عکس / زنان كارگر - فسا

ساعت 30 : 5 صبحه، يه صبح سرد پاييزي. بنا به عادت هر روزه از خواب پا مي‌شم و روزي سخت و خسته كننده رو شروع مي‌كنم.

بايد بچه‌ها رو بيدار كنم، تا بعد از كلي نق زدن و دعوا كردن با همديگه يه چيزي بخورن و راهي مدرسه بشن. من هم چند تا گوجه، خيار و مقداري نون توي زنبيلم مي‌ذارم و با زناي ديگه‌اي كه مجبورن برا امرار معاش از كله‌ي صبح تا غروب رو سخت كار كنن، سوار وانت شده و راهي مي‌شم.

راهي مي‌شم تا با پايي كه به خاطر ساييدگي زانو درد و ورم داره تا شب بكوب كار كنم، بلكه چند ماه بعد چندرغازي گيرم بياد و بتونم قسط‌هاي عقب افتادم رو بدم و مرهمي برا زخم‌هاي زندگيم ‌باشه. بعضي وقتا كه به روزاي اول ازدواجم فكر مي‌كنم و مي بينيم چه آرزوهايي تو سرم داشتم و الان دست و صورتم روز به روز چروكيده تر مي شه و وضعيتم زندگيم اين جوريه، غم و غضه زمين گيرم مي‌كنه.

اگه شوهرم معتاد نبود و ما رو رها نمي‌كرد، مجبور به تحمل اين همه مصيبت نبودم. حالا بمونه خيلي از اونايي كه با من سر كار ميان، شوهرشون يا فوت كرده و يا اينكه به دليل اعتياد تن كار كردن ندارن اينه كه به خاطر تهيه نون شب و تهيه جهاز دختراشون و ... بايد اين سختي‌ها رو تحمل كنن.

چند سال پيش يكي از زن‌هاي همسايه به دليل نبود كار توي محل خودمون مجبور شد چترباز بشه و واسه وارد كردن پوشاك و سيگار قاچاق راهي بندرعباس بشه، كه توي يكي از سفرهاش تصادف كرد و مرد. بيچاره بچه‌ كوچولوش كه هنوز يك سالش نشده بود و دختراي دم بختش چه بلاها و مصيب‌هايي كشيدن.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بسياري از زنان در روستا‌ها به دليل بي سرپرستي و بد سرپرستي براي تهيه مايحتاج زندگي روي به كار‌هاي مختلف از جمله كار در مزارع مي‌آورند. گرچه با درآمدي كه از كار كردن به دست مي‌آورند، تنها بخشي از نياز‌هاي مادي خانواده‌شان را برطرف مي‌كنند. 

[کد مطلب: 26331] [تاريخ انتشار: هفتم دی ۱۳۸۹ برابر با بيست و هشتم دسامبر ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
مزدور خامنه‌ای در شهر رشت اینگونه در چنگال دهه هشتادی های آزادیخواه شجاع گرفتار شد و تنبیه شد
دستپاچگی پليس اصفهان از ديوارنويسی مبارزين 
 ‏استقرار یگان ویژه‌ی زنان، هفت‌حوض تهران.
ببینید با زنان ایران چه رفتار وحشیانه ای داردند
بانوی غیور را ببینید که چگونه جلوی مزدوران خامنه ای را می‌‌گیرد و‌ اجازه نمی دهد قیام کنندگان دستگیر شوند
 در پاسخ اعتراضات دانش‌آموزان، مسئولین مدرسه‌ از یک بسیجی خواستند تا برای آنها سخنرانی کند. دانش‌آموزان روبروی او ایستاده و شعار می‌دهند بسیجی برو گمشو
 عادت دادن چشم‌ها به زندگی عادی
تهران - خروش جوانات غیور در خیابان ولیعصر
 روز گذشته دانش آموزان، بدعتی پدید آوردند که حکومت را آچمز و جهانیان را مبهوت ساخت
آسان سازی صدور ویزای شنگن برای مردم 60 کشور جهان: صدور اینترنتی ویزا در 20 دقیقه
 ضرب و شتم «اشتباهی» مستندساز نزدیک به دفتر رهبری
 خانواده نیکا شاکرمی برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار هستند تا بگویند نیکا در تظاهرات نبوده است