اعتراضات چگونه به سرانجام می‌رسد؟


رابرت گرین، نویسنده‌ی آمریکایی که در ایران هم با کتاب «۴٨ قانون قدرت» شناخته‌شده است، این ویدئو درباره‌ی وضعیت اعتراضات «زن زندگی آزادی» را در پاسخ به درخواست‌های بسیار منتشر کرده:

شما مردم سمت قوی‌تر در مقابل این حکومت توتالیتر هستید و ترس آن‌ها بسیار بزرگ‌تر بیشتر از ترس شما از آن‌هاست.

‏استراتژی اصلی دیکتاتوری‌های اقتدارگرا برای جلوگیری از سقوط در دو کلمه خلاصه می‌شود: «جدایی (و تفرقه) ‌انداختن و سکوت» که این دو را هم‌زمان باید داشته باشند و یکی بدون دیگری نمی‌شود.

‏شما تعداد بیشماری هستید، فقط باید همراه هم و متحد باشید.

آن‌ها می‌خواهند شما در خانه بشینیند و نگران این باشید که چطور پول دربیاورید و زندگی شخصی‌تان را تأمین کنید به‌جای این‌که به کشورتان فکر کنید.

‏به هر شکلی سعی می‌کنند جدایی و تفرقه بیندازند؛ زن و مرد، فارس و کرد، غنی و فقیر، از هر طریقی سعی می‌کنند تفرقه بیندازند تا هرچه بیشتر بیرون از عموم مردم و یک گروه قرار بگیرید.

به شما «رشوه می‌دهند» تا بروید مرکز خرید یا مثلاً سینما، اما هر مسئله‌ای که در فضای عمومی نمایانگر نارضایتی باشد، ممنوع است. این حکومت‌ها سعی می‌کنن جلوی هرگونه گرد‌همایی‌های به این شکل را بگیرند.

این مسئله جدایی و تفرقه هم‌زمان با استراژی «سکوت» اجرا می‌شود.

استراتژی سکوت این‌جوری است که اکثر مردم ساکت و ناتوانند، می‌ترسند اما بروز نمی‌دهند، به‌جز شبکه‌های اجتماعی که البته حکومت روی آن کنترل کامل دارد و سانسور شدید هم بر آن و هم بر تلویزیون حاکم است.

‏۹۰ درصد مردم ناراحت‌اند، اما راهی برای این نیست که افراد بفهمند دیگران هم همین حس را دارند. من اسمش را می‌گذارم «راز عمومی». ‏همه این راز را می‌دانند اما هیچ‌کس اجازه صحبت درباره‌اش را ندارد. این‌ها می‌خواهند با قطع اینترنت و سانسور نگذارند این حرف‌ها زده شود. می‌خواهند بگویند این‌که شما ناراحتید، این‌که بدبختید، توهم است و می‌خواهند بگویند شما توی خونه‌ی خودتان، محله و شهر خودتان «جدا و تک‌افتاده» از بقیه هستید.

وقتی اتفاقات این‌جوری می‌افتد، مثل اتفاقات سریلانکا و روسیه و بهار عربی، ابتدا سعی می‌کنند بین اقشار جدایی و تفرقه بیندازند و روبه‌روی هم قرارشان بدهند. خوبی جنبش شما این بود که از زنان شروع شد و وقتی زن‌ها وارد می‌شوند، از همه‌ی اقشار و طیف‌ها زن‌ها همراه می‌شوند و جدایی بین آن‌ها سخت می‌شود.

آن‌ها سعی می‌کنند تفرقه بیندازند. باید بدانید که همه در این داستان با هم هستید؛ هر انسانی، هر قومیت و هر اقلیتی، همه در این جنبش یا مبارزه با هم هستید.

‏در مورد «سکوت»

‏باید سعی کنید حرف بزنید. آن «راز عمومی» باید به دانش و آگاهی عمومی تبدیل بشود. ‏هر کسی باید بداند که همسایه‌اش خوشحال نیست، باید صدایتان بلند باشد.

صدایتان به‌مرور بلندتر می‌شود، فریاد می‌زنید، توی بالکن و پشت‌بام فریاد می‌زنید، شعار می‌دهید و سکوتی را که همیشه سعی کرده‌اند به شما تحمیل کنند، در زندگی روزمره‌تان می‌شکنید.

‏اما نکته‌ی مهمی که من در بررسی این حرکت‌ها بهش رسیدم، مسئله‌ی «زمان» است.

موج اول این جریانات دو استراتژی تفرقه و سکوت را شکست می‌دهد و می‌رود جلو، اما بعد از مدتی فروکش می‌کند و بین آن‌ها وقفه می‌افتد. این طبیعت انسان است. و بعد شروع می‌کند به رشدکردن و همین‌طور بزرگ‌تر می‌شود. از آن ‌طرف وضعیت بدتر می‌شود، به خاطر این‌که آن‌ها از تظاهرات شما یاد می‌گیرند که چطور مقابله کنند. که چطور شما را بی‌رحمانه‌تر خرد کنند و دائم راه‌های تازه‌تر برای این کار پیدا می‌کنند، و این دوران مرحله‌ی خیلی خطرناکی است.

‏این‌که شما هر روز و هر روز تظاهرات کنید، خسته‌کننده می‌شود. ‏این خیلی انرژی و زمان می‌گیرد و از آن سمت باعث می‌شود آن‌ها وحشی‌تر شوند و واکنش بیش‌ازحد نشان بدهند.

اما این‌که به تظاهرات زمان بدهید تا به صورت موجی، مثلاً هر هفته، هر چند وقت، شهرهای مختلف، گروه‌های مختلف، به دلایل مختلف بیایند بیرون.

‏بنابراین یک مدت استراحت می‌کنید، دوباره با انرژی برمی‌گردید، با موج بزرگ‌تر، هر بار موج بزرگ‌تر، فشار را روی آن‌ها نگه می‌دارید تا شروع کنند به ترک‌برداشتن.

حالا شما با نگه داشتن امواج، بین کلاس‌های طبقاتی آن‌ها شکاف می‌اندازید، بین نیروهای امنیتی‌شان تفرقه می‌اندازید.

‏نکته‌ای که در مورد این رژیم‌ها وجود دارد این است که به‌شدت فاسدند، ثروت کشور را‌ انحصاری کرده‌اند و این ثروت را با طبقه ثروتمند بالایی کشور تقسیم کرده‌اند و نقطه‌ضعف‌شان مسئله‌ی مالی است.

شما می‌توانید از طریق مسئله‌ی اقتصادی به آن‌ها ضربه بزنید. سلاحی که شما در این جنگ برای ضربه زدن به آن‌ها دارید، اعتصابات است، اما نه فقط اعتصابات گروهی یا کوچک و موردی؛ با اعتصابات سراسری باعث می‌شوید کشور فلج شود.

اگر بتوانید یک اعتصابات سراسری را سازمان‌دهی کنید که همه‌ی پزشکان، وکلا و از هر طبقه‌ای، طبقه‌ی کارگر و طبقه‌های ثروتمند، در آن مشارکت داشته باشند، حتا برای یک بار، به شکل باورنکردنی‌ای قوی و تأثیرگذار است.

چنین اعتصابی هم پیام خیلی مهمی دارد که جدایی بین گروه‌ها وجود ندارد و همه با هم همدل هستند، و هم‌زمان به نقطه‌ضعف آن‌ها حمله می‌کند؛ جایی که خیلی درد دارپد برای آن‌ها!

‏یک نقطه‌ضعفی که حرکتی مثل حرکت شما دارد این است که این حرکت رهبر ندارد.

ما متوجه شدیم در کشورهای مختلف، حتی دورانی در آمریکا، این ایده‌ی انقلاب‌های بدون رهبری واحد، دارای بعضی رهبرهای گروه‌های مختلف هستند که سازماندهی‌شان می‌کنند. این تبدیل به نقطه‌ضعف می‌شود، چون افراد خودشان وارد یک سیکل تشکیل احزاب جدای مختلف می‌شوند که یک‌جورهایی تمامیت‌خواهی به وجود می‌آورد.

این باعث می‌شود نام‌ها اهمیت پیدا کنند و این افراد نماینده‌ی شخص خودشان بشوند نه این‌که یک «رهبری‌»ای را نمایندگی کنند. این یعنی اگر این جریان کاملاً «بی‌شکل» جلو برود، به‌شدت وابسته به شبکه‌های اجتماعی است تا جریان را پیش ببرد. بنابراین وقتی یکی دو هفته اینترنت قطع باشد یا خبری نباشد، چیزی نیست که مسیر بعدی را نشان بدهد، این‌که بگوید قدم بعدی چیست یا این دیدی است که ما به فلان حرکت داریم. چون هیچ‌کس نیست که راهنمایی کند و مسیر را نشان بدهد. مهم است که به یک گروه از افراد رهبر فکر نکنیم، چون مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد. کمیته‌هایی از افراد مختلف را داشته باشیم، که خطرات ضعیف‌شدن و کم‌شدن انرژی، که به‌ناچار اتفاق خواهد افتاد، را بدانند و بتوانند همواره راه‌هایی پیدا کنند که آتش انقلاب روشن بماند.

پس استراتژی‌داشتن در این دوران بهترین دفاع شماست؛ انجام عملیات‌ها از روی خشم و احساسات در برابر این رژیم بی‌رحم «کافی» نیست. انجام این عملیات‌ها [منظور آتش‌زدن، عمامه‌پرانی، کتک‌زدن مأموران و...] مهم هستند و در لحظه خیلی هیجان ایجاد می‌کنن، اما به‌مرور فرسوده می‌شوند که خیلی هم خطرناک است.

پس باید استراتژی داشت. باید دانست که قرار است هفته‌ها پشت هم فشار را روی آن‌ها نگه داشت، با روش‌های جدید، باید افراد سمت خودتان را روزبه‌روز بیشتر کنید. این قدرت شماست. این راهی است برای این‌که شما باعث بشوید آن‌ها اشتباه و خطا کنند.

ساختن یک دموکراسی واقعی در ایران، چیزی که آیینه‌ی تاریخ غنی شما باشد، می‌تواند یکی از زیباترین اتفاقات قرن ۲۱ باشد. شما نباید اجازه بدهید این دوران بگذرد و بمیرد. همان‌طور که گفتم، خیلی خطرناک است. اگر این اتفاق نیفتد و آن‌ها قدرت بگیرند، مثل حیوان‌های درنده به سمت شما خواهند اومد.

آن‌ها باز بین شما بیش از قبل جدایی می‌اندازند و ساکت‌تان می‌کنند و باعث می‌شوند دفعات بعدی سخت‌تر بتوانید علیه‌شان برخیزید. ‏استراتژی شما باید این باشد که چطور می‌توانید این فشار را نه برای هفته‌ها که برای ماه‌ها ادامه بدهید، تا زمانی که ترک بردارند. آن‌ها می‌خواهند شما ترک بخورید و جدا شوید. و شما امید دارید آن‌ها را از هم جدا کنید.

‏همه چیز را تا جایی که ممکن است متحد و یکدل جلو ببرید. این‌که این حرکت با زن‌ها شروع شده، بزرگ‌ترین لطف به شما بوده. بدانید که خیلی از ما در غرب اتفاقات را بررسی می‌کنیم و من هم‌درد شما هستم. امیدوارم این صحبت‌ها کمک کرده باشد.

فیلم کامل سخنان نویسنده   https://youtu.be/Fr4FTl9PqqM   به انگلیسی

برگرفته از صفحه توئیتر siavash@


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 258817] [تاريخ انتشار: بيست و يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم دسامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهاردهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 10:13:08 توسط گویا
نظرات را خواندم و مجبور شدم که مثال عامیانه ای را بر درک شرایط بیاورم. فرض کنید عده ای را یک گروه مسلح به گروگان گرفته اند و هر لحظه ممکن است که آنها را بکشند. شما هم یک دسته پلیس در اختیار دارید که باید گروگانها را آزاد نمایید. نام گروگان گیر جمهوری اسلامی و نام گروگان ملت ایران است، سوال این است که شما چه می کنید؟ آیا به گروگانها می گویید تا تمام انرژی خود را جمع نماید و با اشاره پلیس به صورت تصادفی فرار نمایند در حالی که گروگانگیرها نیز منظور و صدای شما را می فهمند؟ آیا به گروگانها به صورت سری می گویید که با اشاره رمز گذاری شده من به صورت تصادفی فرار نمایند در حالی که گروگانگیران از قضیه اطلاعی ندارند؟ آیا شرایط مسئله را دقیقا بررسی می نمایید و قدرت آتش خود را می سنجید و نیروهای خود را در بهترین موقعیتها به کار می گیرید و آنوقت به گروگانها به صورت سری پیام می دهید که با اشاره من در حالی که گروگانگیرها را سرگرم نموده ام ? کدام روش بهتر است؟ جمهوری اسلامی باید باید و باید با هزینه معقول و آسیب کم به ملت از میان برود، که اینهم نیاز به دانش، هوشمندی و برنامه ریزی دقیق گروه رهبری دارد.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم آذر ۱۴۰۱ برابر با چهاردهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 10:08:00 توسط گویا
ببینید شکی نیست که نویسنده مقاله در یک حکومت حیله گر و بی رحم زندگی نکرده است اما به نظرم شرایط را خوب بررسی نموده و با بسیاری از نظراتش موافقم. متاسفانه بسیاری از مخالفان رژیم با اینکه در خود کشور نیز بعضا زندگی نموده اند از درک درجه حیله گری ، بی رحمی و توان تبلیغاتی و نظامی و امکانات و تجربیات رژیم و جیره خوارانی که در داخل و خارج دارند، عاجز هستند. بنابراین اینها نمی توانند بدون هزینه معقول کشور را از این منجلاب نجات دهند. بالا گرفتن خشونت در جامعه سبب بروز گروههای تندرو مختلف فاقد درک صحیح از مردمسالاری و دموکراسی می شود که این گروهها برای نابودی رژیم مجبور به اعمال خشونت بیشتر از رژیم می شوند. این مسئله در نهایت باعث آسیب جدی به زیر ساختهای کشور و در نهایت تضعیف و آسیب بیشتر به مردم می گردد. بهترین راه تعجیل گروههای سیاسی در اتخاذ سیاست مشترک مبتنی بر مردمسالاری و اطمینان دادن به ایرانیان داخل و خارج از کشور است که حکومت آینده ایران برامده از خواست و رای آنها است و برگرداندن قدرت به مردم ضمانت می گردد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 21:36:25 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
جناب افراسیاب، ج.ا. کجا سقوط کرد؟ شاید معنی سقوط را نمیدانی؟ رژیم اسلامفاشیستی ملاها مثل بوکسوری است که در رینگ فعلا از حریفش یه مشتی سنگین خورده و کمی تلوتلو میخورد و شاید بر زمین افتاده ولی تا شمارش داور به ده برسد فورا بلند شده و به مبارزه اش ادامه میدهد. تا ناک اوت رژیم ملائی هنوز چند رونگ دیگر باقی مانده!؟ ولی اگر معترضین شیوه مبارزه شان را تغییر ندهند و بهتر نکنند نمیشود گفت حتما پیروز از رینگ بیرون میآیند! گویا سر و صدای دانشجویان هم خوابیده و تن به سازش دادند؟ اعتصابات چه خنجری شد بر قلب رژیم؟ همانطور که بدن آدمی برای حرکت نیاز به سر با مغز دارد، جنبش یا انقلاب هم مغزهای متفکر میخواهد که در کانال درست هدایت شود، وگرنه یا به انحراف میرود یا شکست میخورد! هروقت شنیدید معترضین پایگاه تلویزیون تهران را به تسخیر خود درآوردند آنوقت نشانه سقوط رژیم میبینید! موبلیزاسیون مردم عادی خصوصا طبقه متوسط جامعه که برای به ثمر رسیدن انقلاب مهم ترین هستند تا به انقلاب بپیوندند هنوز موفقیت آمیز نبوده و نیست. اشکالات دیگر جنبش را هم قبلا گفتیم! امیدواریم چه از درون ایران یا بیرونش راه حلها عملی شود!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 17:50:06 توسط افراسیاب
حرف من درست بود جمهوری اسلامی بعد چند هفته سقوط کرد یعنی شما باور دارید که این همان جمهوری اسلامی است، الان هزاران زن بدون حجاب در خیابانها هستند، هزاران هزار مغازه و شرکت رفتند زیر اعتصاب، چند صد هزار ایرانی در خارج کشور متحد شدند و تظاهرات صد هزار نفری بر پا کردند. اتحاد مردم و اقوام ایرانی برای براندازی این رژیم بی‌سابقه است. مردم ایران بینهایت در مبارزه با این حکومت فاشیستی اسلامی به جلو افتادند، ما آرزو داشتیم که اتحادیه اروپا سپاه و رژیم را تحریم کند که این فقط شروع ماجراست. ریزش و سردرگمی در درون رژیم به اوج رسیده است و خود زنی و پاکسازی در درون نیروهای نظامی شدت پیدا کرده است و صدها مورد دیگر. جمهوری اسلامی مرده و جسدش بوی تعفن گرفته که حتی چین دیکتاتور هم به او تف میکند. براندازی که حتما از دیوار پادگان‌ها بالا رفتن نیست اصلا به احتمال زیاد مردم به پادگان‌ها هم حمله نخواهند کرد. جمهوری اسلامی سقوط کرده و یک گوشه افتاده و از ناتوانی بچه مردم را به دار میکشد این حکومت برنامه بلند مدت داشت برای رهبری توله آقا کجا چی شد ببینید به چه روزی افتاده.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 14:57:57 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
برای افراسیاب و اکبر! آقای افراسیاب نظر نویسنده را یا خوب نخواندی یا درست متوجه نمیشی؟ او توضیح منطقی هم داد که چرا خلا رهبری این انقلاب یا جنبش ایران چه مشکلاتی درست کرد یا میکند؟ ولی جنابعالی هی بگو هر معترض خودش رهبرست. اگر گروه گروه درست بشه و هرکسی ساز خودش را بزند احتمال رشد رادیکالیسم زیاد است که در هر منطقه یا شهری یک بابائی ادعای رهبری برای قبیله و اطرافیان خودش بکند و این گروه علیه آن گروه بجنگد و دیگه از یکپارچکی کشوری بنام ایران خبری نیست. نگاهی به کشور لیبی بعد از سرنگونی دیکتاتور معمر قذافی بکنید چه آشی شد! در ضمن چند ماه پیش میگفتی این رژیم چند هفته سرنگون میشود ولی حالا چند ماه دیگر به عمر رژیم افزودی! با اکبر گرامی تا حدودی امیدواری اش را سهیم هستم که بعد از مرگ خامنه ای شرایط و اوضاع رژیم بسیار ضعیفتر از الان میشود و براندازی رژیم شاید آسانتر شود ولی توجه باید کرد رژیم بدون حمایت اسلحه سپاه تروریستان هیچ است و حتی ممکن است خطر بدست گرفتن قدرت توسط سپاه باشد و دیکتاتوری نظامی مثل پینوشه شیلی درست شود بعد از برکناری آلنده سوسیالیست! بعد از مرگ خمینی میگفتن ج.ا. نمیماند!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 13:50:59 توسط اکبر
نویسنده این مقاله چندان با نظام حاکم بر ایران و شرایط ایران و خاورمیانه آشنایی نداره نمی‌دونه که علت اصلی انقلاب مردم و گستردگی آن ناتوانی نظام مبتنی بر فقه در حل مشکلات یک کشور مدرن هست ناامید شدن و ترس از خاموش شدن خشم و اراده مردم بی اساس هست این حکومت با این شکل محکوم به فروپاشی می‌باشد ولی زمان آن مشخص نیست فقط طولانی شدن حکومت فقه بر ایران هر روز بیشتر باعث عقب افتادن حرکت کشور به سمت یک جامعه مدرن می‌باشد. به نظر بنده من تنها عامل سر پا بودن حکومت دینی در ایران شخص خامنه‌ای هست و با مرگش بساط این حکومت فاسد و جنایتکار جمع خواهد شد
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 12:18:45 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
جناب گویا، این نویسنده آمریکائی خودش در دمکراسی بزرگ شده و در یک کشور مسیحی نسبتا آزاد آمریکائی نشسته و برای ما ایرانی ها نسخه رهائی از یک رژیم اسلامی سرکوبگر میپیچد، در حالیکه اسلافش مثل جیمی کارتر قدرت سیاسی ایران را در کف دست خمینی جلاد گذاشتند! اسنادCIA هم هست که با ریختن دلار به جیب آیت الله کاشانی چطور حکومت مردمی مصدق را سرنگون کردند! گذشته ها گذشت!؟ این نویسنده فکر نکنم حتی چند روزی در یک حکومت با ایدئولوژی اسلامی خون آشام وحشی در ایران هم زندگی کرده باشد تا بداند درافتادن با رژیم مذهبی و براندازی آن آنهم با قیام داخلی مردم بسیار پیچیده و سخت است و با چهارتا شعار دادن ممکن نمیشود.میگن آدم مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید هم میترسد.بعد از اینکه مردم ایران با مار انقلاب ۵۷ بدجوری گزیده شدند، خب طبیعیست که برای بار دوم نمیخواهند نیش مار را تجربه کنند، شاید دلیلی که چرا جمعیت اعتراضی در خیابان میلیونی نمیشود؟ ترس مردم از آینده ناروشنی است که بعد از سقوط ج.ا. در انتظارشان است.برای همین مردم ابتدا باید بدانند با رفتن ملا جایش را کی میگیرد؟ شکمی که نمیشه انقلاب کرد! از چاله به چاه نشه!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 10:52:34 توسط افراسیاب
این انقلاب ایدولوژیک نیست و احتیاج به رهبر ندارد هر معترضی برای خودش رهبر است، فقط زمان و تداوم اعتراضات این حکومت را از پا در میآورد همین حالا هم مردم خیلی جلو رفتند. کسی فکرش را میکرد که چین به جمهوری اسلامی خنجر بزند وضعیت رژیم خیلی خیلی وخیم است و این اعدامها هم نیروی بیشتری را ازشون ریزش میدهد تا چند ماه دیگر باید دید این رژیم در کجا و چه موقعیتی قرار دارد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 06:36:17 توسط گویا
مقاله خوبی است و می تواند به عنوان خط مشی برای انقلابیون مورد استفاده قرار بگیرد. متاسفانه ملت به تنگ آمده از جور و ظلم حاکمان تلاش می کنند که تغییری اساسی ایجاد نمایند، ولی گروههای مخالف رژیم در خارج از کشور متوجه فرصت ایجاد شده نیستند و ممکن است این فرصت با هزینه زیاد برای ملت از بین برود. تنها راه، حرکت و فعالیت هوشمندانه و توافق گروههای سیاسی برای ایجاد تمرکز جهت سرنگونی جمهوری اسلامی و تلاش برای برگرداندن قدرت به ملت از طریق برگزاری رفراندوم برای تعیین نوع حکومت آینده ایران پس از سقوط جمهوری اسلامی است.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم آذر ۱۴۰۱ برابر با سيزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 04:00:25 توسط صادق
در صورتی که تمامی شخصیت‌ها و گروهها سیاسی جامعه ایران حول موازین، /حقوق بشر/ آزادی سیاسی /بی طرفی سیاسی /کثرت گرایی /مجلس محوری / عدم تمرکز یا تراکم قدرت /عدم حکم اعدام بعد از سرنگونی نظام فاسد جمهوری اسلامی، با یکدیگر متحد شوند، مسئله رهبری حل شدهای و کمیته یا شوروی رهبری در خارج از کشور تشکیل خواهد شد. همین موازین نیز مبانی تهیه و تنظیم قانون اساسی جدید در آینده خواهند بود. این گوی و این میدان.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 17:06:17 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
2. قدیمها که جوان سیاسی کار بودیم میگفتند واهمه نداشته باشید که مردم به دنبال تان نیایند، همینکه بروید توی کارخانه به کارگران منافع شان را نشان دهید و آگاه شوند به صف مبارزه شما میپیوندند، یا زحمتکشان دیگر اگر آگاهی کسب کنند که با انقلاب شان به چه منافع تازه ای میرسند آنوقت حاضر میشوند همراه انقلاب و اعتراض شوند. بارها گفتم اگر قشر دانشجو که درست است به عنوان گروه روشنفکر پیشگام جامعه است به میان مردم عادی غیر تحصیل کرده خصوصا فقیرها نروند و متقاعدشان نکنند تا به جمعیت اعتراضی چند میلیونی برسند که چرا به نفع محرومین است که رژیم ملائی سرنگون شود، غیر ممکن است جنبش انقلابی جدید به موفقیت چشمگیر کوتاه مدت برسد!به نظرم دلیل تعلل اکثریت مردم ایران که سکوت کردن، سکوت شان علامت رضایت شان از رژیم نیست، بلکه درجه آگاهی شان هنوز کافی نیست یا رشد پیدا نکرده که تنها راه نجات ایران و زندگی خودشان تغییر رژیم اسلامی است یا اکثریت مردم میپرسند ج.ا. برود خب جایش را چه کسانی میگیرند؟کفه ترازوی مخالفین رژیم با اینکه بسیار سنگینتر است از کفه ترازوی مقابلشان که رژیم ملایان باشد، ولی جای تعجب چرا ناپیروزند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 17:03:22 توسط آذر
زندان، شکنجه و اعدام از جمله ابزارهای دولتهای سرمایه‌داری برای اعمال حاکمیت و اتوریتهٔ طبقهٔ حاکم سرمایه‌دار علیه طبقهٔ کار و دیگر ستمدیدگان هستند. حال در کشوری مانند ایران که دیکتاتوری عریان سرمایه حاکم است، دولت با دین تلفیق شده و فردی که خود را جانشین خدا و “پیامبر” میداند بر آن حکومت میکند، این ابزارها نقشی پُررنگ تر برای ادامه حیات رژیم ایفا میکنند. بویژه آنکه جامعهٔ ایران در یک شرایط انقلابی بسر میبرد. تشدید سرکوب و تلاش رژیم برای نشان دادن “مشت آهنین” خود دقیقاً از همین روست. شرایط انقلابی حاکم بر جامعه و بحران عمیق و همه جانبهٔ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و در عین‌حال ناتوانی رژیم در مقابله با بحرانهای حاکم بر جامعه، باعث گردیده است تا رژیم بیش از هر زمان دیگر استفاده از ابزار سرکوب را در دستور کار قرار دهد. اینکه جلادی به نام رئیسی به پست ریاست‌جمهوری منصوب میشود و جلاد دیگری همچون اژه‌ای از عوامل قتلهای زنجیره‌ای در رأس قوهٔ قضائیهٔ جنایتکار قرار میگیرد، یکی از نشانه‌های واضح اتکای بیش از پیش رژیم به دستگاه سرکوب برای بقا است. با هدف استقرار یک دمکراسی شورائی همگی به پا خیزیم!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 16:38:01 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
خیلی از نکات در متن آمده و توصیه این کارشناس را شخصا هم بارها در همین چند سطر کامنت نوشتن گوشزد کردم مثل نداشتن رهبری باعث تضعیف شدن آن میشود و مثال زدم ارکستر موزیکی را تصور کنید که رهبر ارکستر نداشته باشد تا سازهای مختلف با نوازندگان شان را با هم هماهنگ و برنامه ریزی و سازماندهی کند تا یک قطعه موسیقی با ارزش خلق شود.ایشان هم خلا رهبری را باعث آسیب دیدن جنبش میداند! یا میگوید معترضین اتحاد عمل باید داشته باشند که بارها من و دوستان دیگر هم گفتند و چیز تازه ای نیست که معترضین توی ایران آنرا ندانند. از دید روانشناسی هم گفتم آنچه مانع پیوستن مردم به جنبش معترضین میشود ترس شان است که اذیت و آزار شوند یا شناخته و تهدید مرگ شوند. راه حل غلبه بر ترس از شرکت در اعتراضات باز اگر گروهی متحد عمل کنند نه انفرادی و تکی که گیر بیافتند.از پوشاندن چهره در خیابان و لباس یکرنگ موقع تظاهرات گفتیم و گفتند ولی باز غیرحرفه ای عمل میکنند. چطور میشود به اقتصاد رژیم لطمه زد هم گفتیم! مشکل اینجاست جنبش پراکنده و بدون سازماندهی و بدون برنامه آلترناتیو سازیست! مردم منافعی باید ببینند که به جنبش بپیوندند یا نه؟!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم آذر ۱۴۰۱ برابر با دوازدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 16:19:57 توسط Mani
با تشکر از پیک ایران برای این مقاله خوب و مفید و زحمات شما.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 اولین ویدیو از لحظه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
حرکت واکنش‌برانگیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید در مقابل ملکه اسپانیا + فيلم
ادعای خبرگزاری آذربایجان:حمله کننده به سفارت، تبعه ایران و ارتباط با نیروهای سپاه دارد
وزیر خارجه ترکیه بلافاصله حمله به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم کرد 
واکنش حمید فرخ‌نژاد به گزارش روزنامه جوان
پایین آوردن تابلوی یادبود خمینی در نوفل لوشاتو و نصب پرچم شیر و خورشیدنشان
 برنامه رضا پهلوی برای مذاکره با چهره‌های سیاسی چند کشور 
قیمت ارز و طلا در بازار ایران؛ بالاتر از نقطه‌جوش مردم 
تظاهرات مردم زاهدان : وکالت ما مدرن است نه فرد محور
 فرمانده انتظامی تهران تغییر کرد
 عکس ماهواره ای و مختصات از سوله‌ای که در شهر اصفهان مورد حمله قرار گرفته است.
 حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
  پیروزی جودوکای ایرانی مقابل حریف اسرائیلی