آزمایشی که سرطان پروستات را با ۹۴ درصد دقت تشخیص می‌دهد


پژوهشگران انگلیسی، آزمایش خون جدیدی ابداع کرده‌اند که کمتر تهاجمی است و می‌تواند سرطان پروستات را با ۹۴ درصد دقت تشخیص ‌دهد.
 
به گزارش ایسنا و به نقل از میراژ نیوز، پژوهشگران «دانشگاه ایست آنگلیا»(UEA) از ابداع یک آزمایش خون جدید خبر داده‌اند که می‌تواند سرطان پروستات را با دقت بیشتری نسبت به روش‌های کنونی تشخیص دهد.
 
این پژوهش جدید نشان می‌دهد که آزمایش خون «غربالگری پروستات اپی‌سوئیچ»(Prostate Screening EpiSwitch) یا (PSE) تا ۹۴ درصد دقیق است و بر آزمایش خون «آنتی‌ژن مختص پروستات»(PSA) که در حال حاضر استفاده می‌شود، برتری دارد. پژوهشگران می‌گویند که آزمایش جدید آنها پتانسیل قابل توجهی را به عنوان یک روش دقیق و سریع غربالگری سرطان نشان می‌دهد.
 
این آزمایش توسط شرکت «آکسفورد بایوداینامیکس»(Oxford Biodynamics) و با همکاری دانشگاه ایست آنگلیا، «امپریال کالج لندن»(Imperial College London) و سازمان «NHS Trust» توسعه داده شده است.
 
پروفسور «دیمیتری پشژتسکی»(Dmitry Pshezhetskiy)، پژوهشگر «دانشکده پزشکی نورویچ»(Norwich Medical School) در دانشگاه ایست آنگلیا گفت: سرطان پروستات، شایع‌ترین سرطان در مردان است و هر ۴۵ دقیقه جان یک مرد را در بریتانیا می‌گیرد.
 
وی افزود: در حال حاضر هیچ آزمایش واحدی برای سرطان پروستات وجود ندارد اما آزمایش‌های خون آنتی‌ژن مختص پروستات در کنار معاینات فیزیکی، اسکن ام‌آرآی و بیوپسی، از پرکاربردترین‌ روش‌ها هستند. با وجود این، آزمایش خون آنتی‌ژن مختص پروستات به طور معمول برای غربالگری سرطان پروستات استفاده نمی‌شود زیرا نتایج آن می‌توانند غیر قابل اعتماد باشند. تنها حدود یک چهارم افرادی که بیوپسی پروستات را به دلیل افزایش سطح آنتی‌ژن مختص پروستات انجام می‌دهند، به سرطان پروستات مبتلا هستند. بنابراین، انگیزه لازم برای ایجاد یک آزمایش خون جدید با دقت بیشتر وجود دارد.
 
پژوهشگران دانشگاه ایست آنگلیا، آزمایش جدید غربالگری پروستات اپی‌سوئیچ را که ترکیبی از آزمایش سنتی آنتی‌ژن مختص پروستات با آزمایش اپی‌ژنتیکی اپی‌سوئیچ است، در یک مطالعه آزمایشی شامل ۱۴۷ بیمار بررسی کردند. آنها نتایج به دست آمده را با نتایج آزمایش استاندارد آنتی‌ژن مختص پروستات مقایسه کردند و دریافتند که غربالگری پروستات اپی‌سوئیچ به طور قابل توجهی دقت تشخیص کلی را در مورد مردان در معرض خطر افزایش می‌دهد.
 
پشژتسکی ادامه داد: هنگامی که غربالگری پروستات اپی‌سوئیچ برای بررسی جمعیت در معرض خطر به کار رفت، یک تشخیص سریع و کمترتهاجمی سرطان پروستات با عملکرد چشمگیر را نشان داد. این یک مزیت واقعی برای اهداف تشخیصی و غربالگری به شمار می‌رود.
 
دکتر «جان باروز»(Jon Burrows)، مدیرعامل اجرایی آکسفورد بایوداینامیکس گفت: در بررسی‌های بالینی روزمره، نیاز واضحی به یک آزمایش خون بسیار دقیق وجود دارد که بتواند مردان را از نظر ابتلا به سرطان پروستات غربالگری کند، افراد در معرض خطر را به ‌طور دقیق تشخیص دهد و در عین حال، به کسانی که تا به حال در معرض اقدامات غیر ضروری، پرهزینه و تهاجمی قرار می‌گرفتند، در صرفه‌جویی کمک کند.
 
وی افزود: این آزمایش، نمونه دیگری برای اثبات این موضوع است که چگونه سبد محصولات ما می‌تواند به کاهش هزینه کلی مراقبت از سلامت جهانی کمک کند.
 
این پژوهش، در مجله «Cancers» به چاپ رسید.
 
 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 261710] [تاريخ انتشار: نوزدهم بهمن ۱۴۰۱ برابر با هشتم فوريه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان