چگونه می‌توان منابع یک دولت-ملت را غارت کرد و آن را به خاک سیاه نشاند؟ 


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با جمعی از ملايان مفتخوار، ۱۲ ژوییه ۲۰۲۳‌ـ KHAMENEI.IR / AFP

تاسیس حکومت تمامیت‌خواه مافیایی بدون انحصار منابع عمومی به حاکمان ممکن نیست. نیازی نیست این‌گونه حکومت‌ها راه لنین را بروند که هرگونه مالکیت را محدود می‌کرد. همچنین نیازی نیست که مقامات مستقیما و به اسم خود صاحب همه‌ منابع باشند. کافی است بنیادها، خیریه‌ها و شرکت‌هایی بخش بزرگی از این منابع را در اختیار داشته باشند و مقامات، این بنیادها و خیریه‌ها و شرکت‌ها را اداره و عواید آن‌ها را مصرف کنند. کافی است مقامات و اعضای خانواده و رفقای محفلی آن‌ها غیر از تاراج‌های شخصی، منابع بزرگ کشور و سرنخ‌ها و هیئت‌مدیره‌ها را در دست داشته باشند. مقامات جمهوری اسلامی با همین هدف و به‌طور تدریجی در هشت مرحله کشور را بلعیدند و مردم را به خاک سیاه نشاندند:

مصادره‌ها

در مرحله‌‌ اول مقامات جمهوری اسلامی اموال مدیران و سران حکومت پهلوی و نیز کارخانه‌داران و سرمایه‌داران بزرگ را مصادره کردند. توجیه آن بود که این سرمایه‌داران بر اساس ارتباط با رژیم سرمایه‌دار شده‌‌اند. برخی از سرمایه‌داران دیگر نیز با اتهام‌های بی‌اساس یهودی و بهایی بودن مورد هدف قرار گرفتند. در آن دوره این‌گونه اتهامات به هرکسی که انقلابی‌ها دوست نداشتند زده می‌شد. این اموال مصادره‌شده نه در حساب‌ها و تحت نهادهای ملی، بلکه در اختیار تروریست‌ها و گردن‌کشان و جانیان رژیم قرار گرفت.

در سه سال بعد از انقلاب، دیگر ثروت عظیمی نبود که در اختیار مقامات قرار نداشته باشد، حتی طرف‌های قرارداد با شرکت‌های بزرگ دنیا (مثل کاترپیلار و بنز) افراد خودی بودند. آن‌ها که این شرکت‌های پردرآمد را به خودی‌ها واگذار نمی‌کردند مورد تعقیب قرار می‌گرفتند. بخشی از ثروت‌های بزرگ مثل زمین‌ها و ویلاها و کارخانه‌ها مستقیما به ثمن بخس به مقامات فروخته و سندسازی شد. کارخانه‌های بزرگ را نمی‌توانستند یک‌باره به اسم خود بزنند (به دلیل شعارهای عدالت‌طلبانه‌ دوران انقلاب) و آن‌ها را در اختیار بنیادهایی قرار دادند که در اختیار خودشان بود و از منافع و ریخت‌وپاش آن‌ها بهره می‌بردند. اموال این بنیادها نیز به ثمن بخس به مقام‌ها و نیروهای انقلابی و کارکنان این بنیادهای تازه تاسیس مثل بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید فروخته می‌شد. بخش جالب این ماجرا مخالفت نکردن نیروهای عدالت‌خواه چپ با این اقدام‌ها بود. جریان عدالت‌خواهی در ایران،‌ دوست نزدیک دولت‌گرایی و فساد مقامات بوده است.

کاسبان جنگ

همه‌ دلالان اسلحه و تدارکات عمده در دوران جنگ از نزدیکان مقامات بودند و پورسانت مربوط را به مقاماتی می‌دادند که کارچاق‌کن آن‌ها بودند. توجیه این خویشاوند‌سالاری نیز اعتماد بود. در هشت سال جنگ، طبقه‌ای از ثروتمندان پدید آمد که امور تدارکاتی جنگ را بر عهده داشتند. این ثروتمندان خمس درآمدهای چند میلیون و چند ده میلیون دلاری خود را به رهبر جمهوری اسلامی می‌دادند و اموال خود را پاک می‌کردند و اگر در موارد معدودی نمی‌دادند اموال آن‌ها مصادره می‌شد و به زندان می‌افتادند. امروز اکثر آن افراد به اروپا و امریکای شمالی مهاجرت کرده‌اند و اموال را نیز با خود برده‌اند. اگر آن ثروت‌ها در آبادان و خرمشهر سرمایه‌گذاری شده بود، امروز باید این دو شهر اندکی شبیه به سواحل جنوبی خلیج‌فارس می‌بودند.

ورود سپاه به کسب‌وکارهای بزرگ

هاشمی رفسنجانی پس از به دست گرفتن قدرت، برای فاسد کردن سپاهیانی که ازجنگ ‌برگشته و با ادعای ایثار جان در‌پی کسب قدرت بودند، آن‌ها را در فعالیت‌های اقتصادی درگیر کرد. در دوران او، بنیادها، نهادها و قرارگاه‌های اقتصادی سپاه شکل گرفتند و به‌تدریج قدرتمندتر و ثروتمندتر شدند. سپاهیان مجوزهای دولتی و حواله‌های ارزی را دریافت می‌کردند و مدام شرکت و بانک (در آن دوره، قرض‌الحسنه) تاسیس می‌کردند. بخش قابل‌توجهی از اسکله‌های شیلات و انواع فعالیت‌های دولتی در این دوره به سپاهیان واگذار شد. البته نزدیکان مقامات دولتی هم سهم خود را برمی‌داشتند. بخشی از قرض‌الحسنه‌های این نیروهای انقلابی (تحت عنوان موسسات اعتباری) در دوره‌ حسن روحانی ورشکسته شدند و دولت از جیب ملت تاراج‌های آن‌ها را پرداخت کرد (حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان معادل ۱۰ میلیارد دلار در آن دوره).

خصولتی‌سازی

مقامات رژیم از روز اول نشستن بر صندلی‌های قدرت و تلاش برای کسب قدرت با روش‌های قهری به دنبال از ‌آن ‌خود کردن منابع و نهادهای کشور بودند. آن‌ها یک مانع در برابر خود می‌دیدند و آن اصل ۴۴ قانون اساسی بود. این اصل در فضای ضد بخش خصوصی سال‌های اول رژیم تصویب شد. برای غلبه بر این مشکل مجمع تشخیص مصلحت با یک مصوبه در سال ۱۳۸۴ واگذاری صنایع دولتی به بخش ظاهرا خصوصی را تصویب کرد و رهبر نیز در بند ج همین اصل، دولت را به واگذاری تا ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی موظف کرد تا راه را برای «از آن خودسازی» با تفسیر مطابق نظر آنان از اصل ۴۴ باز کند. بدین ترتیب راه برای خصولتی‌سازی شرکت‌ها و منابع دولتی گشوده شد. مدیری از مدیران بالایی و میانی دولت در بخش صنعت و کشاورزی و تاسیسات بزرگ کشور نیست که از این خاصه‌خرجی برخوردار نشده باشد.

ابدی‌سازی رانت روحانیون

علی خامنه‌ای برای ابدی‌سازی وفاداری روحانیون صاحب‌نفوذ، به هرکدام از آن‌ها یک کارخانه و کسب‌وکار (مثل واردات و صادرات برخی کالاها) و شرکت‌های خدماتی و پردرآمد داد تا از اتکای به خمس که با هزینه‌های روحانیون در دوران جدید برابری نمی‌کرد و هرروز آب می‌رفت رهایی یابند. بیمه‌های بهداشتی مجانی برای روحانیون و سرریز شدن ده‌ها هزار و بعدها صدها هزار میلیارد تومان به حوزه‌های علمیه از بودجه‌های دولتی و منابع در اختیار رهبر نیز شکلات‌های دیگری برای روحانیون بود تا وفاداری آن‌ها تا ابد خریداری شود. بدین طریق صدای مخالفی در میان روحانیون باقی نماند به‌جز یک طلبه یا یک روحانی که از قافله‌ رانت‌ها عقب‌مانده بود و خلع لباس می‌شد. آقازاده‌ها و پیشکاران این روحانیون آن شرکت‌ها و موسسات را اداره می‌کنند و هرساله رانت‌های ارزی و یارانه‌های مربوط را دریافت می‌کنند و برخی از روحانیون و نهادهای تحت نظرشان حتی رقم‌های ثابتی در بودجه‌ سالانه پیدا کردند. علت سکوت آن‌ها در برابر کشتار مردم همین ثروت‌های غیرقابل‌تصور است.

گسترش امپراتوری بیت رهبری

تشکیل و بسط یک امپراتوری اقتصادی تحت نظر دفتر رهبر، از روز اول رهبری خامنه‌ای دنبال شد. خامنه‌ای می‌دانست که مشروعیت سیاسی و دینی چندانی ندارد و باید با کسب منابع بیشتر و انحصارات مالی، جمع زیادی از روحانیون و افراد موثر و بانفوذ را بخرد. دفتر علی خامنه‌ای امروز دارای سهام قابل‌توجه بسیاری از بانک‌های خصوصی و شرکت‌های هلدینگ به اضافه انحصارات در بسیاری از صنایع کشور است. بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام تنها بخش کوچکی از این امپراتوری است. علی خامنه‌ای و دفترش دارای سهام قابل‌توجهی در بازار سهام و بخش قابل‌توجهی از املاک و دارایی بانک‌های کشور است. روش معمول خامنه‌ای این است که این شرکت‌ها و صنایع و کارخانه‌ها را به ازای پرداخت سالانه‌ مبلغی مشخص به کارگزارانش واگذار می‌کند و به نحوه‌‌ اداره‌ آن‌ها کاری ندارد (تیول‌داری).

امپراتوری سپاه

سپاهیان در دوران احمدی‌نژاد با نیازی که دولت احمدی‌نژاد به آن‌ها برای برآمدن و غارت داشت، حلقه‌های امپراتوری خود را به هم وصل کردند و انحصارات خود را شکل دادند. به‌عنوان نمونه، در دوران شهرداری و ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود که سپاه قراردادهای شهرداری تهران و دیگر شهرهای بزرگ را قورت داد و قراردادهای بالای صد میلیون دلار به سپاه اختصاص یافت. دولت روحانی هیچ تلاشی برای لغو این انحصارات انجام نداد و عملا نمی‌توانست چنین کاری را انجام دهد. تنها کاری که احمدی‌نژاد و روحانی کردند، طعنه زدن به سپاه، با گفتن عباراتی مثل «برادران قاچاقچی» و «دولت با تفنگ» بود.

طرح مولدسازی (فروش) دارایی‌های دولت

مولدسازی مجموعه‌ واگذاری‌ها و خصوصی‌سازی‌هایی است که دولت رئیسی پیش گرفت تا موسسات یا اموال دولتی (متعلق به مردم) را تحت‌عنوان کم‌‌بازده و بی‌بهره بودن به فروش برساند. بنابراین طرح هیئتی هفت نفره که از مصونیت قضایی برخوردار است، بدون تشریفات قانونی که مجلس برای خصوصی‌سازی وضع کرده بود، اموال غیرمنقول دولت ایران را می‌فروشد: «اعضای هیئت نسبت به تصمیمات خود در موضوع این مصوبه از هرگونه تعقیب و پیگرد قضایی مصون هستند و مجریان تصمیمات این هیئت نیز در چارچوب مصوباتی که هیئت تعیین کرده است، از همین مصونیت برخوردارند.» (بند ۵ مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت، ایسنا ۸ بهمن ۱۴۰۱) این اموال با سابقه خصوصی‌سازی‌های گذشته به نهادهای تحت‌نظر بیت و سپاه و خودی‌ها به ثمن بخش فروخته شده و خواهد شد.

درنتیجه هشت گام فوق، امروز ثروت ملی ایران در اختیار جمع کوچکی از روحانیون و پاسداران آن‌هاست (عمدتا انتقال‌یافته به خارج) بدون آن‌که مالیات چندانی بپردازند یا حتی یک برگ به مردم در مورد ورودی و خروجی موسسات و نهادهای تحت نظرشان گزارش مالی بدهند. این موسسات از ارز ارزان‌قیمت، وام‌های کلان و کم‌بهره، منابع طبیعی و نیروی انسانی ارزان کشور بهره می‌برند و عواید آن‌ها در اختیار گربه‌های چاق روحانی و پاسدار و فرزندان و خویشاوندان آن‌ها قرار می‌گیرد.

مجید محمدی - اينديپندنت فارسی


فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 271880] [تاريخ انتشار: بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هجدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 06:57:03 توسط طه
اینها عده ای دزد هستند که چندین ارباب دارند و بخشی از پل دزدی را نیز جلوی سگهای آدمخوار اراذل و اوباش اطلاعات و سپاه و زیرشاخه های سپاه از القاعده تا حزب الله و غیر می اندازند تا خاورمیانه را برای اربابانشان آشفته و محل فروش اسلحه و کاهش قیمت نفت نگه دارند. به عبارت دیگر، با فرستاده شدن خمینی از اروپا و سپس خامنه ای شبه روس، تمام منابع کشور را به سمت خارج خاورمیانه انتقال دادند و مردم را از مردم انسان همنوع دوست دلسوز صاحب طناب دار به گرگهای بی محل فرصت طلب منافق صاحب جبره تبدیل کردند. این امر در نهایت، و بتدریج باعث نابودی ایران از درون و تبدیل شدن ایران به کره شمالی زیر عمامه در دهه های آینده خواهد شد. به عبارتی، هر چقدر که تعداد علم الهداها و خامنه ای ها و مزدورانشان بیشتر شود، رسیدن ایران به دره افغانستانی شدن شیعی ایران بیشتر می گردد. در واقع پول بدست افرادی افتاده است که نتیجه اش فروبردن ایران و اطرافش در لجنی است که نقشه توسط اربابان خارج منطقه کشیده شده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 16:17:09 توسط رضا ن.
ایران شده سلف سرویس خودی های رژیم ملاها که از خودشان پذیرائی میکنند. پول دلار بادآورده نفت هم در جیب شان، چرا که نه سفره رنگین پهن نکنند؟ هرکسی هم اعتراض دارد و از شرایط اسفناک ایران راضی نیست میگن از ایران برود جا برایش در خارج زیاده! به یاد حرف یک قدیمی میافتم که میگفت ای جوانها که راه افتادید تا آخوند خمینی رهبرتان باشد، اشتباه برزگی میکنید چون به آخوند اگر دو ریال قرض بدهی پشت گوشت را ببینی تا میگر اینکه پولت را دوباره ببینی. حالا شما میخواهید قدرت را بدست ملاها بدهید؟ پس یه عمر بدبختی در انتظارتان است که رنج و عذاب بکشید و ستم ببینید! چه کنیم حضرات انقلابی ۵۷ سران سیاسی اش این تحفه ج.ا. را برای نسل ما به ارث گذاشتند، قرآن مقدس کرده در یک دست شان، اسلحه در دست دیگرشان، جیب شان هم پر از دلار نفتی! حالا بیا و درستش کن! از چاله شاهی درآمده به چاه عمیق استبداد شیعه اسلامی ملاها افتادیم. تا صدهزار بسیجی، پاسدار و ملاها کشته نشوند محال است ایران تغییر مثبت بکند. فقط با زور اسلحه است وگرنه داوطلبانه چرا از خوان نعمت شان دست بکشند؟ حتی سیاست آمریکا و اروپا و اسرائیل را هم خریدند و میخرند!!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 14:58:33 توسط آذر
خصوصی‌سازی که یکی از ملزومات و نتایج اقتصاد نو لیبرال است از دوره رفسنجانی با شعار توسعه و سازندگی آغاز شد و تا لحظه کنونی با شعارهای مشابهی ادامه یافته خصوصی‌سازی باهدف “کوچک‌سازی” دولت و کاهش وظایف و تعهدات آن که اکنون علاوه بر صنایع و کارخانه‌ها و کشت و صنعت‌ها، تا بهداشت و درمان و آموزش و امثال آن نیز تعمیم‌یافته است، فجایع بیشماری به بار آورده و ماهیت ارتجاعی نظام طبقاتی سرمایه‌داری را واضحتر از همیشه برملا ساخته، استثمار و ستم اکنون حدومرزی نمیشناسد. انباشت فقر و نداری در یکسو، و رفاه و ثروت در سوی دیگر. تضاد میان فقر و ثروت مدام تشدید شده است. میلیونها کار و زحمت و توده‌های تهیدست و محروم حتی نمیتوانند شکم خود را سیر کنند و معدود سرمایه‌داران و مفت‌خورهایی که در پرتو حمایتها و سیاستهای ج-ا، از همه گونه رفاه و آسایش برخوردارند و هرروز پروارتر شده‌اند. رژیم در روزهای پایانی عمر ننگین خود، جامعه قطبی شده را قطبی‌تر نموده و با حراج بی‌قیدوشرط باقیمانده اموال عمومی و دستبردی بزرگ به جیب مردم، تضادهای ستیزنده موجود را بمرحله انفجاری بزرگ نزدیکتر ساخته، راه حل؟ براندازی تمام نظم موجود.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم شهريور ۱۴۰۲ برابر با هفدهم سپتامبر ۲۰۲۳ ، 14:49:40 توسط فرانک
با گماردن یک گدا به پادشاهی .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 معامله پنهانی بایدن و خامنه‌ای: تلاشی مشترک برای باقی‌ماندن در قدرت 
بقایای جنگنده اف ۳۵ آمریکایی پیدا شد 
هیئت تحریمی‌ها در نیویورک؛ معراج، رئیسی، اسماعیلی {آخوندک فتل عام و دار و دسته اش در نيويورک به ريش دنيا می خندند}
پرونده جنجالی در لهستان؛ "صدور ویزا در ازای دریافت رشوه" 
آخوندک مدیر حوزه علمیه قیدار به ضرب گلوله به هلاکت رسيد 
یلدا معیری، عکاس: هنگام بازداشت به من «تعرض جنسی» کردند 
 ابهام در وضعیت سه تن از «ایرانیان مشمول عفو» در چارچوب توافق ایران و آمریکا 
 پرسپولیس پیراهن امضا شده رونالدو را به خانواده فاطمه حمامی پس داد 
مردی که با اسلحه کامیون‌داران را به اعتصاب ضدحکومتی تهدید می‌کرد، به گفته پلیس فارس کشته شده است 
نماینده ویژه بایدن در امور گروگان‌ها: «معامله خوبی» با جمهوری اسلامی بود 
ادعای آخوندک قتل عام، ابراهیم رئیسی در نیویورک: پلیس هیچ‌گونه ضربه‌ای به مهسا امینی وارد نکرده بود 
تفلیس، اوکراین را به طراحی و حمایت از یک کودتا در گرجستان متهم کرد