صدای پای فاشیزم‌

حامد ایزدی: 
از پایه های دموکراسی یکی گردش آزاد اطلاعات و نیز ایجاد فضای باز برای هر چه شفاف تر شدن آراء و نظرات و ارائه برنامه های نظری وعملی از سوی کنشگران در حوزه های گوناگون است.

تحت پوشش قرار دادن تمام و کمال و بدور از سانسور وقایع از طریق وسایل ارتباط جمعی از جمله شبکه های خبری از دیگر مشخصه های دنیای آزاد امروز است. همچنین از پایه های دموکراسی یکی این است که مخالف ترینها مجال زندگی در آزادی، و بیان مستقل نظرات خود را دارند.جامعه ایران برای پایان دادن به محدویت های حکومتی و سانسور در انواع آن از مشروطه تا کنون بارها به جنبش برخاسته و انقلاب ها به انجام‌ رسانده، اما هیچگاه به نتایج دلخواه نرسیده و هر بارطعم تلخ شکست را چشیده است.

از عوامل و مشکلات اساسی ایرانیان در نرسیدن به هدف، استبداد زدگی مفرط، تنگ‌نظری و سانسور محوری حکومت ها و نیز برخی از شخصیت ها و گروههای سیاسی بوده است.بیش از یک قرن از مبارزه مردم برای پایان دادن به سانسور و تبعیض می گذرد، درحالی که برخی افراد و رسانه ها بطور علنی هنوز پایبند به تیغ سانسورند و از طرق مختلف غیر خودی ها را سانسور می کنند.مردم‌ ایران درجریان گردهمایی در برلین با دو یا چند برخورد که حکایت از "نگاه آمرانه و سانسور محوری " برخی از افراد و نیز نوع پوشش برخی از شبکه ها از گردهمآیی داشت، مواجه شدند.

مورد اول پیام تحکم آمیز و آمرانه برخی از افراد برای روز گردهمآیی بود

مورد دیگر عصبانی شدن یکی از خبرنگاران از شعارهایی که به مذاق شان خوش نیامد، میکروفون را از مصاحبه کننده گرفتند و دستور منع شعار را دادند.
مورد سوم‌، سانسور گزارش ها توسط برخی شبکه های تلویزیونی بود.اظهار و بیان و عمل هرسه در گفتمان قدرت که بیان سانسور محوری است تعریف می شود.

همچنین تلاش هر سه برای برجسته کردن و در نهایت به قدرت رساندن یک جریان خاص حکایت می کند.

هریک از این موارد می تواند تکه های یک پازل برای چلبی سازی ایرانی باشد. چلبی سازی در دیگر کشورها تخصص سلطه گران و چلبی شدن تخصص زیرسلطه هاست.بدین لحاظ شایسته تر آن است که مردم مواظب چلبی محوران باشند.
اما در پیام قبل از گردهمآیی برلین چندین نشانه به جامعه اعلام می شود.

فرمان داده می شود که چه بکنید و چه نکنید. اگر آن شعار را بدهید محکوم به حمایت از رژیم آخوندی هستید. اگر این شعار را که من می گویم‌ بدهید. نه !

پس برای اتحاد آنچه من می گویم بگویید.وگرنه در خدمت رژیم خواهید بود.این در حالی است که مردم از اتحاد همه باهم‌ شعار می دهند

اما،زورمداران اتحاد را، به اتحاد همه با من تعبیر کرده و تغییر می دهند. مصداق همان روندی است که حکام شاهی وشیخی در پیش گرفتند.

اول اینکه،با یک نگاه گذرا خواننده متوجه می شود، چنین بیان هایی، بیان مانع است و در عین حال انگ و تهدید. بیان و زبانِ زورمداران بیان منع و منع کنندگی است. بدینصورت بسان حُکامی که در ابتدای حکومت آهسته و نرم می گویند" نکیند" "نگویید" این هموطنان هم دیگران را از بیان نظرشان منع می کنند، می گویند نگویید، اهل نظر می دانند منع اساس سانسور و زمینه ساز انواع سانسورها است.

دوم، ضمن اینکه منع می کنند.انگ نیز می زنند که: هر کسی چنین کند و فلان شعار را بدهد طرفدار حکومت است و در خدمت آن. این زبان چه تفاوتی با زبان شیخ و شاه دارد ؟ که هر مخالفی را به دشمن می چسباندند و می چسبانند. شاه و شیخ هم مخالفان و‌ منتقدین را عامل خارجی و کمونیست می خواند و می خوانند. دو رژیم بیشترین سود را از این زبان برده و می برند. چه بسیار مردان و زنانی که با انگِ نوکر این یا آن قدرت توسط حکومت های فوق ، مال و امکان و جان خویش را از دست ندادند.زبان این هموطنان با زبان حکام تفاوت چندانی ندارد تفاوت در این است که شاه و خمینی حاکم بودند و ایشان فعلا نیستند.

سوم،بعد از منع و انگ‌؛ محدویت در کار می آورند. مردم‌ را محدود به حدود می کنند که یکی از مشخصه های زبان زور و از ابزارهای برنده در گفتمان استبداد است.

همه با‌ من از ستون‌پایه های گروه ها و حکومتهای روز باور و استبدادی است در چنین حکومت هایی حتی ریز رابطه مردم با مسائل اجتماعی سیاسی، محدود به حدوی است که حکومت تعیین می کند. همه تا جایی آزادند که رفتارشان بر خلاف امر همایونی و یا مخالف مبانی اسلام نباشد. این محدودیت دست و پای جامعه را از صدر تا ذیل بسته و می بندد.

چرا؟ چون شما وارد هر عملی می شوید از جانب حکومت مخالف مبانی اسلام و یا نظام مقدس شاهی تعبیر می شود. زبان زور از هر مرجعی صادر شود، زبان‌ حکم و تحکم، زبان منع و سانسور، زبان تهدید و اتهام‌‌ و زبان‌ِانگ و بهتان و محدودیت است.
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 257455] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم آبان ۱۴۰۱ برابر با شانزدهم نوامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم آذر ۱۴۰۱ برابر با پنجم دسامبر ۲۰۲۲ ، 15:21:03 توسط زنده باد آزادی
بنظر نمیرسد که نسل مترقی و مبارز ایران براحتی تاریخ را در عصر حاضر تکرار کند و همچو گذشتگانشان فریب شعار وسخن های بدون ضمانت اجرایی را بخورد. نسل حاضر ایران با آگاهی و شجاعتی که در خود سراغ دارد خواهان تعیین سرنوشت خویش است، اتفاقا واکنشهای جهانی هم پاسخی است به همین مبارزات آزادیخواهی مردم داخل ایران که البته موج سواری و تلاش برای مصادره به مطلوب نیز از طرف دار و دسته های طلبکار و دستنشاندگان دولت‌ها خارجی هم دور از انتظار نیست و بنظر هم نمیرسد که رسانه های خارج کشور و یا گروهی خاص نیز بتوانند براحتی برای این نسل رهبر تراشی کنند آنهم از بین آقازادها، ملا زاده ها و دیکتاتور زادها.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۴۰۱ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۲ ، 19:04:43 توسط یه ایرانی
سلطنت طلبان عزیز شورباچی خارج از کشور! لطفأ بجای وررفتن با موبایل و فرماندهی به قابلمه های غذا بیشتر برسین تا غذا نسوزه و بتونین اجاره رستوران رو سر وقت پرداخت کنین. چهل و چهار ساله ساختین حالا میخواین برین سر سفره؟ اونوقتها در رفتین پنجاه ساله بودین حالا که نزدیک یه قرن آزگاره و سلول سالم تو مغزتان نیس میخواین برگردین و دوباره بساط پپسی و کانادا رو در زندان کنیته مشترک بر ضد دانش آموز انشاء نويس منتقد راه بندازين. خجالت هم چيز خوبيه يه قرن عمرتونه ديگه سن تجاوز ازتون گذشته. وارصاد شما بسيج و سپاه دارن كثافتكاريهاى شما رو بى وقفه ادامه ميدن.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۴۰۱ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۲ ، 11:52:44 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
دعوا بر سر لحاف ملاست!؟ هر گروهی توانست رژیم اسلامفاشیستی ملاها را به زیر بکشد حقش هم هست در آینده حکومت کند، البته در این مرحله گذار فقط با اتحاد بین مخالفین رژیم!! سرنگونی رژیم ملایان ممکن است نه با تفرقه افکنی مثل این یارو حامد ایزدی. پدرجان شهر روم ایتالیا را هم یکشبه نساختند، زمان میبرد تا کم و کاستی براندازان شناخته و رفع نقص شود، نه اینکه فورا بگوئی صدای پای فاشیزم میآید. احتمالا خودش کمونیست ورشکسته است که البته در بین دمکراسی خواهان ایرانی جائی ندارند و همان بهتر کنار گود باشند. از تجارب تلخ با حزب توده کمونیست چیزی یاد نگرفتید؟ دخالت دادن هرگروه آنتی دمکرات که به تضعیف اپوزیسیون منتهی شود، باید جلوگیری شود. کجای اینکار اشتباه است؟ ایدئولوژی شما با جنبش دمکراسی و آزادیخواهی دیگران جور در نمیآید و هر اقلیتی اگر تابع اکثریت نباشد کار جنبش یا انقلاب پیش نمیرود! بدین معنی نیست که صدای اقلیت شنیده نشود ولی نه اینکه اقلیت حتما حق داشته و باید همان بشود که میگوید. مواظب تفرقه افکنان که در زمین رژیم ملاها بازی مکارانه میکنند هم باشیم! به امید سرنگونی ج.ا.!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم آبان ۱۴۰۱ برابر با هفدهم نوامبر ۲۰۲۲ ، 08:34:53 توسط فرامرز پویش
اقای ایزدی گرامی سلام خیلی ممنون بابت مقاله خوبتان . دقیقا زدید به خال بله اقای مصداقی در فیسبوک‌‌ خود به همه انگ زد که اگر شعار« مرگ بر ستمگر ، چه شاه باشه چه رهبر »سر دهید »! از جنس حاکمیت هستید. من سر دادم و‌ نه طرفدار نظام حاکمم و نه پهلوی طلب . اخه یک ملت یک نظام را میاندازه چطور حاضر میشه باز اون نظام را برگرداند و‌به عقب بره مگر نطام خوب فحطی است؟!