تایم: سکوت خیابانهای تهران در 18 تیر شکسته شد

مجله تایم گزارش داد: سکوت خیابانهای تهران که چندروزی بهخاطر سرکوب پس از انتخابات اعتراضآمیز ظاهری آرام داشت، در روز 18 تیر با درگیری میان فعالان مخالف و نیروهای امنیتی درهم شکسته شد.
ازچند روز پیش سایتهای اینترنتی که در تعامل اجتماعی با مردم ایران هستند خواستار برگزاری مراسم یادبود سالروز 18 تیر شده بودند که یادآور سرکوب خشونتآمیز تظاهرات اصلاحطلبان در کوی دانشگاه تهران در سال 1378 است.
به حامیان مخالفان گفته شده بود در سالروز 18 تیر جز شاخه گل رز، هیچ چیزی با خود همراه نداشته باشند اما این رویداد با استقبال خشونتآمیز نیروهای انتظامی روبهرو شد و نتوانست جمعیت گسترده مخالفان را گردهم آورد.
 مرتضی تمدن فرماندار تهران وعده داده بود هرگونه تظاهرات با پاسخ «کوبنده» روبهرو خواهد شد و حامیان مخالف با باتون پلیس ضدشورش و لباس شخصیها روبهرو شدند و پیش از آنکه شمار تظاهرکنندگان مشخص شود، مخالفان دستگیر شده یا متفرق شدند.
چشمانداز روابط با غرب
سرکوب تظاهرکنندگان در ایران به چشمانداز ارتباط ایران با غرب لطمهای وارد نکرد زیرا رهبران گروه هشت ضمن محکوم کردن برخورد دولت با تظاهرکنندگان، خواستار ادامه مذاکره درمورد برنامه هستهای ایران شدند. آمریکا هم پنج دیپلمات ایرانی را که به مدت دوسال بازداشت کرده بود، آزاد کرد.
اگرچه آزادی این افراد میتواند در راستای اعتمادسازی میان ایران و آمریکا باشد اما زمان این اقدام این امیدواری را ایجاد کرده که یکی از کارمندان تحت بازداشت سفارت انگلیس در تهران هم آزاد شود.
در جریان تظاهرات اعتراضآمیز ایران مقامهای امنیتی 9 نفر از کارمندان ایرانی سفارت انگلیس را بازداشت کردند و آنها را به تحریک این تظاهرات متهم کردند.
پس از چند روز هشت نفر از این افراد آزاد شدند اما یکی از کارمندان سفارت هنوز در بازداشت است.
بهرهبرداری رسانهها
حکومت ایران ناآرامیهای اخیر در خیابانها را به دخالت دولتهای خارجی بهویژه انگلیس نسبت داده است و از این امر خشمگین است که آمریکا بهطور علنی از میلیاردها دلاری سخن گفته که از طریق هزینه کردن آن قصد تغییر رژیم در ایران را دارد.
شبکه خبری ای.بی.سی دوسال پیش اعلام کرد که ماموران اطلاعات جاسوسی آمریکا در دیدار مخفیانه با اعضای جندالله، تلاشهای جندالله برای ایجاد بیثباتی در ایران را تشویق کردهاند و رسانههای دولتی ایران مانند پرس.تی.وی با بهرهبرداری از ادعاهای عملیات پنهانی آمریکا و انگلیس برای تغییر رژیم ایران، صدای جنبش مخالف را قطع کردهاند.
در نتیجه همین امر هفته گذشته زمانی که میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات اعلام کرد که قصد دارد برای ادامه جنبش اعتراضآمیز از طریق کانالهای رسمی، حزب سیاسی تشکیل دهد، رسانههای دولتی ایران این خبر را پوشش ندادند و این خبر روی وبسایت شخصی موسوی قرار گرفت.
به نوشته تایم سرکوب تظاهرات بعد از انتخابات در تهران زمینه تغییر حکومت از سیستم دموکراسی اسلامی به حکومت مطلق اسلامی را آشکار کرده است.

[کد مطلب: 3569] [تاريخ انتشار: نوزدهم تير ۱۳۸۸ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۸۸ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 16:01:29 توسط ولي
تظاهرات برقآسا، در هر زمان و در هر مكان، به‌ويژه در نقاط ضعف و نقاط خلاء نيروهاى سركوبگر دشمن. حتى در شرايطى كه هيچ‌گونه امكان تجمع نيست، هستههاى 9نفره، 5نفره و حتى هستههاى مقاومت 3نفره جوانان انقلابى مى‌توانند نيروهاى سركوبگر دشمن را تجزيه، خسته و فرسوده كنند. طبق گزارشها، امروز موارد قابل توجهى از ضعف و فرسايش نيروهاى ارتجاع ديده شده است هستههاى كوچك، موتور محرك و راهگشاى تجمعات بزرگترند. هستهها و تيمهاى جداگانه تداركات و ترابرى و امداد پزشكى و ارتباطات را، تا آن‌جا كه برايتان امكانپذير است، فراموش نكنيد. آخوندها بايد بروند. حاكميت از آن مردم ايران است در پرتو مهر تابان مقاومت و آزادى ايران، رود خروشان خون شهيدان ضامن پيروزى محتوم خلق ماست
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۸۸ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 14:42:25 توسط Ramin 1
در حالیکه اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان مخالف ادامه حیات ننگین حکومت ناپاک اخوندهای ریاکار و فاسد هستند, رژیم چه از نظر حقوق بین المللی و چه از لحاظ شرع مقدس ( ای مرده شور این شرع مقدس!!! که بگفته ان سیاهکار بدرک واصل شده, تمام بدبختی های ما از انست. البته ان عالم پشت هم انداز * هفت زبان دان * بجای این, امریکا را عنوان کرد.) فاقد هرگونه مشروعیت است. بدیهی است که اگر هنوز هواداران نادان ملاهای با همه هیچ، مدعی هستند, فقط جواب بدهند که علت عدم برگزاری همه پرسی عمومی, کدام است؟؟؟
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۸۸ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 12:45:04 توسط صومعه سرایی
درود و هزارن درود،بر مردم دلیر ایران،به ویژه زنان و جوانان دلاور میهن.به ایرانی بودن خود بیش از همیشه افتخار می کنم.در حالی که بعضی ها،هنوز به دنبال اخذ مجوز از وزارت کشور ولایت وقیح قاتل و گدایی قانون از خامنه ای ضد بشر بودند ،روز گذشته، دلاوران ایران زمین، شعار شاه،سلطان،ولایت ـ مرگت فرا رسیده . ما زن و مرد جنگیم،بجنگ تا بجنگیم و مرگ بر دیکتاتور را با اجازه صادر شده از طرف خلق قهرمان ایران،به خیابانها آوردند و سر دادند.قیام به فداکاریها و جانبازیها،تا سرنگونی تمامیت جمهوری اسلامی ولایت فقیه ادامه خواهد یافت.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 تظاهرات بزرگ مردم زاهدان
 رسول خادم: تخریب خانه‌باغ خانواده الناز رکابی تلافی داستان برداشتن حجاب بود