تبعات حمله جیش العدل به کلانتری زاهدان؟حاصل حمله خشونت بار گروه مسلح جیش العدل به کلانتری ١٦ زاهدان: پنج بلوچ اهل سنت به همراه یک سیستانی اهل تشیع کشته شدند و چند بلوچ نیز زخمی شدند. فعال شدن توپخانه تبلیغاتی, تهدید و فحاشی شدید رسانه ها, خبرگزاری ها, سایت ها, نهادها و ارتش سایبری جمهوری اسلامی علیه مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان یکی از پیامدهای "حمله ای" است که اکثریت مطلق قربانیان آن بلوچ اهل سنت هستند. البته در این راستا نگارنده نیز از حملات توپخانه "امپراتوری دروغ و بهتان" در امان نماندم. از رسانه های امنیتی مانند مشرق نیوز (لینک ١) گرفته تا خبرگزاری فارس (لینک ٢), از اخبار سپاه قدس (لینک ۳) گرفته تا حتی صادراتی هایی مانند اکبر گنجی (لینک ٤) بنده را به دلیل مصاحبه دیروز (شنبه) بعنوان " فعال تروریست و تجزیه طلب بلوچ" مورد هجمه قرار دادند, از جمله روز نامه ء دولت ایران (لینک ۵). این در حالی است که بنده در مصاحبه های دیروز خود از جمله با تلویزیون من و تو (لینک ٦) و بی بی سی شدیدا از جیش العدل انتقاد کردم و حمله به کلانتری را عملا بازی در زمین جمهوری اسلامی تحلیل نمودم. وانگهی همواره هر نوع خشونت (چه برسد به کشتار انسانها) را بدون تعارف محکوم کرده ام؛ و هرگز هم "تجزیه طلب" نبوده و نیستم. بارها از قول حافظ گفته و نوشته ام که "لاله ساغرگیر و نرگس مست و بر ما نامِ فِسق / داوری دارم بسی یا رب، که را داور کنم".

علیرغم اینکه مولانا عبدالحمید بلافاصله در بیانیه ای این حمله را محکوم کرد و از آن برائت جست, روزنامه های صبح امروز جمهوری اسلامی از جمله وطن امروز, همشهری, جوان و سیاست روز در تیترهای درشت صفحه اول خود نظیر "ختم خطبه های خشونت به تروریسم"؛ "تروریسم در پناه رادیکالیسم", "جریان مولوی چقدر در اقدامات تروریستی نقش دارد؟" با حمله به مولانا عبدالحمید به گفته خودشان خواهان "برچیدن بساط خطبه ها و اعتراضات جمعه های زاهدان" شدند. در نتیجه کاملا آشکار است که یکی از مهم ترین تبعات و پیامدهای بدیمن و بلاانگیز این حمله (صرفنظر از بانیان و انجام دهنده آن) سوءاستفاده جمهوری اسلامی از جو شدید امنیتی جهت جلوگیری از نماز جمعه در محل مصلی که روبروی کلانتری ١٦ است می باشد. بنابراین احتمال دارد که جمهوری اسلامی دغدغه های امنیتی را بهانه کند و از مولانا عبدالحمید بخواهد که نماز جمعه را در مسجد مکی که با کلانتری و مصلای اهل سنت زاهدان حدود نیم کیلومتر فاصله دارد برگزار کند.

معمولا هر هفته بعد از نماز جمعه در مصلای زاهدان نمازگزاران در مسیر طبیعی خیابان رازی به سوی مسجد مکی حرکت می کنند و در این فاصله علیه رژیم شعار می دهند. اگر این فضا و فرصت نیم کیلومتری از معترضین سلب شود, امکان فروکش کردن تظاهرات جمعه های زاهدان که الهام بخش بقیه کشور است وجود دارد. مضافا اگر در کنار آن دستگیری های اطرافیان مولانا عبدالحمید و فشارهای سیاسی بر وی افزوده شود, این به مثابه شمشیر دو لبه داموکلس بر سر مولانا عبدالحمید و مسجد مکی سنگینی خواهد کرد.

و اما نکته پایانی و تامل برانگیز این است با توجه به اینکه اغلب ملت دربند ایران زاهدان را چشم و چراغ ایران می خوانند, و آن هم به دلیل خطبه های مولانا عبدالحمید و مقاومت و اعتراضات جمعه های زاهدان, اگر این آخرین سنگر مقاومت مدنی و مسالمت آمیز مشهود جمعی به دلیل حمله به اصطلاح "گردان استراتژیک فدائیان عدل الهی" جیش العدل به کلانتری ١٦ زاهدان توسط جمهوری اسلامی فتح شود, مسئولیت آن با چه کسی خواهد بود؟ رسانه های حامی جیش العدل که عمدتا توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس حمایت می شوند, چه جوابی خواهند داشت؟ آیا این عملا به مثابه بازی در زمین جمهوری اسلامی نیست؟ آن هم با کشتن پنج بلوچ اهل سنت (چهار مهاجم جیش العدلی و یک سرباز وظیفه سُنی بلوچ اهل زهک) توسط گروهی که ادعای مبارزه برای احقاق حقوق بلوچ و اهل سنت را دارد. این اقدام نادرست و زیانبار احتمالا منتج به خاموش شدن آخرین چراغ امید ایران می شود. لذا همانگونه که در مصاحبه دیروز با تلویزیون من و تو نیز تاکید کردم نیروهای متعصب و جزم اندیش شیعه و سنی مانند دو لبه یک قیچی برای حذف و نابودی نیروهای میانه رو و معتدل مدنی عمل می کنند.

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
یکشنبه ١٨ تیر ١٤٠٢


لینک ١ : www.mshrgh.ir/1506593
لینک ٢ : http://fna.ir/3dk3ff
لینک ۳ : https://t.me/QODS_COM/94409
لینک ٤ : https://twitter.com/i/status/1677726260980506630
لینک ۵ : https://twitter.com/i/status/1677925920840007683
لینک ٦ : https://twitter.com/i/status/1677694015196524551


 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 268865] [تاريخ انتشار: هجدهم تير ۱۴۰۲ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم تير ۱۴۰۲ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۲۳ ، 10:39:34 توسط سعید شهلی بر
شکی نیست که جیش العدل یک جریان مذهبی افراطی تروریستی است. اما جناب دوشوکی در این مقاله به نیروهای تروریستی دولتی راه حل نشان میدهد که میگوید اگر میخواهید از تظاهرات جمعه مصلی مسجد مکی خلاص شوید میتوانید مسیر راه پیمایی و خیابانی که در نزدیکی کلانتری و مسجد مکی را به هم وصل میکند٬ مسدود کنید. دوشوکی یک تحلیلگر سیاسی نیست فقط نظرات شخصی خود را اعلام میکند. یک تحلیلگر سیاسی بایستی به عواقب نظرات خود توجه کافی داشته باشد. در این لینکها نویسنده قصد دارد بیشتر خود را مطرح کندتا یک گزارش جامع از حادثه ای که اتفاق افتاده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۴۰۲ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۲۳ ، 10:44:24 توسط اسلام ستیز!
احتمال دارد این گروه مسلحانه طبق همان سناریوی بازی رولت روسی ساخته و پرداخته خود رژیم منفور اسلامی آخوندی باشد تا به بهانه فعالیت گروه مسلحانه و تروریستی خواندن شان، رژیم بتواند به آنجا حمله نظامی بکند و توجیهی برای بلوچ کشی داشته باشد. تا از شر رهبر سنی های ایران یا خلاص شود یا رامش کند، چون رژیم اسلامفاشیستی ملاها معتقد است مولوی یاغی شده! مگر بیش از بیست میلیون مردم ایران سنی مرام نیستند و چرا نباید در حکومت ایران شریک باشند و سهمی داشته باشند؟ میگن طبق همه پرسی که شده بیش از بیست میلیون مردم ایران هم آتئیست هستند خصوصا قشر تحصیلکرده و باسواد و فهمیده اش که اصلا وجود خدا را قبول ندارند چه برسد به ادیان کذائی همگی ساختگی اعتقاد و باور و ایمان داشته باشند! حالا در چنین کشوری چرا یک گروه زورگوی شیعی باید قدرت را قبضه بکند و در انحصار فقط خودش داشته باشد؟پلورالیسم یعنی چه؟ یعنی شرکت همه طیف های فکری و اقلیت ها و گروه های اجتماعی و حزبی و حتی دینی مختلف در قدرت سیاسی کشور! به فاشیسم شیعیان باید خاتمه داد که چیزی جز دیکتاتوری نداشته و نمیآورد!بساط ملاها که جمع شد یا شود بعدش نوبت اسلامه!
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۴۰۲ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۲۳ ، 13:51:14 توسط عبدالغفار پنج شوکی
جناب رهبر، عبدالستار خان دوشوکی فقط و فقط تعین کننده نوع مبارزه هستند، هرنوع دیگری که خارج از شیوه پسند این رهبر کبیر،(کبیرتر از لنین) باشد، از دور خارج است. وگرنه عبدالستار شمشیر کشیده و با کلاشینکف به نبرد با مخالفینش می‌پردازد. ولی معلوم نیست چرا این رهبر کبیر (کبیرتر از لنین) بر جمهوری اسلامی شمشیر و کلاشینکف نمی‌کشد؟ از طرف عبدالغفار پنج شوکی مرکز مطالعات سیستان - دورقوزآباد
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۴۰۲ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۲۳ ، 10:27:50 توسط farhad farhadiyan
آقای دو شوکی این بازی در زمین جمهوری اسلامی نیست مردم بلوچ از هر نوع عقیده ای حق دارند با تمام روشها و امکاناتی که دارند علیه یک رژیم فاشیستی قیام کنند اگر مولوی عبدالحمید با توسعه ی گفتمان خودش این کار را می کند جیش العدل هم با زبان خودش در دفاع از مردمی حرکت مسلحانه انجام می دهد که عمدا به نمازگزاران حمله می کند و 108 نفر بلوچ را از کودک تا پیر به رگبار می بندد پس از ترور و قتل 108 نفر بلوچ و پس از اعدام 7 نفر از انقلاب حکومت خودش هر حرکتی از جمله مسلحانه را مشروع کرده است اگر من و شما سابقا این روش را نمی پسندیدیم به علت شرایط رکود جنبش بود ولی امروز حرکت جیش العدل کاملا مشروع بوده و همه ی ما باید برای دفاع از انقلاب و پیروزی بر فاشیستهای جمهوری اسلامی قیام کنیم زن زندگی ازادی انقلابی ست که هر نوع فعالیت ضد حکومتی را مشروع می داند و حتی حرکت جیش العدل در دفاع از مردم بلوچ را تائید می کند تا حکومت فاسد متوجه شود که در برابر هر اقدامش دفاع مشروعی وجود دارد با نیروهای نظامی مسلح حاکم باید مانند خودشان با تسلیح سخن گفت