تاکید نهضت آزادی بر ضرورت «همه‌پرسی» پس از گذشت ۴۳ سال از تصویب قانون اساسی 


نهضت آزادی ایران روز شنبه ۱۲ آذر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها راه‌حل «واقع‌بینانه، خشونت‌پرهیز و کم‌هزینه» برای عبور از بحران کنونی در ایران را مبارزه قانونی و اصلاح‌طلبانه، در چارچوب ظرفیت‌های دموکراتیک قانون اساسی می‌داند.

در این بیانیه در سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی منتشر شد، آمده است: نهضت آزادی، در راستای گذار سالم و واقع‌بینانه به دموکراسی و تامین امنیت ملی راستین و همه‌جانبه و پایدار، خواستار برگزاری رفراندوم در چارچوب اصول قانون اساسی با محوریت «جداسازی نهاد دین از نهاد حکومت» و پاسخ‌گو کردن بدون استثنای مقامات سیاسی و رسمی کشور به خواست ملت است.

این تشکل تصریح کرده که طرح این پیشنهاد در شرایطی است که به بعضی از اصول قانون اساسی از جمله اصول ۴ و ۵ و ۱۱۰ آن که «معطوف به اختیارات گسترده ولایت فقیه و شورای نگهبان و پیامد آن نقض حقوق و حاکمیت ملت است»، ایرادات بنیادین وارد است.

نهضت آزادی ایران در بخش دیگری از این بیانیه با تاکید بر «حفظ تمامیت ارضی ایران» هم به حاکمیت و نیز خطاب به ملت توصیه کرده است: «از این میثاق ملی که میراث انقلابی مردمی است، به نحو جامع پاسداری کنند و بدان ملتزم باشند.»

نهضت آزادی ایران در ۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ توسط مهدی بازرگان و برای مبارزه با حکومت محمدرضا پهلوی تشکیل شد. این حزب اگرچه در چهار دهه گذشته زیر ضربات امنیتی بوده است ولی همواره رویکرد «میانه‌روانه» را در برخورد با حکومت جمهوری اسلامی در پیش گرفته است.

دور اخیر اعتراضات سراسری در ایران از ۲۶ شهریورماه در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی آغاز شده و با گسترش دامنه آن به اغلب استان‌های ایران، اعتراضاتی بی‌سابقه را علیه جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته رقم زده است. حکومت اما به روال تمام این سال‌ها، اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی را با برخورد خشونت‌آمیز از جمله تیراندازی مستقیم و ضرب و جرح معترضان سرکوب کرده است.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 258314] [تاريخ انتشار: دوازدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با سوم دسامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۲ ، 11:03:37 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
نهضت " آزادی" که حتی به عنوان یک حزب اجازه فعالیت ندارد اولا کلمه آزادی را نجس نکند که بر روی خودشان گذاشتند چون یک مشت مردسالاران مذهبی یا مسلمان ابله هستند که در چارچوب همان زن ستیزی اسلام حرکت میکنند. بیشترین ضربه را در انقلاب ۵۷ همین آشغالها زدند که باعث انحراف انقلاب شدند.حالا باز انقلابی دارد سر میگیرد یا سر گرفته میبینیم این نهضت بردگی! نه آزادی مثل مرغ شروع کرده به قدقد کردن. مثلا ملی مذهبی هستند، همان مذهبی که اینهمه مصیبت و بلایا و بدبختی بر سر مردم ایران و کشور ایران آورده. خیانتکارانی که در کنار آخوندها یاد گرفتند از اسلام ارتجاعی شان ابزار به قدرت رسیدن درست کنند، آشغالها! اصلا همه پرسی بشود آنهم تا زمانیکه در داخل ایران هیچ حزب و گروهی اجازه فعالیت ندارد و نظارت گروه معترضین بر صندوق رای مجاز نیست، خب وزارت کشور همین رژیم ملائی نتیجه همه پرسی را دستکاری کرده و به نفع خودش میتواند اعلام کند و بگوید مثلا ۸۵٪ مردم عاشق ولایت فقیه هستند که بماند و دروغهای دیگر همیشگی شان! رفراندوم اگر بشود در باره کل نظام، ج.ا. آری یا نه؟اکثریت مردم در خیابان میگویند و گفتند نه به رژیم ملائی!
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۲ ، 05:55:47 توسط حجت
همه پرسی برای چه؟ ایا منظور نهضت همه پرسی برای قانون موجود بدون تغییر است که امری بیجا خواهد بود ویا برای ایجاد یک قانون بروز آورده شده و مبتنی بر حقوق بشر و جلوگیر از دیکتاتوری که در صورت اول کاری است عبث و در صورت دوم نیاز به تشکیل مجلس ملی قانونگذاری برای قانون اساسی استو در اول هیچ خاصیتی برای مردم نخواهد داشت. در این حالت مسائلی مانند مجلس خبرگان و ولایت فقیه نمیتواند بماند. درواقع ما نیاز به قانون اساسی جدید و مدرنی داریم که در آن چیزهای زائدی مانند وجود آخوندها حذف شود و مردم سالاری بمعنی واقعی گنجانده گردد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۲ ، 05:54:18 توسط فرهاد فرهادیان
احمقهائی که از 1320 دائما دنبال تاسیس انجمنهای اسلامی برای تولید محتوا در جهت اسلامی کردن جامعه و تحمیق جامعه داشته اند امروز برای فرستادن مردم به خانه ها طرحهای ضد مردمی دیگری را از جیبشان بیرون می کشند شما یک جریان ارتجاعی دشمن آزادی و انسانیت هستید مردم ما در خیابانها فریاد برکشیدند نه تنها جدائی دین از دولت بلکه از سیاست بطور کلی دین باید بیرون برود دین و مذهب امر شخصی ست حتی دین دارها وقتی وارد سیاست می شوند حق ندارند از پایه های غیرعقلانی دینی در امور عقلی یعنی سیاست استفاده کنند رفراندوم یک خواست ارتجاعی ست تا مبارزات خیابانی مردم را تعطیل کند نهضت آزادی از وحشت سرنگونی قریب الوقوع این حکومت در جهت حفظ حکومت خواهان رفراندوم و مطالبه ی ارتجاعی خودش است . مدرنیزم با تفکرات ضد عقلانی و الهی دین سازگار نیست برای پیشرفت کشور اصول علمی مهم تر از رفراندوم بی خاصیت است مدرنیزاسیون و بازسازی ویرانه هائی که این حکومت با همدستی مرتجعین عقب مانده ای مانند بازرگان و نهضت آزادی پی ریزی کردند تا منابع کشور را غارت کنند بدون دموکراسی ناممکن است و دموکراسی بدون خارج کردن دین از سیاست و دولت غیر
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۲ ، 05:24:39 توسط آزادی و دمگراسی
با درود فراوان مردوم اصل نظام را نمیخواهند شما می گویید قانون اساسی.........
نوشته شده در تاريخ سيزدهم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهارم دسامبر ۲۰۲۲ ، 05:23:17 توسط Narenj
پرروی و وقاحت ، شکی در ان نیست ، این نهضت در بنداسلامی با چه رویی ، آزادی را به دمش بسته است ، با سرنگونی حکومت نکبت اسلامی این نهضت های پررو وقیح هم باید به گور تاریخ ننگین اسلامی بپیوندد .
ساير مطالب اين بخش
 هشدار شدید‌الحن روزنامه جمهوری اسلامی به مسئولان: مردم از شما راضی نباشد تاریخ را ورق می‌زنند
 درخواست خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات از دیپلمات‎های خارجی در تهران
   زلزله ترکیه و سوریه؛ افزایش آمار کشته‌شدگان به تقریبا ۸۰۰۰ نفر و اعلام سه ماه وضعیت اضطراری در ترکیه
  انتقاد سیاستمدار آلمانی: اتحادیه اروپا در حمایت از معترضان ایران کم‌کاری می‌کند
  گردهمایی چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی برای سخنرانی «درباره آینده دموکراسی در ایران»
پربازديدهای اين بخش
تهران بنرهای زن زندگی آزادی در اتوبان همت شرق به غرب
 لحظه ریزش یکباره ساختمان ۸ طبقه در ترکیه در اثر  زلزله‼️
 پاسخ فرهاد میثمی به درخواست‌ها برای پایان اعتصاب غذا 
* احمد خاتمی: آمریکا برای براندازی نظام 200 راه پیشنهاد داده بود
* نقاشی هنرمند ایتالیایی مقابل سرکنسولگری جمهوری اسلامی در میلان
 کشاورزان اصفهان با تراکتورهایشان  در راه تهران برای احیای زاینده رود (2)
 اولین واکنش شروین حاجی‌پور به گرفتن جایزه گرمی: ما بردیم 
 عصبانیت رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و تهدید به اعلام جرم علیه خبرنگاری که در مورد مالیات قرارگاه خاتم الانبیاء سوال کرده بود
 توهین قاضی جلاد صلواتی به آستیاژ حقیقی، دختر بازداشت شده به اتهام رقص
 کشاورزان  اصفهان برای احیای زاینده رود حرکت خود را به سمت تهران شروع کردند 
«برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه گرمی شد
جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهور آمریکا، برنده این جایزه رو اعلام کرد
 در سقوط رژیم اسلامی کودک‌کش شکی نیست
 حمایت هفت زندانی سیاسی از پیشنهاد میرحسین موسوی برای «گذار مسالمت‌آمیز»