اگر یارشاطرنیستی بارِ خاطر نباش!

مسعود نقره کار

عادت کرده ایم مرگ را زندگی کنیم واندوهگین اما خشمگین شاهدان جهل و جنایت باشیم. برای زندگی کردن چقدر باید مُرد، و تا کی باید پاره های قلب هایمان، جسم و جانمان را سلاخی کنند تا صدایمان درآید. صدایمان فریاد می شود، اعتراض و راهپیمایی و " اکسیون" و بعد با گذر زمان و کاهش درد آرام می گیریم صدا و فریاد و ضجه در سینه حبس می کنیم تا نوبت پاره های بعدی شود؟

باور کرده ایم که جنایت باورِ حکومت اسلامی ست و زندان، شکنجه و اعدام بُن مایۀ اندیشگی و اعتقاد این حکومت است. این باور و اندیشگی و اعتقاد تغییر ناپذیرند، پس تا هنگامی که حکومت اسلامی وجود داشته باشد زندان و شکنجه و اعدام، ستم و ستمگری در همه عرصه های زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی وجود خواهد داشت.

باور کنیم که همکاری، همگرائی، ائتلاف و اتحاد پادزهرِ این کژدم انسان وانسانیت کُش است. تا همکاری، همگرائی، ائتلاف، اتحاد در کار نباشد نمی توانیم بساط این وجود متعفن و طاعونی را جمع و دفن کنیم و ساختاری انسانی و دمکراتیک جایگزین ساختار ضد انسانی و ضد دمکراتیک در میهنمان بنا کنیم. برای نابودی و دفن این رژیم و ساختن ایرانی آزاد و آباد و مرفه راه فقط یکی ست: " همه با هم".

تشکل ها و شخصیت ها و کنشگران سیاسی و فرهنگی دموکراسی خواه راهی جز همکاری با یکدیگر و سامان دادن به همبستگی و اتحاد در سطح ملی نداریم. بپذیریم و باور کنیم بخش بزرگی از جوان های داخل کشور الگوهای ارزشمند و قابل اتکائی هستند، از آن ها یاد بگیریم. جوان های حاضر در میدان نبرد درس هایی برای "قشرخاکستری" و اپوزیسیون خارج از کشوردارند، بیانگر بلوغی سیاسی و دموکراتیک در کف خیابان و در میدان نبرد هستند. نمونه ای سراغ نداریم که یک مبارز آزادیخواه از مبارز کنار دستی اش پرسیده باشد: رفیق تو چپی یا راست؟ ملی گرائی یا مشروطه خواه ؟ کردی، ترکی ، بلوچی، ترکمنی، عربی، لُری، گیلکی یا مازنی؟ و...

گورستان های بی مرز را ببینیم و به خود آئیم. تفرقه، فرقه گرائی، سهم خواهی سهیم شدن در رفتارهای حکومت اسلامی ست. سهم خود از حکومت اسلامی بخواهید نه از اپوزیسیون زخم خورده از خود زنی و پراکندگی.

همین حد آویزه گوش شود کافیست که لااقل اگر یار شاطر نیستی بارخاطرِ دلاوران آزاداندیش و آزادیخواه نباش.(1)

این عبارت که به ضرب المثلی بَدَل شده برای من مصداق وضعیت اپوزیسیون حکومت اسلامی به ویژه در خارج کشوراست. برای یکدیگر چه فردی و چه جمعی بیش از آنکه یار باشیم " بارخاطریم". به همین حد هم اگر بسنده شود که کاری به کارهم نداشته باشیم هنر کرده ایم، اما نه، باید همدیگر را خراب کنیم، چوب لای چرخ هم بگذاریم و حتی اگر امکانی فراهم شود کینه توزانه یکدیگر را حذف کنیم. سهم خواهی و مطلق گرائی به جان اپوزیسیون داخل و خارج افتاده است و انرژی بسیاری را هدر داده است.
به قافله ای که سر باز ایستادن ندارد بنگریم، به چاووشی خوانانی که جوانی و جان پیشکش آزادی کرده اند.
به این قافله بپیوندیم،" همه با هم" که راه دیگری نیست !

*****
توضیح:
" یار شاطر و بار خاطر" برگرفته از گلستان سعدی ست (حکایت پنجم، باب دوم در اخلاق درویشان): "... که من در نفس خویش این‌ قدرت و سرعت می‌شناسم که در خدمت مردان یار شاطر باشم نه بار خاطر"

شاطر به معنی چابک، چالاک، دلیر، فرز، باهوش، زیرک است و تُندپا: "ملاح گفت کشتی را خللی هست. یکی از شما که دلاورتر است و شاطر و زورمند، باید که بدین ستون رود ... (گلستان سعدی)". و همچنین شاطر به معنی نان پز و نان گیر و کسانی که درنانوائی ها، به ویژه سنگک‌پزی خمیر را با فرزی و چالاکی پهن می کردند و با چابکی داخل فضائی روی ریگ‌های گرم که تنور زیر آن ها قرار داشت، می‌کشیدند.

شاطر را از بقایای شطار( شطاران و عیاران) و برخی همسنگ آن ها دانسته اند. شاطران مردانی چست و چالاک بودند که با لباس مخصوص، پیشاپیش بزرگان می دویدند و راه باز می کردند، و یا نامه‌ای را به‌ سرعت به مقصد می رساندند. پیاده نظامی که سرعت و تیزروی اش بسیار چشمگیر بود. شاطر در دوره صفویه نیز به فراش‌هایی گفته می‌شد که پیشاپیش اسب رجال بزرگ می‌دویدند و راه را برای عبور آنان از میان مردم باز می‌کردند.
در عهد قاجاریه وجود شاطرها در مراسم رسمی استقبال از میهمانان و سفیران نیز متداول شد. شاطر یکی از مشاغل مهم بود و شاطر باشی که رئیس شاطران بود پست و مقامی مهم قلمداد می شد.
ناصر خسرو قبادیانی
گفتی که خلق نیست چو من نیز در جهان هم شاطر و ظریفم و هم شاعر و دبیر 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 266626] [تاريخ انتشار: سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۳ ، 17:11:50 توسط farhad farhadiyan
ما روز اول به شما خارج نشین ها گفتیم بی دلیل مردم ایران این خانواده را از قدرت خلع نکرده است رهبر خود خوانده ی این گروه اگر بخواهد با این جماعت برخورد کند اول باید زنش را طلاق بدهد چون این فرد اولین خبط را مرتکب شد بعد باید خودش را دار بزند که چرا با حکومتی همدست شده که با جمهوری اسلامی بده بستان دارد سوم همین ادم باید که دائم ملی میهنی می کند چرا با نتانیاهوئی ملاقات می کند که گفته است ایرانی ها 2500 سال است که با ما درجنگ هستند و باز همین آقا باید جواب بدهد چرا نیمی از نماینده های پارلمانی که شریک دولت هستند برای تجزیه ی ایران امضا جمع کردند شما هم باید جواب بدهی آقای نقره کار که به این احمقها وکالت هم داده ای . هر کس بخواهد در ایران از بالا قدرت بگیرد دشمن مردم ایران و دشمن دموکراسی است
نوشته شده در تاريخ سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با بيست و چهارم مه ۲۰۲۳ ، 14:14:28 توسط پرواز
مسعود خان نقره بکار! این قصه‌هایت کسی را خواب نمی‌کند، چرا؟ چون اگر به سوابق خودت خوب و صادقانه نگاه کنی، خواهی دید که تا چه اندازه در گذشته "بار خاطر" دیگران بوده‌ای. مشکل تو این است که در ذهنت به خودت می‌گویی: همه که روزنامه خوان نیستند، کسی که بیاد ندارد، من چه ها می‌نوشتم و می‌گفتم. بَبَم جان! حالا که "تصمیم" درست کردی در دامی افتاده‌ای که برای دیگران پهن می‌کردی. حال آنکه تو میخواهی مفتخوری و مفت بَری کنی. تغاری بشکند ماستی بریزد جهان گردد بکام "نقره کاران" دِ نمیشه دیگه پسر جان. نمیشه.