روزنامه واشنگتن‌پست: خیزش سراسری پایه‌های جمهوری اسلامی را لرزاند 
در سالگرد شروع خیزش سراسری ایرانیان علیه نظام جمهوری اسلامی، بار دیگر رسانه‌های بین‌المللی ضمن اشاره به نام و سرگذشت مهسا امینی به موضوع رویارویی جنبش اعتراضی مردم ایران، به‌ويژه زنان و جوانان، با حاکمیت جمهوری اسلامی و وضعیت پیش روی پرداختند.

روزنامه واشنگتن‌پست، جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس گشت ارشاد تهران را سرآغاز شکل‌گیری یک جنبش اعتراضی گسترده در ایران توصیف کرد که پایه‌های حکومت جمهوری اسلامی را به‌لرزه درآورد.

واشنگتن‌پست، «حاکمیت روحانیون»، «دولت امنیتی» و «جداسازی جنسیتی» را به‌مثابه ارکان و پایه‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی معرفی کرد.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارش خود با شماری از شهروندان معترض در ایران، بدون اشاره به نام و هویت واقعی آن‌ها صحبت کرده است.

به‌گفته شهروندان و کارشناسان که در ایران با آن‌ها گفت‌وگو شده است، با وجود سرکوب گسترده و تشدید تهدیدها و فشارهای امنیتی در هفته‌های گذشته، اعتراض‌ها در ایران خاموش نشده است و بسیاری از معترضان صرفا منتظر جرقه‌‌ای برای شروع موج تازه‌ای از اعتراض‌های ضدحکومتی‌اند.

یک مهندس زن معمار ۴۰ ساله در تهران به روزنامه واشنگتن‌پست گفت با وجود تمامی شکست‌ها و ناکامی‌ها، بزرگ‌ترین پیروزی جنبش اعتراضی مردم ایران این بود که مردم به این باور رسیدند که «تغییر» ممکن است.

روزنامه واشنگتن‌پست در بخش دیگری از گزارش خود با سارا حسین، عضو کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، گفت‌‌‌‌وگو کرده است.

سارا حسین ریاست نخستین کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل برای رسیدگی به سرکوب گسترده و خونین اعتراض‌های سال ۱۴۰۱ را بر عهده دارد.

به‌نوشته واشنگتن‌پست، ۱۶ کارمند تمام‌وقت شورای حقوق بشر از راه دور با مصاحبه و گفت‌وگو با شاهدان عینی، طیف گسترده‌ای از سرکوب‌ و موارد نقض فاحش حقوق بشر در ایران، از جمله شکنجه، ناپدیدسازی اجباری، بازداشت‌های خودسرانه و اعدام‌ها را جمع‌آوری، تایید و مستند‌سازی کرده‌اند.

به‌گفته رئيس کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، بزرگ‌ترین چالش، تضمین امنیت شاهدانی است که از داخل کشور، با وجود سرکوب و سانسور و نظارت‌های شدید حکومتی، حاضر می‌شوند با پژوهشگران کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل همکاری کنند.

ایندیپندنت فارسی فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 271872] [تاريخ انتشار: بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هجدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 09:19:08 توسط میران
خیزشهای ثابت در یک مکان خاص باعث ورودسرکوبگران به آنجا شده وسرکوبگران مانند جانوران وحشی به قتل و سرکوب, کشتار مردم بیگناه وبی دفاع مبادرت میکنند بایستی راهکارها برای جنبش سالگرد مهسای 2 تغیر کرده وجوانان همراه با دوستان وآشنایان خود به صورت جمعی از قبل هماهنگ شده سوار بر موتوردر نقاط متعدد شهرهای بزرگ نظیر تهران با سرعت ترددومانور داده وبا شعارهای خیزشی ضحاک کش خیابانها وکوچه های شهرها را بترکانند به میادین مرکزی که سرکوبگران در آنجا مستقر هستند تردد نکنید امادائم تغیر مسیر دهید ویک جا نمانید اگر ج.الف تصمیم بگیرد سرکوبگران موتوری در خیابانها تردد دهد یا باید از نیروهای مستقر در میادین کمک بگیرد یا ذخیره ها را به شهرها بیاورد که در هردو مورد ریزش وخستگی در ساختار سرکوبشان پدیدار خواهد گردید و کم کم زمینه حضور خیزشهای بزرگ اجتماعی در حد چند ده میلیونی در تهران وسایر شهرها را ایجاد میکند ولی به شرطی که هجمه سنگین و بی امان موتور سواران جوان و پرشور درسطح شهرها در هر روز خواب از چشمان آنها بگیرد وفرسوده شان کند تا رستاخیز بزرگ ملی ایرانیان بر علیه جهل وتاریکی کلید بخورد. به امید پیروزی.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 19:32:43 توسط کاوه اهنگر
You had better tell Obama's ghost to stop being a hypocrite who will go down in history as a hated criminal and nothing but a stooge for Mullas. Iranian people have gotten to know very well who their friends and foes are. Had it not been for the West and East's (Europeans, Amerikkka, Russia and China) support of the brutal tyrannical system, people had long ago toppled this barbaric and child-killer regime. Sooner or later our people will prevail and get rid of these disgusting animals in Iran, it's just the matter of time; and then we will deal with aiders and abetters of these despots who turned their back on our people.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 17:41:04 توسط Michael
A year has gone past and Sara Hossein , a UN parasite is still searching for the truth of atrocities committed by the Ayatollahs a year from the events! Somehow always in these circumstances a person with Arabic name is appointed such as the useless Javid Rahman who was never allowed to enter Iran and to him and his bosses it didn’t matter an inch. These are all tokens designed to fool Iranian people . The individual with police written on his back must be the target if there is any hope for freedom. Michael
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 09:58:22 توسط گل یخ
پایه های ج.اسلامی خامنه ای قاتل خیلی وقته به همت جوانان دلاور در هوا معلق شده ولی جوبایدن با تزریق میلیارد ها دلار پول نقد فعلا مانع ریزش و دفن شدن آن شده چون آمریکا و اروپا به چنین حکومت وحشی و درنده ای برای ویران کردن کشور و فراری دادن مغزهای متفکر و مستعد نیاز دارند. وقتی کشور از سرمایه های فکری و مادی تهی شد و دانشگاه های ما به مراکز آموزش مداحی پا منبری و پاچه خواری به سردستگی لات و لوط ها و لواط کار ها تبدیل شد آنوقت با یک تی پا جماعت آخوند را سرنگون می کنند و سپس انگلیس آنها را در آب نمک برای آینده دور حفظ و نگهداری می کند.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 08:32:04 توسط آذر
امپریالیستها هرگز خواهان برافتادن ج-ا اسلامی نبوده و خواستشان محدود بوده به تغییر برخی از رفتارهای ج-ا، آنهم تنها در عرصه سیاست خارجی. آنها در مورد بقای ج-ا، دچار تردید شده‌اند. و برای وادار کردن ج-ا، به تن دادن به خواستهایشان، فشار را بر ج-ا، افزایش داده‌اند. از سوی دیگر آنها در این اندیشه هستند که در صورت سقوط ج-ا، آلترناتیو مورد نظر آنها بقدرت برسد. و در تلاشند تا از هم اکنون این آلترناتیو را با بهره‌گیری از تمامی امکانات خود از جمله رسانه‌ای، با چهره‌سازی پرورش داده و در آستین داشته باشند. همانطور که در مورد حکومت پهلوی نیز چنین کردند و با تقویت خمینی، در تحمیل او به مردم ایران مشارکت داشتند اما شرایط کنونی با سال ۵۷ بسیار متفاوت است. سطح آگاهی توده‌های کار و زحمت، جوانان و زنان با آن دوران قابل مقایسه نیست. شرایط جهانی و امکانات نوین هم شرایط کاملا متفاوتی با آن دوران بوجود آورده‌اند. بنابراین آنها دیگر بسادگی نمیتوانند خواست و ارادهٔ خود را به توده‌های بپاخاسته‌ که از جمله شعار‌هایشان “مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر”، “کار، نان، آزادی” و “زن‌، زندگی، آزادی” است، تحمیل کنند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 معامله پنهانی بایدن و خامنه‌ای: تلاشی مشترک برای باقی‌ماندن در قدرت 
بقایای جنگنده اف ۳۵ آمریکایی پیدا شد 
هیئت تحریمی‌ها در نیویورک؛ معراج، رئیسی، اسماعیلی {آخوندک فتل عام و دار و دسته اش در نيويورک به ريش دنيا می خندند}
پرونده جنجالی در لهستان؛ "صدور ویزا در ازای دریافت رشوه" 
آخوندک مدیر حوزه علمیه قیدار به ضرب گلوله به هلاکت رسيد 
یلدا معیری، عکاس: هنگام بازداشت به من «تعرض جنسی» کردند 
 ابهام در وضعیت سه تن از «ایرانیان مشمول عفو» در چارچوب توافق ایران و آمریکا 
مردی که با اسلحه کامیون‌داران را به اعتصاب ضدحکومتی تهدید می‌کرد، به گفته پلیس فارس کشته شده است 
نماینده ویژه بایدن در امور گروگان‌ها: «معامله خوبی» با جمهوری اسلامی بود 
تفلیس، اوکراین را به طراحی و حمایت از یک کودتا در گرجستان متهم کرد 
ادعای آخوندک قتل عام، ابراهیم رئیسی در نیویورک: پلیس هیچ‌گونه ضربه‌ای به مهسا امینی وارد نکرده بود 
 سازمان ملل سرکوب اعتراضات سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی در ایران را محکوم کرد