد بهرنگی آوردی درست و زیبا میباشد، راه که بیفتیم ترسمان میریزد!!! به کارگرانت بگو، راه بیفت که خیلی دیره....!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 06:48:14 توسط آذر
شعله‌های خشم، کل ایران را فرا گرفته است. امروز به خیابانها نگاه کنیم، بار دیگر این درس را مشق میکند: راه که بیفتیم ترسمان میریزد”.اعتصاب سراسری دانشجویان میتواند و میباید آغاز شروع اعتصاب در دیگر گروههای اجتماعی بویژه طبقهٔ کارگر باشد. امروز بیش از هر زمان دیگری، شرایط برای آغاز اعتصاب عمومی سیاسی فراهم شده، زمینهٔ این اعتصاب امروز در مدارس در حال فراهم شدن است وامروز بیش از هر زمان دیگر گذشته، شرایط برای آغاز اعتصاب عمومی سیاسی فراهم شده است. زمینهٔ این اعتصاب حتا در مدارس در حال فراهم شدن است. بخشهایی از طبقهٔ کارگر خود را برای اعتصاب سراسری آماده میکند. وارد شدن بخشهای پیشروتر طبقهٔ کارگر به اعتصاب، بدون تردید میتواند اعتصاب عمومی سیاسی را وارد فاز جدیدی کند و دیگر بخشهای طبقهٔ کارگر را با خود همراه سازد. همچنین گسترش اعتصاب در وزارتخانه‌ها و دیگر مراکز دولتی و غیردولتی، از جمله اعتصاب روزنامه‌نگاران کل سیستم را در همهٔ زمینه‌ها فلج ساخته و رژیم را زمین‌گیر خواهد کرد. این راه را امروز جنبش دانشجویی در برابر توده‌ها قرار داده است، پیروز باد اعتصاب سرتاسری سیاسی به رهبری طبقه کارگر.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با پنجم اکتبر ۲۰۲۲ ، 02:53:06 توسط نه یزد نه حسین
ملت ملت کجایی بی مخ شده سپاهی
نوشته شده در تاريخ دوازدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با چهارم اکتبر ۲۰۲۲ ، 21:07:29 توسط تلاشگر
به احتمال زیاد بین خامنف و فرماندهان سپاه اختلاف است که سپاه دیده این مردک بزودی مردنی و رفتنی است ولی سپاه باید بماند و در بین مردم مثل این ملا منفور نباشد اگر خشونت بیش از حد بکند در سرکوب معترضین! آیا توجه کردید که روز قبل از سخنرانی ملارهبر فرمانده کل سپاه سلامی گفت که هرچند تظاهرکننده گان از ما بدشان میآید ولی ما شما را دوست داریم، چون همگی فرزندان ایران هستید. اما فردای حرف فرمانده سپاه این ملارهبر دشمنی خودش را با معترضین نشان داد. از این دو موضعگیری متفاوت فرمانده سپاه و ملارهبر چه نتیجه ای میشود گرفت؟ فقط نگاه چپ چپ و ناراضی فرمانده سپاه موقع سخنرانی خامنف را دقت میکردید که به نوعی فاصله گیری یا موافق حرف خامنف نبود! وگرنه خامنف جلاد برای حفظ نظام فاسدش حاضرست میلیونها ایرانی را به کشتن بدهد تا کشتی حکومتش در دریای خون ایرانی ها شناور باشد. ملارهبر به دریوزگی افتاده و خجالت نمیکشد خودش را پشت سر کودکان بسیجی مخفی کرده و آنها را برای سرکوب معترضین به درگیری خیابانی میفرستد. فورا هم خودش و یارانش را به مظلومی میزند وقتیکه مثل خر تو گل گیر میکند. بزودی بازی ملارهبر تمام میشود!؟
نوشته شده در تاريخ دوازدهم مهر ۱۴۰۱ برابر با چهارم اکتبر ۲۰۲۲ ، 17:20:48 توسط حقیقتگو
اگرنهال درختی که چهل وچند سال پیش درخاک مرطوب وبا مراقبت های آنچنانی کاشته شده بعد ازگذشت این سالها به درخت تمندی وبرزگ تبدیل میشود که درخت هم دانسته برای ماندگارشدن درسطح چه برای رشد ونموش چه برای محکم نداشتن قامتش درسطح زمین ریشه های قطور انچنانی دراعماق زیرزمین همچون بازوهای اختاپوس دوانینده است وبا ایزارهای ساده نمی توان چنین درختی را ازریشه دراورد ویابطوری ریشه کن که مدتی دیگرنهال دیگری ازریشه هایش سبزنشوند وتنها با زوروقدرت بیل مکانیکی میشود درخت را با ریشه هایش دراورد..درحقیقت محض موضوع نهال کوچک درخت به حکومت خمینی وانچه چنین حکومتی بعدازچهل وچندسال به مرتبه ای قدرت رسانده است تشبیه کرد -درخاک مریوط بی خیالی های ومطیع بودن مردم وهمچنین آبیاری ان چه توسط جماعت مردمی میلیون هائی درایران وچه کود دادن باه ان با کلان بادلارهای نفتی ومماشات چه علنی وچه غیرعلنی خارجی ها ازحکومت خمینی چنین حکومتی که دانسته برای استحام درایران باید ریشه هائی را رشد ونمو دهد وببپیرواند که همین سپاه وبسیج ومزدوان باشند که قامتش را نگه دارند وتنها با توصل به زوراسلحه می توان این حکومت را ریشه کن کرد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم دیگری از مردم مبارز و انقلابی اکباتان که خیابان‌ها را در تصرف خود گرفتند
 خیابان انقلاب تهران هم اکنون
 ماموران در خیابان نواب صفوی اصفهان به زور میخواند مغازه ها را بازکنند!
 خواهر خامنه ای از برادرش برائت جست و با مادران عزادار جنایات رژیم جمهوری اسلامی اعلام همدردی کرد
 هم اکنون میدان آزادی و اطراف آن 
  گزارشی از تجمع امشب میدان آزادی
 تهران نسیم شهر  / خروش جوانان و ماموران خامنه ای
 خانواده‌ی ‎ محسن شکاری در جلو خانه‌یشان پس از شنیدن خبر اعدام فرزندشان
استان تهران - خیزش شبانه مردم انقلابی و مبارز در شهرک چیتگر
  زیر گرفتن یک هموطن با ماشینِ مزدوران خامنه‌ای، - امروز ۱۶ آذر بومهن (استان تهران)
 واکنش پلیس درباره گشت ارشاد: شعور نداری، وقت این سوال نیست؛ نماینده مجلس: هزینه بی‌حجابی را بالا می‌بریم 
 ‏پایانه آزادی تهران ۱۶ آذر ۱۴۰۱ (حاوی فحش)