جنگ پنهان و آشکار قدرت در ایران

دويجه وله : سکوت بخش بزرگی از روحانیان شعیه پیرامون وقایع اخیر، هرچه بیشتر به این گمانه‌زنی‌ها قوت می‌بخشد، که ناخشنودی از عملکرد مسئولان دولتی در میان روحانیان برجسته نیز وجود دارد. هم‌اکنون گفت‌وگوی‌هایی پنهانی میان رهبران مهم جمهوری اسلامی در جریان است.
هفته‌نامه معتبر «دی تسایت» در تحلیلی به جنگ قدرت در این پرداخته و کوشیده است، راه‌حل‌های جناح‌های مخالف و رقیب در نظام جمهوری اسلامی را بررسی کند.
به نظر این هفته‌نامه آیت‌الله خامنه‌ای، احمدی‌نژاد، هاشمی رفسنجانی و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی ایران در تلاش برای مدیریت بحران کنونی هستند. آنچه ظاهراً این افراد را به هم پیوند می‌دهد، فرزند مشترکی است، که نام آن جمهوری اسلامی ایران است. اما اتفاقاً نزاع کنونی نیز بر سر آینده این فرزند است.
به گفته دی تسایت، پاسخ احمدی‌نژاد، به عنوان برنده رسمی انتخابات، به همراه بخشی از تندروهای سپاه پاسداران به بحران کنونی، استفاده از روش‌های سرکوب و اعمال خشونت است. این جناح با تجربیات نظامی، آماده برای دفاع از منافع مالی خود است. به نظر می‌رسد، که این جناح دارای تناقضاتی جدی با جامعه روحانیت است. طرفداران این جناح بیشتراونیفورپوش هستند، تاعمامه بر سر.

دو امکان درباره حمایت رهبر ایران از احمدی‌نژاد
مفسر دی تسایت می‌نویسد، که احمدی‌نژاد در حال حاضربه دلیل حمایت آیت‌الله خامنه‌ای، آسوده خاطر است. حمایت‌های مکرر رهبر جمهوری اسلامی از احمدی‌نژاد این پرسش را مطرح ساخته، که چرا ‌آیت‌الله خامنه‌ای نقش میانجی را برعهده نگرفته و دست به تعمیق اختلافات میان جناح‌های نظام زده است؟
به گفته دی تسایت دو پاسخ ممکن برای این پرسش وجود دارد. نخست: آیت‌الله خامنه‌ای بیم دارد، که هر گونه عقب‌نشینی در شرایط کنونی به معنای سرنگونی نظام در کلیت آن خواهد بود. در این ارزیابی، گشایش هر گونه روزنه‌ای در درون سیستم سیاسی، چیزی جز فروپاشی نظام انقلابی ایران را بدنبال نخواهد داشت.
دومین پاسخ ممکن به این پرسش اینست، که آیت‌الله خامنه‌ای در موضع‌گیرهای خود آزادی عمل نداشته و به نوعی گروگان احمدی‌نژاد و اطرافیان وی است.
این هفته‌نامه آلمانی، از تقلب انتخاباتی و سرکوب شدید معترضان به عنوان «کودتای خزنده» نام می‌برد. در صورت تحکیم پیروزی احمدی‌نژاد، جمهوری اسلامی بطور واقعی بدل به حکومتی تک حزبی خواهد شد. این به معنای حکومت حزب‌الله و حذف و یا دست‌کم تهی ساختن تمامی عناصر دمکراتیک در نظام خواهد بود.
«رفسنجانی نماینده عقلانیت دولتی» در ایران
دی تسایت در بررسی خود نگاهی نیز به جناح مقابل انداخته و درباره چهره برجسته مخالفان می‌نویسد: «این طنز تاریخ است، که رفسنجانی به عنوان یک انقلابی کهنه‌کار، حال موظف به بیرون کشیدن ایران از انزوای سیاسی است.» رفسنجانی دشمن قسم‌خورده احمدی‌نژاد به حساب می‌‌‌آید. این دشمنی بیش از آنکه دلایل ایدئولوژیک داشته باشد، بر سر منافع متضاد این دو است .
رفسنجانی با گذشت زمان دریافته است، که درهای بسته ایران را، به‌ویژه در عرصه اقتصادی، باید گشود. گرچه رفسنجانی نیز خواهان گشایشی همه‌جانبه نیست، اما می‌داند، که انزوای کشور در کوتاه و یا بلند مدت، نه تنها جمهوری اسلامی، بلکه تمامیت ارضی ایران را به خطر خواهد انداخت.
وجود احمدی‌نژاد در راس دولت، به معنای حذف همه مخالفان و خطر حمله نظامی آمریکا به ایران خواهد بود. با توجه به شرایط موجود، رفسنجانی در حال حاضر تبلور «عقلانیت دولتی ایران» به شمار می‌آید. در صورت افزایش اعتراضات خیابانی، مشروعیت رهبر نظام نیز به سرعت زیر سوال خواهد رفت. شاید در چنین شرایطی زنگ‌ها برای رفسنجانی به صدا در آیند.

پایداری موسوی در برابر دستور رهبر نظام
در حال حاضر دولت کمابیش اعتراضات خیابانی را تحت کنترل دارد، اما اوضاع می‌تواند به سرعت دگرگون شود. موسوی تاکنون برخلاف دستور رهبر نظام، از هواداران خود خواسته است، که به مقاومت و طلب حق خود ادامه دهند.
به گفته دی تسایت، گرچه موسوی فرزند انقلاب اسلامی و معتقد به نظام است، اما مقاومت او شایان توجه است. موسوی حتا خطر یک اعتصاب عمومی در کشور را نیز منتفی نداسته است. این آغازی جدید درایران بوده و می‌تواند تحولاتی عمیق را در پی داشته باشد.

[کد مطلب: 2933] [تاريخ انتشار: پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ ششم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و هفتم ژوئن ۲۰۰۹ ، 03:09:18 توسط مهرداد
mm عزيز شما ميتونيد اين اطلاعات را از سايت goftaniha.org بدست آوريد
نوشته شده در تاريخ ششم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و هفتم ژوئن ۲۰۰۹ ، 02:02:17 توسط mm
یک سوال از پیک ایران : آیا شما امکانات تهیه یه صفحه عمومی که مشخصات این لباس شخصی‌‌ها توش باشه را دارید؟ این عمل به عملیات ما خیلی‌ کمک می‌کنه******************** پيک ايران :  ما از صفحه مشخصیاطلاع نداريم ولی بسياری از سايت ها هر زمان در اين مورد خبری داشتندآنها را منتشر کرده اند.
نوشته شده در تاريخ ششم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و هفتم ژوئن ۲۰۰۹ ، 00:13:15 توسط راه ٣
صرفا يك اعتصاپ عمومي كار ساز نيست به اين دليل كه كودتاچي هااز وجود جيره خواران خود استفاده ميكنند و با تحميق جامعه همه چيز را عادي جلوه داده و خود برنده جريانات ٢ هفته اخير معرفي خواهند كرد ٠همزمان با يك اعتصاب سراسري گروههاي فعال بايد به حمله هاي مسلحانه دست بزند و در حد امكان جامعه را از وجود جيره خوران (كه بيشتر شان شناسائي شده اند ) پاك كرده ضمن اينكه خواب را پر كودتاچيان حرام كنند ٠٠ ..........
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 21:16:04 توسط مستفا
درود بر حسن اقا ونظريه بسيار كارسازش/اين رژيم اگر عقل داشت منظورم به تئوريسين هاي كور دل وكور چشم هست چشم باز كنيدحدود٦٠٪ مبارزين بچه هاي بعد از انقلاب هست يعني ١٠٠٪ تحت آموزش وپرورش وتبليغات وتعليمات وشستشوي مغزي وتمام امكانات شما بودند اما نتيجه//براي تغيير باسينه مقابل گلوله مي ايستنداين يعني شكست در همه چيز در اصل وفرع ودر منطق انساني والهي يعني عذر خواهي و قبول شكست وباور كنيد كه در(اصولتان) شكست خورديد يعني٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 20:57:32 توسط مهران
تهدید یا وعده کدام علت باعث عقب نشینی اصلاح طلبان شده است؟ تهدید رهبر یک ریال هم ارزش ندارد چونکه او با دست چولاغ شده اش چگونه کشتی در به داغانش را در دریای طوفانی به سر مقصد ببرد از طرف داخل جو رادیکال خواهد شد امروز همه مردم با چشمانشان حکومت فاشیستی سرتا پا دروغ را دیدند و برای سرنگونی ان روز شماری خواهند کرد و از طرف خارج هیچ کشوری نمی تواند مثل سابق همکاری و یا ریسک بکند اقتصاد ایران فلج خواهد شد تنها راه نجات سید علی موسوی خامنه ای برادر ناتنی اش سید میر حسین موسوی خامنه ای است.
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 20:42:35 توسط iman

پيک  ايران :  يک نظر برای يک خبر  لطفا برای چندين بار يک نظر را برای جند خبر ارسال نکنيد.

نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 19:37:23 توسط مفسر
بدبخت ملتي كه مغز عقلانيتش رفسنجاني باشه. تا هست در جهان ملا و مفتي به روز بدتر از اين هم ميفتي
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 19:09:21 توسط چند میگری گریه کنی
1«چیزی جز فروپاشی نظام انقلابی ایران را بدنبال نخواهد داشت»زرشک 2«در صورت تحکیم پیروزی احمدی‌نژاد، جمهوری اسلامی بطور واقعی بدل به حکومتی تک حزبی خواهد شد» نه اینکه چند حزبی هستیم تاانجایی که مااین پنجاه پنج سال یاد داریم سی سال حزب فقط حزب الله بوده قبلش هم رستاخیز ما که داریم شاخ درمیاریم هر کی ازراه میرسه مفسر سیاسی میشه! چند مگیری بنفع ما بنویسی.
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 19:08:57 توسط Ma pirouzim
http://www.youtube.com/user/adminsazegara#play/all/uploads-all/0/femrnbSq_iE ما پیروزیم چگونه با کودتا مبارزه کنیم رهنمودهای سازگارا
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 18:16:50 توسط mohamed
خواهر جمهوري اسلامي بزودي بزير گاري خواهد رفت
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۸۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۰۹ ، 17:48:56 توسط hasan
آقاي موسوی و ساير قعالان و رهبران سازمانهاي سياسي مي بايست جامعه را براي اعتصابات عمومی فرا خوانند که هیچ چیز مانند اعتصاب در سرنگونی این حکومت موثر نخواهد بود. تاسيس صندوق ويژه كمك هاي اعتصاب باحمايت مالي همه ايرانيان و بخصوص ايرانيان خارج از كشور بسيار حياتي است٠
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصویر اولیه به هلاکت دسيدن رییس حوزه علمیه قیدار زنجان 
 تصاویر برهنه تولید شده توسط هوش مصنوعی باعث شوک ساکنان شهری در اسپانیا شد 
 رانش یکباره زمین در بزرگراهی در سوئد خودروها را به درون خود کشید 
 تظاهرات هزاران یهودی مقیم آمریکا همزمان با سخنرانی نتانیاهو در سازمان ملل 
رفتار مامور راهنمایی و رانندگی در حکومت جهل و فساد اسلامی 
شفیعی کدکنی خاطره جعلی مداح حکومتی را تکذیب کرد 
 فرونشست زمین، نصف جهان را در ایران می‌بلعد 
واکنش رضا کیانیان به جمیله علم‌الهدی: بیجا می‌کنی از طرف مرد ایرانی حرف می‌زنی 
 هک سایت وزارت علوم؛ انتشار اسنادی از جنبش اعتراضی دانشجویان در خیزش انقلابی 
دخالت بیت خامنه‌ای در تعیین نرخ دلار 
در سایه قوانین واپسگرایانه جمهوری اسلامی/ یک قتل دیگر به بهانه ناموس در سردشت 
 لیلا حسین‌زاده: جلسه دفاع پایان‌نامه من رسمی و قانونی بود