رهبر تراشی بیگانه, از گوادلوپ تا ایران اینترنشنال , درخواست از هموطنان


این روزها بحث پیرامون ضرورت تشکیل شورای رهبری اپوزیسیون توسط برخی محافل محیل از جمله تلویزیون ایران اینترنشنال با طراری و طراحی تردستانه و هنرمندانه ای بسیار داغ شده است. این رسانه که در طی سه ماه گذشته مجریان و خبرنگاران خود را بعنوان نمایندگان غیر مستقیم ملت ایران به صحنه های مختلف تصمیم گیری و تاثیرگذاری مانند کلاب هاوس یا کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا می فرستاد, اکنون با زیرکی و تردستی به مصاحبه با میهمانان رسانه ای خود پرداخته تا آنها را بعنوان رهبران بل الفعل جنبش "زن زندگی آزادی" معرفی و متقاعد کنند و علنا در مصاحبه های به آنها می گوید : ملت منتظر شما هستند تا به همراه بقیه "میهمانان آرزومند" ء معرفی شده توسط ما ردای رهبری را بر تن نموده و بیرق رهایی را برای رهبری "توده ها" به دست گیرند. برای این کار از سوته دلان سوگوار گرفته تا هنرمندان هالیوودی و ابن‌الوقت های موج سوار و طبل گونه اما پرهیاهو استفاده می شود.

حدود ٤٤ سال پیش در نیمه دی ماه ١۳۵٧ رهبران آمریکا, انگلیس, فرانسه و آلمان (غربی) در جزیره ای به نام گوادلوپ (Guadeloupe) که مستعمره فرانسه بود برای تعیین تکلیف آینده ایران کنفرانسی تشکیل دادند که سرنوشت پایانی سلطنت را رقم زد, و تصمیم گرفته شد برای جلوگیری دسترسی اتحاد جماهیر شوروی به آب های گرم خلیج فارس و دریای مکران بهترین گزینه یک حکومت مذهبی ضد کمونیستی در ایران است. و اینگونه شد که سرنوشت ملت ما در جزیره ای دوردست و گمنام آن هم به دست دیگران رقم زده شد. اما افسوس و هیهات در آن زمان ملت هیجان زده که خواهان سرنگونی رژیم شاه به هر قیمتی بودند و قدرت تردید و تعمق از آنها سلب شده بود, با تردستی طرفداران خمینی نه تنها نپرسیدند که چرا بیگانه باید برای ما تصمیم بگیرد, بلکه مطیع و رضامندانه در عمل هورا کشیدند.

دولت های مستبد منطقه نظیر عربستان و قطر که سرمست از ثروت بیشمار بادآورده نفتی هستند بی پروا و گستاخانه تلاش می کنند با پول پاشی سخاوتمندانه حتی در امور ابرقدرت هایی مثل آمریکا و اتحادیه اروپا نیز دخالت کنند. حال چند روزنامه نگار که جای خود دارند. پس لرزه های رسوایی بزرگ "قطر گیت" در پارلمان اروپا تازه آغاز شده است و اوا کایلی معاون رئیس پارلمان اروپا فقط یکی از قربانیان "رشوه بگیر" آن است. روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا به درستی هشدار داد که دموکراسی اروپا در قلب اروپا و همچنین جوامع آزاد و دموکراتیک هدف حمله قرار گرفته اند. حال اگر کشور قطر با تعداد جمعیت شهروندان بسیار کمتر از چهارصد هزار نفر می تواند معاون رئیس پارلمان اروپا را "بِخَرد" تصور کنید کشور بسیار بزرگتر و ثروتمندتر عربستان سعودی چه کارها که نمی تواند بکند. از دخالت و لابیگری بیشمار در دولت و کنگره آمریکا گرفته تا قتل مخالفین خود مثل جمال قاشقچی.

نگارنده هرگز باورمند به "تئوری توطئه" نبوده و نیست و همه وقایع را حاصل دسیسه بیگانگان نمی داند. زیرا معتقدم به دور از ساده سازی روانشناختی باید در جستجوی علت و معلول حوادث از منظر داده های علمی و مستند و حقیقی به دنبال پاسخ های قطعی و واقع گرایانه حقایق رفت. اما همانگونه که تلاش پشت پرده قطر برای تاثیرگذاری در پارلمان اروپا زائده توهم نیست, پول پاشی و لابیگری عربستان در آمریکا و انگلستان و دیگر کشورها نیز منبعث از تئوری توطئه نیست. همانگونه که رژیم جنایتکار, ضدایرانی و کودک کش جمهوری اسلامی هزینه های فراوانی برای دخالت در امور کشورهای عربی هزینه کرده است, متاسفانه باید بپذیریم که کشورهای عربی و در راس آنها عربستان نیز مقابله به مثل می کنند. نگارنده در طی سالها در باره شبکه های تکفیری وهابی فارسی زبان و تمرکز لیزر گونه پروپاگاندای مذهبی و مغزشویی آنها بخصوص بر روی بلوچستان مطلب نوشته و گفته؛ و تهدیدها و دشنام ها را به جان خریده ام؛ زیرا سر سوزنی واهمه ندارم.

بنده با حمایت مشروع و حقوق بشری نهادهای بین المللی و حتی کشورها از مبارزه ملت ایران کاملا موافقم. موارد اخیر و بسیار پسندیده آن تشکیل کمیته حقیقت یاب توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد, اخراج رژیم از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد, محکومیت رژیم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد, تلاش های بی وقفه و قابل ارج نهادهای حقوق بشری بین المللی, محکومیت و تحریم رژیم توسط دولت های دموکراتیک و آزاد جهان فقط چند نمونه قابل تقدیر هستند. لذا هرگر بیگانه ستیز نبوده و نیستم, بلکه خود را بخشی از "دهکده جهانی" می دانم. حتی تاسیس رسانه های فارسی زبان توسط کشورهای دموکراتیک و پاسخگو نظیر بریتانیا و آمریکا و پوشش اخبار قیام ملت توسط آنها را بسیار مغتنم, مثبت و ضروری ارزیابی می کنم.

اما وضعیت با دولت های مستبد, مذهبی, مرتجع, ضد زن و غیر شفاف با دولت های دموکراتیک غربی از زمین تا آسمان فرق دارد. وانگهی حتی اگر اینگونه کشورها رسانه ای, نه از حُب علی که از بغض معاویه, برای فشار بر جمهوری اسلامی تاسیس کنند, استقبال برخی از هموطنان "مشتاق و هیجان زده" قابل درک است. اما آنچه قابل درک و پذیرش نیست, تلاش تاسفبار جهت "رهبر تراشی" و موج سواری و بقول خودشان "مصادرة على المطلوب" می باشد. در نتیجه پوشش ٢٤ ساعته اخبار قیام نمی تواند توجیه یا پوششی برای پیشبرد نقشه های پشت پرده "رهبر سازی" توسط بیگانگان با عده ای روزنامه نگار و خواننده و هنرپیشه باشد. در اینکه رژیم جنایتکار باید هر چه سریعتر با اتحاد ملی و تشکیل شورای رهبری دموکراتیک به زباله دان تاریخ سپرده شود, شکی وجود ندارد. اما باید ملت ایران و اپوزیسیون درون مرز و برون مرز این شورای رهبری انتقالی را از طریق رای گیری دموکراتیک و آزاد و شفاف انتخاب کند. نه اینکه یک دولت مرتجع با پول پاشی و رانت رسانه ای و از طریق کارمندان خود شورایی را دستچین و منتصب کند. تاریخ مصرف چنین شوراهای سفارشی سالهاست که سپری شده. و لذا مقبولیت عمومی پیدا نخواهند کرد.

انتخاب شورای رهبری یا انتقالی باید دموکراتیک و شفاف و عمومی باشد

نکته آخر اینکه اگر قرار است شورایی تشکیل شود, باید از طریق انتخابات اینترنتی ایمن و مطمئن و توسط یک نهاد معتبر و با استفاده از شرکتهای قابل اعتماد و موثق اینترنتی که سابقه امانتداری و تخصص در رای گیری (حتی برای پارلمان های کشورهای دموکراتیک غربی) دارند, انجام شود. البته ممکن است اشکالاتی نیز در بطن پروسه باشد, اما قطعا مشکلات آن بسیار کمتر از یک انتصاب خودمانی و غیر شفاف "خودی های" همفکر در اتاق های دربسته خواهد بود. لذا نگارنده جدا پیشنهاد می کند که سیاسیون حرفه ای دست از "رفیق بازی" و تشکیل شوراهای خودی در پشت اتاق های بسته بردارند و اگر واقعا به شفافیت و دموکراسی برای فردای ایران باور عملی دارند, بجای یارگیری و به اصطلاح نخبه گرایی نوع خودی (خودنوع گرایی) و اعلام یک شورای جدید, علیرغم تجربه های متعدد و ناموفق گذشته, اولین قدم شفاف و دموکراتیک را بعنوان خشت اول ساختار آینده ایران با برگزاری یک انتخابات اینترنتی و یا کنگره ای (حضوری) بین المللی یا کشوری و منطقه ای فراگیر و شمول همگان به صورت کاملا شفاف و فرانما و هویدا و بی شبهه برگزار کنند. صد البته در بین اپوزیسیون متوهمین "خودرهبرپندار" نیز هستند که ذاتا به شفافیت و دموکراسی و انتخابات آزاد اعتقاد باطنی ندارند. روی سخن من با این نوع افراد نیست.

هموطنانی که به اصل انتخاب به جای انتصاب و دمکراسی و شفافیت و ضرورت مبرم تشکیل یک شورای مشورتی و ملی اعتقاد دارند می توانند با نگارنده از طریق ایمیل زیر تماس بگیرند و پیشنهادات خود را مطرح کنند تا در مقاله های آینده و گفتگوهای تلویزیونی نگارنده نظرات هموطنان را منعکس کنم. زیرا اگر عده ای غیر دموکراتیک و خودفرازبر و خودمحور بدون رای حداقل بخشی از مردم به قدرت برسند, تجربه تلخ تاریخ ما تکرار خواهد شد و همانند انقلاب ۵٧ نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاکنشان.

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
doshoki@gmail.com


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 259104] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم آذر ۱۴۰۱ برابر با هجدهم دسامبر ۲۰۲۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم دی ۱۴۰۱ برابر با بيست و سوم دسامبر ۲۰۲۲ ، 20:32:26 توسط ایران آبادم آرزوست
جناب دوشوکی : واقعا نمیدانم چه بگویم !!!!! در این بلبشوی خیزش جوانان وطن ؛ در این قطعی اینترنت ؛ در این خفقان 44 ساله ؛ شما نشسته ای به بیان انتخاب و انتخابات ؟؟؟ گرامی ، ذات سخن شما بسیار بجا و شایسته است و دقیقا بر اساس قوانین دموکراتیک حرف جنابعالی سنجیده و وزین ؛ آخر ملت درگیر نان شب و زاده در خفقان در صورت فرض محال امکان دسترسی جمعی به اینترنت و شرایط انتخابات به کدام فرد یا گروه میتوانند رای دهند ؟ توده ای های همیشه خائین و چپ که 44 سال است ما را با آتش اسلام کمونیستی سوزانده اند یا مجاهدین خائن در تمام سالهای جنگ ایران و عراق که هنوز آثار فجایع و خیانتهایشان بر تن اسیران ایرانی به یادگار مانده است ؛ یا سلطنت طلبهایی که فقط خاطرات دوران شاهنشاه آریامهر را باز تعریف میکنند ؟ چگونه تصور میکنید یا شاید هم انتظار دارید ؛ همانند افتضاح رای به جمهوری اسلامی در 12 فروردین 58 ؛ اکنون مردم باز هم کورکورانه عده ای را بدون شناخت انتخاب کنند ؟؟؟ آیا بهتر نیست در این تئوری خود ( که شاید نوعی تئوری توطئه باشد هر چند میگوئید اعتقادی ندارید ) بازنگری بفرمائید ؟ اول ببینیم مرغ است یا خروس بعدش ..
نوشته شده در تاريخ يکم دی ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم دسامبر ۲۰۲۲ ، 08:25:52 توسط يه ايرانى
چرا بهمدیگه گیر میدین؟ کامنتتونو بذارین و برین بذارین هوا بیاد. این ستون نظراته نه انگ و تهمت.
نوشته شده در تاريخ سی ام آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم دسامبر ۲۰۲۲ ، 11:19:38 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
مهرنوش، با بکار بردن کلمه اجاره ای که از ادبیات رژیم اسلامفاشیستی ملاهاست خودت را لو دادی که وابسته به کجا هستی، چون رژیم هم مدام به مخالفینش و حتی معترضین خیابانی میگوید نوکران اجاره ای و فریبخورده غرب! مثال میزنم تا شاید کمی روشن شوی؟ میخواهی خانه ای بسازی ولی پولش را نداری، ولی بانکی هست که حاضرست به تو وام بدهد تا از بی خانگی یا اجاره نشینی بیرون بیائی. عاقلانه است وام بگیری و خانه بسازی و قسطش را بعدا بدهی یا نه اول نگاه میکنی کدام بانک با چه اسم و رسمی است؟ هرچند ناخوشایند است که از کشوری اسلامی مرتجعی مثل عربستان کمک گرفته شود ولی هرکسی سعی میکند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد یا نه؟ برای سرنگونی رژیم ضد ایرانی ملاها هرگونه کمکی البته فقط مالی! میتواند تاثیرگذار باشد وقتیکه شبکه تلویزیونی یا رسانه ای علیه رژیم ملائی افشاگری بکند. یا تو فکر میکنی رژیم ملائی داوطلبانه میدان قدرت را برای تو خالی میکند؟ همین اعتراضات اخیر ایران بدون هدایت رسانه های فارسی زبان خارج نشین بدون شک ممکن نمیشد. میلیون هایت را بیار پیازفروش تا محتاج پول عربها نشیم. همان کاربر آنتی سیستم و...باز نام عوض کرد!
نوشته شده در تاريخ سی ام آذر ۱۴۰۱ برابر با بيست و يکم دسامبر ۲۰۲۲ ، 00:30:58 توسط مهرنوش
یک نفر سایبری یا کمونیست تواب ابلهانه و احمقانه در اینجا نظر داده که عربستان سعودی کار خوبی می کند. وقتی انقلاب پیروز شد همه پول تلویزیون عربستان اینترنشنال یعنی سالی ۲۵۰ میلیون دلار ضربدر چندین سال را به عربستان برمی گردانیم. باید گفت؛ زکی ! تو سر پیازی یا ته پیاز که از این پیازها می خوری. نخواستیم عربستان عقب مانده ضد زن با اجاره کردن مشتی خودفروخته بنام روزنامه نگار برای ما تصمیم گیری بکند. آیا ما می توانیم میلیاردها دلاری را که جمهوری اسهالی جنایت پیشه در یمن و سوریه و عراق و لبنان خرج کرده پس بگیریم؟ من همیشه فکر می کردم حماقت حد و اندازه داره. زکی! دم دوشوکی گرم که قشنگ روشنگری و آگاهایی رسانی کرده است و اجاره ای ها را به جلو و ولش در آورده است
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم آذر ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 18:17:36 توسط سوخته انقلاب ۵۷!
دوشوکی طبق معمول در زمین رژیم اسلامفاشیستی ملاها بازی میکند و نمیفهمد اگر انقلاب نوظهور ایران رهبری چه فردی چه شورائی نداشته باشد ضعف جنبش است که مرکز فرماندهی و سازماندهی ندارد. با انتقاد بیجای خود نمیفهمد که به استمرار رژیم ضد مردمی ملاها کمک میکند نادان! مگر لنین با حمایت مالی آلمان به روسیه برنگشت تا انقلاب راه بیاندازد؟ حالا اگر عربستان یک چک صدهزار دلاری برای دوشوکی بکشد راحت خریده میشود.با این انتقادهای مخالف در حقیقت دارد روی خودش قیمت بالا میگذارد! برو کشکت را بساب نوکر بی عقلی ات! خب رضا پهلوی چندین میلیارد دلار ثروت دارد چرا شبکه تلویریونی نمیزند؟ یا باز خواهد گفت ای وای مجریانش وابسته به سلطنت طلبها هستند. خودش تو یوتیوب یک کانال بزند ببیند دوتا بزغاله به سایتش سر میزنند؟ از هردستی که کمک برسد برای سرنگونی رژیم اسلامفاشیستی ملاها باید کمک گرفت!! چون خود رژیم ملائی صدها میلیارد دلار برای سرکوب اعتراضات مردمی خرج میکند! میشود گفت الان عربستان دارد وام میدهد، بعد از پیروزی انقلاب جدید به عربستان برمیگردانیم. هدف پیروزی در براندازی رژیم ملائی است حتی شده با پول عربستان و غیره!!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آذر ۱۴۰۱ برابر با هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 20:43:25 توسط مژگان
این صفلک هم دلش لک زده برای رهبری. باشه در صف رهبری، جنابعالی نفر اول. قبوله؟
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آذر ۱۴۰۱ برابر با هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 11:41:56 توسط فرهاد فرهادیان
هم اکنون خوشبختانه شوراهای گروههای اجتماعی شکل گرفته است و در صورت رسیدن به شرایط «قدرت دو گانه » که کمی فضای جامعه آزادتر می شود در یک نشست با رهبران این شوراها در وقت ضروری ستاد انقلاب نیز شکل گرفته تا شورای انقلاب و در نتیجه دولت موقت را برای اداره ی موقت جامعه تا تشکیل کامل شوراها با استقرار احزاب مختلف و دادن فرصت برای گسترش ایده های احزاب برای مردم آزادی مطبوعات و دیگر نهادهای دموکراتیک اقدام نماید . انقلابیون هیچ نگرانی ندارند «رهبران » خارج نشین وقتی 43 سال خودشان را سازماندهی نکردند الان هم نمی توانند پس هموطنان بدون توجه به این افراد با شوراهای صنفهای خود در داخل ارتباط برقرار نمایند تا بتوانند مبارزات داخل و خارج هر صنف و گروه اجتماعی را متمرکز و همسو نمایند مانند کانون نویسندگان یا کانون هنرمندان یا اتحادیه های کارگری مثلا راننده های خارج کشور هم می توانند شورا انجمن یا کانون خودشان را شکل دهند و با اتحادیه ی رانندگان داخل تماس برقرار نمایند اگر منتظر هستید خارج نشین رهبر این انقلاب شود در اشتباه بزرگی هستید چون آنها تانبان خودشان را هم نمی توانند بالا بکشند .
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آذر ۱۴۰۱ برابر با هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 07:34:08 توسط محمد حسین
نکات خیلی خوب و هشدار دهنده ای در این نوشته است. چون من در اروپا زندگی می کنم الان همه نهادهای اروپایی از دخالت قطر کوچولو و خطر آن وحشت زده شده اند. جمهوری اسهالی و عربستان هر دو خطر و مانع بزرگی هستند برای دمکراسی و تمدن در منطقه‌ شکی نیست که مثل قطر ع بستان هم یگ خطر جدی برای آینده ایران و دمکراسی و تمامیت ارضی کشور است. در بین ایرانیان هم افراد اشاره ای و خودفروش کم نیستند که برای پول هر کاری می کنند
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم آذر ۱۴۰۱ برابر با هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ ، 06:48:39 توسط یه ایرانی
تئوری توطئه و پرچم دروغین در اصل نظریه کاملأ درست و علمی چپ هست و حالا کارگزاران سرمایه سعی در خالی کردن اون از محتوا در جهت منافع باندهای خودی دارن. در اصل همون عوامل چون از عوامل توطئه هستن خوب به درستی اون باور دارن اما منافعشون درگرو تعبیر و تفسیرهای سفسطه گرانه هست.