لوموند: رژیمی که جوانانش را می‌کشد چه آینده‌ای می‌تواند داشته باشد؟ /  ساختار "سیاسی- مذهبی" رژیم اسلامی به پایان کار خود نزدیک شده است

 
روزنامۀ لوموند در چند مطلب مختلف، آخرین تحولات جنبش سراسری مردم ایران را گزارش می‌کند و همچنین در تحلیل وضعیت رژیم از اختلافات فزاینده میان روحانیون و محافل قدرت سخن می‌گوید. لوموند به نقل از پژوهشگران فرانسوی می‌نویسد که ساختار "سیاسی- مذهبی" رژیم اسلامی به پایان کار خود نزدیک شده است.

تیتر بزرگ صفحۀ اول روزنامۀ لوموند (مورخ یکشنبه ۲٠ نوامبر) چنین است: "ایران: شدت گرفتن اعتراضات؛ نگرانی رژیم"... عکسی از تظاهرات و آتش‌های خیابانی شهر شیراز در زیر تیتر بزرگ و در کنار سرمقاله دیده می‌شود که تحت عنوان "شتاب به سوی ویرانی (یا پرتگاه)"، بررسی وضعیت کنونی رژیم جمهوری اسلامی را با یک پرسش آغاز می‌کند: "رژیمی که جوانانش را می‌کشد چه آینده‌ای دارد؟"

در گزارشی از آخرین رویدادهای ایران، لوموند جزییات واقعۀ مرگ دلخراش کیان پیرفلک را شرح می‌دهد و می‌نویسد که مرگ این کودک الزاماً انتقادها و عذاب وجدان را در بطن محیط قدرت ایران افزایش می‌دهد.

لوموند می‌نویسد: رژیم ایران معمولاً سرکوب را بلد است و هیچ زن و مرد ایرانی در مورد قاطعیت رژیم برای شکستن صدای اعتراض تردید ندارد. اما میزان خشم به قدری زیاد است که ابزار ترس دیگر جواب نمی‌دهد.

ولی رژیم بلافاصله نشان داد که در رویارویی با این خشم، جز چماق هیچ در دست ندارد. از نظر لوموند انتظار دیگری هم نمی‌توان داشت زیرا تنها دغدغۀ خامنه‌ای حفظ قدرت است، به هر قیمتی که برای ملت تمام شود ...

روزنامۀ لوموند می‌نویسد که دیگر هیچ نوع مشروعیتی برای رژیم ایران باقی نمانده و نظام اسلامی به قدری خشک شده که حتی دیگر قادر نیست با توسل به دوگانگی "اصلاح‌طلب و اصول‌گرا" نوعی تکثرگرایی ظاهری را حفظ کند.

لوموند اما شدت گرفتن خشونت را نگران‌کننده می‌بیند و می‌گوید خشونت کور سعی می‌کند معترضان را نیز وارد بازی خود کند. بدین ترتیب رژیم نیز بهانه‌ای برای توجیه سرکوب هرچه وحشیانه‌تر خواهد یافت.

از اعتراض تا انقلاب

در مصاحبه‌ای با روزنامۀ لوموند، استفان دودوانیون، پژوهشگر فرانسوی که اخیراً تحقیق جامعی را در بارۀ سپاه پاسداران منتشر کرده، به تحول شعارهای مردم اشاره می‌کند و گوشزد می‌کند که کلمۀ "اعتراض" به تدریج به "جنبش" و بالاخره به "انقلاب" تبدیل شد.

نکتۀ مهم دیگر از نظر این پژوهشگر، اتحاد و تفاهم مردم پیرامون کلمۀ "آزادی" و همچنین پذیرش نقش درجه اول زنان در این جنبش است. به طور کلی استفان دودوانیون به این نتیجه رسیده که جنبش کنونی "بر کلیت جامعۀ ایرانی" تأثیر نهاده و حتی قشرهای محافظه‌کارتر را به خود جلب کرده است.

او مثال می‌زند که وقتی نارمک - محلۀ کودکی احمدی‌نژاد یا احمدی مقدم – یک منطقۀ معترض محسوب می‌شود، به این معناست که پایگاه اجتماعی رژیم از هم پاشیده است. دودوانیون اعتصاب بازاریان را نیز نشانه‌ای مهم ارزیابی می‌کند. او همچنین از وجود اختلاف نظر میان لایه‌های مختلف سپاه خبر می‌دهد و می‌گوید که نسل قدیمی پاسداران با جوان‌ترها تفاهم ندارند.

استفان دودوانیون در پایان به یکی دیگر از پیامدهای مهم جنبش کنونی اشاره می‌کند و می‌گوید که با توجه به شدت سرکوب در سیستان و بلوچستان و کردستان، این مناطق پیرامونی ایران که مدت‌ها در حاشیه و تحت تحقیر بودند اینک به نمادی از مبارزۀ ملی تبدیل شده‌اند.

کلمان ترم، دیگر پژوهشگر فرانسوی به روزنامۀ لوموند گفته است: "یافتن پاسخ سیاسی برای جنبش کنونی در چارچوب رژیم قابل تصور نیست. ما به پایان الگوی سیاسی-مذهبی رسیده‌ایم. مسئله فقط اینست که چقدر طول خواهد کشید تا این پایان قطعی شود. تغییر ایدئولوژیک اینک خواستۀ ملت است که به خوبی می‌داند این رژِیم اصلاح‌پذیر نیست".
رادیو فرانسه


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 257664] [تاريخ انتشار: بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام آبان ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم نوامبر ۲۰۲۲ ، 11:31:44 توسط گویا
بد نیست روزنامه لوموند به جهت گیری غربیها در مقابل رژیم نامشروع آخوندی نیز بپردازد، هنوز یادمان نرفته که چگونه رئیسی در سازمان ملل عکس قاسم را در دست گرفته بود و از انتقام صحبت می کرد. یا از مکرون که چکونه مقابل رئیسی نشسته بود. علاوه بر آن بد نیست لوموند اشاره ای نماید به لزوم بستن سفارتهای رژیم در کشورهای غربی، چرا که آنها اصلا نماینده ملت نیستند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲ ، 12:28:11 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
رژیم اسلامفاشیستی ملاها که در همه زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اخلاقی و معنوی ، حتی دینی و مذهبی هم کاملا ورشکسته است و چنان کارنامه سیاه و ننگینی دارد که هنوز مردم ایران حتی نیمی از عملکردهای سیاست ضد مردمی رژیم ملایان خبر ندارند. وای به آنروزی که مردم ایران بدانند رژیم چه ناکارآمدی هائی داشته از محیط زیست وحشتانک خشکی ایران گرفته تا اقتصاد فلج شده اش! اصلا رژیم با دیکتاتوری مذهبی که راه انداخته معلوم است که در درازمدت نمیتواند دوام بیاورد مگر سیاست کنترل تمام عیار حاکمان جنایتکار کمونیست کره شمالی را درپیش بگیرد، نه اینترنتی باشد نه اجازه سفر مردمش، نه رابطه ای با جهان بیرون از مرزهای ایران. البته هنوز زود است ناقوس مرگ رژیم را بصدا درآوریم چون باید دید رژیم برای حفظ نظام فاسد اسلامی اش حاضرست در ایران حمام خون های بیشتری راه بیاندازد، رژیمی که تا حالا فقط پنجاه کودک!! کشته. به قول صدر اعظم آلمان اولاف شولتس، شما چه حکومتی هستید که روی مردم خودتان اسلحه میکشید! فشارهای رسانه ای امثال لوموند بسیار مفید است تا رژیم ملائی در اذهان جهانیان رسواتر و منفورتر شود. نه به ج.ا. !
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲ ، 12:08:12 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
هموطن گرامی ، نکته سنج، برای چندمین بار نظرات شما با اشتباهات تایپی زیاد خوانده میشود. فکر کنم به تغییر عینک خواندن و نوشتن نیازمند باشید، مشکلی که خودم هم قبلا داشتم خصوصا وقتیکه بر روی صفحه کوچک اسمارت فون مینوشتم و برخی حروف جابجا میشدند. مشکل با عینک قوی تا حدود زیادی حل میشود یا تغییر دادن میزان بزرگنمائی در نوشتار خود دستگاه که هست و میشود تغییرش داد! مشکل پیرچشمی شتری است که جلوی درب هرکسی میخوابد! ممنون از زحماتی که میکشید و از وقت شما که در تبادل نظرات کاربران شرکت میکنید، میبخشید اگر جسارتی شده! بهتر است قبل از ارسال کامنت لطفا یکبار دیگر متن نوشته دوباره خوانده شود برای اصلاح کلمات احتمالا اشتباه تایپ شده! ممنون از توجه همه کاربرانی که در بحث ها در این شرایط سرنوشت ساز ایران شرکت میکنند و از وقت و سواد و آگاهی و دیدگاه خود مایه میگذارند! البته با نوشته خوانا لطفا! سلامت باشید!
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲ ، 11:02:52 توسط نکته سنج
بنظر میرسد که نشریه هائی مانند لوموندو تلگراف و اشپیگل و مانند آنهامقاله پایان رژیم آخوندی را نوشته اند و بای چاپ آماده کرده اند. دردنیای امروز بفای یک نشریه فقط با نگاه دقیق بآینده و پسش بینی دقیق حوادث امگان دارد. و رژیمی مانند ولایت فقیهبا جنان دید احمقانه و سیستم غرق در بساد شانس چندانی نمیتواند برای بقا داشته باشدو از نظر نویسندگان نخبخ این رژیم رفته است ئ بفایای آن تنها چند روز میتواند دوام داشته باشد. حتذه ذلر است که علی خامنه ای گه تمام عمرش را با جنایت سپری کرده فادر باشئ ذر ذوران هتح کائنات باقی بماند. آنهم با وجود حوانانی که با همه محذومیت ها از پیشرفت های غلمی آگاه هستند و در خود نیرو و هوش تطابق با آ«ذا میبیممد. برای آینان آرزوی پیروزی نیکنم و امید دارم موفق و پیروز باشندو
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲ ، 09:48:01 توسط افراسیاب
تا یک یا دو ماه دیگر این رژیم کله پا میشود شاید هم خیلی زودتر چون هیچکسی تصورش هم نمی‌کرد که از شمال تا جنوب و شرق تا غرب تمام کشور برود زیر اعتصاب و تمام مغازهها ببندند همه شوکه شدند و خود حکومت هم رفته تو کما، الان تمام ارازل و مزدوران حکومتی دودل هستند که ادامه بدهند یا ول کنند بروند بطرف مردم، ادامه دادن و سرکوب بیشتر مردم یعنی خودکشی و هر مأموری که اینکار را بکند دودستی خود و خانواده خود را قربانی کرده است، در بهترین شرایط و با سرکوب شدید شاید یک یا دو ماه بیشتر عمر رژیم بیشتر شود که آنهم هزینه سنگین دارد. اینترنت که میشود گفت اصلا وجود ندارد و صادرات کالا و صنایع هم که به صفر رسیده مردم هم که اصلا هیچ خریدی بجز مواد غذای نمی‌کنند و شبها هم که در هر محله یک انقلاب بپاست و روزها هم که دانشگاههای کشور به اینشکل است که می‌بینید، تعداد لباس شخصی‌ها و مزدوران بسیجی و انتظامی هم نسبت به روزها و هفته های اول اعتراضات بشدت کم شده و ریزش زیاد بوده، همه اینها را کنار هم بگذارید و معادلات ریاضی را در نظر بگیرید و یک جدول درست کنید زمان سقوط جمهوری اسلامی را میشود تا حدودی دقیق بدست آورد.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم آبان ۱۴۰۱ برابر با بيستم نوامبر ۲۰۲۲ ، 08:35:41 توسط علی و حوضش
فحاشی به ملت توسط سید اسلام سیلی خورده واقعیتهای پنهانی درخود جای داده است: ۱- نظام دربن بست "علی و حوضش" پس از ده هفته؛ دستپاچه و سراسیمه در اعلام پایان قیام؛ شکست؟؟ دشمن(فرضی) و حقیر دانستن معترضان؛ فقدان واقعگرایی توسط حمال غروب کرده نظام محمد اشراف و مهار قیام را از دست حکومت خارج کرد. "قیام تمام شود تا بعدا راجع به مشگلات" لاینحل نظام پوسیده محمد فکری شود؛ وقت گل نی؛ فاقد واقعیتگرایی در سیاست و حکایت از نامیدی پایدار در سیستم است: سیاست به فکر روز مبدا است؛ اسلام روز مبدایش جهنم است. ۲-ملت از تمامی جغرافیای ایران نباید ابتکارعمل در مقابل حکومت را از دست بدهد. در۱۰ هفته پیشرفت زیادی کردید؛ excellent. امروز حکومت به نفس افتاده را مثل حیوان پشت سر به اینطرف و آنطرف میکشید. ابتکارعمل دست شماهاست و میدانید چه میخواهید و چه نه: فرق ملت منسجم؛ با اراده؛ امیدوارم به ساختن کشوری نو؛ مصمم درنفی نظام پوسیده و فاسد محمد آگاه است و باشد که زندگی درخوشبختی همدیگر مسیر است نه دربدبختی همدیگر که ۴ دهه تجربه کردید. بدان بدبختی فلان (قوم) ایرانی خوشبختی تو نیست.
ساير مطالب اين بخش
  نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران: هرچه حکومت ایران بیشتر سرکوب کند، تحریم‌هاعلیه آن بیشتر خواهد شد
   اظهارات «غیرشفاف و مبهم» درباره «تعطیلی گشت ارشاد» یا «گردن نگرفتن» مسئولیت اعمال حجاب اجباری در ایران
 
 ادامه کشف حجاب هنرمندان؛ شقایق دهقان عکس بدون مانتو و روسری منتشر کرد
 دیدار فعالان سیاسی اصلاح طلب با شمخانی؛ آذر منصوری خواستار تغییر قانون اساسی شد
 وکیل ملیکا قراگوزلو، معترض حجاب اجباری از ضرب و جرح موکلش در بیمارستان رازی امین آباد خبر داد
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 چین قید سرمایه‌گذاری در ایران را زد
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه