پیامدهای گنجاندن احتمالی سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیۀ اروپا


روز دوشنبه ۱۶ ژانویه برابر با ۲۶ دی‌ماه هزاران ایرانیِ ساکن اروپا به دعوت علیرضا آخوندی، نمایندۀ ایرانی‌تبار پارلمان سوئد، و حمایت چندین شخصیت سرشناس ایرانی در برابر پارلمان اروپا در استراسبورگ گرد آمدند و با برگزاری تظاهراتی گسترده و پرشور از اتحادیۀ اروپا درخواست کردند که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی خود بگنجاند. در این همایش بزرگ چند تن از سیاستمداران و نمایندگان پارلمان اروپا و کشورهای اروپایی ازجمله رئیس پارلمان اروپا سخنرانی کردند.

هم‌زمان با تظاهرات استراسبورگ صدها تن از ایرانیان پاریس نیز تظاهراتی به همین مناسبت در میدان تروکادروُ برگزار کردند. در این تظاهرات نیز چند تن از سیاستمداران و نمایندگان فرانسوی حضور یافتند و سخنانی در دفاع از گنجاندن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی بیان کردند.

موضوع گنجاندن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی را چندی پیش وزیران امور خارجۀ کشورهای اتحادیۀ اروپا در بروکسل مطرح کردند. بسیاری از ناظران و کارشناسان معتقدند که نتیجۀ این بحث حداکثر تا پایان فوریه روشن خواهد شد. بنابراین، نباید انتظار داشت که بحث دربارۀ این موضوع در جلسۀ آیندۀ شورای وزیران امور خارجه در بروکسل در ۲۳ ژانویه به سرانجام برسد. گفته می‌شود کشورهای آلمان، هلند و جمهوری چک موافق گنجاندن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی‌اند.

البته بعضی از کارشناسان بعید می‌دانند که همۀ کشورهای اروپایی بتوانند دربارۀ این موضوع به توافق برسند. با این حال، بسیاری از آنان معتقدند که مطرح شدن آن در پارلمان اروپا، حتی اگر به نتیجۀ دلخواه درخواست کنندگان نرسد، ضربۀ محکمی به اعتبار جمهوری اسلامی در روابط بین‌الملل خواهد زد. به عبارت دیگر، از این پس عرصه بر سپاه پاسداران چه در اروپا و چه در جهان تنگ‌تر خواهد شد.

اما اگر اتحادیۀ اروپا سپاه را گروهی تروریستی اعلام کند، چه پیامدهایی را باید انتظار داشته باشیم؟

پس از حمله‌های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اتحادیۀ اروپا در دسامبر آن سال فهرستی از اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که دستی در عملیات تروریستی داشتند، تهیه کرد. آن فهرست دربرگیرندۀ اشخاص و گروه‌هایی بود که در داخل یا خارج از اتحادیۀ اروپا دست به عملیات تروریستی می‌زدند. اتحادیۀ اروپا این فهرست را حداقل هر شش ماه یک بار بازبینی و روزآمد می‌کند.

از هنگامی که شخص یا نهادی در فهرست تروریستی اتحادیۀ اروپا قرار می‌گیرد، اتحادیه می‌تواند به تنهایی و مستقل از دیگر نهادهای بین‌المللی، آن شخص یا نهاد را تحریم و مجازات کند. برای مثال، از سال ۲۰۱۶ اتحادیۀ اروپا برضد اشخاص و نهادهایی که مستقیم یا غیرمستقیم از داعش و القاعده پشتیبانی می‌کردند مجازات‌هایی در نظر گرفت.

تا آن زمان، تحریم‌ها و مجازات‌های اتحادیۀ اروپا بر اشخاص و نهادهایی اعمال می‌شد که در فهرست تروریستی سازمان ملل قرار داشتند. البته، هریک از کشورهای اروپایی می‌توانست به تنهایی تصمیم به کاربست تحریم و مجازات بگیرد.

به نوشتۀ وبگاه «شورای اتحادیۀ اروپا» ۱۳ شخص و ۲۱ گروه و نهاد در فهرست تروریستی اروپا قرار دارند. اتحادیه اروپا پول‌ها و دیگر دارایی‌های مالی آن‌ها را مسدود کرده است. هیچ شخص یا نهاد مستقر در اروپا نمی‌تواند پولی در اختیار آن‌ها قرار دهد. برای این منظور، دستگاه قضایی و پلیس کشورهای عضو اتحادیه باید همکاری کنند.

تصمیم پارلمان اروپا به گنجاندن یک شخص، یک گروه یا یک نهاد در فهرست تروریستی برپایۀ اطلاعات مشخصی صورت می‌گیرد که مقامی قضایی یا یک مرجع ذیصلاح در بارۀ عملیات تروریستی مستقیم یا غیرمستقیم آن‌ها در اختیار اتحادیه قرار می‌دهد.

اتحادیۀ اروپا اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی را نیز در فهرست تروریستی قرار می‌دهد که شورای امنیت سازمان ملل آن‌ها را تروریست‌ شناخته است. البته، چنان که گفته شد، شورای اتحادیۀ اروپا این فهرست را مرتب و حداقل هر شش ماه یک بار بازبینی می‌کند.

اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که در فهرست تروریستی اتحادیۀ اروپا قرار دارند می‌توانند پس از مدتی از شورای اتحادیه حذف نام خود را از فهرست تروریستی درخواست کنند. چنین درخواستی را یکی از کشورهای عضو نیز می‌تواند از اتحادیه بکند. برای این منظور، اتحادیه یک گروه کاری را مسئول بررسی رفتار آن اشخاص، گروه‌ها و نهادها می‌کند. نتیجۀ بررسی‌ها و تحقیقات این گروه در اختیار شورا قرار می‌گیرد تا تصمیم بگیرد.

از میان بردن توانایی مالی تروریسم در صدر اولویت‌های اروپا قرار دارد. پولشویی و تأمین مالی تروریسم یکی از نگرانی‌های اصلی سیستم مالی اتحادیه اروپاست، زیرا این خطر امنیت شهروندان اروپا را تهدید می‌کند. از سال ۲۰۱۸ اتحادیه اروپا به روش‌های سختگیرانه‌تری برای مبارزه با پولشویی روی آورده است. با این روش‌ها پنهان کردن پول‌ و سرمایه‌های غیرقانونی زیر پوشش شرکت‌های جعلی کم و بیش ناممکن شده و سیستم مالی اروپا توانسته است بر دارایی‌های کشورهای مشکوک در اتحادیه اروپا نیز نظارت کند.

شورای اروپا در ژوئن ۲۰۱۹ برنامه‌ای راهبردی به مدت ۵ سال تنظیم و به اجرا گذاشت. حفاظت از شهروندان و آزادی‌ها در صدر اولویت‌های آن برنامه قرار دارد. بنابراین، اگر شخص، گروه یا نهادی جان شهرواندان و آزادی‌های اروپایی را تهدید کند، اتحادیۀ اروپا بی‌درنگ واکنش نشان می‌دهد.

از همین رو، هنگامی که چندی پیش حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، کاریکاتوریست‌های شارلی ابدوُ را تهدید کرد و آنان را به عاقبت سلمان رشدی ارجاع داد، در عمل، خود و سپاه پاسداران را به طور بالقوه در فهرست تروریستی اتحادیۀ اروپا قرار داد.

با توجه به جایگاه نظامی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی سپاه پاسداران در بقای جمهوری اسلامی، گنجاندن آن در فهرست تروریستی اروپا ضربۀ مهلکی به رژیم خواهد زد.

علیرضا مناف زاده - رادیو فرانسه
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 260734] [تاريخ انتشار: بيست و هشتم دی ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۲۳ ، 03:40:19 توسط محسن شکاری
اول کون ملاها را بدجوری میسوزانه بعدش هم اقازادهها را باید سریع برگردانند به ایران با پولهای دزدیده شده از مردم! قیمت خانه هم در انگلیس و امریکا و کانادا ارزان خواهد شد چون این بچه ملاها باید سریعا همه را بفروشند و در برن!
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۳ ، 14:47:05 توسط آذر
“کفالت سیاسی” بازداشت شدگان متهم به محاربه و یا محکوم به اعدام که از طرف نمایندگان پارلمان کشورهای اروپایی صورت گرفته، اگرچه امری سمبلیک و فاقد قدرت اجرایی است، اما به لحاظ سیاسی ابتکار جدیدی است که موضوع زندان و زندانیان سیاسی محکوم به اعدام را در معرض افکار عمومی قرار داده اند. اقدامی بیسابقه که ج-ا، را در عرصه بین المللی با چالش جدیدی مواجه کرده، اخراج ج-ا، از کمیسیون مقام زن سازمان ملل، تشکیل کمیسیون حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی ابعاد شکنجه و اعدام و کشتار بازداشت شدگان ماههای اخیر، تشدید تحریمها، معلق ماندن احیای توافق برجام، خصوصاً بردن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی، عدم سرمایه گذاریهای خارجی و لغو سفر بیش از “۸۵ درصد” گردشگران خارجی و دهها مورد دیگر که جملگی به تأسی از تحولات ماههای اخیر که در اذهان نبود امنیت سیاسی- اجتماعی را دامن زده و مجموعاً شرایط انزوا و بن بستی را برای رژیم رقم زده اند، که هیئت حاکمه را بر آن داشته تا تمام سیاست تبلیغاتی خود را بر فروکش کردن موج نوین انقلابی و عادی نشان دادن وضعیت کشور متمرکز کند، سیاستی که کمترین ثمری برای کلیّت رژیم ندارد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۴۰۱ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۲۳ ، 13:19:47 توسط سخنگو
جناب مناف زاده فعلا هول نشو و شروع به مقاله نويسي نكن . ميدانم براي بي عملان و مقاله نويسان چه سخت است بردبار بودن . اگرقبل از ليست گذاري تروريستي اينقدر بنويسيد بعد از ان چه خواهيد كرد . فكر ميكنم اين واقعه هنوز اتفاق نيافتاد ه .
ساير مطالب اين بخش
 * یک مقام آمریکا به رویترز: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله به تاسیسات نظامی اصفهان بوده است
* خبرنگار اسرائیلی: تاسیسات منفجرشده در اصفهان با برنامه موشکی جمهوری اسلامی مرتبط بوده است
  مشاور زلنسکی در باره حمله پهپادی به ااصفهان : اوکراین به شما هشدار داده بود
  اکسیوس: عملیات اصفهان توسط اسرائیل موفق بود
  وال استريت ژورنال: اسرائيل عامل حمله به تاسیسات نظامی اصفهان است
 استان سیستان و بلوچستان - رقص و پایکوبی مردم در خاش برای معجزه برف
پربازديدهای اين بخش
 اولین ویدیو از لحظه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
حرکت واکنش‌برانگیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید در مقابل ملکه اسپانیا + فيلم
ادعای خبرگزاری آذربایجان:حمله کننده به سفارت، تبعه ایران و ارتباط با نیروهای سپاه دارد
وزیر خارجه ترکیه بلافاصله حمله به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم کرد 
واکنش حمید فرخ‌نژاد به گزارش روزنامه جوان
پایین آوردن تابلوی یادبود خمینی در نوفل لوشاتو و نصب پرچم شیر و خورشیدنشان
 برنامه رضا پهلوی برای مذاکره با چهره‌های سیاسی چند کشور 
قیمت ارز و طلا در بازار ایران؛ بالاتر از نقطه‌جوش مردم 
تظاهرات مردم زاهدان : وکالت ما مدرن است نه فرد محور
 عکس ماهواره ای و مختصات از سوله‌ای که در شهر اصفهان مورد حمله قرار گرفته است.
 فرمانده انتظامی تهران تغییر کرد
 حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
  پیروزی جودوکای ایرانی مقابل حریف اسرائیلی