هرانا: ۲۸۲۵ تجمع اعتراضی و ۲۹ هزار بازداشتی در سال ۱۴۰۱ 


در سال ۱۴۰۱ بازداشت بیش از ۲۹ هزار و ۶۸۸ معترض ثبت شده است. دستکم ۶۱۷ نفر در طول سال اعدام شدند. هرانا داده‌های خود را از ۱۳ هزار و۶۳۱ گزارش ثبت شده از اول فرودین تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ بر گرفته است.

هرانا، ارگان خبری "مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران" روز شنبه ۲۷ اسفند (۱۸ مارس) در آستانه سال نو "نگاهی آماری به جلوه‌هایی از نقض حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت" انداخته است.

در این گزارش به نمونه‌هایی از افزایش فشار بر اتنیک‌‌ها و اقلیت‌‌های دینی و مذهبی، اعدام نوجوانان و عدم رعایت حقوق زنان، وضعیت دوتابعیتی‌‌ها، وضعیت بد زندان‌ها، بدرفتاری و شکنجه‌های مکرر بازداشت شدگان، استفاده از مجازات‌هایی مانند شلاق و تبعید زندانیان سیاسی اشاره شده است.

۲۹ هزار ۶۸۸ معترض بازداشت شدند

اعتراضات مردمی که حدود شش ماه پیش در ۲۶ شهریور آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد در گزارش هرانا جایگاه ویژه‌ای دارد.

طبق این گزارش ۲۹ هزار و ۶۸۸ نفر شهروند به دلایل عقیدتی یا سیاسی عمدتا هم در جریان اعتراضات موسوم به "زن، زندگی، آزادی" بازداشت شدند. در این میان ۲۸ هزار و ۴۱۹ مورد در رسته حق آزادی اندیشه و بیان بازداشت شدند.

در گزارش هرانا به ۱۹۳ مورد بازداشت فرد زیر ۱۸ سال، ۵۶ مورد بازداشت کارگران و فعالین کارگری، ۲۵۸ مورد بازداشت فعالان صنفی، ۱۶۹ مورد بازداشت اقلیت‌های مذهبی، ۳۲۸ مورد از بازداشت کنشگران حوزه حقوق زنان، ۲۴ مورد بازداشت فعالان محیط‌زیست و ۲۳۵ مورد از بازداشت افراد با خواستگاه اتنیکی نیز اشاره شده است.

۲۵ هزار مورد کودک‌آزاری ثبت شد

در بخش دیگری از این گزارش به ۲۵ هزار مورد کودک‌آزاری اشاره و تصویری بسیار اسفناک او وضعیت کودکان ارائه شده است.

در این گزارش ۳۸ مورد تجاوز و آزار جنسی به کودکان، ۴۷ مورد قتل کودکان و همچنین به ازدواج بیش از ۲۰ هزار کودک و محروم ماندن بیش از ۵ میلیون کودک از تحصیل در سال ۱۴۰۱ اشاره شده است.

۳۹ مورد قتل زنان مرتبط با خشونت خانگی

در سال ۱۴۰۱ دستکم ۳۹ مورد قتل زنان مرتبط با خشونت خانگی همچنین ۵۴ مورد گزارش خشونت خانگی شدید ثبت شده است.

در بخشی از گزارش از جمله به ۱۱ مورد ضرب و جرح شدید زنان در پی عملکرد گشت ارشاد یا داوطلبان موسوم به آمران به معروف هم اشاره شده است.

۷۵۲ شهروند هدف شلیک قرار گرفتند

در طول سال ۱۴۰۱، مجموعا ۷۵۲ شهروند هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند که از میان آنها ۴۷۴ شهروند جان خود را از دست دادند.

آمار ارائه شده از جمله شامل جان باختن ۲۱ کولبر، ۱۳ سوختبر و ۴۴۰ شهروند می‌شود. ۲۷۸ شهروند نیز به واسطه "شلیک بی‌ضابطه ارگانهای نظامی" مجروح شدند که از این تعداد ۱۳۳ نفر کولبر، ۱۳۳ شهروند عادی و ۱۲ نفر سوختبر هستند.

در سال ۱۴۰۱ دست‌کم ۶۱۷ نفر اعدام شدند

اعدام در بیش از چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی "از برجسته‌ترین جلوه‌های نقض حقوق بشر" بوده است و در سال ۱۴۰۱ دست کم ۶۱۷ شهروند از جمله ۱۳ زن و ۶ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است.

۲۸۲۵ تجمع در سال گذشته

در قسمت دیگری از گزارش گفته شده است که در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۲۸۲۵ تجمع اعتراضی در ۳۱ استان کشور شکل گرفته است.

از میان این تجمعات ۲۴۷ تجمع کارگری، ۸۰۱ مورد تجمع صنفی، ۱۳۵۲ تجمع در حوزه اندیشه و بیان، ۴۳ تجمع دانشجویی، ۱۰ تجمع در حوزه اقلیت های مذهبی، ۸ تجمع در حوزه زنان، ۲۴۷ تجمع در حوزه محیط زیست و ۱۱۷ تجمع مالباختگان برگزار شده است.

در مجموع ۳۹۸ اعتصاب صنفی و ۱۱۶ اعتصاب کارگری نیز از اول فرودین تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ برگزار شده است.

هرانا در پایان گزارش خود تاکید کرده است آمارهای ارائه شده "حداقل وضعیت حقوق بشر در ایران" است و توسط نهادهای مستقل غیردولتی ثبت شده است و نمی‌تواند آینه تمام نمای وضعیت حقوق بشر در ایران باشد.

منبع: دويچه وله


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 263549] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳ ، 19:40:05 توسط حقیقتگو
درحقیقت هرفردی ازتظاهرکننده گان که دستگیرشده به خودی خود ومطیعانه تسلیم نشده است بلکه لاقل برای دستگیری اش سه نفرازمزدوران حکومتی باهم همکاری میکردند خوب رقم 29هزارنفردستگیرشده را درعدد 3 ضرب کنید رقمی 87 هزارنفرمزدور خواهد شد درمیان مزدورها نه آخوندی ونه آخوندهائی ونه قالیباف ونه حداد عادل ونه میرسیلم ونه فلان صراف و نه فلان میلیاردرشده شمال شهرتهران نشین دیده نشده است پس این مزدوران از چه اقشاری بوده وه هستند؟ اینها اززمره مردمان زاده وپروریده شده درایران نیستند ؟ بله درتاریخ ایران تمامی بدبختی های نازل شده برمردم ایران فقط وفقط به نیروهای متخاصم خارجی چه مغول ها باشند چه عرب ها وچه اسکندرمقدونی ها وچه عثمانی ها وچه روس ها وچه انگلیس ها وچه امریکا باشند می بندند ولی ازاقشاری مردمی درایران که تبدیل به مزدورهای کشورهای متخاصم خارجی واشغاگلرایران خارجی شده بودند موردی وجود ندارد...حالا درقرن بیست ویکم خیانت وجنایت مردم برمردم درقالب بیش از87000 نفرنمایان میشود که بله پول بده برات می کشم ودستگیرمی کنم واعدام می کنم ..خوب اگراهالی خانه 87000نفرمزدوررا هم به ان اضافه 400000نفرمیشود!!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
متلک های سنگین زینب موسوی با نگاهی به اعتراضات فرانسه
به کوری چشم ملايان شکمپرست ايران؛اسکیت‌سواری یکی از دختران شجاع و هنرمند ایران همراه رقص با ترانه «Calm down» سلنا گومز در حاشیه دریاچه چیتگر در حمایت از دختران اکباتان
  واکنش شروین حاجی پور به برنامه مهمونی: دیگه نه
نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید 
  رادیو فارسی بی‌بی‌سی تعطیل شد
رکورد بدترین اکران نوروزی تاریخ سینمای ایران شکست؛ ۱۴۹ هزار تماشاگر برای پرمخاطب‌ترین فیلم 
قیمت‌های نجومی اجاره‌ها در شمال ایران؛ ویلای استخردار شبی ۱۰۰ میلیون تومان 
  بازگشت ون‌های گشت ارشاد/ ورودی باغ ارم شیراز، فردی از زنان به دلیل «رعایت حجاب» تشکر می‌کند و مانع ورود زنان بدون روسری می‌شود + فیلم 
 * معاون پیشین وزارت کشور: به روزی رسیده‌ایم که در اعتراضات ۱۰۰ هزار نفر را بازداشت می‌کنیم
* جواد امام، فعال اصلاح‌طلب با اشاره به حجاب اجباری: جامعه به لجبازی افتاده است
خامنه‌ای سال ۱۴۰۱؛ در خارج نامشروع در داخل منفورتر 
پیام نوروزی حمیرا: امیدوارم سال ١۴٠٢ این رژیم ظالم به پایان برسد.
قطع صادرت نفت اقلیم کردستان در پی رای دادگاه بین‌المللی به نفع بغداد