اعتراضات سراسری؛ افزایش زندانیان در قرچک، و جهنمی که جهنم‌تر شد 
غذا انقدر کم بود که همیشه گرسنه بودیم؛ تهیه آب آشامیدنی حتی با پرداخت پول هم ممکن نبود و برای استحمام آب گرم نداشتیم.

بیش از پنجاه نفر در شش اتاق بند قرنطینه حبس بودیم، روزانه به صورت میانگین ده نفر ورودی جدید داشتیم، اما چون بندهای زندان پر شده بودند، کسی از قرنطینه به بند عمومی فرستاده نمی‌شد.

این روایت یکی از زنان محبوس در زندان قرچک از شرایط اسف‌بار این زندان است که به تازگی آزاد شده؛ شرایطی که موجب شد زنان سیاسی محبوس در زندان قرچک، ۲۸آبان۱۴۰۱ اعلام اعتصاب کنند.

***

صبح ۲۸آبان۱۴۰۱، با دستور بازرس سازمان زندان‌ها، مسوولان زندان قرچک تصمیم گرفتند تا از کریدور‌ها(محل رفت‌وآمد) نیز به عنوان جای خواب زندانیان استفاده شود. دلیل اخذ چنین تصمیمی، افزایش بیش از اندازه تعداد زنان محبوس در زندان و نبود جا اعلام شده بود.

دو روز بعد از آن، «نازنین کی‌نژاد» مترجم و فعال حوزه تبلیغات، در تماسی از زندان اوین اعلام کرد که تمامی زندانیان محبوس در قرچک، به دلیل شرایط بسیار بد زندان، اعتصاب کردند.

جهنم قرچک

پس از یک رانندگی طولانی در مسیری بیابانی، به دروازه‌های جهنم می‌رسید، به در اصلی ندامتگاه شهر ری، معروف به زندان قرچک یا زندان قرچک ورامین، که مختص زنان با جرائم موسم به «عادی» بود؛ اما مدت‌هاست محل حبس زندانیان سیاسی نیز شده است.

زنان بازداشت شده در تهران، شهر ری، ورامین و …در جریان اعتراضات سراسری نیز، به زندان قرچک فرستاده شدند.

زنان در بدو ورود به زندان، مورد بازرسی بدنی قرار می‌گیرند، بازرسی‌ای که به گفته این زن تازه آزاد شده، چیزی کم از تجاوز نداشت: «زندانبان زن دستکش پلاستیکی به دست کرد و انگشتانش را به هر کجا که می‌توانست فرو کرد.»

این زن که پیش از این نیز سابقه بازداشت داشت، به «ایران‌وایر» گفت: «زندان قرچک پیش‌تر هم لباس به زندانی‌ها نمی‎داد، اما یک عدد لباس زیر، یک بسته نوار بهداشتی، یک مسواک و یک خمیر دندان در بدو ورود به زندانی داده می‌شد. این بار اما همه چیز خریدنی بود. اگر پول نداشتی، از حداقل‌ها هم حتی محروم می‌شدی.»

ابعاد این محرومیت زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم برخی از زنان محبوس در زندان قرچک، در همان روزهای آغازین اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند، یعنی بیش از دو ماه زندگی بدون حداقل‌های بهداشتی در زندانی که شامپو و صابون نیز، بدون پول در دسترس نیست.

نوار بهداشتی، جایزه خوش رفتاری

یکی دیگر از زندانیان تازه از قرچک آزاد شده، به «ایران‌وایر» در خصوص شرایط بهداشتی این زندان گفت: «زنان محبوس در زندان قرچک دسترسی به آب و غذای سالم ندارند. در این زندان هر چیز، از آب تا مواد مخدر "خریدنی" است و اگر پول نداشته باشی، از امکانات اولیه‌ بهداشتی نیز محرومی. این محرومیت پس از اضافه شدن خیل بازداشتی‌های اعتراضات اخیر، پررنگ‌تر نیز شده است.»

طی بیش از دو ماهی که از آغاز اعتراضات سراسری می‌گذرد، افزون بر ۴۵۰ نفر از زنان بازداشت شده، در زندان قرچک محبوس شدند.

سایت اطلس زندان‌های ایران در مورد زندان قرچک نوشته است: «سوله‌هایی که در ابتدا مرغداری و سپس مرکز ترک اعتیاد مردان بوده، به زندان زنان تغییر کاربری داده شد.»

زندان قرچک در سال ۱۳۸۹ با هفت سوله افتتاح شده، اما بر مبنای گزارش‌های سال‌های اخیر، تعداد سوله‌ها به ده عدد افزایش یافته است. در ادبیات سازمان زندان‌ها به هر سوله، یک سالن گفته می‌شود.

هر کدام از سالن‌ها گنجایش کم‌تر از صد نفر را دارد، اما به طور معمول در آن‌ها بیش از دویست نفر زندگی می‌کنند. پس از آغاز اعتراضات سراسری اما، اضافه شدن زندانیان جدید موجب شده است تا تعداد کل زندانیان بین هزار و پانصد تا بیش از دو هزار نفر در نوسان باشد.

بنابر اطلاع «ایران‌وایر»، میزان غذایی که هر زندانی محبوس در قرچک دریافت می‌کند، به حدی ناکافی است، که زندانیان بیشتر ساعات روز را گرسنه می‌مانند. مشکل اما کیفیت همان غذای اندکی است که زندانیان دریافت می‌کنند. خوراک لوبیا، عدسی، ماکارانی با سویا، نان و پنیر و سیب‌زمینی آبپز، بخش عمده برنامه غذایی زندان قرچک را تشکیل می‌دهد.

البته زندانیان امکان خرید مواد غذایی از فروشگاه‌های زندان را دارند، اما برای خرید پول لازم است، ولی تنها زندانیانی پول برای خرید غذا در اختیار دارند، که از حمایت خانواده یا بستگانش‌شان در بیرون زندان برخوردار باشند. هرچند در روزهای ابتدایی پس اعتراضات، فروشگاه‎‌های زندان توانایی تامین مایحتاج زندانیان را برای فروش هم حتی نداشتند.

زنانی که به تازگی از این زندان آزاد شدند، تایید کردند که زندان قرچک از تهویه هوا بی‌بهره است و تمامی زندان بوی فاضلاب می‌دهد. آب زندان به حدی بی‌کیفیت است که حتی قابلیت استفاده برای استحمام هم ندارد. زندانیان محبوس در قرچک همیشه از کمبود آب گرم زندان شکایت داشتند؛ اما این روزها دیگر اصلا آب گرم برای استحمام در دسترس نیست.

از سوی دیگر در زندان زنان قرچک، زنان زندانی دسترسی رایگان به نوار بهداشتی ندارد. یک منبع آگاه به «ایران‌وایر» گفت: «زنانی که توانایی خرید نوار بهداشتی ندارد، در مقابل رفتار خوب، خبرچینی و… روزانه تنها یک عدد نوار بهداشتی، نه یک بسته؛ یک عدد نوار بهداشتی جایزه می‌گیرند.»

طی روزهای گذشته همچنین، بیماری در بین زندانیان شیوع پیدا کرده است. بیماری که به دلیل عدم رسیدگی، حتی مشخص نیست کرونا است یا آنفولانزا. هر کدام که باشد اما، با توجه به نبود دارو و درمان و همچنین عدم قرنطینه بیماران به دلیل جمعیت بالای زندانیان، به سرعت در حال همه‌گیر شدن است.

محرومیت از حق داشتن وکیل

از آذر۱۳۹۹، وکلا موظف هستند تا قرارداد «الکترونیک وکالت» را در سامانه قرارداد الکترونیکی ثبت کنند. پیش نیاز ثبت این قرارداد، ثبت نام موکل در سامانه ثناست.

تا پیش از این، قرارداد وکالت بین وکیل و موکل به صورت دستی و بر روی کاغذ نوشته می‌شد، اما براساس بند (ش) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، از آذر۱۳۹۹ روند برای ثبت وکالت تغییر کرد.

تغییر این روند موجب شده است که تعداد زیادی از زندانیان اعتراضات اخیر، از حق داشتن وکیل محروم شوند.

یکی از وکلای دادگستری در این رابطه به «ایران‌وایر» گفت: «اگر فردی پیش از بازداشت در سامانه ثنا ثبت نام نکرده باشد، عملا پس از بازداشت از حق دسترسی به وکیل محروم خواهد بود.»

هرچند به گفته این وکیل، برخی از زندان‌ها ازجمله زندان فشافویه، برای ثبت نام زندانیان در سامانه ثنا همکاری می‌کند. زندان قرچک اما از جمله زندان‌هایی است که این اجازه را به زندانیان نمی‌دهد. تعدادی از زندانیان محبوس در زندان قرچک، حتی پس از ارجاع پرونده به دادگاه نیز، به همین دلیل از حق داشتن وکیل تعیینی محروم ماندند.

از سوی دیگر زنان بازداشت شده در اعتراضات اخیر، عموما فعالان اجتماعی یا سیاسی نبودند. برخی از این زنان حتی از سوی خانواده‌های خود حمایت نمی‌شوند، نه برای تامین مخارج زندان، نه برای پیگیری پرونده و گرفتن وکیل و نه حتی برای تامین وثیقه.

به گفته این وکیل، زنانی در زندان قرچک هستند که برایشان قرار وثیقه صادر شده است، اما همسر یا دیگر اعضای خانواده آن‌ها حاضر به تامین وثیقه نیستند.

او همچنین در خصوص زنی صحبت کرد که در بهزیستی بزرگ شده است و مددکاران این سازمان، تمایلی برای پیگیری پرونده‎اش ندارند.

حبس کودکان در کنار خلاف کاران حرفه‌ای

طبق آیین نامه تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان، هیچ زندانی اجازه ندارد افراد زیر هجده سال را پذیرش کند؛ کودکان باید به کانون اصلاح و تربیت فرستاده شوند.

زنان آزاد شده از زندان قرچک اما تایید می‌کنند که افراد زیر سن قانونی که در طول اعتراضات سراسری بازداشت شدند، در این زندان محبوس هستند.

به گفته یکی از این زنان، دختران نوجوان در قرنطینه یا بندهای عمومی زندان قرچک در کنار زنان خلافکار حرفه‌ای، دزد، قاچاقچی و زنان روسپی محبوس هستند. این موضوع باعث بهره‌کشی جسمی و جنسی زنان سالمندتر، از کودکان شده است.

کودکانی که به دلیل ترس، نیاز مالی یا هر دلیل دیگری به زنان قدیمی‌تر زندان پناه می‌برند، مورد استثمار قرار می‌گیرند؛ آن هم جلوی چشم زندان‌‌بانانی که بی‌تفاوت نظاره‌گر هستند.

زندان قرچک حداقل برای زندانیان زیر سن قانونی و آن‌هایی که کسی را آن سوی دیوارها ندارند، آخر دنیاست. جهنمی بر روی زمین، در پاسخ به فریاد آزادی خواهی.

منبع: سولماز ایکدر - ايران واير


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 257871] [تاريخ انتشار: سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهارم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و پنجم نوامبر ۲۰۲۲ ، 07:38:50 توسط افراسیاب
قطعنامه جدید سازمان ملل و تشکیل گروه حقیقت یاب خیلی پیروزی بزرگی بود، اگر جمهوری اسلامی برای جنایت علیه بشریت متهم شود حتی یک نفر از حکومتیها نمی‌توانند یک متر از ایران بیرون بیان میشوند یک گروه تروریستی مثل طالبان. محاکمه یک جنایتکار مثل حمید نوری در سوئد کلی به رژیم ضربه زد ولی این یکی صدبار بدتر است. من یکی که فکر نمیکنم تا آنجا برسد و جمهوری اسلامی شصت روز دیگر دوام بیاورد اگر هم باشد وضعیتش یک بکش بکش در درون رژیم خواهد بود بین پاسدارهای طرف خامنه‌ای و مخالفانش.
نوشته شده در تاريخ سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲ ، 18:35:17 توسط حقیقتگو
درحقیقت محض برپائی حکومت خمینی وحاکم کردن خمینی عبابردوش جنایتگروروانی وعقده ای وضدایران وضدایرانی بعنوان رهبرچنین حکومتی درایران دستاورد همان کشورهای غربی است وضمینه اش هم سیاسیون ایرانی چه درداخل کشوروچه درخارج ازکشورواقشاریکه به شغل ها وسمت های انچنانی که با حکومت خمینی نصیب شان خواهد شد می اندیشند واصلا" نفهمیدند ونمی خواستند بفهمند که چرا غربی ها این چنین ازبرپائی حکومت خمینی طرفداری وحمایت می کنند مگردرایران کمبود فرد وافرادی تحصیل کرده برای رهبری کردن بجای عبابردوش جنون زده وبیسواد خمینی درایران بود ؟ درحقیقت اسلامیزه کردن منطقه خاورمیانه به عمد وازروی منافع شان وچپاول منابع کشورهای خاورمیانه توسط کشورهای غربی چهل وچندسال پیش شروع شد که ضمیمه اش چشم برهم گذاشتن شان به انچه برمردمان این کشورها توسط گماشته گان عبابردوش شان گذشته ومی گذرد..حالا هم دلسوزی کردن برای مردم ایران همانند دلسوزی کردن برای ماهی هائی است که درون اکواریم بزرگی هستند ومورد هجوم وطعمه شدن کوسه ها قراردارند وازپشت جدارضخیم دیوارهای چنین اکواریومی به تماشا کردن ایستادند...مردم بی دفاع را به کوسه ها سپرده اند
نوشته شده در تاريخ سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲ ، 15:09:48 توسط نیما
شرم بر سازمان حقوق بشر و سازمان ملل برای 44سال تذکر روی ورق پاره به خراج ده رژیم جنایتکار اسلامی که منجر به مجوز برای ادامه جنایت اخوندیسم بر علیه بشریت خاصه ایرانیان شده است مجوزی که الان سبب کشتار مردم ایران بطور علنی بدست جنایتکار اسلامی است
نوشته شده در تاريخ سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و چهارم نوامبر ۲۰۲۲ ، 11:06:26 توسط آذر
زنان در صف اول مبارزه جای داشته‌اند و تا براندازی این رژیم و دستیابی به مطالباتشان از پای نخواهند نشست. آنان خواهان جدایی دین از دولت هستند؛ آنان خواهان لغو هر گونه ستم و تبعیض جنسیتی و برخورداری از حقوق کامل اجتماعی و سیاسی برابر با مردان هستند؛ آنان خواهان لغو کلیه قوانین و مقرات ارتجاعی در حیطه قوانین خانواده هستند؛ آنان خواهان آزادی انتخاب پوشش، و لغو جداسازی زن و مرد در مؤسسات و مراکز عمومی هستند؛ آنان خواهان براندازی و ممنوعیت هرگونه خشونت سیاسی، اجتماعی و خانگی هستند؛ آنان خواهان آزادی کامل در انتخاب شریک زندگی و مصونیت روابط خصوصی خود از هر گونه تعرض هستند. زنان آگاهند که تحقق مطالباتشان در گروی دستیابی عموم توده‌ها به مطالباتشان است. از اینروست که جسورانه به “سردمداری و میدان‌داری”‌شان در مبارزات سراسری توده‌ای برخاسته‌اند و تا سرنگونی ج-ا، و استقرار حکومت شورایی از پای نخواهند نشست. و تمامی تهدیدها و بگیر و ببندها و لبریز کردنِ زندانها، آنان را در عزم خود راسختر خواهد کرد. رویارویی زنان با ج-ا، یک رویارویی جدی و ریشه ای است که تحقق آن با سرنگونی انقلابی ج-ا، پیوند خورده است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
 چین قید سرمایه‌گذاری در ایران را زد
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه