۱۰ دست‌انداز و ۱۰ موفقیت انقلاب آزادی‌گرای ۱۴۰۱ در چهار ماه اول

اعتراض‌ فرودستان در شهرهای کوچک در دی ۱۳۹۶ مسیر اعتراض‌ها در آینده را روشن کرد: براندازی و پایان حکومت اسلام‌گرایان در ایران. آن اعتراض‌ها گروه‌هایی از نخبگان سیاسی و دانشگاهی و ستاره‌های ورزشی و هنری را که هنوز به تغییر کردن رژیم دل بسته بودند، پشت سر گذاشت. اگر کسانی در ایران بودند که هنوز فکر می‌کردند اصلاح‌طلبی بدیل حکومت موجود است، پس از این اعتراض‌ها متوجه شدند که تنها مسیر پیش روی مردم براندازی و ساقط کردن رژیم کودک‌کش است؛ هرچند بسیاری در داخل و خارج پیام اعتراض‌های دی ۱۳۹۶ را نگرفتند.
 
در آبان ۱۳۹۸، گران شدن بنزین آتش خشم عمومی را برافروخت و حکومت آن را به‌سرعت با کشتار خاموش کرد. در دوران همه‌گیری کرونا، سیاست‌های حکومت به مرگ حدود ۳۰۰ هزار ایرانی انجامید و همین امر مردم را به عزاداری عزیزان خود و تلاش برای جان به در بردن گرفتار کرد.
 
طی این پنج سال از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱، اکثر مردم ایران به این نتیجه رسیدند که مدارا با این حکومت مدارا با پلنگ تیزدندان است. آن‌ها متوجه شدند که نه‌تنها گذشته را از دست داده​‌اند که آینده‌ای نیز نخواهند داشت. مرگ مهسا این آتش زیر خاکستر را برافروخت و گدازه‌های جامعه بیرون ریخت. خشم و انزجار پرده‌های ترس و ارعاب را کنار زد و جمعیتی قابل‌توجه با شجاعت تمام عزم خود را برای براندازی جزم کرد.
 
پشت سر گذاشتن دست‌اندازها
 
جنبش انقلابی در چهار ماه اول از ۲۶ شهریور تا ۲۵ دی گام‌های بزرگی برداشت و علی‌رغم هزینه‌های بسیار، موانع و انحرافات جدی​دی از جمله موارد زیر را سر راه خود کنار زد:
 
۱ــ اتهام‌های تجزیه‌طلبی و جنگ داخلی و سوریه‌ای شدن یا آتش زدن قرآن و کشیدن چادر از سر زنان که بوق‌های تبلیغاتی نظام و برخی دولت​‌ها و رسانه​‌های خارجی مطرح کردند. گذر زمان دروغ بودن همه‌ این‌ها را نشان داد. درباره چنین ادعاهایی در اعتراض‌های مردمی حتی یک فیلم چندثانیه‌ای هم وجود ندارد. همه‌ معترضان از سراسر کشور یک‌صدا به پاخاسته و مطالبه‌ آن‌ها  پایان رژیم ولایت فقیه است.
 
۲ــ فیلترینگ و ممانعت از خبررسانی و ارتباطات؛ علی‌رغم این امر، اطلاع‌رسانی اعتراض‌ها و ارتباطات میان معترضان در جریان بوده است.
 
۳ــ تقلیل مطالبات به مطالبات اقتصادی و موضوع حجاب و گشت ارشاد؛ این‌ها علائم نادرست و بیراهه در میان راه بودند که مردم معترض آن‌ها را پشت سر گذاشتند. دولت خارجی و رسانه‌های غربی هم تحت تاثیر لابی رژیم در طرح این موضوع‌ها سهم داشتند.
 
۴ــ آتش‌سوزی در زندان اوین، کشتار در زندان لاکان و حمله‌ نیروهای لباس‌شخصی به دانشگاه آریامهر (شریف). این‌ها معترضان را تحت شوک قرار ندادند.
 
۵ــ انحراف افکار عمومی با مسابقات فوتبال جام‌جهانی؛ شکست تیم فوتبال رژیم از انگلستان و آمریکا و شادی مردم از این شکست‌ها نشان داد که فوتبال اذهان معترضان را منحرف نخواهد کرد.
 
۶ــ شدیدترین سرکوب​‌ها در شش استان کردستان، کرمانشاه (جوانرود) آذربایجان غربی (مهاباد)، مازندران (آمل، بابلسر و تنکابن)، خوزستان (ایذه) و سیستان و بلوچستان (زاهدان و خاش) در طول چهار ماه و بازداشت حدود ۱۸ هزار نفر. مردم حتی مراسم خاکسپاری و هفتم و چهلم را هم به گردهمایی اعتراضی تبدیل کردند. کمتر آرامستانی در ایران از این اعتراض‌ها خالی بوده است.
 
۷ــ توزیع خبر دروغ تعطیلی گشت ارشاد از طریق مشاطه‌گران رژیم به رسانه‌های غربی؛ این موضوع نتوانست موجب سستی مردم در درخواست سرنگونی رژیم شود.
 
۸ــ آغاز اعدام معترضان دستگیرشده با اعدام محسن شکاری و مجید رضا رهنورد برای ارعاب عمومی؛ اعتراض‌های داخلی و خارجی گسترده‌ چاقوی اعدام رژیم را کند کرد. اعضای پارلمان‌های اروپایی و بالاخص آلمان‌ــ که با فاسدان نظام روابط تجاری گسترده‌ای داردــ با به عهده گرفتن کفالت سیاسی محکومان به محاربه یا اعدام و دیگر زندانیان سیاسی در کند شدن اعدام‌ها موثر بودند. حضور پر قدرت ایرانیان در برابر پارلمان‌های اروپایی در این امر موثر بود.
 
۹ــ دستگیری‌های گسترده در دانشگاه‌ها و ممنوع‌الورودی و تعلیق دانشجویان برای پایان دادن به اعتراض‌ها دانشجویی؛ این امر هیچ تاثیری در اعتراض‌های بیرون از دانشگاه نداشت و همان دانشجویان اخراجی برای اعتراض به عموم مردم پیوستند.
 
۱۰ــ تلاش حکومت برای به جریان انداختن مذاکرات برجام در کنار کارزار طرفداران حکومت برای برکناری رئیسی تا هم از فشار بخشی از جناح‌های نظام برای رفتن به سوی توافق اتمی بکاهند و هم مشکلات اقتصادی را به گردن دولت رئیسی بیندازند. حکومت می‌خواهد اعتراض‌ها را به سمت معیشتی بودن سوق دهد تا براندازی به حاشیه برود.
 
همه‌ موانع فوق در «ماراتن با مانع» انقلاب با ایثار و فداکاری و صبر به‌سرعت از پیش پا برداشته شدند و انقلاب به مسیر خود ادامه داد و حرکت قبراق و پرانرژی انقلابی دچار توقف نشد. اعدام‌ها نیز که از هفته‌ آخر سه ماه اول آغاز شدند، بر آتش خشم مردم بنزین ریختند و استمرارطلبان را به حاشیه خواهند کشاند.
 
حوزه‌های موفقیت
 
انقلاب ۱۴۰۱ در ۱۰ حوزه، بی‌بروبرگرد موفقیت داشته است:
 
۱ــ نافرمانی عمومی از رعایت قوانین ناقض حقوق فردی و آزادی بیان مثل حجاب اجباری و ممانعت از اختلاط زن و مرد و تحریم شرکت‌هایی که در سرکوب‌ها نقش دارند
 
۲ــ اعتراض‌های محله‌محور در حوزه‌ پس گرفتن خیابان از نیروهای حکومتی
 
۳ــ بسط اعتراض‌ها به سراسر ایران و ۳۱ استان و از شهرهای بزرگ تا شهرهای کوچک و روستاها و گسترش به همه‌ محلات و اقشار
 
۴ــ اعتصاب کسبه که طی آن، میان ۲۴ تا ۲۶ آبان و ۱۴ تا ۱۶ آذر در بیش از ۲۵ استان و بیش از ۱۵۰ شهر ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مغازه‌ها کسب‌وکار خود را تعطیل کردند و اعتصاب​‌ها در برخی مراکز صنعتی نیز آغاز شد. تکرار این امر نشان داد که دست حکومت برای باز کردن مغازه‌​ها با فشار و تهدید و پلمب و نشانه‌گذاری بسته است. در این میان، پلمب رستوران و جواهرفروشی علی دایی بیشتر برای تنبیه شخص او بود تا تاثیرگذاری بر اعتصاب​‌های سراسری کسبه. تهدید نویسی روی کرکره‌ مغازه‌ها نیز تاثیر چندانی نداشت.
 
۵ــ اعتراض‌های دانشجویی در حدود ۱۵۰ مرکز و پردیس دانشگاهی به صور مختلف مثل تحصن نشسته، راهپیمایی، تعطیلی کلاس‌ها، دیوارنویسی و کنش‌های هنری و فعالیت‌های جمعی
 
۶ــ اعتراض‌های دانش‌آموزان در مدارس سراسر ایران با پایین کشیدن عکس رهبران جمهوری اسلامی از دیوار کلاس​‌ها و شعار و تحصن در حیاط مدرسه و راهپیمایی در خیابان پس از تعطیل شدن.
 
۷ــ نادیده گرفتن تبلیغات حکومتی که هر روز از هزاران بوق نشر و پخش می​‌شوند. مردم در برابر این تبلیغات واکسینه شده‌​اند.
 
۸ــ حضور گسترده در قبرستان‌ها برای بزرگداشت قربانیان جنایت‌های حکومت در مراسم هفتم و چهلم و تولد قربانیان. این حضور آنچنان گسترده بود که حکومت از جلوگیری از این تجمع‌ها ناتوان ماند.
 
۹ــ تغییر قابل‌توجه در رفتار دول اروپایی در برابر رژیم اسلامی تحت تاثیر حمایت افکار عمومی ملت​‌ها
 
۱۰ــ شکل‌گیری یک هویت ملی تازه در میان ایرانیان سراسر دنیا با نمادهای واحد (پرچم شیروخورشید و درفش کاویانی)، سرودهای ملی و میهنی و تبخیر اختلاف‌های قومی و مذهبی و طبقاتی و نسلی. در پنج دهه‌ اخیر، ایرانیان هیچ‌گاه چنین همبسته و متحد و همدل نبوده​‌اند.
 
نهضت ضداسلام‌گرایی با استقامت و همبستگی و شور ادامه دارد
 
تنها به هنر اعتراضی در این چهار ماهه نگاه کنید؛ آثار موسیقیایی و ادبی و تجسمی و نمایشی در چهار ماه گذشته فورانی از خلاقیت و ابداع و انسان‌گرایی را به نمایش می‌گذارند که ایدئولوژی‌های مارکسیسم و اسلام‌گرایی در آن بروز و ظهوری ندارند. زندگی‌باوری دارد مرگ‌باوری را شکست می‌دهد؛ همبستگی ملی دارد بر فرقه‌گرایی غلبه می‌کند و مدارا دارد تمامیت‌خواهی را به حاشیه می‌راند. اعتراض‌ها علی‌رغم کشتارها و تجاوزها و بازداشت‌ها و اعدام‌ها همچنان ادامه دارند و ناله‌های مادران و خون جوانان و کودکان زیبا و معصوم ایرانی شجاعتی را به عرصه آورده است که حکومت دینی را به خاک مذلت خواهد نشاند.
 
 مجید محمدی / ایندیپندنت فارسی


 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 260762] [تاريخ انتشار: بيست و نهم دی ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم بهمن ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم ژانويه ۲۰۲۳ ، 10:54:28 توسط سارا
اکنون یک مانع دیگر هم به موانعی که حکومت مداران جهل و جنایت اسلامی برای مردم ایران ایجاد کرده اند اضافه شده است آن هم تعدادی شاه اللهیان متوهم خارج نشین هستند که خود را وکیل وصی ملت مبارز ایران میخوانند، واقعا مضحکه
نوشته شده در تاريخ سی ام دی ۱۴۰۱ برابر با بيستم ژانويه ۲۰۲۳ ، 13:35:29 توسط نیما
جناب زنده باد آزادی هر انقلاب ملی نیاز به یک رهبر ملی دارد شما از طرف جبهه جنگ حکومت اسلامی با مردم ایران مشغول نفاق افکنی هستی رژیم اسلامی 43 مثل شما سعی در نفاق افکنی در بین مردم کرده است و ثروت ایران را غارت کرده است بعد از عبور از نعش حکومت اسلامی با یاری وکیل مردم در باره نوع سیستم آینده ایران رای گیری خواهد شد حالا زیاد جوش نزن چون مردم به حرف شما گوش نخواهند کرد و انقلاب بی رهبر را به مسلخ آخوند آدم کش نخواهیم سپرد
نوشته شده در تاريخ سی ام دی ۱۴۰۱ برابر با بيستم ژانويه ۲۰۲۳ ، 11:20:43 توسط زنده باد آزادی
این ملت بزرگ داخل ایران است که سرنوشت خویش را تعیین ميکند ! با تبلیغات رسانه های خارجی و تکرار تاریخی برگزیدن یک فرد خارج نشین دمکراسی، آزادی و عدالت در ایران محقق نمیشود و تنها به یک دیکتاتوری دیگر ختم خواهد شد! ملت ایران با بیش از یک قرن مبارزه علیه دیکتاتوری و ارتجاع شایسته استقرار دمکراسی در کشوراست و چنانچه کشورهای دمکراتیک خارجی مایل به استقرار دمکراسی در ایران باشند پس میبایستی خواستار حضور احزاب سیاسی همانند کشورهای خودشان باشند و آنچه را که بر خود نمی پسندند بر دیگران روا نداشته باشند و نه اینکه امکانات تبلیغاتی خود را برای حاکم کردن یک فرد بر سرنوشت ملت آزدیخواه ایران بکار گیرند. ملتی که خواهان دمکراسی و آزادیست رو به آینده دارد و تاریخ را تکرار نخواهد کرد.
نوشته شده در تاريخ سی ام دی ۱۴۰۱ برابر با بيستم ژانويه ۲۰۲۳ ، 06:00:17 توسط شاهین
دوست عزیز از همه دستاوردهای مهم مردم دلیر ایران سخن گفتید بغیر از جدیدترین دست آورد مردم ایران که همانا انتخاب یک وکیل خبره و آشنا به سیاستها های جهانی است وکیلی که بدور از باند بازی است و فردی دلسوز ایرانیان و مردی وطن دوست که تمام 44سال گذشته در داد خواهی برای مردم ایران در جوامع بشری و آگاه کردن دولتهای معامله‌گر با رژیم اسلامی در مورد نقض فاحش حقوق اولیه مردم ایران توسط حکومت اسلامی ، تلاش بی وقفه داشته است بله این وکیل آقای پهلوی فقط در مدت 4ساعت از اعلام درخواست اجازه از مردم ایران برای گرفتن وکالت از مردم ایران برای صحبت کردن در مجامع بین‌المللی از طرف مردم در حال مبارزه با رژیم آخوندی و جنایتکار اسلامی ،،،حدود 300هزار نفر به ایشان رای دادند و این پیروزی اولیه بشدت باعث ترس و وحشت رژیم اسلامی شد بحدی که دوباره به دوست قدیمی اش مجاهدین خلق تمسک کرد و یاری از آنان گرفت کیست که نداند مجاهدین خلق لولو خرخره رژیم اسلامی برای انگ مجاهد زدن به جوانان ایرانی و کشتن آزادی خواهان ایرانی به جرم مجاهد خلق و تجزیه طلب بوده است سناریوی های کثیف اخوندیسم هر چقدر انقلاب حق طلبانه مردم به پیش م
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۲۳ ، 22:32:23 توسط آرش- از آلمان
جناب محمدی جامعه شناس که مقیم آمریکا هم هست شاید تحقیقات دانشگاه هاروارد آمریکا را ندیده یا نشنیده که میگوید برای اینکه در کشوری انقلابی راه بیافتد و موفق هم شود شرکت حداقل ۳٫۵٪ مردم فعال به خیابان آمده لازم و کافیست تا رژیمی سرنگون شود یا تغییر بکند. حالا سه و نیم درصد جمعیت ۸۵ میلیونی ایران را دو و نیم میلیون نفر حساب کنیم که بایستی به خیابان میریختند یا بریزند تا بشود این رژیم اسلامفاشیستی ملاها را براندازند. طبق مشاهدات ما خارج نشین ها از روی ویدیوهای تظاهرات ما حتی یک جمعیت صدهزارنفری در یک شهر یا در یک تظاهرات را ندیدیم چه برسد مثلا یک میلیون نفر از جمعیت پانزده میلیونی تهران به اعتراضات پیوسته باشند و قدرت مخالفین نظام را نشان بدهند. خود رژیم ملائی اعلام کرد حداکثر تعداد معترضین در اعتراضات اخیر یک درصد بود البته به احتمال زیاد دروغ همیشگی رژیمه؟ جامعه شناسان امثال محمدی باید ببینند دلایل عدم شرکت آن قشر عظیم خاکستری چند میلیونی خصوصا طبقه کم درآمد و فقیر در اعتراضات چه میتواند باشد؟بیش از چهل میلیون جمعیت ایران زنان هستند و شعار هم زن!...است، پس چرا غایبند؟ چطور ۳٫۵٪ جور میشه؟؟
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم دی ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم ژانويه ۲۰۲۳ ، 09:52:13 توسط آذر
ادامهٔ شورشها و قیامهای شهری اکثریت قریب به‌اتفاق شهرهای بزرگ کشور از کردستان تا خراسان و خوزستان و استان مرکزی و دیگر استانها از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب همراه با نترسی و شور مبارزه و موقعیت تعرضی زنان و مردان مبارز، مزدوران حکومتی را در ده‌ها شهر عقب رانده و میراند. ج-ا، باید بدست توده‌های مردم زحمتکش سرنگون شود. مردم زحمتکش ایران طی این مدت، در سرتاسر کشور با افت و خیزهایش، بار دیگر ارادهٔ خود را برای به زیر کشیدن رژیم ج-ا، و تمام نظم موجود به نمایش گذاشتند. با ادامهٔ این اعتراضات اقشار بیشتری از کار و زحمت به آن خواهند پیوست. اعتراضات و شورشها شهری و خیابانی در حد کنونی را باید با ایجاد آمادگی بیشتر برای مقابله با ارگانهای مسلح رژیم بمراحل بالاتری سوق داد. خیزشها و تعرضات تحسین‌برانگیز توده های مردم را باید با اعتصابات کارگری، معلمان، پرستاران کاملتر کرد. باید اعتصاب عمومی سیاسی را تدارک دید و با قیام مسلحانهٔ توده‌ای و سراسری، به عمر ننگین ارتجاع حاکم پایان داد. زنده‌باد قیامها و مبارزات پرشور خیابانی زنان و مردان مبارز، پیش بسوی اعتصاب عمومی سیاسی و قیام مسلحانهٔ سراسری.
ساير مطالب اين بخش
 * یک مقام آمریکا به رویترز: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله به تاسیسات نظامی اصفهان بوده است
* خبرنگار اسرائیلی: تاسیسات منفجرشده در اصفهان با برنامه موشکی جمهوری اسلامی مرتبط بوده است
  مشاور زلنسکی در باره حمله پهپادی به ااصفهان : اوکراین به شما هشدار داده بود
  اکسیوس: عملیات اصفهان توسط اسرائیل موفق بود
  وال استريت ژورنال: اسرائيل عامل حمله به تاسیسات نظامی اصفهان است
 استان سیستان و بلوچستان - رقص و پایکوبی مردم در خاش برای معجزه برف
پربازديدهای اين بخش
 اولین ویدیو از لحظه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
حرکت واکنش‌برانگیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید در مقابل ملکه اسپانیا + فيلم
ادعای خبرگزاری آذربایجان:حمله کننده به سفارت، تبعه ایران و ارتباط با نیروهای سپاه دارد
وزیر خارجه ترکیه بلافاصله حمله به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم کرد 
واکنش حمید فرخ‌نژاد به گزارش روزنامه جوان
پایین آوردن تابلوی یادبود خمینی در نوفل لوشاتو و نصب پرچم شیر و خورشیدنشان
 برنامه رضا پهلوی برای مذاکره با چهره‌های سیاسی چند کشور 
قیمت ارز و طلا در بازار ایران؛ بالاتر از نقطه‌جوش مردم 
تظاهرات مردم زاهدان : وکالت ما مدرن است نه فرد محور
 عکس ماهواره ای و مختصات از سوله‌ای که در شهر اصفهان مورد حمله قرار گرفته است.
 فرمانده انتظامی تهران تغییر کرد
 حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
  پیروزی جودوکای ایرانی مقابل حریف اسرائیلی