قاجاریه چگونه دو سوم ایران را به باد داد؟ روزی که سلسله قاجاریه تأسیس شد ایران این شکلی‌ها نبود؛ آقامحمدخان قاجار پس از شکست مدعیان حکومت و متحد ساختن دوباره ایران [و البته رفتار شنيع او با لطفعلی خان زند و اهالی کرمان و تفليس قابل اغماض نيست]، سرزمینی بزرگ و یکپارچه ایجاد کرده بود که شاهان بعدی قاجار حدود دوسومش را دادند رفت!

تا وقتی آقامحمدخان بود وضعیت خوب بود ولی امان از دست فتحعلی شاه!

خلاصه وضعیت تجزیه و جداشدن بخش‌های بزرگی از ایران در دوره فتحعلی قاجار این‌طور است: «فتحعلی قاجار که پادشاهی را از عمویش آقامحمدخان به ارث برده بود و از سال ۱۱۷۶ تا ۱۲۱۳ شمسی سلطنت کرد در میان قدرت‌طلبی و رقابت ۳ امپراتوری روسیه و بریتانیا و فرانسه گیر افتاده بود. وی در مدت ۳۷ سال سلطنتش ۲۵ سال با امپراتوری روسیه در حال جنگ بود و ۲ بار شکست خورد و ۲ عهدنامه گلستان و ترکمانچای را امضاء کرد و در مجموع در این دو عهدنامه حدود ۲۵۰ هزار کیلومترمربع از سرزمین ایران جدا شد. به مجموع مناطق جدا شده طی این دو عهدنامه، هفده شهر قفقاز یا هفده ولایت قفقازی ایران می‌گویند».

بعد از فتحعلی، ناصرالدین قاجار هم گوشه‌هایی از نقشه ایران را بُرید و بیشترش کار انگلیسی‌ها بود؛ در «عهدنامه پاریس» بخشی از هرات و افغانستان امروزی جدا شد و در «قرارداد گلداسمیت» بخش‌هایی از بلوچستان و در «عهدنامه ارزروم دوم» بخش‌هایی از کردستان و در «عهدنامه آخال» بخش‌هایی از شمال خراسان.در یک نگاه کلی ماجرای قاجاریان با نقشه ایران چنین بود: «حکومت قاجاریه با عهدنامه گلستان، ترکمانچای، ارزروم، آخال و… حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومترمربع از خاک ایران را از دست داد، ازجمله اراضی ۱۰ کشور مستقل فعلی در آسیای میانه و حوزه قفقاز به همراه افغانستان و بخش‌های بزرگی از بلوچستان و کردستان».

عاقبت کار هم اینکه ۹ آبان سال ۱۳۰۴ شمسی مجلس شورای ملی با تصویب ماده‌ واحده‌ای انقراض سلطنت قاجاریه را اعلام کرد و حکومتی که حدود ۱۳۰ سال برقرار بود و حدود دوسوم سرزمین‌هایش را از دست داد به زباله دان تاریخ پیوست.


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 271095] [تاريخ انتشار: چهارم شهريور ۱۴۰۲ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۴۰۲ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۲۳ ، 12:51:03 توسط بله دیگه
از پس این رژیم خونخوار بر نمی آیند به قاجارها گیر میدهند، عرضهٔ حل مشکلات و بدبختیهایشان را ندارند و کاسه کوزه ها را سر دیگران میشکنند.
نوشته شده در تاريخ پنجم شهريور ۱۴۰۲ برابر با بيست و هفتم اوت ۲۰۲۳ ، 14:12:38 توسط فرزین
بهتر ! وگرنه حالا آن سرزمینها هم زیر یوغ فقر، فلاکت، فساد ، خفقان ، سوء مدیریت، دزدی ، و هزار و یک بدبختی "اهدایی" اصحاب نعلین بسر می بردند !
نوشته شده در تاريخ چهارم شهريور ۱۴۰۲ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۲۳ ، 09:16:56 توسط افراسیاب
اگر آنها به ایران چسبیده بودند ممکن بود الان ایران وجود نداشت چون فارسی حرف نمی‌زند و خودشون را ملتی جدا از فارسها می‌دانستند پس در نتیجه جنگ داخلی میشد و مردم مرکز ایران هم زورشون به اینهمه اقوام گوناگون نمی‌رسید و ایران الان از اینهم که هست خیلی کوچکتر بود دقیقا مثل عثمانی، آن موقع در قرن ۱۸ آن سرزمینها جزو ممالک محروصه دربار پادشاهی یا دولت ایران بودند و فقط یک مالیات جزیی می‌پرداختند و هیچ کنترل دیگری روی آنها نبود و اصلا آموزش و پرورش وجود نداشت و مذهبشون هم که خیلی برای مردمان آن زمان مهم بوده چیز دیگری بود، این در اروپا هم بوده و آنها هم بعد از جنگهای فراوان داخلی تجزیه شدند، امپراطوری روسیه هم با آوردن سرزمینهای جدید و میلیونها گدا گشنه ضعیفتر و فقیرتر شد تا مردم روسیه انقلاب کردن و تزار را با خانواده‌اش کشتند یعنی کشورگشای بلای جان خود تزارها شد. عثمانی هم اگر اینقدر بزرگ نبود آنطور ضعیف نمیشد که جنگ را ببازد و الان ترکیه خیلی بزرگتر از امروز بود. شوروی هم تجزیه شد و فقط جاهای کمتر جمعیت و پرت و سرد براش مانده که آنهم با رفتن پوتین باز تجزیه میشود. سرزمین مهم نیست پول مهم است.
نوشته شده در تاريخ چهارم شهريور ۱۴۰۲ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۲۳ ، 08:01:54 توسط شهروند شماره صفر
این نقشه ها همان حرفهای عامیانه و خیالات داشتم داشتم ما ایرانیهاست که هیچ پشیزی سود به حال وضعیت فلاکت بار امروز ما ندارد و محض اطلاع علت انتقام روسها از ایران همان حمله آغامحمدخان به گرجستان و جنایات و تجاوزاتی بود که در آنجا برعلیه مردم بیچاره مرتکب شدند و روسها به عنوان قطب ارتدوکس انتقام مردم گرجی را هنوز از ایران میگیرند.کافی است یکبار به گرجستان بروید تا بفهمید چقدر تنفر تاریخی جا گذاشتند