بیانیه فرافکنانه وزارت کشور درباره حملات بیولوژیک به مدارس؛ راه‌اندازی شعب ویژه قوه قضاییه برای سرکوب اظهارنظرکنندگان!
 

 
وزارت کشور جمهوری اسلامی شامگاه دوشنبه با صدور بیانیه‌ای درباره نتیجه بررسی‌های علت مسمومیت دانش‌آموزان مدعی شده که مسمومیت‌ها ناشی از «اقدامات ماجراجویانه» بوده و «در کمتر از پنج درصد» از موارد بستری عامل مسمومیت وجود داشته و «بیش از ۹۰ درصد ابراز ناراحتی دانش‌آموزان ناشی از اضطراب و نگرانی‌های ایجاد‌شده در فضای کلاس و مدرسه بوده است.»
 
به نوشته کیهان لندن، حملات بیولوژیک/ شیمیایی به مدارس همچنان ادامه دارد و شمار دانش‌آموزان پسر و دانشجویانی که هدف این حملات قرار گرفته‌اند نیز در دو روز گذشته افزایش یافته است. هرچند آمار رسمی و قابل اعتمادی از سوی نهادهای حکومتی درباره حملات ارائه نشده اما محمدحسن آصفری عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس شورای اسلامی روز گذشته اعلام کرد تا ۱۵ اسفند بیش از پنج هزار دانش‌آموز در ۲۵ استان و حدود ۲۳۰ مدرسه هدف حملات شیمیایی تروریستی قرار گرفته‌اند.
 
صبح امروز سه‌شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ نیز چند مدرسه در نقاط مختلف کشور از جمله دبستان دخترانه «مهدیه» در بلوار کشاورز و دبیرستان دخترانه «قریشی» در خیابان فاضلی شهر زاهدان مورد این حملات قرار گرفتند.
 
در این میان، علی صالحی دادستان تهران اعلام کرد علیه مدیران مسئول رسانه‌های «هم‌میهن»، «رویداد ۲۴» و «شرق» و همچنین اشخاصی از جمله آذر منصوری، صادق زیبا کلام و رضا کیانیان به دلیل نوشته‌هایشان درباره حملات شیمیایی به دانش‌آموزان اعلام جرم کرده و برای آنان پرونده تشکیل داده است.
 
روز گذشته محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه گفته بود «کسانی که همراه با دشمن التهاب‌آفرینی می‌کنند احضار می‌شوند» و «اگر مطلبی بدون استناد بیان شده که بر دلهره جامعه بیافزاید نباید از آنان گذشت.»
 
در حالی که هنوز نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نتوانسته‌اند آمران و عاملان این حملات وحشیانه را پیدا کنند اما محسنی اژه‌ای گفته که در هر استانی برای احضار کسانی که درباره مسمومیت دانش‌آموزان مطالبی می‌نویسند، شعبه‌ای دایر می‌شود!
 
پیشتر حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان چاپ تهران خواستار بازداشت و بازجویی فعالان سیاسی شده بود که درباره مسمومیت‌ها اظهار نظر می‌کنند. او خواستار احضار و بازجویی فعالانی شد که نیروهای مذهبی و نظام را متهم به مسموم کردن دانش‌آموزان می‌کنند. این روزنامه افزوده  که مراجع قضایی و امنیتی می‌توانند با احضار و بازجویی از آنان، «سرنخ‌هایی از اتاق عملیات فتنه اخیر به دست آورند».
 
با گذشت بیش از سه ماه از حملات شیمیایی به مدارس ایران و پس از دو ماه و نیم سکوت و فرافکنی مقامات حکومتی، گسترش حملات به اکثر نقاط کشور و مسمومیت هزاران دانش‌آموز در شهرهای مختلف در نهایت مقامات جمهوری اسلامی را مجبور کرد به این حملات واکنش نشان دهند. واکنش‌ مقامات و رسانه‌های حکومتی از اعتراف به حملات بیولوژیک سازمانیافته توسط گروهی حرفه‌ای و سازمانیافته تا پافشاری بر انکار حملات شیمیایی و جوّزدگی دانش‌آموزان متفاوت است.
 
علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی پس از بیش از سه ماه سکوت درباره حملات شیمیایی به مدارس، روز گذشته در حاشیه درختکاری در حیاط خانه‌اش در دو جمله کوتاه و البته با ابراز تردید درباره اینکه این حملات واقعی باشد، آن را «یک جنایت بزرگ و غیرقابل اغماض» خواند و خواستار اشد مجازات عوامل آن شد. وی گفت: «اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، باید عوامل این جنایت به اشد مجازات برسند.»
 
در پی سخنان خامنه‌ای، عصر دوشنبه در حاشیه نشست هیئت دولت ابراهیم رئیسی خواستار پیگیری جدی موضوع مسمومیت‌ها شد اما ساعاتی بعد وزارت کشور که از سوی دولت مسئول بررسی موضوع شده است، در بیانیه‌ای حملات سازمانیافته را بطور کلی رد کرد و فاجعه‌ای در سطح ملی را به موارد محدود و از سر ماجراجویی کاهش داد!
 
در بیانیه وزارت کشور آمده که «در آزمایش‌های انجام‌شده در کمتر از پنج درصد مراجعین مواد محرکی یافت شده که منجر به بدحالی دانش‌آموزان و بروز علائمی شده است که خوشبختانه هیچ‌کدام منجر به مخاطرات و عوارض پایدار برای فرزندان‌مان نشده است، این می‌تواند یک اقدام عامدانه و جنایتکارانه باشد و تحقیقات در این زمینه توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی ادامه دارد.»
 
در ادامه اما آمده است: «در نشست مشترک کمیته علمی وزارت بهداشت و درمان، بنا به اطلاعات ارائه‌شده استانداران مرتبط با موضوع و سایر بخش‌های مربوطه، معلوم شد که بیش از ۹۰ درصد ابراز ناراحتی دانش‌آموزان ناشی از اضطراب و نگرانی‌های ایجاد‌شده در فضای کلاس و مدرسه بوده است.»
 
این بیانیه همچنین افزوده که «برابر بررسی‌های به‌ عمل آمده بخشی از مواردی که منجر به ایجاد التهاب در برخی از مدارس شده است، ناشی از اقدامات ماجراجویانه است که مسئله مورد رسیدگی قرار گرفته است.»
 
وزارت کشور همچنین روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی، و فعالان صنفی آموزگاران و دیگر شهروندانی را که به اطلاع‌رسانی یا اظهار نظر درباره مسمومیت‌ها می‌پردازند تهدید کرده است: «تعدادی از عناصر مخل روان و سلامت جامعه که با نشر اکاذیب و تشویش اذهان در کنار هیاهوی کور بیگانگان در ایجاد جوّ ملتهب و اضطراب تلاش داشته‌اند، توسط مراجع قضایی تحت پیگرد قرار گرفته‌اند که رسیدگی فوری و قاطع مورد انتظار است.»
 
مصطفی قانعی دبیر علمی کمیته بررسی علل مسمومیت دانش‌آموزان هم دوشنبه‌شب در برنامه خبری صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت که «در بحث علمی ما سه دسته از موارد کشنده را به سرعت رد کردیم. از همان ابتدا مشخص شد با یک ماده محرک مواجه هستیم. ماده محرک، طیف وسیعی است که در خون اثرگذار است. در بررسی‌ها متوجه شدیم میزان آسیب پایین است و تمام نمونه‌ها از محیط و… جمع‌آوری شده و حدود ۵ درصد دانش‌آموزان در معرض ماده محرک قرار گرفته‌اند. ماده محرک در چند نوع بیان شد و سمی نبوده است. بنابراین استفاده از واژه مسمومیت، درست نیست.»
 
سارا فلاحی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم مدعی شده که «چنین اقدامی یکی از برنامه‌هایی‌ است که خارج از ایران طراحی شده و گفته‌اند باید کاری کنیم که حس ناکارآمدی ساختار سیاسی به مردم القا شود. اینهم در راستای همان استراتژی «مرگ با هزار شمشیر» است که صهیونیست‌ها طراحی و برنامه‌ریزی کردند. هدف آنها این است که از هرسو یک ناامنی برای جمهوری اسلامی ایجاد کنند و کلا ما را به مسائل داخلی مشغول کنند تا نتوانیم در حوزه خارجی موفقیتی داشته باشیم!»
 
برخلاف انکارها و فرافکنی‌های مقامات دولتی و رسانه‌های تندرو، برخی رسانه‌های داخلی نیز طی روزهای گذشته تلاش کردند جمهوری اسلامی را مجاب کنند که دست از تکذیب و پنهانکاری بردارد و با پذیرش این بحران در ابعاد ملی، مسیر درست را برای شناسایی علت بروز این حملات در پیش بگیرد. از جمله روزنامه «جهان صنعت» در مطلبی با عنوان «مسمومیت‌های زنجیره‌ای و نمایش ناکارآمدی» نوشته که «اگر رسانه‌ها به صورت دستجمعی تیتری واحد بزنند و خبر از پایان ماجرا بدهند، مشکل حل خواهد شد؟ امروز با گستردگی شبکه‌های اجتماعی و راه‌های ارتباطی، رسانه دیگر معنای گذشته را ندارد. این باور کی قرار است در ذهن مسئولان ما جا بیفتد؟ برای حل یک مشکل با ابعاد ملی، باید آن را پذیرفت. حتی اگر یک دانش‌آموز هم بر اثر استنشاق گاز سمی روانه بیمارستان شده باشد، اوضاع باید رصد شود.»
 
اینهمه در حالیست که به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی در شرایطی که مدارس در آستانه تعطیلات نوروزی قرار دارند به دنبال «جمع‌ کردن» موضوع است بدون آنکه برای افکار عمومی مشخص شود آمران و عاملان این حملات چه کسانی هستند. محمدرضا احمدی عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی امروز سه‌شنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ گفته که به زودی مسئله مسمومیت‌ها «جمع» می‌شود!
 
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلام گفته که «دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، مسئولان آموزش و پرورش و بهداشت و درمان همه پای کار هستند خواست دشمن این است که جلوی توسعه، پیشرفت و آموزش ما را بگیرند قطعا مردم نگران نباشند ما و مسئولین پیگیر کار هستیم و به زودی قضیه جمع خواهد شد.»
 
یکی از موارد مهم در موضوع مسمومیت دانش‌آموزان آشفتگی دولت و دیگر نهادها و سازمان‌ها در اقدامات و پیگیری‌هاست. در حالی که وزارت کشور شب گذشته با صدور بیانیه‌ای در عمل مسمومیت‌ها را به «اضطراب جمعی» و «ماجراجویی» کاهش داده، سازمان بازرسی کل کشور از «ورود» به موضوع مسمومیت‌ها و بررسی «ترک فعل دستگاه‌های اجرایی» خبر داده است.
 
ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده که «پس از مسمومیت سریالی دانش‌آموزان، دستگاه‌های مختلف به موضوع ورود کردند که سازمان بازرسی کل کشور هم بر اساس وظایف قانونی ورود کرد.»
 
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزوده که «هنوز نمی‌توان گفت در این ماجرا دستگاهی ترک فعل کرده و باید منتظر نتایج بررسی‌ها و آزمایش ها باشیم. در خصوص بازداشت افراد، وزارت کشور اطلاع‌رسانی می‌کند اما بر اساس آخرین اطلاعی که دارم هنوز کسی بازداشت نشده است.»


 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 263050] [تاريخ انتشار: هفدهم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هشتم مارس ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان