درس‌هایی از تهدیدهای ایران در زمان تروریستی خواندن سپاه توسط آمریکا

پوشیدن لباس پاسداری در صحن علنی مجلس، تنها اقدام جمهوری اسلامی در مقابله با تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط آمریکا است که در یادها مانده و دیگر سخنان و تهدیدات مطرح شده، عملا به فراموشی سپرده شده است.
 
تعدادی از نمایندگان مجلس و افراد نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی، تهدید کرده‌اند که در صورت تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از طرف اتحادیه اروپا، نظامیان اروپا در منطقه خاورمیانه «هدف مشروع» محسوب شده و «تمام مسیر ترانزیت تجاری اروپا در منطقه دیگر امنیت نخواهد داشت.» فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در واکنش به قطعنامه اروپا، تلویحا از احتمال «جنگ جهانی» سخن گفته است.
 
این تهدیدها عینا با همین ادبیات و عبارات پس تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط آمریکا نیز مطرح شده بود، اما در نهایت هیچ اتفاقی رخ ندارد.
 
***
 
مقامات جمهوری اسلامی چه تهدیداتی علیه اتحادیه اروپا مطرح کردند؟
باوجود اینکه هنوز قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا تصویب نشده، مقامات جمهوری اسلامی تهدیدات گسترده‌ای را دراین‌باره آغاز کرده‌اند.
 
قطعنامه پارلمان اروپا درباره تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران شکل توصیه دارد، با این حال مقامات جمهوری اسلامی تهدیدات متعددی را از هم اکنون علیه اروپا مطرح کرده‌اند. «حسین شریعتمداری»، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه «کیهان»، گفته که ایران نیز در اقدامی متقابل «نظامیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تروریست تلقی خواهد کرد» و «نظامیان وابسته به اتحادیه اروپا در منطقه حضور داشته و در دسترس ما هستند.»
 
تعدادی از نمایندگان مجلس نیز تهدید کرده‌اند که در این صورت، «تمام مسیر ترانزیت تجاری اروپا در منطقه دیگر امنیت نخواهد داشت.»
 
«محمد باقر قالیباف» رییس مجلس نیز، در واکنش به قطعنامه پارلمان اروپا به ستاد فرماندهی سپاه پاسداران رفت. «حسین سلامی»، فرمانده کل سپاه پاسداران، که علاقه زیادی به مطرح کردن عبارت جنگ جهانی در سخنرانی‌های خود دارد، تلویحا از جنگ جهانی دیگر با تروریستی اعلام شدن شدن سپاه پاسداران توسط اتحادیه اروپا سخن گفت:
 
«اروپا دوبار خود را در یک جنگ جهانی قرار داد و امروز بر ویرانه‌های همان جنگ‌های گذشته، اروپای جدید شکل گرفته است، اروپا از اشتباهات گذشته خود درس نگرفته است و فکر می‌کند با چنین بیانیه‌هایی می‌تواند این سپاه عظیم که سرشار از قدرت ایمان، توکل، قدرت و اراده است را، متزلزل کند.»
 
قالیباف نیز در دیدار سلامی گفت که «نه تهدیدات بالقوه و نه تهدیدات بالفعل، هیچ‌گونه تهدیدی برای ما محسوب نمی‌شود و همان طور که خودشان می‌دانند ما در برابر آن‌ها پاسخگو هستیم و اگر اقدامی انجام دهند، مشت محکمی خواهند خورد.»
 
تکرار تهدیدهای جمهوری اسلامی درباره آمریکا 
تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه اتحادیه اروپا، عینا درباره قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا نیز تکرار شده بود.
 
تصمیم «دونالد ترامپ» مبنی بر قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۶فروردین۱۳۹۸، در روزنامه رسمی فدرال ایالات متحده ثبت شد. ساعاتی پس از آن شورای‌عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که «فرماندهی مرکزی آمریکا» در خاورمیانه «موسوم به سنتکام»، و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.
 
پس از آن مجلس ایران  «طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه به عنوان سازمان تروریستی» را تصویب کرد و بر اساس آن، فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) «تروریست» اعلام شد.
 
طبق این مصوبه، قوه‌قضاییه فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) را تحت تعقیب قرار می‌دهد.
 
بر اساس این مصوبه، همه نهادهای کشور موظفند «برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش نموده و بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تاسیسات، ‌تجهیزات، منابع مالی و سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهند.»
 
 در همان زمان اما تحلیلگران اعلام کردند که این مصوبه اساسا جنبه اجرایی ندارد، چرا که جمهوری اسلامی این توان را ندارد که به کشورهای همسایه فشار بیاورد که تحریم‌های ایران علیه آمریکا را به رسمیت بشناسند.
 
به‌جز این اقدام، مقامات جمهوری اسلامی تهدیدهای مختلفی را علیه آمریکا مطرح کردند و از جمله «کیومرث حیدری»، فرمانده نیروی زمینی ارتش، گفت که آمریکا «با این اقدام خودزنی کرده‌ و امنیت نیروهای خود را در اقصی‌نقاط دنیا به خصوص نیروهای سنتکام خود را به خطر» انداخت.
 
روزنامه «كيهان» نیز در تیتر اول خود نوشت که «ترامپ با حماقت خود جواز قتل نظاميان آمريكا را صادر كرد»، «هيچ‌گاه تلخی اين حماقت را فراموش نخواهد كرد.» 
 
این روزنامه در یادداشتی با عنوان «آقای ترامپ! به فكر سفارش تابوت باش»، نوشت: «اين سربازان بيچاره آمريكا هستند كه بايد در پايگاه‌های خود در منطقه، از سايه‌شان هم بترسند.»
 
وزیر خارجه وقت جمهوری اسلامی ایران هم هشدار داده بود که قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی آمریکا، «آماده‌سازی افکارعمومی توسط آمریکا برای ماجراجویی جدید‎» و نهایتا، «توسل به مواجهه مستقیم با ایران» است.
 
مقامات جمهوری اسلامی پیش از قرار گرفتن در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا نیز تهدیدات مشابهی را مطرح کرده بودند.
 
از جمله «محمدعلی جعفری»، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران، در فروردین ۱۳۹۸ تهدید کرده بود که اگر این نیروی نظامی در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده قرار گیرد، «ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود.»
 
«علیرضا سلیمی»، دیگر نماینده مجلس، گفت که « اگر آمریكایی‌ها بخواهند سپاه را به‌عنوان گروه تروریستی اعلام كنند، ما قطعا همه نیروهای آنان را در منطقه و سایر نقاط جهان هدف قرار خواهیم داد.»
 
پس از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، تنش در منطقه خلیج فارس بالا رفت اما اقدامات جمهوری اسلامی محدود به حمله به کشتی‌ها بود.
 
در آن مدت چهار کشتی تجاری در سواحل امارات متحده عربی «هدف خرابکاری» قرار گرفته‌اند و حوثی‌های یمن نیز با حملات پهپادی خود به خط لوله انتقال نفت در عربستان سعودی آسیب رساندند.
 
با این حال، مقامات ایران و آمریکا هر دو اعلام کردند که دنبال جنگ نیستند.
 
در این میان «جیمز رابینز»، مشاور ارشد امور امنیت ملی در اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشینگتن و یادداشت‌نویس روزنامه آمریکایی «یو.اس.ای تودی» نیز، در یادداشتی در این روزنامه به دولت آمریکا توصیه کرده که با بهره گرفتن از تجربه جنگ نفت‌کش‌های اواخر جنگ ایران و عراق، دست به حملات محدود علیه سپاه پاسداران بزند.
 
با این حال، درگیری مستقیمی شبیه به جنگ نفتکش‌ها بین ایران و آمریکا رخ نداد. با سرنگون شدن یک پهپاد آمریکا توسط ایران در ۳۰خرداد۱۳۹۸، تنش بین ایران و آمریکا تشدید شد.
 
پس از آن دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، گفت که در واکنش به سرنگون شدن پهپاد آمریکایی، وی دستور حمله به سه موضع مختلف در ایران را صادر کرد، اما وقتی شنید که در این حملات ۱۵۰ نفر کشته می‌شوند، این حمله را متوقف کرد.
 
موضوع تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران در مذاکرات اتمی نیز به عنوان یکی از موانع توافق احیای برجام مطرح شد. هرچند «محمد مرندی» مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین، نوشت: «من بارها در چند ماه اخیر گفته‌ام خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا، هیچ وقت پیش‌شرط یا درخواستی کلیدی نبوده است.»
 
اینک نیز مقامات جمهوری اسلامی به سبک سابق، تهدیداتی را درباره  احتمال قرار داده شدن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا مطرح می کنند که احتمالا به سرنوشت تهدیدات سابق درباره آمریکا دچار خواهد شد.
 
احسان مهرابی / ایران وایر


 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 260896] [تاريخ انتشار: دوم بهمن ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم ژانويه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم بهمن ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم ژانويه ۲۰۲۳ ، 17:29:24 توسط آشنائی
سگ در خونه صاحبش شیره.
نوشته شده در تاريخ دوم بهمن ۱۴۰۱ برابر با بيست و دوم ژانويه ۲۰۲۳ ، 08:36:14 توسط apocalyptic 2 چطور؟
آیت الله ها دم پنجره زیاد مینشینند و مشگل بوی شان را میتوان با عطرهای معروف فرانسوا بطرف نمود. این عملیاتهای تروریستی علیه منافع ما درغرب تف سربالای خودشان شد که امروز مثل سک به عوعو کردن افتادند مگرنه؟ --- اما با »ظهورامام زمان« چه میکنید؟ اینجا فکرمیکنم ما و همسایگان خلیج فارس باید »آماده ظهور« باشیم وقتی تروریست های تشیع با آتش زدن و منفجرکردن مخازن نفت و گاز خود ایران بیافتند. صدام حسین درکویت با انفجار مخازن نفت میرفت عربها را متحد کند؛ ایرانی ها ظهور را!
ساير مطالب اين بخش
 * یک مقام آمریکا به رویترز: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله به تاسیسات نظامی اصفهان بوده است
* خبرنگار اسرائیلی: تاسیسات منفجرشده در اصفهان با برنامه موشکی جمهوری اسلامی مرتبط بوده است
  مشاور زلنسکی در باره حمله پهپادی به ااصفهان : اوکراین به شما هشدار داده بود
  اکسیوس: عملیات اصفهان توسط اسرائیل موفق بود
  وال استريت ژورنال: اسرائيل عامل حمله به تاسیسات نظامی اصفهان است
 استان سیستان و بلوچستان - رقص و پایکوبی مردم در خاش برای معجزه برف
پربازديدهای اين بخش
 اولین ویدیو از لحظه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان
حرکت واکنش‌برانگیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید در مقابل ملکه اسپانیا + فيلم
ادعای خبرگزاری آذربایجان:حمله کننده به سفارت، تبعه ایران و ارتباط با نیروهای سپاه دارد
وزیر خارجه ترکیه بلافاصله حمله به سفارت آذربایجان در تهران را محکوم کرد 
واکنش حمید فرخ‌نژاد به گزارش روزنامه جوان
پایین آوردن تابلوی یادبود خمینی در نوفل لوشاتو و نصب پرچم شیر و خورشیدنشان
 برنامه رضا پهلوی برای مذاکره با چهره‌های سیاسی چند کشور 
قیمت ارز و طلا در بازار ایران؛ بالاتر از نقطه‌جوش مردم 
تظاهرات مردم زاهدان : وکالت ما مدرن است نه فرد محور
 عکس ماهواره ای و مختصات از سوله‌ای که در شهر اصفهان مورد حمله قرار گرفته است.
 فرمانده انتظامی تهران تغییر کرد
 حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
  پیروزی جودوکای ایرانی مقابل حریف اسرائیلی