نامزد ندا آقا سلطان: ندا خواهان آزادی بود، آزادی برای همه

بی بی سی  : ندا آقا سلطان، در درگیری های روز شنبه ۳۰ خرداد در تهران در اثر اصابت گلوله به قلبش کشته شد.
تصاویر ارسالی از لحظه مرگ ندا آقا سلطانی و عکس های مخابره شده از این دختر جوان بلافاصله در سایت ها و رسانه های خبری مختلف در سراسر جهان به عنوان نمادی از کشته شدگان درگيری های پس از انتخابات رياست جمهوری در ايران منتشر شد.
کاسپین ماکان، نامزد ندا آقا سلطان روز دوشنبه ۱ تير در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی با اشاره به اینکه ندا بهمن ماه امسال ۲۷ ساله می شد، گفت:"هدف ندا آقای موسوی یا احمدی نژاد نبود، هدفش وطنش بود و برايش اهمیت داشت که در این راه قدم بردارد. بارها اشاره کرده بود که حتی اگر جانش را از دست بدهد و گلوله به قلبش بخورد،که اتفاقا گلوله به قلبش خورد، در همين راه قدم برخواهد داشت. ندا با سن کمش درس بزرگی به خیلی ها داد."
آقای ماکان در باره روز حادثه گفت:"وقتی که این اتفاق افتاد، ندا از درگیری ها دور بود، یعنی در خیابان های فرعی نزدیک امیرآباد بود. حدود یک ساعتی با استاد موسیقی اش در ماشین پشت ترافیک نشسته بود، از گرما و خستگی کلافه و از ماشین پیاده می شود. اما براساس تصاویری که مردم ارسال کرده اند،احتمالا نیروهای لباس شخصی و بسیجی در تیراندازی با نشانه گیری به قلبش می زنند."
کاسپین ماکان نامزد ندا آقا سلطان گفت:"چند دقیقه بیشتر طول نکشید، بیمارستان شریعتی نزدیک بود، حاضران سعی می کنند ندا را با اتومبیل به اورژانس ببرند اما قبل از انتقال به بیمارستان، او در دست استاد موسیقی اش جان می دهد."
آقای ماکان در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی افزود:"جسدش را دیروز با زحمت زیاد توانستیم تحویل بگیریم. البته جسد ندا در پزشکی قانونی تهران نبود، در پزشکی قانونی خارج از تهران بود. مسئولان پزشک قانونی خواستند که بخش هایی از بدنش از جمله قسمتی از استخوان رانش را بگیرند، پزشکی قانونی نگفت برای چه کسی اعضا را می خواهد استفاده کند، هیچ توضیحی در این زمینه داده نشد. خانواده موافقت کرد برای اینکه زودتر جسد را تحویل بگیرند، چون ممکن بود همین موضوع باعث تعویق تحویل جسد بشود. جسد را در قطعه ای از بهشت زهرا یک شنبه 31 خرداد هنگام عصر دفن کردیم، البته کسان دیگری هم که در درگیری ها کشته شده بودند را هم آنجا آورده بودند، انگار منطقه از پیش برای این افراد تعیین شده بود."
آقای ماکان در خصوص هزینه تحویل جسد نیز گفت: "در حال حاضر هزینه ای به طور مشخص پرداخت نشده، مقامات امنیتی ایران طی حکم های مختلف به بیمارستان ها، کلینیک ها و جراحان و پزشکی قانونی عنوان کرده بودند که نباید گواهی فوت براثر شلیک گلوله باشد، مسلما به این دلیل که در آینده شکایت بین المللی توسط خانواده ها به عمل نیاید . البته من هنوز برگه ترخیص ندا را ندیده ام اما در چند روز آینده از پدرش برگه را می گیرم."
آقای ماکان با توضیح در مورد ممانعت از برگزاری مراسم برای ندا آق سلطان گفت:"دوشنبه یکم تیرماه ساعت دو ونیم قرار بود در مسجدی در خیابان شریعتی بالاتر از سید خندان مراسمی داشته باشیم، اما بسیجیان و مسئولان مسجد اجازه برگزاری ندادند، چون به نظرشان هرج و مرج می شود و نمی خواهند درگیری به وجود آید. چون می دانند که ندا مظلومانه رفت و می دانند که همه مردم در ایران و خارج از ایران متاسف شدند، و شاید پیش بینی می شد جمع کثیری از مردم حاضر شوند، به هر صورت فعلا اجازه برگزاری هیچ مراسم عمومی را نداده اند. "
در همين حال، شاهدان عينی به بخش فارسی بی بی سی گفتند که عده زيادی برای برگزاری مراسم در مقابل مسجد الرضا در ميدان نيلوفر تهران جمع شده بودند، اما نيروی انتظامی با بيرون کردن جمعيت از مسجد و متفرق کردن آنها، اجازه برگزاری مراسم را نداد.
آقای ماکان همچنين با اشاره به برخی تصاویر ویدئوهای جعلی که از ندا در سایت ها منتشر شده نیز گفت:" من توی بعضی از سایت ها می گشتم از جلمه" آی ریپورت"، عکسی از یک دختر خانمی با علامت های سبز در تظاهرات قبل از این درگیری در تظاهرات آرام گذاشته بودند و گفته بودند که عکس ندا قبل از درگیری است. در حالی که این تصاویر ربطی به ندا ندارد. آن دختر عکس آقای موسوی را در دست دارد، به نوعی به نظر می رسد طرفداران آقای موسوی ند ا را به او ربط داده اند. اما این طوری نیست. ندا فوق العاده به من نزدیک بود، ندا هرگز طرفدار هیچ یک از این دو گروه نبود، ندا خواهان آزادی بود، آزادی برای همه. "
بخش فارسی بی بی سی کوشيد که با ديگر اعضای خانواده ندا آقا سلطان نيز گفت و گو کند، اما يکی از بستگان او گفت که خانواده خانم آقا سلطان به دلايلی قادر به انجام مصاحبه نيستند.
وی در باره اين دلايل توضيحی نداد.
 

[کد مطلب: 2693] [تاريخ انتشار: يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۰۹ ، 14:38:49 توسط ZWDiTSO
I always say this term before and after any accident LEGENDS NEVER DiE
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 23:37:30 توسط آرمان آزادی
تقدیم به مردم قهرمان ایران و خواهر شهید عزیزمان ندا جاودانه! http://www.youtube.com/watch?v=DHBLRJtv50k***** پيک ايران :  هموطنان عزيز لينکهای خود را به به بخش لينکها ارسال کنيد.
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 18:17:04 توسط navid

پيک ايران : نطرات بايد در رابطه با خبر باشد.

نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 16:48:55 توسط عاطقه
ندا سمبل آزادی است . و کسی که سمبل آزادی می شود به معنای این است که در تقابل دگماتیسم و تحجر قرار می گیرد و پرچم انسانیت بالا می رود .
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 16:18:59 توسط nahid
روح پاكش شاد! ندا و هزاران مردم ديگر كه بوسيله سرب داغ اين رژيم ضد بشري درخاك و خون مي غلتندجواب ٣٠ سال سكوت ملت است٠ملتي كه صبورانه جنگ تحميلي حكومت زور آخوندي و ديكتاتوري احمدي نژاد و رهبري خامنه ايي را تحمل كردوبخاطرازبين نرفتن جوانانش مهر سكوت برلبها زد ٠امامگرميشودملتي بدون داشتن هيچ گونه سلاحي براي اعتراض كه حق مسلم هرانسانيست به خيابان بيايد و چماق و باتوم و آب جوش و درنهايت باگلوله آتشين مواجه شود وباز هم سكوت كند؟نه ديگر بس است ما ملت شجاع ايران بايد حق خون مردمي كه برزمين ريخته اند بگيرپم٠آنهاكه فرمان كشتار ميدهندودرلانه هاي خودآسوده اندبدانند بزودي خوابشان راابدي ميكنيم وبدن متعفنشان را به گور تاريخ ميسپاريم تادرسي شودبراي ديگرديكتاتوران كه خشم ملتشان راباوركنند٠هركس بادبكارد طوفان درو ميكند٠زنده باد ملت قهرمان و پيروز ايران٠ودرود برروح پاك انسانهاي راه آزادي٠
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 16:14:48 توسط ولي
يك سوال از شبنم: اين لابي عريض و طويل رژيم ولي فقيه دركنار ولي نصر و بحث "احياي شيعه" را در امريكا, كه با صرف ميليونها دلار فعاليت مي كنند لطفا توضيح بده!
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 16:06:18 توسط پيمان - برلين
شبنم جان اشتباه تايپي شده . غلط تايپي بود .من 100% با شما موافقم وميخواستم بنويسم كه با كمونيستها مخالفم كه جابجا شد. شرمنده كه اشتباه تايپي پيش اومد. من به نظرم اينها كل ايران را به ايران و شيوخ بي ناموس و هرزه وكثافت عرب اجاره دادهاند. اين ايران انگار متعلق به ايراني نيست. منم نميدونم چطور ميشه با اين گرگهاي تا دندون مسلح جنگيد. راستش من اميدي به اين اعترضات ندارم. چون هر روز كه دارم فيلمها را ميبينم.ميبينم كه تعدا مردم كمتر و كمتر ميشه و خوب همه هم حق دارند از ترس جونشون ديگر نميشه جلوي سفير گلوله قرار بگيرند. خدا آخر عاقبت ايران و ايراني را بخير كنه.
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 15:31:04 توسط آزادی
ندا مظلومانه ولی شجاعانه رفت.....روحت شاد و یادت گرامی باد ندا
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 15:19:25 توسط shabnam
آقاي پيمان با كجاي نظر من مخالف بودي آنهم ١٠٠ درصد؟ شما هم مثل من معتقدي كه توده ايها و روس ها پشت اين ج ا هستند و يادشان ميدهند چگونه سر كوب كنند انقلاب مردم را٠ فكر مي كنم اشتباه تايپي كرده اي يا كاسه اي زير نيم كاسه است٠ يك نفر ديگر هم كه اينجا زياد كامنت مي گذارد ضمن تاييد تمام كامنت من گفته بود مگر كسي شما را مجبور كرده اراجيف سرهم كني٠ ظاهرا فقط چپ هاي مائوئيست حق دارند به حزب توده اعتراض كنند٠ اما اين دفعه سال ۵٧ و ٣٢ نيست ٠ نوبت ليبرال ها و خط دموكراسي واقعي است !
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 14:33:59 توسط شهاب
بخـــواب ای خـواهــــر نـــــازم نــــــدایم - کـــــه روح پــــــاک تو گــــردد صـــــدایم نــــدا دادی تــــو مـــــا را بــا صــــداقت - قســــم بر آن نـگـــــــاه بی گنـــــــاهت کــه همــــــواره به ظالــــم مــا بتـازیــم - کــه دائـــم جـــاودان راهـــت بسازیـــم بخــــــــواب ای خــــواهـــــــرم آرام ارام ـ بخـــــواب ای نـــــوشکفـــــته ای دلارام شهیـــد راه پـاکـی هــا تــــو بــــــودی - مبـــارز بــا تبــــاهــی هـــا تــــو بــــودی تـــو که هرگـز نبودی خـاک و خـاشاک - چـــرا افتـــاده ای اینگـــونــــه بــر خــاک؟ نـــدایـــــم ای نـــــدای ســـرزمیـنـــــم - صـــــدای جـــــــــاودان ایـــــن زمیـنـــــم صــــــــدای تــــو شـــــود داد دلیـــران - نــــــــدای تــــو شـــود فــریــــاد ایـــــران (برگرفته از هموطن عزیز: roshani - كانادا - تورونتو)
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 14:00:43 توسط Ramin 1
به حقیقت سوگند!!! که انتقام خون ندا و ندا های فراوان دیگر بخون خفته را، ملت دلاور و افتخاربرانگیز ایرانِ، از ولی وقیع ناقص العقل و وطن فروشان ناانسان ان، به شایسته ترین شکل ممکن، خواهد گرفت. فردا سه شنبه دوم تیرماه ١٣٨٨، با شروع اعتصابات عمومی، قدم بعدی این تصمیم برداشته میشود.
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:46:30 توسط مرجان
ایت شعر را دیدم و برایتان میفرستم به: ندا، که جان زلال جوانش را، اهریمنان ربودند ندایش نام نهادم، که بگشاید پنجره را. که برون کند از این دیار، هوای آلوده، هوای خرافات هزاران ساله. که ندا دهد. ندای رها شدن. رها شدن جان و اندیشه، از انبوه خرافات انباشته، در هوای این دیار. این دیار، که تازیان، در امتداد قرن ها، به بندش کشیده اند. ندایش نام نهادم، که به بلعد، بیک دم، تمامی هوای این دیار را. و بر کشد فریاد، و ندا دهد، ندای آزادی. آری، ندای آزادی، آزادی از چنگ اهریمنان. اهریمنان بجا مانده ازسرزمین بیابان ها. اهریمنان بیادگار مانده از شتک تاریخ، بر سرزمینم. ندای ام، اما، در آغوش انبوهی خاک، خاک سرزمینم، با تیر آن نابکار، آن حرامی، آن بجا مانده از دوران توحش، به خواب رفته. و چشمان ترم، و جان خسته ام، در انتظار. انتظار خروش ندا ها. بهمن 30 خرداد 1388
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:10:52 توسط dariush
با درود به زوان او و تمامي شهيدان ايران گلوله نه به قلب او بلكه به گردن او خورد و آرتر و رگ كاروتيد او را زخمي كرد اين زا از دوستان همكار شنيدم بزاي همين شخص كمك كننده دست را به روي گردن او فشار ميداد و از دهان او خون بيزون ميزد چون اين آرتز در گردن است و بنابز اين گلو را پر خون ميكند . با احترام به نامزد ايشان اطلاعات گلوله خوردن به فلب ايشان اشتباه ميباشد با درود بر اين بانوي پاك كه جانش را براي ازادي ميهن فدا كرد
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 13:01:23 توسط پيمان - برلين
من با نظر شبنم 100% مخالفم. تمام اين كمونيستها ي توده اي ؛ 30 سال پيش با كمك يك سري از سازمانهاي معروف و مسلح اين انقلاب را توي دامن مردم ايران انداختن به كمك جيمي كارتر بادام فروش- جالب بود كه چند روز پيش كه داشتم " پيك نت " را ميخواندم، يه مقاله نوشته شده بود درمورد اينكه : " آره اگر احمدي نژاد به روسيه سفر كرده و اونجا بهش تبريك گفتن ربطي به اين نداره كه روسها اين كودتا را به احمدي نژاد ياد دادندو يا حالا دارند دوطرفه بار ميكنن. انواع شنكجه هاي قرون وسطايي را اينها ا روس ها و كا گ ب ياد گرفتند و حالا هم كه مردم شروع به اعتراض كرده اند حالا ميخوان از اني طرف هم باز به نفع نيروهاي روي روس وتوده اي و كمونيستها بهربرداري كنن. آخ كه من چقدر حالم از اين روسها بهم ميخوره .مملكتمون كاملا روسي و عربي شده .
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:37:24 توسط shabnam
اين رژيم وابسته به روسيه است٠ با غرب سرشاخ است٠ غارت دريار خزر و انرژي اتمي و نفت و گاز و سلاح هاي نظامي و هوانوردي روسي و موشك كره شمالي اين را ثابت مي كند٠ به احمدي نژاد كي تبريك گفت روسيه و چين٠ بيخود دروغ سر هم نكنيد٠ شما توده اي ها اينها را به اينجا رسانديد٠حالا هم دنبال دزديدن جنبش مردم و نگه داشتن آن در خط روسيه هستيد٠
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:33:09 توسط ad
از صميم قلب و روحم به همه تسليت ميگويم ٠فيلم كشتار اين ازادي خواهان را در دادگاه علني به خامنه ا ي قاتل و همدستان جايتكارش نشان خواهيم داد٠ مگر ميشود حتي تصور كرد كه اين جنايتكاران به سزاي اعمالشان نرسند؟
نوشته شده در تاريخ يکم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و دوم ژوئن ۲۰۰۹ ، 12:09:30 توسط ستاره
رژيمي كه ادعاي رهبري مسلمانان و مستضعفان جهان را داشت! رژيم تا مفرغ وابسته به غرب كه با سلاح وينچستر مردم ايران را در خيابان هدف قرار ميدهد و بشهادت ميرساند را بنگريد! عربده كشيهاي بظاهر ضد امپرياليستي و مرگ بر امريكا و بعد هم قراردادهاي ميلياردي با امريكا و از پس همه اينها سنگسار و تجاوز و تيرباران و غارت و چپاول سرمايه و اموال مردم ايران! بساط شياطين حاكم بر ايران بايد برچيده شود٠ ديگر بس است! كاخ سلطنت و پادشاهي ولي فقيه در ايران بايد از جا كنده شود!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 چه کسی آمادگی سایت‌های پدافندی نطنز را سنجید؟ ایران یا ارتش اسرائیل؟
 "مدرسه فقط نیلوفر"
بیسوادی مدیران رانتی آموزش و پرورش مایه آبروریزی شد
گردشگران عراقی در ایران؛ جایی برای «زیارت» و جراحی پلاستیک 
 یک شهروند آمریکا در تیم مذاکراتی جمهوری اسلامی!
پرواز گسترده هلی‌کوپترهای نظامی بر فراز آسمان کرج 
 اعتراض جمهوری آذربایجان به برخی نام‌های خیابان‌های تهران
 «چه چیزی به نطنز اصابت کرد؟ من نمی‌توانم بگویم»
 حسین الله‌کرم: وقت تصفیه (منظورش تسویه است ) حساب با احمد‌ی‌نژاد فرار رسیده است!
آتش سوزی گسترده در یافت ‌آباد تهران
واگذاری هزاران هکتار از اراضی مرزی ایران به طالبان
 طالبان مدعی ۲۰۰۰ هکتار اراضی ایران است؟!
 دستان مافیایی روی سر طلای سرخ/سود ۷۰۰ میلیارد تومان در جیب یک نفرآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی