حکومت از اعتراضات احتمالی در صورت اجرای طرح تازه برای مدیریت مصرف بنزین نگران است 


بر اساس سند رسیده به ایران‌اینترنشنال، ذخایر استراتژیک بنزین در ایران به میزان مصرف برای پنج روز کاهش یافته و دولت طرح جدیدی برای آماده‌سازی فضای عمومی درباره «مدیریت مصرف سوخت» دارد. در نشست برگزار شده در این مورد، نماینده وزارت اطلاعات هشدار داده که سال سختی در پیش روست.

در نشست ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور به تاریخ سوم اسفند، در عین حال از مقامات خواسته شده از «هر گونه اظهار نظر، پیشنهاد یا اقدامی که برداشت زمینه‌سازی برای افزایش قیمت شود»، خودداری کنند.

در این نشست همچنین تصمیماتی درباره نحوه انتشار مطالب در رسانه‌ها و فضای مجازی درباره فروش اموال دولتی و ارز گرفته شده است.

این نشست با حضور نمایندگان نهادهای مختلف و با «محوریت» بررسی طرح «مدیریت مصرف سوخت» در نهاد ریاست جمهوری برگزار شده و تاریخ این سند با فوریت «آنی» و طبقه‌بندی «محرمانه»، ششم اسفند ۱۴۰۱ است.

اصل این سند را در اینجا بخوانید

نهاد ریاست‌جمهوری روز چهارم اسفند در خبری کوتاه از برگزاری این جلسه خبر داده بود اما به جزییات مطالب مطرح شده در آن اشاره نکرده بود.

در این گزارش اعلام شده بود: «طرح مدیریت مصرف سوخت با هدف مدیریت مصارف غیرمجاز در پایان سال و ایام نوروز و به منظور ارائه خدمات پایدار به هموطنان، در دست اجراست.»

نشست این شورا اما پیش از سفرهای نوروزی برگزار شده که در آن مصرف بنزین افزایش چشمگیر پیدا می‌کند.

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده که وزارت نفت «پیوست رسانه‌ای» اجرای طرح «مدیریت مصرف بنزین» را پس از تایید طرح در هیات دولت، «در اسرع وقت» تهیه و ارائه کند.

بر اساس این مصوبات، همچنین وزارت نفت باید ضمن تشریح «آثار نامناسب رشد شدید مصرف بنزین» در رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه‌ها، به مردم اطمینان دهد اجرای این طرح «مشکلی برای مصارف متعارف مردم ایجاد نخواهد کرد».

در این مصوبات از مقامات خواسته شده از «هر گونه اظهار نظر، پیشنهاد یا اقدامی که برداشت زمینه‌سازی برای افزایش قیمت شود جدا خودداری کنند».

در نشست نمایندگان نهادهای مختلف، گزارش وزارت نفت مطرح شده که بر اساس آن، «ناترازی انرژی یک مساله جدی است» و «تامین پایدار انرژی به ویژه بنزین نیازمند اتخاذ برخی تصمیمات».

در این گزارش اعلام شده که در سال ۱۴۰۱ جلسات متعددی بین وزارت نفت و شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی درباره «ناترازی» انرژی برگزار و این موضوع مدیریت شده است.

بر اساس این گزارش، مصرف بنزین در حال حاضر از ۸۲ میلیون لیتر قبل از همه‌گیری کرونا، به ۱۰۴ میلیون لیتر رسیده و این مساله منجر به «کاهش شدید ذخایر استراتژیک و کاهش تاب‌آوری به پنج روز شده است».

در دوره‌های مختلف تصمیم دولت به سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت بنزین، اعتراضاتی را به دنبال داشته است. بزرگ‌ترین این اعتراضات در آبان ماه ۹۸ رخ داد که به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی هزار و ۵۰۰ نفر از معترضان را کشتند.

نماینده وزارت اطلاعات: روایت اول در رسانه‌های معاند شکل می‌گیرد

در این جلسه نمایندگان نهادهای مختلف نظرات خود را درباره دلیل افزایش مصرف بنزین بیان کرده‌اند. از جمله نماینده وزارت اطلاعات گفته که «در حوزه اطلاع‌رسانی درباره موضوعات مختلف مهم این است که چه کسی روایت اول را ارائه می‌کند»: «متاسفانه اکنون در شرایطی قرار داریم که در موضوعات مختلف روایت اول در رسانه‌های معاند شکل می‌گیرد.»

او گفته که در حال حاضر چهار طرح مهم هوشمند‌سازی یارانه آرد و نان، طرح کالابرگ الکترونیک، طرح بنزین و طرح مدیریت بازار ارز در حال پیاده‌سازی است و دولت از هم‌اکنون باید برای سال آینده «تدبیر جدی داشته باشد تا بتواند روایت دست اول را به صورت شفاف به مردم ارائه کند؛ به خصوص این که مردم با گرانی کالاهای اساسی و به ویژه مسکن نیز دست به گربیان هستند».

نماینده وزارت اطلاعات در این جلسه همچنین گفته که سال ۱۴۰۲ «سال سختی است و باید از هم اکنون برای آن آماده باشیم».

تصمیمات برای اقدامات رسانه‌ها درباره ارز و فروش اموال دولت

در نشست ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات کشور همچنین تصمیماتی درباره نحوه انتشار مطالب در رسانه‌ها و فضای مجازی درباره فروش اموال دولت و ارز گرفته شده است.

بر اساس این مصوبات، قرار شده نهادهای امنیتی و قضایی نسبت به «اقدامات هدفمند رسانه‌ای که منجر به ایجاد التهاب در بازار و افکار عمومی در زمینه موضوعات اقتصادی به ویژه ارز می‌شود»، اقدامات فعالانه انجام دهند.

در این مصوبات تاکید شده رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی باید از «هر گونه ایجاد یاس و ناامیدی در مردم و بی‌اعتمادی نسبت به آینده کشور» خودداری کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم موظف شده جلساتی را برای «تبیین شرایط کشور (به خصوص جنگ اقتصادی)» برگزار کند.

در این جلسه همچنین تصمیم گرفته شده نهادی برای تبلیغ درباره فروش اموال دولت با عنوان «قرارگاه رسانه‌ای طرح مولد‌سازی» با حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و تعدادی از دیگر مقام‌ها و مدیران رسانه‌های دولتی تشکیل شود.

طرح فروش اموال دولت اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشته و برخی از آن با عنوان «طرح غارت ملی» یاد می‌کنند.

منبع: ايران اينترنشنال


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 263558] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با نوزدهم مارس ۲۰۲۳ ، 05:12:31 توسط بی عرضه ایم
حقیقت این است که بی عرضه ایم بی عرضه ایم بی عرضه ایم، و رژیم هم این را میداند و هر بلائی که میخواهد سر این ملت می آورد.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳ ، 20:17:39 توسط حقیقتگو
درحقیقت چهل وچندسال پیش انقلاب واقعی نبود بلکه برای آخوندهای روضه خوان "دلارقلاب" بود"وبرای مردم محترم جانم فدای توای خمینی گوش بفرمان توایم خمینی که فکرمیکردند انقلاب شان به "دلارقلاب وخوشبختی ورفاه به قلاب " برایشان بی انجامید چندی نگذشته بود که به " ان قلاب" تبدیل شد ...حکومت ضحاک متشکل ازعباردوشان روضه خوانان گداهای دوره گرد سابق دلاروارزهای خارجی همچون خوراک رسانی به پیکرشان شده است که چرا بیهودی برای " ان قلابی" ها خرج کنیم وبگذاریم بنزین نازینن مان که درعراق وسوریه ولبنان وونزوئلا دلارسازبرایمان است بگذاریم خش وخاشاک ها درایران با اسکناس آخوندی بسوزانند ..خوب زمینه را با استدلال های اقتصادی مقاومتی بهشان تزریق کنید که درایران هم باید به شکل وفرمی قیمت بنزین را همسان با ارزش دلارپرداخت کنند..اگرنمی توانند الاغ وقاطرسوارشوند !!قیمت گوشت وماهی را به عمد چنین افزایش داده اند که میلیونها ازخرید ان منصرف میشوند که سپاه وحاج آقاها وآقازاده ها انها را به روسیه وعراق وکشورهای عربی صادرکنند ودلارهایش را هم به جیب بزنند..
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۴۰۱ برابر با هجدهم مارس ۲۰۲۳ ، 17:45:18 توسط فرهاد فرهادیان
رسانه های مستقل از جمهوری اسلامی وقتی با چنین اسنادی روبرو می شوند قطعا باید تحلیل کنند که این توسط خود رژیم عمدا به آنها رسیده یا نفوذ آنها توانسته چنین کنند باز هم باید با دقت بگاه کنند این سند عمدا به اران اینترنشنال رسیده چون خود جمهوری اسلامی جرئت اعلام انرا نداشت حالا از این طریق به ارزیابی می رسد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
متلک های سنگین زینب موسوی با نگاهی به اعتراضات فرانسه
به کوری چشم ملايان شکمپرست ايران؛اسکیت‌سواری یکی از دختران شجاع و هنرمند ایران همراه رقص با ترانه «Calm down» سلنا گومز در حاشیه دریاچه چیتگر در حمایت از دختران اکباتان
  واکنش شروین حاجی پور به برنامه مهمونی: دیگه نه
ارسال گلوله‌های ضدزره حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین؛ چرا این مهمات مهم است؟ 
درگیری در یزد بر سر حجاب اجباری؛ سه نفر بازداشت شدند 
آتش شاکرمی خاله «نیکا»، شوخی ایرج طهماسب با بازداشت دختران معترض را مصداق بارز شکنجه دانست 
  رادیو فارسی بی‌بی‌سی تعطیل شد
نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید 
رکورد بدترین اکران نوروزی تاریخ سینمای ایران شکست؛ ۱۴۹ هزار تماشاگر برای پرمخاطب‌ترین فیلم 
 استقبال کرملین از ابتکار دانمارک در دعوت از نورد استریم برای بیرون کشیدن شی ناشناس از دریا 
  سردبیر فایننشنال‌تایمز: اولین چیزی که در تهران به چشم می‌آید زنانی هستند که حجاب ندارند
چراغ سبز آمریکا دست عراق را در پرداخت میلیون‌ها دلار به تهران باز می‌گذارد