آمارهای هولناک سوء تغذیه در ایران؛ شیوع کوتاهی قد و لاغری در کودکان چهار استان کشور

 
آخرین آمارها نشان می‌دهد دست‌کم ۱۶ درصد کودکان در ایران دچار سوء تغذیه هستند و نرخ شیوع سوء تغذیه در روستاها دو برابر مناطق شهرنشین است و در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، ایلام و سیستان و بلوچستان جدی و نگران‌کننده است.
 
به نوشته کیهان لندن، گسترش تورم و فقر فزاینده در سال‌های گذشته بارها هشدار کارشناسان نسبت به افزایش آمار سوء تغذیه در کشور را در پی داشته است. در یکی از جدیدترین اظهارنظرها در اینباره محمدتقی حسینی طباطبایی دبیر علمی هجدهمین همایش اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان روز یکشنبه ۲۹ آبان به روزنامه اطلاعات گفته که «سوء تغذیه در استان‌های محروم کشور نگران‌کننده است و چون رشد مغزی کودکان در ۶ سالگی اتفاق می‌افتد، به همین دلیل تغذیه درست و سالم نقش مهمی دارد.»
 
محمدتقی حسینی طباطبایی افزوده که بر اساس مطالعات، در چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد کوتاهی قد، کم‌وزنی و لاغری شیوع بالایی دارد که ناشی از سوء تغذیه است.
 
استان سیستان و بلوچستان جزو استان‌هایی است که پیشتر نیز نسبت به وضعیت سوء تغذیه کودکان در آن هشدار داده شده بود.
 
کاهش مصرف مواد غذایی مفید و جایگزین شدن مواد شکم‌پرکن ارزان در سفره خانوارها سال‌هاست به دلیل تورم بالا و فاصله میان درآمد و هزینه‌های خانوار در میان اقشار مختلف بحران‌زا شده است.
 
زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت سال گذشته با هشدار درباره افزایش ناامنی غذایی در برخی مناطق ایران، از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی به عنوان استان‌هایی نام برد که وضعیت نگران‌کننده‌ای در حوزه امنیت غذایی دارند.
 
به گفته زهرا عبدالهی شاخص سوء تغذیه در کودکان در سیستان و بلوچستان که پیش از سال ۹۹، شش درصد بوده، در سال گذشته به ۱۲ درصد رسید.
 
بر پایه آمارهای رسمی وزارت بهداشت و درمان، حدود ۱۶ درصد کودکان زیر شش سال در ایران دچار سوء تغذیه، و ۸۰۰ هزار کودک در سنین رشد با کمبود انرژی و مواد پروتئینی و همچنین کمبود ریزمغذی‌ها مواجه‌  هستند.
 
آمارها همچنین از کمبود وزن ۱۱ درصد کودکان در ایران و لاغری شدید حدود ۵ درصد از کودکان حکایت دارد. سوء تغذیه و کمبود وزن در مناطق روستایی دو برابر مناطق شهری است.
 
بر پایه گزارش‌های مرکز آمار، میانگین رشد نرخ تورم در دو سال گذشته بیش از ۴۵ درصد است. تورم مواد غذایی نیز از آغاز سال جاری بالاتر از ۷۰ درصد بوده و برای برخی اقلام غذایی به بیش از ۲۰۰ درصد رسیده است. حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت کالاهای ضروری و اقلام خوراکی که به از سوی دولت رئیسی و به اسم «جراحی اقتصادی» از ابتدای امسال آغاز شده سبب افزایش تصاعدی تورم در مواد خوراکی شده است.
 
آمارها نشان می‌دهد هزینه سبد معیشت به ۱۸ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسیده است. این رقم شامل هزینه‌های «ضروری» زندگی یک خانوار سه تا چهار نفره در ایران است؛ رقم هولناکی که درآمد اقشار مختلف کارگر، بازنشسته و حتی بخشی از کارمندان دولت با آن فاصله زیادی دارد.
 
فعالان کارگری می‌گویند درآمد حدود ۶ میلیون تومانی اقشار کارگر تنها کفاف هزینه‌های یک هفته تا ۱۰ روز زندگی را می‌دهد و این اقشار دو سوم ماه را در فقر مطلق بسر می‌برند. این وضعیت برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی نیز وجود دارد. اغلب آنها درآمدهایی بین ۵ تا ۷ میلیون تومان دارد.
 
جمهوری اسلامی حتی در رساندن درآمد کارمندان دولت به ارقام خط فقر هم ناکام بوده بطوری که درآمد بسیاری از کارمندان دولت از جمله آموزگاران حدود ۱۰ میلیون تومان است که با رقم ۱۸ میلیون تومانی هزینه سبد معیشت فاصله زیادی دارد.
 
اینهمه به این معناست که اغلب اقشار حقوق‌بگیر در ایران زیر خط فقر قرار گرفته‌اند. طبیعی است در چنین شرایطی این اقشار از تأمین مواد خوراکی مفید و ضروری ناتوان بوده و نه تنها کودکان بلکه دیگر اعضای خانواده نیز دچار سوء تغذیه و بیماری‌های ناشی از آن می‌شوند.
 
رئیس بخش علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز پیشتر پیش نسبت به شیوع پوکی استخوان در جمعیت بالای ۶۰ سال کشور به دلیل کاهش مصرف مواد غذایی ضروری هشدار داده بود.
 
از آنجا که زمینه ایجاد پوکی استخوان که به آن بیماری دوران سالمندی می‌گویند، به تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی بازمی‌گردد، کارشناسان می‌گویند گرانی شیر و مواد لبنی می‌تواند در آینده موجب بیماری پوکی استخوان در درصد زیادی از جمعیت شود.
 
همچنین گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که سرانه مصرف انواع مواد غذایی ایرانیان کاهش قابل ملاحظه داشته است.
 
منصور پوریان رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام کشور چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد که مصرف گوشت قرمز در ایران نصف شده و از یک میلیون تن در سال به ۵۰۰ هزار تن رسیده است.
 
گزارش دیگری از موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که سرانه مصرف برنج از سال ۹۰ تا ۹۹ حدود ۱۱ کیلوگرم کاهش داشته و از ۴۴ کیلوگرم در سال ۹۰ به ۳۳ کیلوگرم در سال ۹۹ رسیده است.
 
وزارت بهداشت هم گزارش داده است که سرانه مصرف لبنیات از ۹۰ کیلوگرم در سال ۹۰ به ۷۰ کیلوگرم در سال ۱۴۰۰ کاهش داشته و به حدود نصف میانگین سرانه مصرف لبنیات در جهان سقوط کرده است.
 
به عقیده کارشناسان، چشم‌انداز اقتصادی ایران نیز بیانگر ادامه روند افزایشی تورم و در نتیجه تشدید مشکلات معیشتی در میان اقشار مختلف و افزایش آمار شهروندان زیر خط فقر مطلق است.
 
خسرو دیهیمی کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش فاصله میان درآمد و هزینه خانوارها گفته که « این شکاف عظیم بین هزینه و درآمد خانوارهای ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود. این شکاف عمیق تاثیر بسیاری بر سطح زندگی خانوارهای ایرانی در ابعاد مختلفی مانند مسکن، تحصیل، درمان و… می‌گذارد و بسیاری از افرادی که در فقر نسبی هستند را وارد شیب شدید نمودار فقر مطلق می‌کند و جمعیت این قشر از افراد را افزایش می‌دهد.»
 
داده‌های بانک جهانی نیز نشان می‌دهد در حالی که قدرت خرید مردم جهان ۱۸ هزار دلار بوده، قدرت خرید مردم ایران به تنها ۱۵ هزار دلار رسیده و از میانگین جهانی پایین‌تر می‌باشد. این در حالیست که در سال ۲۰۲۲ به دلیل تورم فزاینده و افزایش نرخ ارز و کالاها در ایران، قدرت خرید مردم با سقوط بیشتری همراه بوده است.
 
مقامات حکومتی اما نه تنها به چنین فاجعه گسترده‌ای بی‌تفاوت هستند بلکه با فرافکنی و دروغ‌پدازی معتقد دولت ابراهیم رئیسی در کنترل فقر و تورم موفق بوده است!
 
محمد مخبر  دزفولی معاون اول ابراهیم رئیسی در سخنانی فرافکنانه و کذب مدعی شد «اصلاح یارانه‌ها» که همان برنامه جراحی اقتصادی دولت رئیسی بوده «جامعه را به عدالت اقتصادی نزدیک‌تر کرده است».
 
او در ادامه دروغ‌پردازی خود افزود که «سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد‌ تومان یارانه پرداخت کردیم ولی برخی مردم از این یارانه‌ها بهره نمی‌بردند‌ و این عادلانه نبود» و «امروز با عالادنه‌سازی یارانه‌ها هیچ خانواده‌ای نداریم که درآمد حداقلی را نداشته باشد!»
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 257793] [تاريخ انتشار: يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم نوامبر ۲۰۲۲ ، 19:18:00 توسط خسرو
یارانه چند دلار است ماهی 30دلار ،در سال 300دلار ، رژیم اسلامی که از ثروت دزدیده از مردم ایران برای مزدوران آدم کش ساعتی 50هزار تومان می دهد خانواده های لبنانی و عراقی هم که ماهی 500دلار از نفت ایران خراج می گیرند سپاه و آخوند و بازاری هم که جیبشان وصل به لوله نفت و هر منبع در آمد دیگر ایران است خوب این مقاله برای به چالش کشیدن هدف کنونی انقلاب مردم ایران است احمق اطلاعاتی بیشعور که الان گفتی نوکرت این خبر را بگوید مردم کاملاً آگاه به روشهای ضد مردمی شما بیشرف ها هستند شما نمی توانی این انقلاب را انقلاب گرسنگان بنامی مردم می دانند که ریشه فساد آخوند های جانی هستند مردم اول به استضعاف فکری توسط نظام اسلامی اخوندی کشیده شدند اینکه باید مردم به علی اقتدا کنند که حضرت علی از فرط گرسنکی سنگ به شکم می‌بست و باید از او یاد گرفت فقر را در مردم عبادت دانستید ما مردم اول شما آخوندهای و مزدورانشان را نابود میکنیم بعد خود بخود فرزندانمان از گرسنکی داده شدن توسط اسلامی ها ی جنایتکار نجات پیدا میکنند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 چین قید سرمایه‌گذاری در ایران را زد
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه