نشریه صبح آزادی بسته شد


گرامی نشریه صبح آزادی بسته شد.  ساسان آقایی، سردبیر نشریه در بخشی از مقاله خود که اختصاص به خدا خافظی وی از خوانندگانش دارد دز سایت ادوار نیوز مینویسد:

مثل همه چیزهای خوب و بد دیگر این دنیا، "صبح آزادی" هم باید روزی تمام می‌شد. برای من که خبر «شگفت‌انگیزی» نیست، برای شما هم نباید باشد. آن‌ها که خواننده‌ی حرفه‌ای مطبوعات هستند، خوب می‌دانند که باید از هر بهاری کامی گیرند که خزان به‌زودی از راه می‌رسد. بهار "صبح آزادی" هم ده ماه به درازا کشید؛ هر چند سهل و ساده نبود اما "سبز" بود و به همین سبب نیز بسیاری ناملایمتی‌ها و نامروتی‌ها، سختی‌های و دشواری‌ها را تاب آوردیم.

در تمام این دوران، آن‌چه به من و هم‌کارانم نیرو می‌بخشید، خواست «شما» بود. این‌جور وقت‌ها، بیش‌تر مردم می‌گویند که «حتا فکرش را هم نمی‌کردیم» اما از همان شماره نخست، می‌دانستم که در قحط‌سالی رسانه، "صبح آزادی" اگر با دو واژه‌ی «صبح» و «آزادی» پیمان ببندد، اقبال می‌یابد و ما به گواه 1000 صفحه نشریه‌ای که از شهریور 89 به این سو منتشر کردیم، کوشیدیم تا آن‌جا که می‌شود به پیمان خود وفادار باشیم. باید به ما حق دهید که کار جان‌فرسایی بود چه، در این روزگاران به‌سختی، با کنایه و لکنت زبان می‌شود از «آزادی» گفت اما ما سر نترسی داشتیم و در تلخی بی‌پایان روزها، تلاش کردیم، در منتهای شب، برای شما از صبح و امید سخن بگوییم.

نخستين شماره‌ي "صبح آزادي" با سردبيري من، در شهريور 89 منتشر شد. شماره‌ي دهم با پرونده‌هايي درباره‌ي «اخراجي‌هاي دولت»، «بازشناسي هيتلريسم»، «مروري بر فايده‌گرايي»، «ياد هوشنگ گلشيري»، «دفتر جمع‌آوري كتاب‌ها از نمايشگاه بين‌المللي»، «بهداشت زنان»، «پيامدهاي اجتماعي بيكاري» و «خشك شدن درياچه‌ي اروميه»، به هم‌راه يك ويژه‌نامه درباره با «مرگ سه ملي‌-مذهبي؛ عزت و هاله سحابي و هدي صابر» بسته شده بود. در دوم خرداد 90، با ارسال نامه‌اي از سوي وزارت ارشاد، از انتشار شماره‌ي دهم مجله جلوگيري شد. مساله‌ي ارشاد براي جلوگيري از انتشار "صبح آزادي" گويا قطع مجله بود! كه پس از بيست روز پي‌گيري برطرف شد. تلاش كرديم با به‌روز ساختن مجله، شماره‌ي دهم را براي ابتداي تيرماه منتشر سازيم اما اين بار صاحبان امتياز مجله براي انتشار آن مشكل‌تراشي كردند. با گرفتن دليل‌هاي واهي، كوشيدند تا "صبح آزادي" ديگر آني نباشد كه بايد. در ابتدا توافق شد كه با حل بخشي از اختلاف‌نظرها، شماره‌ي دهم با همين سرمقاله(اندكي سخت‌گيرانه‌تر البته) به عنوان آخرين شماره‌‌ي تيم ما انتشار يابد. متاسفانه اما حتا به همين توافق نيز پاي‌بند نبودند و در نهايت بدون آن‌كه مجال خداحافظي با مخاطبان‌مان را بي‌يابيم، با "صبح آزادي" خداحافظي كرديم. نقطه‌ي اوج اختلاف ما با صاحبان امتياز مجله، درباره‌ي «كار حزبي» و «آماده‌سازي فضاي انتخاباتي» بود كه روشن است، نه من و نه ديگر هم‌كارانم تن به چنين سواستفاده‌هايي از لگوي "صبح آزادي" نمي‌داديم. بخشي از هم‌كاراني كه جا دارد از آن‌ها قدرداني كنم؛ سروش فرهاديان، ويدا خسروي، پوريا سوري، سميرا مرادي، علي‌رضا صديقي، مهسا امرآبادي، مهرداد بزرگ، نفيسه زارع‌كهن، نوشين جعفري، نيما راد، وحيده مولوي، جلوه جواهري، مريم كاوياني، محمدرضا باباجان و مجتبا حصامي نام دارند. روشن است كه نام بسياري از كساني كه در تك‌شماره‌ها، هم‌راه ما بودند نيز از قلم افتاده كه از تمامي آن‌ها نيز سپاس‌گذارم.

[کد مطلب: 35948] [تاريخ انتشار: سوم امرداد ۱۳۹۰ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ حسن عباسی از زندان میاد بیرون میره سخنرانی می‌کنه و دوباره برمی‌گرده تو زندان
جزئیات تکان دهنده ازشکنجه محیط زیستی‌ها؛ این پیراهن خونی همسرت است، او کشته شده است
خبرنگار همراه ظریف در سوئد به ایران بازنگشت 
خبرنگار امریکایی: احمدی نژاد به من گفت در سازمان ملل، نوری به مدت ۲۸ دقیقه او را در حصار خود گرفته بود/ موشهای اسرائیلی در مزارع ایرانی 
"آشنایی با دار و دسته مشهدی ها"
فیلم/ نیروهای لباس شخصی و بسیجی ها به چند جوان که در پارک دور هم نشسته بودند حمله کرده و با خشونت و تحقیر به آنان دستبند زدند
در حکومت اسلامی مهمان‌دوستی ایرانی‌ جايی ندارد/
 زن و شوهر دزد، اموال گردشگر ایرلندی را غارت کردند 
چاپلوسی تا کجا "جارو می‌زنم اما به شبکه خارجی نمی‌روم" 
خشم عمومی در ترکیه از قتل یک مادر در برابر چشمان فرزندش 
 قطعی سراسری اینترنت
کاریکاتورهای روز
چه کسی حرف‌های یزدی علیه لاریجانی را فاش کرد؟
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: