کشف جدید دانشمندان درباره ارتباط بین باکتری‌های روده و تسریع پیری و تضعیف آمادگی جسمانی انسان

 
تصویرسازی از باکتری‌های روده

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که وجود تعداد بیشتری از باکتری‌های التهابی در روده با تسریع پیری و آمادگی جسمانی ضعیف‌تر مرتبط است.

روده انسان یک اکوسیستم پیچیده است که تریلیون‌ها میکروارگانیسم را در خود جای داده است.

نقش حیاتی این میکروارگانیسم‌ها در حفظ سلامت ما موضوعی تازه نیست، حالا اما دانشمندان می‌گویند دریافته‌اند که تنوع میکروب‌ها در روده نه تنها بر آمادگی جسمانی ما تأثیر می‌گذارد، بلکه در سرعت پیری ما نیز نقش دارد.

در پژوهش انجام‌شده در دانشگاه بوداپست مجارستان، ۸۰ ورزشکار ۳۸ تا ۸۴ ساله که در مسابقات جهانی قایقرانی «مسترز رگاتا» در سال ۲۰۱۹ شرکت کرده بودند مورد بررسی قرار گرفتند. این مسابقات بین‌المللی به طور خاص برای استادان رشته قایقرانی طراحی شده است.

محققان هر یک از این پاروزنان را تحت یک سری ارزیابی‌های آمادگی جسمانی قرار دادند و نمونه‌های مدفوع آنان را برای تجزیه و تحلیل باکتری‌های موجود در روده بررسی کردند. نمونه‌های خون این افراد نیز برای تعیین سن بیولوژیکی آنان (سنی که بر اساس وضعیت کلی سلامت ما تعیین می‌شود و نه سال‌های زندگی) و با استفاده از نشانگرهای «اپی‌ژنتیک» مورد آزمایش قرار گرفت.

نشانگر‌های اپی‌ژنتیک مانند سوئیچ‌هایی در دی‌ان‌ای‌های ما هستند که می‌توانند با روشن یا خاموش کردن ژن‌ها، آنها را کنترل کنند. این نشانگرها نقش مهمی در تعیین چگونگی رشد، عملکرد و واکنش سلول‌های ما به محیط بازی می‌کنند.

در واقع کیفیت سلول‌های ما می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهایی مانند سبک زندگی، رژیم غذایی و عوامل محیطی قرار گیرد که در نهایت می‌تواند بر سلامت و نحوه پیری ما تأثیر بگذارد. نشانگرهای اپی‌ژنتیک به دانشمندان این امکان را می‌دهند که این تحول سلولی را اندازه‌گیری کنند.

محققان با تجزیه و تحلیل باکتری‌های خاص موجود در میکروبیوم‌ روده ورزشکاران (یعنی بخشی از دستگاه گوارش که در آن میکروارگانیسم‌ها، سلول‌ها و ژن‌ها حضور دارند) دریافتند که سطوح بالاتر باکتری‌های ضد التهابی با بهبود شاخص‌های تناسب اندام و سرعت کندتر پیری مرتبط است. این در حالی است که عکس آن نیز صادق بود و وجود بیشتر باکتری‌های التهابی با عملکرد ضعیف‌تر در تست‌های آمادگی جسمانی همراه بودند.

پروفسور زولت راداک، استاد علوم ورزشی در دانشگاه بوداپست مجارستان و نویسنده اصلی این مطالعه، در این باره به یورونیوز گفت: «ما دریافتیم که باکتری‌های التهابی روند پیری را تسریع می‌کنند. بنابراین اگر باکتری‌های التهابی بیشتری دارید، از سن واقعی‌تان پیرتر هستید.»

محققان در تحقیق خود ورزشکاران رشته قایقرانی را مورد مطالعه قرار دادند - عکس: آسوشیتد پرس

دکتر راداک اضافه کرد: «یافته‌ها نشان می‌دهد که ارتباط مهمی بین باکتری‌های روده، التهاب، آمادگی جسمانی و روند پیری وجود دارد و این فرض رایج که باکتری‌های بیشتر به معنای سلامتی بهتر است را به چالش می‌کشد.»

پژوهشگران هنوز رابطه علت و معلولی این پدیده را درنیافته‌اند، با این حال می‌گویند احتمالاً انتخاب‌های غذایی سالم‌تر ورزشکاران بر فراوانی باکتری‌های مفید در روده آنها تأثیر مثبت می‌گذارد.

در صورتی که نوع روابط موجود در مطالعات بعدی تایید شود، دانشمندان می‌توانند در گام بعدی درمان‌های مبتنی بر کشت باکتری‌های التهابی با هدف اثرگذاری بر کند شدن فرایند پیری را آزمایش کنند.

تیم محققان در دانشگاه بخارست همچنین در حال کار بر روی یک آزمایش هستند که ۶۰ قهرمان المپیک را بین سنین ۲۵ تا ۱۰۲ سالگی زیر نظر می‌گیرد. هدف از انجام این تحقیق، بررسی تأثیر فعالیت بدنی سطح بالا در مراحل اولیه پیری است.

دکتر راداک به یورونیوز گفت نتایج اولیه نشان داده است که ورزشکاران نخبه، سن واقعی کمتری نسبت به سن تقویمی خود دارند.

نتایج مطالعات محققان در نشریه علمی «Developmental Cognitive Neuroscience» منتشر شده است.

يورونيوز


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 270891] [تاريخ انتشار: سی ام امرداد ۱۴۰۲ برابر با بيست و يکم اوت ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان