مهدی خزعلی: تاریخ مصرف احمدی‌نژاد تمام شده است

دویچه وله : عزل سه وزیر توسط احمدی‌نژاد در حالی صورت گرفت که پیش‌تر نمایندگان مجلس ایران از عقب‌نشینی محمود احمدی‌نژاد از مواضع قبلی خود درباره ادغام وزارتخانه‌ها خبر داده بودند. پیش‌تر گفته شده بود احمدی‌نژاد نظر مجلس و شورای نگهبان را درباره چگونگی ادغام وزارتخانه‌ها پذیرفته است.

در اختلاف میان محمود احمدی‌نژاد و مجلس پیرامون ادغام وزارتخانه‌ها، شورای نگهبان جانب مجلس را گرفت و اعلام کرد وزرای جدید باید به مجلس معرفی شده و رای اعتماد بگیرند.

مواضع مجلس و شورای نگهبان موجب شد برخی وزرایی که در پی ادغام چهار وزارتخانه خداحافظی کرده بودند، به سر کار خود بازگردند. اما روز شنبه (۲۴ اردیبهشت) محمود احمدی‌نژاد در نامه‌هایی جداگانه به سه وزیر نفت، صنایع و رفاه پایان ماموریت آن‌ها را رسما اعلام کرد.

سایت خبری "فرارو" در گزارشی با اشاره به توافق‌های پیشین صورت گرفته بین مجلس، دولت و شورای نگهبان درباره ادغام وزارتخانه‌ها نوشته است: «ناگهان محمود احمدی نژاد با صدور سه نامه تمام این اظهارنظرها را باطل کرد.»

احمد توکلی، نماینده مجلس ایران، در واکنش به اعلام خداحافظی احمدی‌نژاد با سه وزیر خود گفته است: «در قانون اساسی چيزی به اسم پايان ماموريت وزرا وجود ندارد. رئيس جمهور وزرا را عزل كرده است. عزل اين سه وزير خلاف قانون نيست، اما خلاف مصلحت ملی است.»

دویچه‏وله: آقای خزعلی، با عزل سه وزیر توسط آقای احمدی‏نژاد، آیا می‏توان گفت که بحث ادغام وزارت‏خانه‏ها به نوعی پایان یافته است؟

مهدی خزعلی:
کار احمدی‏نژاد در عزل سه وزیر نشان می‏دهد در دعوایی که شروع کرده و البته آقای مشایی هم دارد دعوا را اداره می‏کند، ایشان مصر است که نقش یک مخالف را به‏طور جدی بازی کند.

دعوا شدت خواهد گرفت، اما عزل سه وزیر کار عاقلانه‏ای نبود. خارج از تدبیر بود. به این جهت که ایشان سه ظرفیت وزرای خود را برای استیضاح، عزل یا استعفا از دست داد. احمدی‏نژاد اگر صبر می‏کرد و بعد از ادغام وزارت‏خانه‏ها وزیر معرفی می‏کرد، از سهمیه‏ی آن وزرایی که تا حد نصف می‏توانند استیضاح یا عزل شوند یا استعفا بدهند، استفاده نمی‏شد.

اما با کاری که ایشان امروز کرد، عملا سه وزیر را عزل کرد، یک وزیر هم که قبلا استیضاح شده بود، در نتیجه سهمیه‏ی چهار وزیر او تمام شد. بعد از ادغام، ۱۷ وزارت‏خانه‏ وجود خواهد داشت. یعنی ایشان ۹ سهمیه بیشتر نخواهد داشت و برکناری وزیر نهم به هر دلیل از لحاظ قانون موجب سقوط کابینه‏ی ایشان خواهد شد.

ایشان باید بداند که با چنین حرکت نابخردانه‏ای، خود را به مرز سقوط نزدیک کرد. کافی است بعد از این‏که تعداد وزارت‏خانه‏ها به ۱۷ وزارتخانه کاهش یافت، چهار وزیر دیگر در حمایت از جناح آیت‌الله خامنه‌ای استعفا دهند و دولت سقوط کند.

بعد از موضوع آقای مصلحی وزیر اطاعات، اختلاف بر سر ادغام وزارت‏خانه‏ها پیش آمد. ارزیابی شما درباره‏ی ادامه‏ی اختلاف میان اصول‏گرایان چیست؟

اختلافی که الان بروز کرده است را از شش سال پیش پیش‏بینی می‏کردیم، این اختلاف واقعی بود. آن‌ها باور نمی‏کردند که احمدی‏نژاد در قامت یک مخالف رای آورده و در قامت کسی که تمام مدیران بعد از انقلاب را زیر سئوال برده و با شعار "دزدگیر ۲۰۰۵"، همه را دزد خوانده روی کار آمده است. نمی‏خواستند باور کنند تا آرای ایشان را در سال ۸۴، مصادره‏ به مطلوب کنند و بگویند این آرا، آرای ما بوده است.

اما واقعیت این است که اکثر کسانی که در سال ۸۴ به احمدی‏نژاد رای دادند، کسانی بودند که می‏خواستند توسط ایشان نظام را ساقط کنند. امروز این مسئله دارد خود را نشان می‏دهد. این اختلاف تمام‏شدنی نیست و اگر کسی از اصول‏گرایان خوش‏بین و یا خوش‏خیال باشد که این اختلاف تمام می‏شود، باید گفت این اختلاف ادامه خواهد داشت. معتقدم آقای احمدی‏نژاد نمی‏تواند ادامه بدهد و دولت دهم سقوط می‏‌کند.

در باره‏ی سرنوشت آقای احمدی‏نژاد و گروه ایشان چه فکر می‏کنید؟ آیا ایشان تا پایان دوران ریاست جمهوری در مقام خود باقی می‏‌مانند، یا آن‏طور که برخی تحلیل‏گران می‏گویند، تاریخ مصرف آقای احمدی‏نژاد به پایان رسیده است؟

تاریخ مصرف ایشان تمام شده ولی ایشان هنگام غرق شدن خود می‏خواهد کسانی را هم با خودش پایین بکشد. الان جنگ بر سر این است که کسانی بمانند و با ایشان پایین نروند.

به چه دلیل، فکر می‏کنید که ایشان تا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری، برکنار می‏شود؟

من پیش‏گو نیستم. از آن جن‏گیرها و رمال‏هایی که آقایون دارند ندارم و با آن‏ها ارتباط ندارم. واقعیت این است که انتخابات بعدی در سال ۹۰، برای فتح سنگر مجلس است. از ابتدا هم روشن بود که احمدی‏نژاد به آن‏چه در سال ۸۸ به دست آورد کفایت نمی‏کند و می‏خواهد مجلس را تصرف کند. از این‌جا درگیری شروع شد. آن‌هایی که می‌خواهند نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنند یا اصلاح کنند باید بدانند که آقای احمدی‌نژاد در راستای براندازی حرکت کرده و حرکت خواهد کرد. فکر می‌کنم از ماه خرداد سال ۹۰ به بعد شیب اختلافات بالا می‌گیرد، شتاب می‌گیرد و این قصه در شهریور ماه نتایج خوبی خواهد داد.

وظیفه‏‌ی جنبش سبز در شرایطی که دعوا بین طرف‏داران احمدی‏نژاد و طرف‏داران آیت‏الله خامنه‏ای بالا گرفته، چیست؟

باورهای ما در جنبش سبز پذیرفتن تکثر است و این‌که به دنبال دمکراسی برویم. از این دو جناح دمکراسی بیرون نمی‏آید. از تفکر این آقایان در دو طرف اصول‏گرایان، چه باند احمدی‏نژاد و چه باند مقابلش، دمکراسی درنمی‏آید.

باید روشن‏گری کرد و به نوعی دمکراسی‏ برسیم که تمام افراد را با تمامی اندیشه‏ها، در کشور عزیزمان جای دهیم و همه بتوانند آزادانه نظرشان را بدهند.

حسین کرمانی


[کد مطلب: 32759] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۰ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصاویر جدیدی از ضرب و شتم قهرمان فقید کشتی در کمپ ترک اعتیاد
 رفسنجانی چرا و توسط چه کسانی «حذف فیزیکی» شد؟
 درگیری در جلسه عمومی بانک دی
 کیهان: سه سرهنگ آمریکایی دخیل در ترور سردار سلیمانی را به قتل رساندیم
 پول و ازدواج موقت، مشوق‌های جمهوری اسلامی برای گسترش تشیع در الجزایر
 حواشی رییس‌جمهور شدن احمدی‌نژاد و سفارش‌های باهنر! در کتاب خاطرات محسن رفیقدوست
مذاکرات وین؛ چرا باقری‌کنی برای ساعاتی به تهران بازگشت؟ 
بدرفتاری مأموران روسی منجر به شکایت از مقام‌های وزارت خارجه ایران شد 
 حال ناخوش مناره‌های اصفهان در نظام اسلامی ضد ایران
بازداشت فریده مرادخانی، فعال مدنی و خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی 
زبان سیاست خارجی ابراهیم رئیسی؛ گرفتار لکنت و خصومت
ممنوع‌الکار شدن ۵۰۰۰ راننده تاکسی در تهران آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی