شعارهای ضد حکومتی و گلباران مزار معترضان کشته‌شده در ده‌ها شهر در آخرین پنج‌شنبه سال

 
مزار معترضان کشته شده در ده‌ها شهر و روستای سراسر ایران روز و عصر بیست و پنجم اسفند ماه همزمان با «آخرین پنج‌شنبه سال» شاهد حضور گسترده خانواده‌ها و مردم برای یادبود و ادای احترام به آنها بود. مردم با وجود فضای به شدت امنیتی و استقرار گسترده نیروهای انتظامی، ضمن گلباران مزار معترضان کشته شده، در موارد بسیاری اقدام به سردادن شعار علیه جمهوری اسلامی کردند.
 
به گزارش رادیو فردا، هزاران نفر از مردم با حضور در بهشت زهرای تهران، بهشت سکینه و بهشت علی کرج، آرامستان آیچی محل مزار مهسا امینی و دیگر کشته‌شدگان سقز، بهشت محمدی سنندج، آرامستان زاهدان محل خاکسپاری کشته شدگان جمعه خونین این شهر، آرامستان امامزاده حیات الغیب خرم‌آباد، آرامستان بهشت رضای مشهد، مزار معترضان کشته‌شدگان در چند آرامستان ایذه، و آرامستان‌ اراک، مزار معترضان کشته شده به دست نیروهای حکومتی را گلباران کردند.
 
آرامستان‌های تبریز، جوانرود، مهاباد، اصفهان، سمیرم، دیواندره، شاهین‌شهر، کرمانشاه، رشت، انزلی، اهواز، فومن، لاهیجان، شیراز، اشتهارد، جونقان، کامیاران، بوکان، دیواندره، آمل، نوشهر، گرکان و بسیاری از شهرهای ایران نیز شاهد حضور گسترده مردم و خانواده بر مزار معترضان کشته شده در جریان اعتراضات سراسری شش ماه گذشته در ایران بودند.
 
همچنین جمعی از مردم خانواده‌های معترضان کشته شده در جریان اعتراضات دی ماه سال ۹۶ و اعتراضات آبان سال ۹۸ روز پنج‌شنبه در آرامستان‌های ده‌ها شهر ایران به مزارشان را گلباران کرده و به آنها ادای احترام کردند.
 
حضور گسترده مردم و خانواده‌ها بر مزار کشته شدگان در حالی صورت گرفت که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی در بسیاری از شهرها با استقرار نیرو و در مواردی نیروهای یگان ویژه از جمله در بهشت‌زهرای تهران، بهشت رضای مشهد، آرامستان آیچی سقز، آرامستان بهشت محمدی سنندج، آرامستان اراک و بهشت سکینه کرج درصدد جلوگیری از حضور خانواده‌های و مردم بر مزار معترضان کشته شده بودند.
 
اعضای خانواده‌های معترضان کشته شده در مواردی طی سخنانی بر مزار آنها بر ادامه اعتراضات تاکید کردن و در بسیاری از شهرها نیز مردم بر مزار معترضان کشته شده اقدام به سردادن شعارهای ضد حکومتی کردند.
 
حضور گسترده مردم بر مزار مهسا امینی و کشته‌شدگان سقز، سنندج، ایلام
 
آرامستان آیچی شهر سقز که مزار مهسا امینی و معترضان کشته شده سقز در آن قرار دارد در آخرین پنج‌شنبه سال شاهد حضور گسترده مردم و خانواده‌های کشته شدگان بود. آرامستانی که ۲۶ شهریور ماه پس از کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت توسط نیروهای گشت ارشاد، صحنه اولین اعتراضات با شعار «زن، زندگی، آزادی» بود، اعتراضاتی که به سرعت به دیگر شهرهای ایران گسترش یافت و با گذشت شش ماه همچنان ادامه دارد.
 
در سنندج با وجود استقرار گسترده نیروهای امنیتی و ده‌ها نیروی یگان ویژه در محوطه آرامستان بهشت محمدی این شهر، جمعی از مردم و خانواده‌ها بر مزار معترضان کشته شده این شهر حاضر شدند.
 
مردم با همخوانی سرود کردی «ای شهیدان» فریاد «شهید نمی‌میرد» سرداده و با گلباران مزار معترضان کشته شده به آنها ادای احترام کردند.
 
جمعی از مردم و خانواده هومن عبداللهی نیز بر مزار او در آرامستان حسن‌آباد سنندج گرد هم آمدند و ضمن ادای احترام به این معترض کشته شده، با سردادن شعار «زن، زندگی، آزادی»، «شهید نمی‌میرد» و شعارهای ضد حکومتی بر ادامه اعتراضات تاکید کردند.
 
در دهگلان نیز جمعی از با حضور بر مزار معترضان کشته‌ شده و سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، بر ادامه اعتراضات تاکید کردند.
 
در دیواندره جمعی از مردم و خانواده خانواده حبیب‌الله فتحی، در آخرین پنجشنبه سال، بر مزار این معترض کشته شده را با گلباران کردند.
 
جمع گسترده‌ای از مردم شهر آبدانان در استان ایلام نیز در آخرین پنجشنبه سال بر مزار محسن قیصری حضور یافته و به این جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ادای احترام کردند.
 
فضای امنیتی بهشت زهرا مانع از حضور مردم بر مزار معترضان نشد
 
با وجود استقرار نیروهای امنیتی در در بهشت زهرای تهران شماری از شهروندان همراه با خانواده کشته‌شدگان بر سر مزار سیاوش محمودی، یلدا آقافضلی، حمیدرضا روحی، محسن شکاری و دیگر معترضان کشته شده حضور یافتند.
 
نیروهای امنیتی و یگان ویژه در بهشت زهرا پس از حضور مردم، با برخوردهای خشونت‌آمیز از حضور گسترده جمعیت بر مزار معترضان کشته شده جلوگیری کردند و در مقابل جمعی از مردم معترض اقدام به سردادن شعارهای ضد حکومتی کردند.
 
در اراک جمعی از مردم عصر آخرین پنج‌شنبه سال با حضور در آرامستان این شهر، مزار مهرشاد شهیدی‌نژاد، معترض جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را گلباران کردند.
 
در شهریار نیز اعضای خانواده، بستگان و جمعی از مردم این شهر بر مزاری عرفان خزایی با حضور بر مزار این معترض کشته شده در امامزاده قاسم، به او ادای احترام کرده و مزارش را گلباران کردند.
 
گلباران مزار معترضان کشته شده در بهشت علی و بهشت سکینه کرج
 
جمعی از مردم در آخرین پنج‌شنبه سال مزار حدیث نجفی و سارینا اسماعیل‌زاده را در بهشت سکینه کرج گلباران کردند. همچنین خالد پیرزاده و یاشار تبریزی، دو زندانی سیاسی که به تازگی آزاد شده‌اند به همراه مهرداد بختیاری و جمعی از فعالان مدنی و سیاسی در آخرین پنجشنبه سال بر مزار پویا بختیاری، معترض جوان کشته شده در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ حضور یافتند. ناهید شیربیشه مادر و منوچهر بختیاری پدر پویا هر دو به دلیل دادخواهی فرزندان خود همچنان زندانی هستند.
 
در بهشت علی نیز جمعی از مردم، خانواده و بستگان سپهر اعظمی، معترض کشته شده در جریان اعتراضات چهلم حدیث نجفی، هم در آخرین پنج‌شنبه سال بر مزار او در بهشت علی کرج حضور یافته و به او ادای احترام کردند.
 
مزار محمد حسینی، معترض اعدام شده در بهشت علی نیز در آخرین پنج‌شنبه سال شاهد حضور جمعی از مردم و خانواده‌های شمار دیگری از معترضان کشته شده بود.
 
پدر و مادر و اعضای خانواده محمدمهدی کرمی، دیگر معترض اعدام شده نیز به همراه جمعی از مردم بر مزار این معترض اعدام شده در بهشت علی حضور یافتند.
 
ماشاالله کرمی، پدر محمدمهدی کرمی، ضمن حضور بر مزار هر دو معترض اعدام شده، در اقدامی نمادین و برای یادبود، اقدام به کاشت دو نهال در کنار مزار فرزندش و همچنین در کنار مزار محمد حسنی کرد.
 
مزار نیما نوری و مهدی حضرتی از کشته شدگان در جریان مراسم چهلم حدیث نجفی نیز در آخرین پنج‌شنبه سال از سوی جمعی از مردم گلباران شد و خانواده محمدمهدی کرمی نیز بر مزار این دو نوجوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حضور یافتند.
 
شعار قسم به خون یاران و گلباران مزار معترضان کشته شده در سراسر کشور
 
جمعی از مردم همزمان آخرین پنج‌شنبه سال با سبزه نوروزی به همراه خانواده مهسا موگویی بر مزار این معترض کشته شده در آرامستان فولادشهر اصفهان حضور یافته و مزارش را گلباران کردند.
 
خانواده، بستگان و جمعی از مردم در پنج‌شنبه اخر سال بر مزار جواد موسوی در امامزاده کلثوم خوراسگان حضور یافته و به این معترض کشته شده ادای احترام کردند.
 
در امامزاده محمدباقر خیادان خوراسگان نیز جمعی از مردم به همراه خانواده احمد شکراللهی بر مزار این معترض کشته شده حضور یافته و مزارش را گلباران کردند.
 
جمعی از مردم و خانواده محمدحسن ترکمان، در آخرین پنج‌شنبه سال بر مزار این معترض جوان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شاهین‌شهر گردهم آمده و ضمن ادای احترام، مزار او را گلباران کردند.
 
در شهر سمیرم نیز جمعی از مردم با حضور بر مزار معترضان کشته شده این شهر به آنها ادای احترام کردند. مادر علی عباسی معترض کشته شده در شهر سمیرم نیز بر مزار فرزندش حاضر شد.
 
سنگ مزار علی عباسی در چند روز اخیر شکسته شده و پدر این معترض کشته شده نیز برای چند روز بازداشت شده بود و «یکی از شروط آزادی» او حذف عباراتی چون «شهید راه وطن» و «به‌نام آزادی» از سنگ مزار علی عباسی بود.
 
در مرودشت استان فارس جمعی از مردم و خانواده آرمان عمادی، از معترضان کشته شده، در آخرین پنجشنبه سال بر مزار او حضور یافته و مزارش را گلباران کردند و شعار «عمادی، عمادی، باعث افتخاری» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سردادند.
 
جمعی از مردم نیز در شیراز در کنار خانواده مجتبی قناعتی خلاری، معترضی که هنگام شعارنویسی کشته شد، بر مزار او حضور یافتند.
 
مزار آیلار حقی، دانشجوی پزشکی، و علی عراقی در وادی رحمت شهر تبریز نیز در آخرین پنج‌شنبه سال شاهد حضور جمعی از مردم و اعضای خانواده‌های این معترضان کشته شده بود و برگزاری مراسم «قره بایرام» یا «عید سیاه» بود.
 
در شهر بوکان آذربایجان غربی، نیروهای سپاه پاسداران و یگان ویژه از صبح پنج‌شنبه در محدوده آرامستان این شهر مستقر شدند و از حضور مردم بر مزار معترضان کشته شده جلوگیری کردند.
 
جمعی از مردم در شهر مهاباد نیز با حضور بر مزار معترضان کشته شده این شهر، ضمن ادای احترام به کشته‌شدگان اعتراضات سراسری، شعار «زن، زندگی، آزادی» سردادند.
 
در آرامستان شهر کرمانشاه جمعی از مردم با حضور بر مزار معترضان کشته شده از جمله مینو مجیدی و آرمین صیادی با شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» بر ادامه اعتراضات تاکید کردند.
 
در رشت جمعی از مردم و خانواده‌های بهنام لایق‌پور و مهرگان زحمتکش با حضور بر مزارش به کشته شدگان اعتراضات سراسری ادای احترام کردند.
 
در سیاهکل نیز جمعی از مردم بر مزار عرفان زمانی، معترض کشته شده در اعتراضات لاهیجان حضور یافته و به او ادای احترام کردند.
 
جمعی از مردم به اتفاق خانواده مهران سماک، جوان کشته شده در انزلی به دست نیروهای انتظامی، نیز روز پنج‌‎شنبه مزار او را گلباران کردند.
 
جمعی از مردم در شهر گرگان به همراه خانواده آیدا رستمی بر مزار این پزشک کشته شده، در امازاده عبدالله این شهر حضور یافته و مزارش را گلباران کردند.
 
در شهرهای ساری و نوشهر مازندران نیز جمعی از مردم بر مزار معترضان کشته شده در آرامستان‌های این شهرها حضور یافتند.
 
جمعی از مردم در آرامستان الجواد نوشهر مزار حنانه کیا، معترضی که تنها چند روز پس از عروسی کشته شد حضور یافته و مزارش را گلباران کردند.
 
در آمل نیز جمعی از مردم بر مزار معترضان کشته شده این شهر از جمله عرفان رضایی حضور یافته به این معترضان کشته شده ادای احترام کردند.
 
در زاهدان و خاش نیز جمعی از مردم و خانواده‌ها بر مزار معترضان کشته شده در جریان جمعه خونین زاهدان و جمعه خونین خاش حضور یافتند.
 
مزار عاطفه نعامی در آرامستان اهواز نیز روز پنجشنبه شاهد حضور گسترده مردم و ادای احترام به این معترض کشته شده بود.
 
آرامستان روضه‌الزهرای ایذه و همچنین آرامستان‌های چند روستای این شهر که مزار شماری از معترضان کشته شده این شهر از جمله کیان پیرفلک، دنیا فرهادی، محمود محمودی، میلاد سعیدیان‌جو، رضا شریعتی، سپهر مقصودی در آن‌ها قرار دارد نیز در پنج‌شنبه آخر سال شاهد حضور گسترده مردم و گلباران مزار معترضان کشته شده بود.


 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 263478] [تاريخ انتشار: بيست و ششم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هفدهم مارس ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
طلبه فضول آمر به معروف گیلان عصر دیروز توسط مردم کتک مفصل خورد و به بیمارستان روانه شد 
  امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در خودروی خود منتظر بود لاوروف از او استقبال کند، اما لاوروف آنجا از او استقبال نکرد
 هیچ حگومتی نمی توانست مانند این رژیم چهره واقعی اسلام را به مردم نشان دهد
 طرح تابلوهای شهری در اصفهان در رابطه با حجاب
 زوزه های امام جمعه لاهیجان: شهر داره سقوط میکنه!
عکس روح‌الله خمینی در نوفل لوشاتو روی جلد مجله «ل'هيستوار» فرانسه 
 مقاومت چند زن در بروجرد مقابل آمر به معروف
 چهره زشت دیگری از حکومت دینی در ایران غصب شد : حمله بسیجی به دو دختر
 جنجال تبلیغ "عطر گوگوش" با شعار زن, زندگی, آزادی 
  طرح دیکتاتور ۸۴ ساله برای تجدید ساختار اقتصاد جمهوری اسلامی چیست؟
 کدام کشورهای جهان بیشترین تنش آبی را خواهند داشت؟
 بوسه دو جوان در خیابان شبکه تلویزیونی حکومتی را وادار به عذرخواهی کرد