نشریه صبح آزادی بسته شد


گرامی نشریه صبح آزادی بسته شد.  ساسان آقایی، سردبیر نشریه در بخشی از مقاله خود که اختصاص به خدا خافظی وی از خوانندگانش دارد دز سایت ادوار نیوز مینویسد:

مثل همه چیزهای خوب و بد دیگر این دنیا، "صبح آزادی" هم باید روزی تمام می‌شد. برای من که خبر «شگفت‌انگیزی» نیست، برای شما هم نباید باشد. آن‌ها که خواننده‌ی حرفه‌ای مطبوعات هستند، خوب می‌دانند که باید از هر بهاری کامی گیرند که خزان به‌زودی از راه می‌رسد. بهار "صبح آزادی" هم ده ماه به درازا کشید؛ هر چند سهل و ساده نبود اما "سبز" بود و به همین سبب نیز بسیاری ناملایمتی‌ها و نامروتی‌ها، سختی‌های و دشواری‌ها را تاب آوردیم.

در تمام این دوران، آن‌چه به من و هم‌کارانم نیرو می‌بخشید، خواست «شما» بود. این‌جور وقت‌ها، بیش‌تر مردم می‌گویند که «حتا فکرش را هم نمی‌کردیم» اما از همان شماره نخست، می‌دانستم که در قحط‌سالی رسانه، "صبح آزادی" اگر با دو واژه‌ی «صبح» و «آزادی» پیمان ببندد، اقبال می‌یابد و ما به گواه 1000 صفحه نشریه‌ای که از شهریور 89 به این سو منتشر کردیم، کوشیدیم تا آن‌جا که می‌شود به پیمان خود وفادار باشیم. باید به ما حق دهید که کار جان‌فرسایی بود چه، در این روزگاران به‌سختی، با کنایه و لکنت زبان می‌شود از «آزادی» گفت اما ما سر نترسی داشتیم و در تلخی بی‌پایان روزها، تلاش کردیم، در منتهای شب، برای شما از صبح و امید سخن بگوییم.

نخستين شماره‌ي "صبح آزادي" با سردبيري من، در شهريور 89 منتشر شد. شماره‌ي دهم با پرونده‌هايي درباره‌ي «اخراجي‌هاي دولت»، «بازشناسي هيتلريسم»، «مروري بر فايده‌گرايي»، «ياد هوشنگ گلشيري»، «دفتر جمع‌آوري كتاب‌ها از نمايشگاه بين‌المللي»، «بهداشت زنان»، «پيامدهاي اجتماعي بيكاري» و «خشك شدن درياچه‌ي اروميه»، به هم‌راه يك ويژه‌نامه درباره با «مرگ سه ملي‌-مذهبي؛ عزت و هاله سحابي و هدي صابر» بسته شده بود. در دوم خرداد 90، با ارسال نامه‌اي از سوي وزارت ارشاد، از انتشار شماره‌ي دهم مجله جلوگيري شد. مساله‌ي ارشاد براي جلوگيري از انتشار "صبح آزادي" گويا قطع مجله بود! كه پس از بيست روز پي‌گيري برطرف شد. تلاش كرديم با به‌روز ساختن مجله، شماره‌ي دهم را براي ابتداي تيرماه منتشر سازيم اما اين بار صاحبان امتياز مجله براي انتشار آن مشكل‌تراشي كردند. با گرفتن دليل‌هاي واهي، كوشيدند تا "صبح آزادي" ديگر آني نباشد كه بايد. در ابتدا توافق شد كه با حل بخشي از اختلاف‌نظرها، شماره‌ي دهم با همين سرمقاله(اندكي سخت‌گيرانه‌تر البته) به عنوان آخرين شماره‌‌ي تيم ما انتشار يابد. متاسفانه اما حتا به همين توافق نيز پاي‌بند نبودند و در نهايت بدون آن‌كه مجال خداحافظي با مخاطبان‌مان را بي‌يابيم، با "صبح آزادي" خداحافظي كرديم. نقطه‌ي اوج اختلاف ما با صاحبان امتياز مجله، درباره‌ي «كار حزبي» و «آماده‌سازي فضاي انتخاباتي» بود كه روشن است، نه من و نه ديگر هم‌كارانم تن به چنين سواستفاده‌هايي از لگوي "صبح آزادي" نمي‌داديم. بخشي از هم‌كاراني كه جا دارد از آن‌ها قدرداني كنم؛ سروش فرهاديان، ويدا خسروي، پوريا سوري، سميرا مرادي، علي‌رضا صديقي، مهسا امرآبادي، مهرداد بزرگ، نفيسه زارع‌كهن، نوشين جعفري، نيما راد، وحيده مولوي، جلوه جواهري، مريم كاوياني، محمدرضا باباجان و مجتبا حصامي نام دارند. روشن است كه نام بسياري از كساني كه در تك‌شماره‌ها، هم‌راه ما بودند نيز از قلم افتاده كه از تمامي آن‌ها نيز سپاس‌گذارم.

[کد مطلب: 35948] [تاريخ انتشار: سوم امرداد ۱۳۹۰ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران +  عکس
وقیح الله خامنه‌ای : پوشیدن لباسی که "لباس غیرمسلمانان"  است جایز نیست ( این موجود که سمبلی از اوج واپسگرای و ظلم است 1400 سال دیر بدنیا آمده است )
عکس/ جشن ارتجاعی تکلیف در قبر خمینی
فیلم / یک خانم به دنبال تذکر به مهناز افشار درباره حجابش در جلوی سینما
عکس/ صف مرغ در بوشهر
فیلم/ بندرلنگە / افتضاح نمایش مردمی بودن نظام! در سفر روحانی به بندلنگه
فيلم/ حمايت مردم ار وريا غفوری؛ «وریای باغیرت / حرف تو حرف ملت»، بازی استقلال-پارس جنوبی 
فيلم/ واکنش مهنازافشار( بازیگر ) به اعتراض یک آمر به معروف (فضول) و اینکه باید حجابت را حفظ کنی 
دختران مجرد ایرانی در صف مادر شدن 
دوره «گشت‌ارشاد» به پایان رسیده است!
اظهار عجز در مقابل فیلم برداری شهروندان توسط موبایل
فيلم/ فیلم لو رفته جلسه بهزاد نبوی در مورد خاندان لاریجانی 
احتمال رقم خوردن «معامله قرن» وجود دارد
آگهی های تجارتی