ادغام وزارت خانه ها در دولت احمدی نژاد توسط مجلس ممنوع میشود


آینده : همزمان با رأی نمایندگان مجلس به فوریت ادغام سازمان میراث فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبرگزاری‌ها از تهیه طرحی دو فوریتی در مجلس خبر می‌دهند كه به موجب آن ادغام وزارتخانه‌ها در دولت دهم ممنوع خواهد شد.

طرح دو فوریتی ممنوعیت ادغام وزارتخانه‌ها در دولت دهم واكنشی به «تعجیل دولت در ادغام وزارتخانه‌ها و مشكلات پیامد آن» است و قرار است در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس بررسی و به رأی گذاشته شود.

محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس، به خبرگزاری مهر گفته است كه این طرح تا كنون به امضای ۲۰۰ نفر از نمایندگان رسیده و بر اساس آن دولت پس از دو سال كار كارشناسی لایحه ادغام را در سال سوم برنامه به مجلس ارائه كند.

بر اساس قانون برنامه پنجم، دولت در راستای كوچك سازی خود مكلف به كاهش تعداد وزارتخانه‌ها به ۱۷ وزارتخانه است اما عملكرد شتابزده دولت در ادغام دو به دوی هشت وزارتخانه در یكدیگر بدون ارسال لایحه تشكیل وزارتخانه‌های جدید، جدال تازه‌ای را میان قوای مقننه و مجریه  به دنبال داشت.

دولت در مصوبه خود با اعلام ادغام وزارتخانه‌های نیرو با نفت، راه و ترابری با مسكن و شهرسازی، صنایع و معادن با بازرگانی، و كار و امور اجتماعی با رفاه، به مسئولیت وزرای نفت، صنایع و معادن، و رفاه و تأمین اجتماعی پایان داد و پس از آن محمود احمدی‌نژاد با استناد به مصوبه دولت برای وزیران بازرگانی و كار را به عنوان سرپرست وزارتخانه‌ها صنایع و رفاه معرفی كرد و خود نیز سرپرستی وزارت نفت را بر عهده گرفت.

اصرار مجلس و شورای نگهبان بر غیرقانونی بودن سرپرستی محمود احمدی‌نژاد بر وزارت نفت، موجب شد كه محمد علی‌آبادی به عنوان سرپرست وزارت نفت معرفی شود. شورای نگهبان تشكیل وزارتخانه‌های جدید را نیز منوط به تصویب شرح وظایف این وزارتخانه‌ها در مجلس دانسته است.

اكنون نمایندگان مجلس در طرح دو فوریتی خود، تغییراتی را در ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی كرده‌اند كه به موجب آن ادغام وزارتخانه‌های موضوع این ماده به دو سال آخر اجرای برنامه پنجم موكول می‌شود. این موضوع به این معناست كه در صورت تصویب نهایی این طرح، موضوع ادغام وزارتخانه‌ها از دستور كار دولت دهم خارج و به دولت یازدهم ارجاع می‌شود.

 خبرگزاری مهر در گزارشی در باره ادغام وزارتخانه‌ها یادآور شده است كه در حال حاضر علاوه بر چهار وزارتخانه كلیدی و اقتصادی كشور كه بدون وزیر اداره می‌شود، هفته‌ها از پایان مهلت قانونی تشكیل وزارت ورزش و جوانان و وزیر آن می‌گذرد و همچنین وزیران سه وزارتخانه بازرگانی، كار و مسكن مسئولیت سرپرستی وزارتخانه‌های بی‌وزیر را علاوه بر اداره وزارتخانه‌های پر مشغله خود برعهده دارند.

[کد مطلب: 34083] [تاريخ انتشار: بيست و دوم خرداد ۱۳۹۰ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
ارائه گزینه‌های نظامی در قبال ایران به ترامپ در روز جمعه
علم الهدی : امروز حشدالشعبی، انصارالله، حزب‌الله و جهاداسلامی، ایران است/ جوهره مقاومت ما را به اینجا رسانده است/ امروز ایران، محدود به حدود و مرزهای جغرافیایی نیست/ اگر به ایران تجاوز کنید، اسرائیل در نصف روز خاک می‌شود
تحلیلگر "شورای روابط خارجی اروپا":  تاکتیک ایران افزایش محتاطانه و مدیریت شده تنش است
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
بازدید نماینده‌های فیفا از آزادی برای تایید گیت‌های ورودی بانوان
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
حمله به یک زندانی سیاسی دیگر در زندان؛ حمله به منتقد خامنه‌ای در بند قاتلان
درخواست هوشنگ امیر احمدی از سپاه: فورا کودتا کنید!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
فیلم/ عزاداران بیل / هییت سیلی زنی و چَک افسری (2 فیلم)
فوری/ مقامات آمریکایی: محل دقیق حملات به عربستان در ایران شناسایی شده
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
 ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد 
روزنامه اتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله نظامی به ایران، به آن پاسخ داد
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
رونمایی از پهپاد های جدید ایرانی
 نیویورک تایمز: یک موشک سالم عمل نکرده در تأسیسات نفتی عربستان سعودی پیدا شده
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: