نقش ماهرانه ایران اینترنشنال در ایجاد اختلاف بین اپوزیسیون


تلویزیون ایران اینترنشنال که در بحبوحه "توافق پکن" با یک عملیات محیرالعقول از لندن به واشنگتن نقل مکان کرد, اخیرا در یک سلسله از برنامه ها از جمله چشم انداز تحت عنوان "سند محرمانه؛ نقشه جمهوری اسلامی برای ایجاد اختلاف بین اپوزیسیون", ظاهرا به افشای اسناد محرمانه می پردازد اما با عطف به برنامه های این تلویزیون در حقیقت متهم اصلی برای رونمایی و بزرگنمایی رفتار عده ای آدم های معدود و مشکوک, خود این تلویزیون ء یک کلاغ چهل کلاغ می باشد که تبحری شگفت انگیز در پختن نان کلفت با آرد بسیار کم, و همچنین رنگ کردن گنجشک و ارائه طاووس های علّیین شده دارد. مجری تلویزیون در ابتدای برنامه می گوید: "اسناد تازه (و محرمانه) در مورد کارزار جنگ روانی جمهوری اسلامی چه می گویند؟ برنامه جمهوری اسلامی برای ایجاد اختلاف میان مخالفانش چیست و چگونه حکومت "نومیدی" از اپوزیسیون را القاء می کند (لینک ١ ).

در علم ژورنالیسم شارحان و واضعان "نظریه ی برجسته سازی گزینشی توسط رسانه" نظیر دونالد شاو و مکسول مک کومبز این فرایند هدفمند را به روشنی تبیین کرده اند. در اینکه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و حتی رسانه های جمهوری اسلامی همواره در صدد ایجاد اختلاف بین اپوزیسیون بوده و هستند, امری بسیار قدیمی و بر هیچکس پوشیده نیست. در طی سالیان طولانی بسیاری از این درگیری های "حیدری نعمتی" هرگز و به درستی توسط رسانه های فارسی زبان برجسته نشدند. در نتیجه بدون اکسیژن تبلیغاتی انگار که این درگیری ها رخ ندادند, و لذا سبب تعمیق و گسترش این نوع تنش های مهندسی شده در مقیاس وسیع تر نمی شدند. صد البته این فقدان پوشش و بزرگنمایی رسانه ای برای رژیم مایه رنج و استیصال بوده است و بازده سرمایه گذاری (return on investment) آن برای "نظام" بسیار ناچیز! مخصوصا که در ماههای اولیه جنبش "زن زندگی آزادی" اتحاد و همگرایی اپوزیسیون و ایرانیان خارج از کشور در تجمعات متحدانه و بی سابقه دهها هزار و حتی صدهزار نفری رژیم را وحشت زده نمود. خوشبختانه آن زمان توافق پکن نهایی نشده بود.

تا اینکه ظاهرا بعد از "توافق پکن" تلویزیون ایران اینترنشنال تصمیم گرفت با ذره بین و میکروسکوپ اینگونه اختلافات ناچیز و کم اهمیت را کشف و با پوشش رسانه ای برجسته جلوه دهد. در صورتی که رسانه های حرفه ای فارسی زبان با درایت وارد این "زمین بازی" نمی شوند, مگر آنکه از قافله عقب نمانند. نمونه ها فراوان است, اما اجازه بدهید فقط به سه مورد معنادار اخیر اشاره کنم. اول دعوای شبهه انگیز و بی ارزش بین عالی پیام (هالو) و عده ای مشکوک تحت عنوان طرفداران پادشاهی در میدان ترافالگار لندن. ایران اینترنشنال اولین رسانه ای بود که بعد از سه روز سکوت (که در طی آن هیچ کس از آن حادثه خبر نداشت) آن را با جنجال رسانه ای برجسته کرد. رسانه های جمهوری اسلامی هم با استناد به مصاحبه هالو با این تلویزیون مانور تبلیغاتی وسیعی علیه اپوزیسیون را به راه انداختند (لینک ٢). و متعاقب آن برخی از رسانه ها به آن پرداختند. لذا باید با هوشیاری نه تنها "مو" و "ابرو" بلکه "پیچش مو" و "اشارت های ابرو" را در این شگرد تبلیغاتی هدفمند با دیده تردید نگریست.

به نمونه دوم مربوط گزارش دو روز پیش دقت کنید. مجری برنامه ایران اینترنشنال با زیرکی خاص و جهت دار و خلق تلقین سوء و اِنها و اِلقاء جهت نفوذ در ضمیر ناخودآگاه مخاطب با این عبارات "تلقین کننده" برنامه را آغاز می کند: " در ادامه تنش‌ها میان اپوزیسیون خارج از کشور گروهی از طرفداران سلطنت (هدفمندانه نمی گوید پادشاهی ـ زیرا پادشاهی مشروطه با سلطنت ء سلطان فرسنگ ها فرق دارد) به گروههای دیگر اپوزیسیون حمله کردند و شعار دادند (لینک ۳). حال سوال تامل برانگیز اینجاست که چرا این تلویزیون رفتار چند نفر را به تمام اپوزیسیون میلیونی تعمیم می دهد؟ براستی چرا؟ لابد این رسانه ادعا می کند که به کالبدشکافی یک ناهنجار می پردازد. اما اگر با درون‌بینی و دقت ژرف تری بنگریم, موضوع باید "مسئله شناسی" رفتار خود این "رسانه زرد" در بزرگنمایی و برجسته کردن این نوع رویدادهای تفرقه برانگیز, پراکنده و حاشیه ای باشد. یا وگرنه نباید هر خبر اختلاف برانگیز جزیی را بزرگ نمایی کرده و بازتاب گسترده ای به آن داد. وانگهی بنده هیچگونه ادعای فضل و کرامات و بصیرت در این زمینه را ندارم. زیرا پیش از نگارنده, اخیرا بیش از دو میلیون هموطن که به نقش مضر و دوگرایانه این رسانه آگاهی پیدا کرده بودند, در همان ابتدای کمپین بایکوت اینترنشنال هشتگ آن را در توییتر بازنشر کردند.

نکته تامل برانگیز و درخور توجه دیگر اینکه همه این موارد به طرز زیرکانه ای علیه طرفداران سامانه پادشاهی است تا آنها را آدم های خشن و هتاک و جزم گرا معرفی کنند. در حقیقت مشتی هتاک مشکوک صادراتی (از هر قماش) که شاهزاده رضا پهلوی بارها آنها را طرد و محکوم کرده است "نشانه" نیستند, بلکه احتمالا بهانه برای تخریب خود شخص ایشان بعنوان برترین پتانسیل منحصر به فرد و ناهمسنج پذیر در سپهر اپوزیسیون و افکار عمومی هستند. قصد نیت خوانی و یا استنتاج و نتیجه گیری ندارم. اما در عمل این برجسته سازی های منفی یک طیف از اپوزیسیون از یک سو, و رهبرتراشی و مظلوم نمایی مکرر طیف رقیب از سوی دیگر, جای سوال دارد. بخصوص اگر این نکته مهم را هم در نظر بگیریم که اکثریت مطلق میهمانان و به اصطلاح کارشناسان و تحلیلگران گزینشی این شبکه شدیدا ضد سامانه پادشاهی هستند. مضاف بر اینکه بسیاری از مجریان و کارمندان ایران اینترنشنال نیز در فضای مجازی بصورت علنی و به دور از اصول حرفه ای روزنامه نگاری و بی طرفی علیه سامانه پادشاهی و شاهزاده رضا پهلوی مطالب تند و تخریبی منتشر می کنند.

نمونه سوم در باره درشت‌نما کردن اختلافات اپوزیسیون (یعنی در حقیقت کاری که رژیم در تلاش آن است) توسط تلویزیون ایران اینترنشنال اجرای یک سری برنامه ها و پنل ها با شرکت فعالان اپوزیسیون ء بری از سوءظن و "خوشبین" است تا به بیننده القاء شود اختلافات عمیقی بین نحله های مختلف اپوزیسیون وجود دارد و نتیجتا ملت ایران چشم امید را از این اپوزیسیون ء متحارب با یکدیگر ببُرَد (لینک ٤). این جان کلام؛ و فصل مشترک حاصل بازخوانی و برجسته سازی تنش های بیمقدار موضعی و مقطعی توسط این تلویزیون است تا مردم قربانی ملغمه ای از یاس و "اپوزیسیون هراسی" شوند. بقول غربی ها این سگ است که باید دُمِ ش را تکان بدهد و نه اینکه دُم برجسته شده, سگ را تکان بدهد. حال چگونه عده ای انگشت شمار مشکوک با کمک پوشش به اصطلاح خبری ـ تحلیلی و تبلیغاتی ایران اینترنشنال توانسته اند کل بدنه اپوزیسیون میلیونی را تکان داده و بدنام کرده, و مردم را از اپوزیسیون نومید کنند, باید گشت و پیدا کرد پرتقال فروش را. حکیم سعدی در باب چهارم گلستان می گوید: "مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان".

لینک ١ ـ https://youtu.be/ARWgzFUbRdo
لینک ٢ ـ https://youtu.be/VAK_EqyOtPA
لینک ۳ ـ https://youtu.be/k0cAVT_x7Cc
لینک ٤ ـ https://youtu.be/1WsA2N0_q1w

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
جمعه ١٩ خرداد ١٤٠٢


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 267403] [تاريخ انتشار: بيست و سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 09:30:48 توسط سعید شهسواری
مهرتاش بقول شما آرمان مطلب نظر شما رادرک نکرد. حقیقتامن هم به درستی نفهمیدم که منظورت چیست احتمالا بسیاری دیگر ازخوانندگان منظورشما را نفهمیده اند میدانید که در چنین رسانه ها اکثرخوانندگان افراد معمولی هستند. با کنایه و تمثیل فقط متفکرینی مثل خودشما میتوانند بفهمند که منظورشما چیست. متخصصین ادبیات ساده نویسی را در رسانه ها پیشنهادمیکنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 09:11:28 توسط آرمان ایرانی
مهرتاش، اگر در برج عاجی که نشسته کمی پائین تشریف بیاورد خواهد دید که واقعیت زندگی امروزی مدیائی چیز دیگری شده و هست. در پائین هم به امثال شما گفتم، دوباره میگم، اگر خودتان توان مالی و شعور رسانه ای بهتر کاملا مستقل دارید بفرمائید راه اش بندازید، مگر کسی مانع شما است یا میشود اگر که خارج از ایران فعالیت یا زندگی میکنید؟ اگر لنین در تبعدیش که در کتابخانه ای مینشست و فقط مقاله تولید میکرد توسط سرمایه آلمان آنزمان حمایت مالی و امکاناتی نمیشد که اسنادش هست پول گرفته تا راهی مسکو شد و انقلاب اکتبر سرخ کمونیستی اش را به سرانجام رساند، لابد از دید شما کمک آلمان به لنین استعماری بوده؟؟ در مورد دوشوکی ، قبلا شخصیت قابل احترامی بود و خوب مینوشت. ولی شخصیتش کمی عصبی است و زود قضاوتگر. حتی چندین سال پیش هم انتقاد زیاد میشد طوریکه عصبانی شد و قسم خورد که دیگر در بین ایرانیها فعالیت سیاسی نمیکند و قهر کرد! خوشبختانه دوباره به عالم سیاست برگشت ولی عصبانیت اش را کنار نگذاشت، که حداقل قرصی بخورد و دوا و درمانی!؟ حیف استعدادش و شم روشنفکری اش که بیراهه میرود! آخه دمکرات باشی با سلطنت که جور درنمیاد!تمام!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با سيزدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 00:32:51 توسط سعید شهسواری
احمد و مهرتاش(دوشوکی) شماجزآن دسته ازکسانی بودی که درزمان شروع ایران اینترنشنال چندین بارباهمین کارکنانی که اکنون اتهام ناروا به آنها میزنی مصاحبه انجام داده ای.بنظرمیرسدکه خیلی فراموش کارهستی درآن روزهااین تلویزیون درخدمت مردم بودچون باشما مصاحبه انجام میدادنداکنون که شمارا درآنجا راه نمیدهندآگاه شده اید که این تلویزیون در خدمت ج ا است.نتیجه اینکه شماشخص خود را محورقرارداده اید.هر شخص یا جریانی که با شما هم نظر نباشد خاین است. زمانی که شما چنین غرضورزانه با مسایل برخوردمیکنیدبازهم نتیجه میگیرم که شخصی که اکنون منصفانه بامخالفین خودبرخوردنمی کند ومقاله اش پرازمغالطه واتهامات واهی است پس مقالات قبلی ایشان هم خالی ازدروغ وغرضورزی وخطا نیستند واعتباری ندارند.شما اگر طرفدارآزادی وحقیقت هستید چرادرمقابل تویتریاسمین پهلوی که میگویدازچپی وملاومجاهد تنفرداردیعنی بااین گفتارش تنفرخودرا به همه افراد این گروهاابرازمیداردعکس العملی نشان ندادی! گیرم فرضا فردای آزادی ایران این خانم قاضی دریک محکمه ای شداوکه پیشاپیش این افرادراغیرخودی مینامدمیتواندحکمی عادلانه برای چنین متهمی درمقابل یک خودی صادرکند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 20:46:54 توسط مهرتاش
آرمان.  آنقدر در گفتن حرفهای درونت شتاب داشتی که اساساً از درک نوشته من بازماندی. گفتار با افراد و اذهانی که تمایل به پایداری در باقی ماندن در توهم دارند، کار راحت و جذابی نیست. زندگی در رویا و خیال برای اینگونه اشخاص، آرامشی کاذب دارد. سبب دیدن کارد ماست بری بجای اره برقی، همین آرامش کاذب است. هرگز کنجکاوی کرده‌ای که این دوشوکی یکباره از کجا سر درآورد و چگونه در مدیاهای استعماری صاحب میکروفون شد؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 18:35:59 توسط آرمان ایرانی
مهرتاش، خوب شما فریب نخور و محکم در سنگر کمونیستی ات کمین کن تا علف زیر پای شما کمونیست ها سبز شود!جالبه گروهی هم که اصلا مطرح نیست و مردم داخل ایران هم کسی حتی حال شان را هم نمیپرسد ولی در سایت های ایرانی حضور فعال دارند. به چه خیالی؟ توهم را خودتان دارید. ۴۴ سال از عمر رژیم نکبت بار اسلامی میگذرد چقدر هوادار دارید؟ پدر و پسر و خانوادگی شاید توی یک مینی بوس جا بشوید؟ جالبه این دوشوکی میگه بیایید توی سایت سلطنت طلبها، آنوقت شما کمونیستها برایش دست میزنید. هروقت شبکه بهتری از ایران اینترنشنال به عنوان آلترناتیو ساختید آنوقت ادعای بهتری بکنید و آنرا ببندید! مهم اینست که مردم داخل ایران خوششان بیاید و لابد کارشان بد نیست که بدان اعتماد میکنند و استقبال! کمونیست هم که عادت دارد حرف زیاد بزند بی اساس! خب اگر ثابت شد این شبکه"سرمایه پوشالی" است به قول خودت، خب مردم بدان پشت میکنند قبل از اینکه حسودهائی مثل دوشوکی از حسادت نفله شوند. همینکه این شبکه حال رژیم ملائی را گرفت و تا زمانیکه کارش رژیم ستیزی باشد حمایت اپوزیسیون دمکرات ایران را دارد. این شبکه تا حالا از گروه ایرانی خاصی حمایت نکرد!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 14:57:13 توسط مهرتاش
آرمان... و .... شهسواری و غیره مشکل اساسی شما این است که سرمایه‌گذاری بر روی پوشال می‌کنید. سایه جسم را خود جسم می پندارید. اره برقی برای بریدن درخت جیم الف را "عمداً" نمی‌بینند، ولی کارد ماست بری را می‌بينيد و برایش بازاریابی می‌کنید. این یعنی خودفریبی. می‌دانم خواندن این سطور خوشایندتان نیست، چون در توهم بسر بردن برایتان لذت‌بخش تر است.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 12:06:26 توسط آرمان ایرانی
جناب سعید شهسواری، هموطن گرامی بهتر میدانید که بدون شک تنها شبکه ای که رژیم ملایان ایران را به مرز فروپاشی و حتی سقوط کشاند همین شبکه ایران اینترنشنال بود که چنان رژیم ملائی را به وحشت انداخت که پای میز مذاکره با عربستان آمد چون فشار را دیده بود! رژیمی که اوضاعش چه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اینقدر خرابی و ویرانه دارد کافیست شبکه ای باشد تا روی نقاط ضعف رژیم انگشت بگذارد و به مردم آگاهی بدهد. اصلا چرا بین ایرانیان داخلی بیشترین هوادار و تماشاچی را دارد. شخصا در آلمان نیازی به این شبکه اصلا ندارم و نگاهش هم نمیکنم. امثال دوشکی شعوری هم داشته باشند با تخریب این شبکه فردا درش را ببندند، خب دیگه اپوزیسیون چه ابزار فشاری روی رژیم ملائی دارد که به مردم ایران امتیاز بدهد؟ باور کنید با نادانی خودشان و دشمنی سفارش! شده دارند در زمین رژیم ملائی بازی میکنند. عمدا یا از روی ناآگاهی و نادانی؟ یا برای پول رضا پهلوی یا خود رژیم ملائی دم تکان میدهند؟ ببینید نوکران رژیم چه همصدا و در یک صف هستند با دوشوکی و طرفداران طرز تفکرش! در اپوزیسیون ضد رژیم اختلاف انداختن خدمت به رژیم ملایان است! نادانها!!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 11:05:06 توسط سعید شهسواری
این مقاله یک تسویه حساب است نه یک نقد بی طرفانه.از لحن بکارگیری لغات٬تمسخروعدم رعایت انصاف٬خواننده متوجه میشود که نویسنده دشمنی خاصی با این شبکه دارد.نویسنده تاکنون چندین بار با مقالات مختلف د جهت بی اعتباری این شبکه مقاله نوشته است. اکنون هم با اوجگیری موج حمله شاه الهی ها به تلویزیون اینترنشنال٬ دوشوکی براین موج سوار شده تا ضربه بیشتری به این شبکه وارد کند.اما نامبرده با این کارش دست به عمل خودزنی زده است چون با بکارگیری جعل واتهامات ناروا٬اعتبارخودش کاهش می یابد.کسی انکار نمی کند که این تلویزیون هیچ اشکالاتی ندارد.همچنین این شبکه نمیتواند صد در صد بی طرفانه همه بینندگانش را راضی نگه دارد.امامی بینیم که نقش مهمی درنشراخبارواطلاعات با تحلیل وتفسیر توسط کارشناسان مختلف به جامعه ایرانی خدمات ارزنده ای ارایه میدهد. درموردکارکنان این شبکه٬ انسان قابل تغییراست و چقدر خود که این اشخاص متخصص از ج ا بریده اند و در سمت مردم قرار گرفته اند وضمن خبررسانی ارتباطات مبارزین را تسهیل کرده اند. نظری که توسط احمد برای تایید نظرات دوشوکی نوشته شده به احتمال خیلی خیلی زیاد توسط خود آقای دوشوکی نوشته شده
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 09:54:59 توسط آرمان ایرانی
دنباله نوشته قبلی: باید همیشه دید، بود یا نبود شبکه ای در خدمت اپوزیسیون علیه رژیم اسلامفاشیستی ملاها کارساز و کاربرد دارد و موثر است یا غیرمفید؟ هرچی است حالا دست اندرکاران این شبکه وابسته به کجا و چه جاهائی باشند یا نباشند که از تحقیق و صلاحیت من و شما خارج است و شاید بیهوده، وجود موثرش را نمیشود کتمان کرد طوریکه چنان رژیم ملائی را به چالش کشید و لرزاند بدتر از زمین لرزه هشت ریشتری که همه در جنبش مهسائی دیدیم که رژیم را به لبه پرتگاه هم برد و با فشاری که این شبکه آورد و به دردسر بزرگی که رژیم افتاد حاضرشد رابطه دوستی با عربستان از سرگیرد و پیش شرطش این شبکه توسط عربستان حمایت مالی نشود که دیدیم فراری شد از لندن به آمریکا و باعث خوشحالی مزدوران داخلی رژیم مثل سردبیر کیهان! مخالفین این شبکه در رده همان اسلامچی های رژیم هستند که از نفوذ خوبش در برهم زدن بساط ج.ا. وحشت زده شدند! کمونیستهای کوته فکر هم به تکاپو افتادند تا رژیم اسلامی را نجات دهند و بماند! پس فعالیت مسیح علینژاد که صدای زنان ایرانی مخالف رژیم است چون در آمریکا کانال زده را هم باید رد کرد تا رژیم ملائی راحت باشد؟ نادان ها!!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 09:28:15 توسط آرمان ایرانی
رخسانه، مشکل ما با امثال شما هم این است که نه از تاکتیک میفهمید نه از استراتژیک! خب امثال شما بروید با چندغاز پولی که دارید یک شبکه یا کانال بزنید که از خود نفروخته ها تشکیل شده باشد تا ببینیم میتوانید دو نفر را جذب رسانه خودتان کنید؟ سیاست تا بوده همین بوده که اگر ثروت و دست برتر در خبررسانی و تاثیرگذاری روی مردم یا مخاطبین ات داشته باشی راحت تر پیامت به چشم و گوش مردم میرسد و میتوانید راضی یا ناراضی شان بسازی. خب رژیم ملائی بیش از پنجاه کانال و شبکه تلویزیونی به زبان عربی زد، فکر میکنید برای چی؟ تا انقلاب اسلامی کثیفش را صادر کند و ثبات سیاسی کشورهای عربی دوست آمریکا را بهم بزند.حالا عربستان جواب متقابل بدهد یک واکنش طبیعی است یا نه؟اپوزیسیون زرنگ ایرانی آن است که از ثروت عرب بگیرد و به جان ملا بیافتد یا نه؟ شما میخواهید خانه ای بسازید، ولی پولش را ندارید، بانکی پیدا شد به شما وام میدهد، نگاه میکنی که بانک چی باشد یا نباشد؟ پس سال ها مستاجر نشین باش! قطر فسقلی با شبکه TV الجزیره مگر عامل اصلی راه اندازی بهار عربی و انقلاب در کشورهای عربی نبود؟ خب پول! انقلاب هم میسازد یا خفه میکند!؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 05:01:53 توسط رخسانه
۵۷ تی ها در سال ۵۷ عاشق خمینی و دستگاه تبلیغاتی بی بی سی شدند. الان هم عاشق عربستان و تلویزیون آن شده اند. تا زنانی که اینگونه عناصر واداده و سست بنیاد که ذاتا خودفروخته هستند وجود دارد امیدی به رهایی نیست
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۴۰۲ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 11:30:11 توسط آرمان ایرانی
احمد، د، اولا ادب و شعور نداشته، چرا مودبانه وارد بحث نمیشه؟ چقدر از مرحله هم پرت است و گویا موقع اعتراضات مهسائی زیر لحاف تشریف داشته؟ مگر میشه نقش این شبکه ایران اینترنشنال را در از سرگیری ناآرامی ها و به خیابان آوردن معترضین نادیده گرفت؟ از چه طریق دیگری میشد به معترضین خبررسانی و افشاگری کرد؟ رژیم که با اینترنت مثل باز و بسته کردن شیر آب برایش راحت شده مسیر تبادل اطلاعات را مسدود و امکان سازماندهی اعتراض را محدود و کنترل کرد، از چه راهی دیگر غیر از شبکه تلویزیونی خارجی میشود به مردم دسترسی داشت و برعکس مردم به آن؟ آمارش هست که بیشتر مردم داخل ایران تماشای این شبکه را بر دیگرانی که موجودند ترجیح میدهند، یا نه سلیقه مردم داخل ایران بد است یا به قول کاربر پائین احمد همگی احمقند؟ خب امثال شما چه ثروتی نهفته ای دارید که شبکه بزنید؟ حالا سوادش را هم ندارید بماند!؟ در ضمن کسی باور ندارد عربستان مشعل دمکراسی است، ولی چرا نشود از ثروت آن وام گرفت برای براندازی رژیم؟ خب شما دسته گل ببر بیت رهبری شاید داوطلبانه کنار رفت!؟ خانه ات آتش گرفت هر کمکی مرحباست!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۴۰۲ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 10:30:56 توسط سعید شهسواری
به احتمال خیلی زیاد نویسنده اولین نظرات خواننده خود آقای عبدالستار دوشوکی میباشد. درد دوشوکی از این است که از مدتها قبل شاید بیش از دو سال است که کارکنان شبکه ایران انترنشنال از او دعوت نمیکنند که در باره مسایل ایران و جهان تحلیل کارشناسی بدهد چونکه مجریان این شبکه دریافتند که این شخص علیرغم ادعای زیادی که دارد در آنالیز و تحلیل مسایل سیاسی و اجتماعی تخصصی ندارد و هر بار که از او دعوت کردند نظرات شخصی خود را از مسایل روز مثل هر ایرانی معمومی اظهار میکرد. حال از زمانیکه دوشوکی متوجه شد که دیگر اورا برای تحلیل و تفسیر در برنامه های مربوطه دعوت نمیکنند بغض گرفته است و از همان زمان شروع به مخالفت و اتهام زنی به این شبکه را کرده است. این درست است که هر رسانه ای هدف و برنامه خود را تهیه و دنبال میکند. یکی از هدفهای رسانه جذب حداکثری بیننده است. این بیننده ها در واقع سرمایه آن به حساب می آیند. انتظار دوشوکی هم این است که تحلیلگران و مدعوین برنامه ها بر طبق سلیقه و انتخاب دوشوکی باشد که چنین چیزی امکان ندارد. او از این فرصت استفاده کرده که خودش را به طرفداران سلطنت و بقول خودش سامانه پادشاهی
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۴۰۲ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 08:21:33 توسط احمد
مدیر ایران اینترنشنال معاون سابق وزیر ارشاد است . خیلی از کارمندان و مجریان آن مستقیما از صدا و سیمای جمهوری اسلامی آمده اند. خیلی ها در جمهوری اسلامی از طرف رژیم جایزه دریافت کرده اند. این یک رسانه مزور و مزدور است که می خواهد اسی و مسی و بزی و عبی را بعنوان رهبر به ما قالب کند. اتفاقا روشنگری های امثال دوشوکی لازم است تا ما مثل سال پنجاه و هفت گول نخوریم. این رسانه با شیادی می خواهد کوتله ها را بزرگ نشان دهد و غالب کند. کور خونده. نسل جوان امروز مثل پنجاه و هفتی ها ساده لوح نیستند. عربستان هرگز دلش برای آزادی و دموکراسی و سکولاریسم در ایران نسوخته. 
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۴۰۲ برابر با دهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 14:37:57 توسط آرمان ایرانی
عجب فرافکنی میکند این جناب دوشوکی؟ خودش یکی از عوامل اصلی نفاق افکنی بین اپوزیسیون است، آنوقت انگشت اشاره اش روی کسان دیگر است!؟ خب کسیکه مثل خودش مدام ایران اینترنشنال را میکوبد یعنی در زمین رژیم ملاها بازی میکند و به براندازی رژیم علاقه ای ندارد. خب وقتیکه صف اپوزیسیون را ضعیف میکنی، منطقی است که طرف مقابل ما که رژیم ملائی باشد قوی میشود یا قوی اش میکنی! نمیشه که مدعی باشی در اپوزیسیون فعال هستی ولی مدام هم رسانه های اپوزیسیون که ایران اینترنشنال هم یکی از آنهاست را مدام به سرسپردگی و نوکری عربستان و غیره متهم بکنی یا بکوبی مثل همین نوشته اش که مثلا افشاگری میکند. اگر انتقادی سازنده داری آنرا به خودشان بگو بجای هوچی گری و داد و قال راه انداختن. دوشوکی احمق نیست ولی نمیفهمد دارد برای رژیم ملائی خوشرقصی میکند و آنها برایش دست میزنند که آفرین اپوزیسیون را ضعیف تر کن! خب این رضا پهلوی که میلیاردها دلار هم دارد چرا یک شبکه نمیزند به ریاست خودت تا ببینیم دوشوکی چند مرده حلاجه؟ متاسفانه طرفداران برگشت پادشاهی هم مقصرند که هنوز الفبای دمکراسی را یاد نگرفتند، کار شورائی و اتحاد عمل یعنی چه؟؟
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۴۰۲ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 21:11:54 توسط farhad farhadiyan
رضا پهلوی و همسرش اپوزسیون نیستند بلکه همدست جمهوری اسلامی هستند و در بین اپوزسیونی که زیر منشور حداقلی 20 تشکل هستند و اساس انقلاب را تشکیل داده اند هیچ اختلافی نیست و انقلاب با صلابت به پیش می رود و زباله هایش را تاریخا دفن می کند .
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۴۰۲ برابر با نهم ژوئن ۲۰۲۳ ، 15:21:00 توسط عبدالغفار چهارشوکی
ما تا کنون رهبر و "اپوزسیون" متخصص در امور نان و نانوایی و کارشناس در حیطه حیات وحش و زیست شناسی نداشتیم. داشتیم. پس قوزمیت ت ل ه و ی ز ی و ن انتر نا..... به این رهبر کبیر نانوا، عبداستار خان یک فروند میکروفون بده خودت را خلاص کن، خلاص. وگرنه نان انتر نا..... را به ت ل ه و ی ز ی و نت وصله دوز می‌کنه این رهبر خان. از طرف عبدالغفار چهار شوکی مرکز مطالعات سیستان - دورقوزآباد