مولوی عبدالحمید: همه مشکلات ایران در این چهار دهه محصول حاکم شدن نگاه مذهبی بر کشور است

 
عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های آخرین نماز جمعه سال ۱۴۰۱، حاکم شدن نگاه مذهبی بر کشور را عامل بن‌بست سیاسی ایران خواند و گفت ایران رنگین‌کمانی از قومیت‌ها، مذاهب و تکثرهاست که نگاه مذهبی حاکم در ۴۴ سال نتوانسته بین آن‌ها مساوات و تعادل برقرار کند و این نگاه با شکست مواجه شد.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان روز ۲۶ اسفند با تاکید بر این که «اگر مسوولی در جایی نگاه تنگ‌نظرانه داشته باشد، مردم هم در تنگنا قرار می‌گیرند» گفت: «مشکلی که در کشور ما رخ داد همین بود که نگاه‌های حاکمیت، مذهبی شد، در حالی‌ که مذهب، شعبه و برداشتی از دین است؛ دایره دین وسیع‌تر و دایره مذهب محدود است.»
 
او ادامه داد: «وقتی در کشور ما دیدها مذهبی شد و دین مذهبی بر سر کار آمد، محدودیت هم ایجاد شد. تمام اعتراض و فریادهای اهل سنت و شیعه، ادیان و مردم متکثر ایران با زبان‌ها و دیدگاه‌های مختلف امروز از همان دیدگاه محدود [نشات گرفته از مذهبی شدن حکومت] است.
 
چهار دهه تبعیض علیه اهل سنت
 
مولوی عبدالحمید با اشاره به چهار دهه تبعیض علیه اهل سنت گفت که شایستگان سنی در مدیریت‌های منطقه‌ای و استانی، کلان و ارشد کشور، در قوه قضاییه، در نیروهای مسلح و در مراکز قدرت جایی ندارند.
 
او در ادامه گفت: «عزیزان شیعه هم از تبعیض شکایت دارند و می‌گویند شایستگان آن‌ها که زیاد پای‌بند به مسایل مذهبی نیستند اما طیف دانشگاهی، مغز متفکر، توانمند و مدیر لایق‌اند هم از روی همین نگاه مورد تبعیض قرار گرفته‌اند.»
 
متظاهران به مقام رسیدند
 
به گفته مولوی عبدالحمید، وقتی نگاه مذهبی به ایران آمد و حاکم شد، فیلترهای سخت و گزینش‌هایی در کشور ایجاد کردند که برخی متظاهران را به مسوولیت رساند اما هیچ وقت نتوانست تعادلی در قومیت‌ها، مذاهب و تکثرهای ملت ایران به وجود بیاورد.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان «رنگین‌کمان» را تعبیر درستی برای توصیف ملت ایران خواند که به اعتقاد او، نگاه مذهبی حاکم بر کشور نتوانست برای آن مساوات و برابری ایجاد کند.
 
اسماعیل‌زهی بن‌بست سیاسی داخلی و بین‌المللی و دغدغه و مشکلات پیش آمده در کشور را نیز نشات گرفته از همین نگاه محدود حاکمیت دانست که باعث شد کشور به سمت امنیتی شدن برود.
 
او تاکید کرد: «امروز در سراسر ایران نگاهی نظامی و امنیتی حاکم است اما هیچ کشوری که نگاه حاکمش امنیتی و نظامی باشد، توسعه پیدا نمی‌کند.»
 
نگاه حکومت باید فراگیر و ملی باشد
 
به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان، نگاه امنیتی و نظامی، کشور را به زانو درمی‌آورد و اقتصاد را فلج می‌کند: «نگاه حکومت باید فراگیر و ملی باشد نه مذهبی چرا که نگاه مذهبی، با شکست مواجه می‌شود.»
 
مولوی عبدالحمید با تاکید بر این که «یک جناح، یک قوم و یک مذهب نمی‌تواند کشور را اداره کند»، بن‌بست کنونی سیاست ایران را به دلیل همین حاکم شدن نگاه محدود مذهبی بر کشور دانست و گفت: «شایستگان ایرانی، مسلمان یا غیر مسلمان، با هر قوم و مذهب و زبانی اگر در داخل این مرزها زندگی می‌کنند و همه بر تمامیت ارضی کشور و امنیت ملی و وحدت ملی تاکید دارند، باید به کار گرفته شوند و منافع کشور دیده شود.»
 
به گفته او، ایران تنها با یک نگاه بلند و فراگیر [در حاکمیت] می‌تواند بن‌بست‌های داخلی و بین‌المللی را از سر راه بردارد.
 
او یادآور شد: «امنیت کشور باید به جایی برسد که نیازی به دور زدن پلیس در خیابان‌هایش نباشد. وقتی نگاه حاکمیت فراگیر و بلند باشد، قید و بندها و فشارها و مشکلات برداشته می‌شود، مردم کشور سیر می‌شوند و پول ارزش پیدا می‌کند.»
 
ارزش پول ملی، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به ارزش پول ملی قبل از انقلاب ۵۷ و در دوران محمدرضا شاه پهلوی، نگاه محدود و مذهبی حاکم بر کشور را موجب ضرر رساندن به اصل اسلام دانست.
 
مولوی عبدالحمید در ادامه گفت تاکیدی بر این ندارد که هر آن‌چه او و همفکرانش می‌گویند «درست است».
 
او همچنین گفت: «اگر کسی می‌خواهد هر شعاری بدهد آزاد است. من هم اگر انتقادی کردم به این بود که هر اعتقادی دارید، دیگران را تخریب نکنید چون برخی احزاب، گرایش دیگران را تخریب می‌کنند. اما اگر شما مطالبات خودتان را فریاد بزنید کسی نمی‌تواند به شما حرفی بزند.»
 
اسماعیل‌زهی در بخش دیگری از سخنانش، بار دیگر «شکنجه، زدن، کشتن و تجاوز به حق مردم» را محکوم کرد و ظلم به دیگران را از دیدگاه دینی حتی از شِرک و کُفر هم «بدتر» دانست.


 

فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 263490] [تاريخ انتشار: بيست و ششم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هفدهم مارس ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم مارس ۲۰۲۳ ، 07:47:11 توسط Narenj
به ایران‌گر بود ، مولا و مفتی ، به روز بدتر از این هم می اوفتی ( ایرج میرزا ) .. مفتی که مولای سنی مذهب ها باشد شامل این عبدالحمید هم می شود ، ایشان نباید در سیاست دخالت کند ، امام جمعه مسجد سنی های زهدان هم هست ، همه مسلمان ها و این سرکرده هایش ، از هر گرایش و مذهبی ، می بینند که ای وای گوشت اسلام را همگی خورده اند و حالا در رقابت با هم می خواهند استخوان های اسلام را حفظ کنند ...
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳ ، 10:50:10 توسط ایرانی در غربت
حمید آقا! بلوچ‌ها برای "مذهب و حکومت مذهبی" به خیابان نیامدند بلکه برای تبعیض, ظلم, ستم, حق‌کشی, بی‌عدالتی, سرکوب و جنایت آنهم در خانه خودشان آمدند و کودکانشان بخاطر "مذهب و حکومت مذهبی" با گلوله جنگی کشته نشدند. در ضمن فراموش نکنید ما برای وصل‌کردن آمدیم, نی برای فصل‌کردن آمدیم
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هفدهم مارس ۲۰۲۳ ، 17:01:31 توسط حمید
اکثر مردم ایران باید تاکنون دریافته باشند که مذهب و حکومت مذهبی موجب جنایات و فساد و غارتها و دزدی ها و ترویج دروغگویی و فحشا در جامعه ایرانی شده!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هفدهم مارس ۲۰۲۳ ، 12:07:57 توسط ایرانی در غربت
آفرین بر بلوچ‌ها, در این خیزش, انقلاب, دگرگونی, آنان به گونه درستی برنده شدند. آنان به جایگاه اصلی خود بعنوان ایرانی آگاه شدند. آنان سازماندهی را درست اجرا کردند, از منیّت دست کشیدند, اتحاد خود را حفظ کردند و رهبران را تنها نگذاشتند, نهراسیدند, کشته‌شدگان آنان نیز کم نبود, بیشتر بود. این دستآورد گرانبهایی است که در آینده, فارغ از نوع حکومت, اگر آنرا به راستی پرستاری کنند زندگی جمعی آنان را بهتر خواهد کرد. آفرین و درود بر شما باد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
طلبه فضول آمر به معروف گیلان عصر دیروز توسط مردم کتک مفصل خورد و به بیمارستان روانه شد 
  امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در خودروی خود منتظر بود لاوروف از او استقبال کند، اما لاوروف آنجا از او استقبال نکرد
 هیچ حگومتی نمی توانست مانند این رژیم چهره واقعی اسلام را به مردم نشان دهد
 طرح تابلوهای شهری در اصفهان در رابطه با حجاب
 زوزه های امام جمعه لاهیجان: شهر داره سقوط میکنه!
عکس روح‌الله خمینی در نوفل لوشاتو روی جلد مجله «ل'هيستوار» فرانسه 
 مقاومت چند زن در بروجرد مقابل آمر به معروف
 چهره زشت دیگری از حکومت دینی در ایران غصب شد : حمله بسیجی به دو دختر
 جنجال تبلیغ "عطر گوگوش" با شعار زن, زندگی, آزادی 
  طرح دیکتاتور ۸۴ ساله برای تجدید ساختار اقتصاد جمهوری اسلامی چیست؟
 کدام کشورهای جهان بیشترین تنش آبی را خواهند داشت؟
 بوسه دو جوان در خیابان شبکه تلویزیونی حکومتی را وادار به عذرخواهی کرد