نشانه‌های جسته‌گریخته از احتمال وجود حیات در یک سیاره دوردست 

 
کی۲-۱۸بی دور یک ستاره کوتوله خنک - اینجا به رنگ قرمز - در فاصله ای که مناسب میزبانی حیات است می گردد

تلسکوپ فضایی جیمز وب ممکن است شواهد جسته گریخته از آثار حیات در یک سیاره دوردست را کشف کرده باشد.

این رصدخانه ممکن است «دی‌متیل سولفید» را شناسایی کرده باشد؛ ملکولی که حداقل در زمین فقط توسط موجودات زنده تولید می‌شود.

محققان تاکید کردند که ردیابی این ماده در سیاره‌ای در فاصله ۱۲۰ سال نوری «قابل اطمینان نیست» و برای تایید حضور آن به داده‌های بیشتری نیاز است.

محققان همچنین گاز متان و دی‌اکسیدکربن را در اتمسفر این سیاره شناسایی کرده‌اند.

شناسایی این گازها می‌تواند به این معنی باشد که این سیاره به نام «کی۲-۱۸بی» اقیانوس‌هایی از آب دارد.

پروفسور نیکو مادهسودهان از دانشگاه کمبریج که هدایت این تحقیقات را به عهده داشته به بی‌بی‌سی نیوز گفت که تیم او وقتی نتایج را دید «شوکه» شد.

او گفت: «در زمین، دی‌متیل سولفید فقط توسط حیات تولید می‌شود. بیشتر دی‌متیل سولفیدی که در اتمسفر هست اصلا توسط فیتوپلانکتون‌ها در محیط دریایی تولید شده.»

اما پروفسور مادهسودهان کشف این ماده را جسته گریخته نامید و گفت که برای تایید قطعی حضور آن به داده‌های بیشتری نیاز است. انتظار می‌رود نتایج بعدی یک سال دیگر اعلام شود.

او گفت: «اگر این نتیجه تایید شود اتفاق فوق‌العاده‌ای است و من احساس مسئولیت می‌کنم که اگر قرار است چنین ادعایی کنیم نتیجه درست باشد.»

این اولین بار است که اخترشناسان از احتمال وجود دی‌متیل سولفید در یک سیاره که دور ستاره‌ای غیر از خورشید می‌گردد خبر می‌دهند. اما آنها محتاط هستند و اشاره می‌کنند که ادعای دیگری در سال ۲۰۲۰ درباره وجود ملکول فسفین در اتمسفر زهره مطرح شده بود که یک سال بعد زیر سوال رفت. این هم از موادی است که ممکن است توسط ارگانیسم‌های زنده تولید شود.

با این حال دکتر رابرت مَسی، مدیر انجمن نجوم رویال در لندن، که در این تحقیق شرکت نداشته می‌گوید که این نتایج هیجان‌انگیز است.

او گفت: «ما به آهستگی به سمت نقطه‌ای حرکت می‌کنیم که می‌توانیم جواب این سوال را که آیا در جهان تنها هستیم یا نه بدهیم.»

«من خوشبین هستم که روزی نشانه‌های حیات را پیدا خواهیم کرد. شاید همین نتیجه جواب ما باشد، شاید ظرف ده سال یا شاید ۵۰ سال شواهدی کاملا قانع کننده داشته باشیم که این واقعا نشانه وجود حیات است.»

تلسکوپ جیمز وب ناسا قادر به تحلیل نوری است که از میان اتمسفر سیارات دورافتاده می‌گذرد. تجزیه این نور محتوای آن را فاش می‌کند مثل یک منشور که رنگین کمان ایجاد می‌کند.

اگر بخش‌هایی از این طیف مفقود باشد، به این معنی است که این بخش از نور توسط مواد شیمیایی خاصی در اتمسفر سیاره جذب شده و این به محققان امکان می‌دهد ترکیب این مواد را شناسایی کنند.

نتیجه مطالعه تازه حیرت‌انگیز است چون این سیاره ۱.۱ میلیون میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد یعنی نوری که از آن به تلسکوپ می‌رسد واقعا ناچیز است.

تحلیل نور با طیف‌سنج علاوه بر دی‌متیل سولفید مقدار زیادی گاز متان و دی‌اکسیدکربن پیدا کرد که درجه اطمینان از این یافته‌ها نسبتا خوب است.

میزان دی‌اکسیدکربن و متان در آنجا با وجود اقیانوسی آبی در زیر یک اتمسفر آکنده از هیدروژن همخوانی دارد. تلسکوپ هابل قبلا وجود بخار آب را در آنجا ردیابی کرده بود و برای همین این سیاره یکی از اولین سیاراتی بود که با رصدخانه خیلی قویتر وب بررسی شد. با این حال احتمال وجود اقیانوس یک گام بزرگ است.

توانایی یک سیاره برای حمایت از حیات به دما، حضور کربن و احتمال آب مایع بستگی دارد. رصدهای جیمز وب ظاهرا نشان می‌دهد که کی۲-۱۸بی همه این شرایط را برآورده می‌کند.

اما داشتن پتانسیل میزبانی حیات لزوما به معنی وجود موجودات زنده نیست، برای همین است که امکان وجود دی متیل سولفید یافته‌ای وسوسه انگیز است.

بی بی سی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 271709] [تاريخ انتشار: بيست و دوم شهريور ۱۴۰۲ برابر با سيزدهم سپتامبر ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان