" مردم کم کم از شعار مربوط به انتخابات فاصله می گیرند و کل سیستم را زیر سوال می برند"


راديو فرانسه : روز پنجشنبه، تظاهرات چند هزار نفره در تهران و در برخی از شهرهای بزرگ با گستره و شمار کمتری ، به مناسبت دهمین سالگرد 18 تیر، برگزار شد. این راهپیمایی ها و گردهم آیی ها نشان می دهد که محدودیت ها و بازداشت ها از شمار تظاهر کنندگان کاسته است ولی مردم را به کنج خانه ها نکشانده است.
بهمن نیرومند، نویسنده و تحلیلگر در برلن، در بارۀ تداوم و شکل حرکت مردم می گوید " مقاومت مردم در ایران به این سادگی ها در هم شکسته نمی شود. نشانه های تحسین برانگیزی از هوش و تخیل در این حرکت ها مشاهده می شود. مثلاً برگزاری تجمع ها در چندین نقطۀ شهر برای پراکنده کردن نیروهای پلیس و لذا کاهش تلفات و بازداشت ها".
اوتفاوت تظاهرات کنونی را با زمان انقلاب در این می بیند که سی سال پیش بسیاری مجهز به ایدئولوژی شهادت طلبی بودند و از فدا کردن خویش ابایی نداشتند. حال آنکه امروز این جوانان زندگی را دوست دارند، پس راه هایی را جستجو می کنند که تلفات و خسارات کمتری را متحمل شوند.
این نویسنده و تحلیلگر تحول شعارهای تظاهرات را به سمت رادیکالیزه شدن می بیند. و علت این امر را مقاومت شدید حکومت در برابر خواست های مردم ارزیابی می کند. او می گوید مردم کم کم از شعار مربوط به انتخابات فاصله می گیرند و کل سیستم را زیر سوال می برند. به نظر او ایران آبستن تحولی است که بازگشت به قبل از تظاهرات اخیر را غیر ممکن می کند. قابل پیش بینی نیست که این تحول در داخل سیستم کنونی انجام خواهد شد و یا از آن فراتر خواهد رفت.
[کد مطلب: 3591] [تاريخ انتشار: بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 08:57:50 توسط مهدي ازايتاليا
با سلام به دوستان رزمنده.18 تير امسال نشان داد كه مردم راه خود را انتخاب كردند.منتظر اين نمانندندكه مجوزي از طرف وزارت كشور صادر شود.انكساني كه هنوز دل در كنف ولي فقيه دارند وبا رودروايسي وگدايي مي خواهند اجاز راه پيمايي از وازارت جنايتكار كشور اخوندي بگيرند كلاهشان پس معركه است تا حالاهم كه جلو امدند به همت مردم قهرمان ايرن بود.وگر نه همان روزهاي اول بعد از انتخابات به خانه بر گشته ودنبال كار خود بودند.به قول صومعه سرايي عزيز مردم ايران دنبال انقلاب دمكراتيك خود هستند وگوششان هم به كسي هم بدهكار نيست .
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 06:10:52 توسط صومعه سرایی
آنچه که در میهن ما،جریان دارد،یک انقلاب دمکراتیک است و خصلت انقلات هم همین است که نیروها و جریانات ناپایدار و مردد و سست را به کناری می زند و راه خود را برای تفییر بنیادی،باز می کند.اکنون شعار محوری مردم،مرگ بر خامنه ای ، سمبل این دیکتاتوری دینی است.هر کس و جریانی که خود را در راستای همین شعار قرار دهد،ماندگار خواهد بود و در غیر این صورت، شرمسار و پشیمان و حسرت به دل، در گوشه ای،رها می شود و خواهد پوسید. درود بر همه هموطنان دلیر ما، که چشم جهانی را بر واقعیات موجود در ایران ،باز کردند و درود بر شما دوستان گرامی، که با نظرات خوب خود، درست و نادرست را،از هم جدا می کنید و در معرض قضاوت همگان،قرار می دهید.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 05:08:13 توسط پدرام
قسمت سوم: نکته چهارم:و حرکت اخر حرکت مردم است بعد از اینکه ان دو جبهه اصلاح طب و اصولگرا خوب توی سر هم زدند وهم دیگر را نابود کردند.انجا مردم وخامنه ای و نیروهای ارتش که با دقت همکنون نظاره گر فرو پاشی هستند. باید به ارتش فرصت داد. زیرا ارتش و یا سپاه. فقط میخواهند مقاومت مردم را بسنجند. البته انها عملایات جنبش مردمی و فرو پاشی را به خاطر این فرصت سوزی طولانی میکنند. اما با این حال. انها منتظر هستند که کی ضعف پیدا میکنه بروند طرف او. واقع 18 تیر نشان دادکه مردم از روی موسوی و اصلاحطلب ها عبور کردند و نشان داد. که دیگر مردم فرو پاشی میخواهند و نه میرحسین یا حسین!! زیرا. خود این اصلا طلب ها در 18 تیر بزرگترین خیانت را کردند. نکته اخر همین است تاریخ و طبیعت این جنبش ها همیشه مردم را پیروز کرده.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 05:00:17 توسط xxx
تن دادن بجريان حوادث فرو افتادن بعمق حادثه ناخواسته ديگر است.سمت و هدف را بايد برگزيد وبدان سو نيرو صرف كرد چون تسليم حوادث شدن هرگز بآنجايي ختم نميگردد كه انتظار داريم.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 04:37:03 توسط پدرام
قسمت دوم نکته سوم: خامنه ای بر اثر فشار مردم در خیابانها مجبوره گام به گام عقب نشینی کنه و درست مثل سرنوشت یک شاه در شطرنج که همه را فدای جان خودش میکند. مجبور میشود از خیر احمدی نژاد بگذرد و تصمیم میگیرد انتخابات دوباره بشود. اما چون خفت زیادی برای او دارد و رهبریت او کاملا زیر سوال میرود. با یک طراحی و صحنه سازی . خودش احمدی نژاد را ترور میکند و تبیلغات عجیبی راه می اندازد و تشنج درست میکندو مظلوم نمای میکند. که اینطوری بتواند طوری مردم را قانع کند که حالا ازروی اجبار چون ریسجمهور شهیدمان..مثل رجای و باهنر و..( توجه کنید همیشه خامنه ای سران سپاه را دست جمعی در هواپیمای میکشت .وقتی احساس میکرد که مثلا کودتای در راه هست و یا انها نظر مخالغ را دارند. این را خود افسران سپاه میدانند که هر لحضه امکان دارد بدست خود اطرفیان خودشان تصویه بشوند.). حالا دوباره رای گیری کنیم. که بهانه ای داشته باشد برای رای گیری...
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 04:35:28 توسط پدرام
قسمت اول: در این تحولات در حال حاضر بازنده اصلی اصلاح طلب ها هستند. و برنده فعلی خامنه ای. و برنده اخر حکایت فقط مردمی هستند که به فرو پاشی این رژیم ضربه اخر را میزنند .نکته اول:.الان اصلاح طلب ها در یک دوراهی بزرگ که از هر طرفدر بن بست گیر کرده اند. خامنهای از این فرصت که قبلا هم طرح ریزی شده بود دارد استفاده میکند و همه این مهرهای اصلاح طلب را یکی یکی از روی صفحه شطرنج حوادث ایران پاک سازی میکند . نکته دوم. اصلاح طلبها نمیدانند کدام طرف بدوند. از طرفی رهبریت غضب کرده و نقشه کشتار جمعی انها طرح ریزی کرده از طرفی هم انها مجبورند به این نظام و رهبر . معتقدر بمانند..زیرا انها هم پروندها های دارند که اگر نظام فرو بپاشه وحشت از افشای خیانت و جنایت و فساد های مالیشان میشود. از جمله فیض الله عرب سرخی که اخیران دستگیر شد. خلاصه در بدجای گیر کردند کع باید انتخاب کنند نه به نظام میتوانند اعتقاد داشته باشند چون نظام طناب دار را برای انها اماده کرده و نه علیه نظام میتونند باشند چون خودشون هم در این فرو پاشی نابود میشوند...
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 04:21:00 توسط غمخوار.
دوستان. در شرایط کنونی حقظ روحیه بسیار مهم هست. قراموش نکنیم گفته برتولت برشت را. < شکست خوردگان امروز فاتحان فردایند.> ما شکست خورده نیستیم اما خسته از زخم 30 ساله . همرزمان جوان، فراموش نکنید که نسل قبل از شما نشکفته پرپر شدندٍ انهم در تاریکی شب. نه شما و نه دنیا هیچکدام نمیدانید بر ما چه گذشت. دنیا شما راٍ مبارزه شما راٍ و شجاعت شما را به نظاره نشست. این خود بزرگترین امتیاز نسبت به نسل ما میباشد. ورزش از انواع مختلف.. خواندن رمان. کتابهایی که در مورد جنبشهای ازایبخش نوشته شده . سرگذشت مبارزان جنگ جهانی دوم. نوشتن خاظرات با رعایت مسايال امنیتی . خواندن مقاله های روانپزشکی و فلسقه به انسان روحیه میدهد. هر کدام از شما باید یک روانشناس باشد تا بتواند به موقع دشمن را در هر وضعیتی بشناسد. فراموش نکنیم دشمنان ما یک مشت روانی و سیاه فکر 1500 ساله دوران برده داری هستند. باید هنر برخورد با دشمنان روانی را یاد بگیریم. انوقت ما باید قویتر از انها باشیم.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 03:56:27 توسط lمهدی برزین
جوانان غیور ایران خود راهشان را پیدا کرده اند و ان نه انتخابات بلکه هدف گرفتن کلیت رژیم آدمکش جمهوری جهل و جنایت اسلامی ایران است. اگر نظری به اطلاعیه های کاندیداها بیافکنیم میبینیم که تمامی انها خواهان حفظ نظام سفیهانی فقیه هستند و نه تغییر بنیادی ان و جوانان ما این را نمیخواهند و بخوبی هم انرا تا کنون با فریادهای خود و فدا کردن جانشان بگوش جهانیان رسانیده اند. در این میان بیکباره اراذل و اوباشی سر از گور دراورده و به اصطلاح خود میخواهند در این میان کلاهی هم برای خود بدوزند و ابروی از دست رفته شان را بدست اورند. بهمن نیرومند یکی از همین افراد است. او بی ابروتر از انست که بتواند گذشته خیانت بارش را بفراموشی بسپارد و به اصطلاح معروف اب روی بجوب رفته اش در همکاری گذشته اش با این رژیم خون آشام را بجوی بازگرداند. او را مدت 40 سال است که در کوران مبارزات گذشته چه در دوران شاه خائن و چه بعد از ان کاملا شناخته ام. هر روز به رنگی در امده و هر روز پادوی جناحی شده و دست اخر هم ابرو باخته تر از همیشه به کناری انداخته شده. امیدوارم که جوانان غیور ایران مواظب این روباه های مکار باشند.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 03:51:40 توسط Naser
اين امر با فاصله گرفتن موسوي از مردم همخواني دارد .
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 03:47:21 توسط ستاره
پس از نبرد جانانه ١٨ تير توسط قهرمانان ايرانزمين در روياروئي با رژيم زخم خورده ولي فقيه, پر توانتر, پر انرژي تر, پر اميدتر و پر ايمان تر, براي نبردهاي بعدي با "دشمن" كه همانا رژيم اشغالگر و نامشروع ولي فقيه ميباشد آماده ميشويم! بر من و تو ايراني مباد كه لحظه اي در مقابل دشمن ايرانزمين از پاي بنشينيم! اي دشمن ار تو سنگ خاره اي "من آهنم" جان من فداي خاك پاك ميهنم!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 تظاهرات بزرگ مردم زاهدان
 رسول خادم: تخریب خانه‌باغ خانواده الناز رکابی تلافی داستان برداشتن حجاب بود