وضعیت زندان اوین به روایت شاهدان

خبرگزاری هرانا : آن‌چه از نقض حقوق‌بشر و سرکوب مردم ایران در روزهای گذشته در خیابان‌های ایران اتفاق افتاد به خاطر آن‌که پیش چشم‌ها بود و به رویت ایرانیان و جهانیان رسید مساله‌یی واضح و مبرهن بود که هر چه بانیان‌اش دست به انکار آن زدند، توفیقی نیافتند.
اما آن‌چه که در زندان‌های ایران و به ویژه در زندان اوین بر بازداشت‌شده‌گان روزهای اخیر می‌رود  مساله‌یی است که پشت دیوارها اتفاق می‌افتد و به دور از چشم فعالان حقوق‌بشر بر زندانیان تحمیل می‌شود. گزارش‌های ضرب و شتم و شکنجه و آزار زندانیان وعدم وجود حداقل امکانات مساله‌یی بوده که جسته و گریخته شنیده شده است و برخی از آزاد شده‌ها آن را در محفل‌های خصوصی عنوان داشته‌اند. در این گزارش مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران، از وضعیت اسفناک زندانیان و نقض مسلم حقوق‌بشر در زندان اوین و دیگر زندان‌ها صحبت یه میان می‌آید و حاصل مشاهدات عینی کسانی است که در زندان بوده‌اند.

 شاهدان عنوان می دارند :

-    بسیاری از زندانیانی که قبل از انتخابات در سلول‌های انفرادی زندان اوین بوده‌اند. پس از آغاز موج گسترده بازداشتها روزهای متوالی در سلول بدون این‌که هیچ بازجوی سراغی از آنان بگیرد به سر بردند. در برخی موارد این مساله به 40 تا 50 روز هم کشیده شده و زندانی در سلول انفرادی به حال خود رها شده است.

با آغاز اعتراض‌های بی سابقه مردم ایران، به ویژه در تهران و متعاقبا شروع بازداشت‌های فله‌یی و گسترده وضعیت و نظم زندان اوین به خصوص در بندهای 240 و 209 به هم می‌ریزد که این امر بر اثر کثرت زندانیان بازداشتی صورت می‌گیرد.

-    کثرت بازداشت‌ها باعث پر شدن سلول‌های 209 و 240 و بند 2 الف متعلق به اطلاعات سپاه پاسداران در زندان اوین شده است و مسئولان زندان و بندهای امنیتی مورد اشاره مجبور ‌شدند که زندانی‌ها را در راه‌روهای زندان اوین و بعد از پر شدن آن‌جا زندانیان را به بخشهایی که مدتهای مدیدی بدون استفاده مانده بود منتقل ‌کنند. به علت کم‌بود شدید جا در زندان بسیاری از بازجویی‌ها در سلول ها و نه اتاق بازجویی همراه با ضرب‌وشتم شدید زندانیان صورت می‌پذیرد.

-    کثرت بیش از حد زندانیان هم اینک و در روزهای گذشته بزرگ‌ترین مشکل زندانیان شده است، به طوری‌که از نظر بهداشتی و غذایی در وضعیت بسیار دشوار و بدی به سر می‌برند. در این میان مسئولین زندان اوین به شدت اهمال می‌کنند و به هیچ عنوان به زندانیان رسیده‌گی نمی‌کنند، آن‌قدر که حتا به برخی از زندانیان ممکن است در روز یا غذا نرسد و یا در روز تنها یک وعده‌ی غذایی داشته باشند.

-    مسئولین زندانی اوین و زندانبانان و بازجویان که به گفته‌ی شاهدان و زندانیان موضوع تداوم ریاست جمهوری احمدی نژاد را دستمایه آزار و اذیت زندانیان قرار می‌دهند، بسیار سخت‌گیرتر و بی‌رحم‌تر از گذشته شده‌اند و در خصوص هیچ زندانی‌یی مراعات نمی‌کنند. حتا افراد مسنی که بازداشت شده‌اند مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرند.

-    برخی از زندانیان مشهور و یا به قولی ویژه را که می‌خواهند در انفرادی باشند به انفرادی‌های بندی نامشخص در زندان (تعویض اسامی بندها و چشمان بسته زندانیان مانع از تشخیص صحیح مکانی میشود) منتقل می‌کنند که محلی است سال‌ها از آن استفاده نمی‌شده و بسیاری از امکانات آن فرسوده و بلااستفاده شده است. شاهدان از حضور در انفرادی‌هایی با عنوان سیاهچال خبر می دهند. این شاهدان در توصیف اماکن مورد اشاره عنوان می‌دارند این سلول‌ها بسیار کوچک هستند به طوریکه حتا زندانی نمی‌توان در آن دراز بکشد. این سلول‌ها از نور خورشید برخوردار نیستند و کوچک‌ترین روزنه‌یی از سلول به بیرون وجود ندارد. این سلول‌ها فاقد حمام هستند و تنها یک دست‌شویی فرنگی دارند. زندانیانی که در این‌جا هستند تا مدت حضور نمی‌توانند به حمام بروند.

-    آن‌چه که آزار و شکنجه بر زندانیان برای گرفتن اعتراف غیره می‌رود قابل وصف و بیان نیست. در بسیاری موارد بازجویی‌هایی از ساعت 8 صبح تا 11 شب برای زندانیان همراه با ضرب و شتم شدید وجود داشته است. بازجویی‌هایی که در پایان آن‌ها برای بردن زندانی به سلول دو نفر زیر کتف‌های او را می‌گرفته‌اند و به سلول منتقل می‌کردند.

-    بسیاری از بازداشت شده‌گان در روزهای اخیر طی درگیری‌های خیابانی دست‌گیر و به زندان منتقل شده‌اند. بسیاری از آنان در زمان بازداشت دچار صدمات و جراحت‌هایی شده‌اند که از طرف مسئولین زندان هیچ کمک پزشکی به آنان صورت نمی‌گیرد و آن‌ها مجروح در زندان به سر می‌برند. همین زندانی‌ها به غذای مناسب دست‌رسی ندارند. از نظر بهداشتی زندان اوین در این روزها وضعیت فاجعه‌باری را سپری می‌کند. یک از دلائل این امر همان‌طور که گفته شده تعداد بسیار بالای زندانیان است که سرویس‌دهی به آنان را مشکل کرده و مسئولین زندان هم از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند.

-    شدت ضرب و شتم زندانیان در زندان اوین وضعیت بسیار دشوار و فاجعه‌باری را برای زندانیان پدید آورده است. در بسیاری موارد شدت ضرب و شتم طوری بوده است که برخی از مسئولین حاضر خود شخصا به وضعیت زندانیان رسیده‌گی کرده و گاها آنان را به بهداری زندان منتقل کرده‌اند و حتا در مواردی برای بازجویان گزارش تخلف رد کرده‌اند، اما در بازجویی بعدی بازجویان علیرغم آگاه شدن از گزارش‌ها بر شدت ضرب و شتم و شکنجه‌ی زندانی افزوده‌اند.

-    ارگان‌های بازداشت کننده وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج هستند. که بیش‌ترین میزان ضرب‌وشتم و شدت آن توسط نیروهای بسیج گزارش شده است. در روزهای اخیر به علت پر بودن بازداشت‌گاه‌ها و زندان‌ها اکثر دستگیر شده‌گان را بعد از ضرب‌ و شتم و اخذ تعهد آزاد می‌کنند و باقی بازداشت شده‌گان خیابانی را به زندان منتقل می‌کنند که دچار وضعیت بسیار بدی می‌شوند، چرا که به علت مشهور نبودن و شهروند عادی بودن در زندان کسی سراغ آن‌ها را نمی‌گیرد و  در سلول‌های انفرادی که گاها از 10 تا 15 نفر را در آن جا داده‌اند رها می‌شوند و بعد از روزها اگر کسی یادش باشد آن‌ها را برای بازجویی می‌برد.

-    علاوه بر زندان اوین بسیاری از زندانیان را به بازداشت‌گاه یا زندان‌های قدیمی و غیر قابل استفاده می‌برند؛ یک مورد ازآن‌ها بازداشت‌گاه وزارت کشور است که به «منهای چهار» معروف شده است.  در گزارش‌های منتشر شده در روزهای قبل هم داشتیم که دانش‌جویان بازداشت شده در کوی دانش‌گاه در این محل به شدت شکنجه شده و غیرانسانی‌ترین رفتار با آنان صورت پذیرفته است. از دیگر مکان‌ها بازداشت‌گاه شاپور و پایگاه‌های بسیج و کلانتری‌ها و پلیس امنیت هستند. زندانیانی که به این محل‌ها برده می‌شوند به طور معمول بعد از ضرب‌وشتم بسیار آزاد می‌شوند. زیر زمین ارگ و بازداشت‌گاه شاپور از مهم‌ترین محل‌های انتقال زندانیان است.

-    هم‌چنین وضعیت قرنطینه‌ی اصلی زندان اوین نیز به علت نگه‌داری بالای زندانیان بسیار وضعیت نامناسبی پیدا کرده است. یکی از زندانیان در توصیف وضعیت بحرانی آنجا می‌گوید: «فقط کم مانده قرنطینه را از زندانیان تا سقف پر کنند». یکی از شکنجه‌ها مرسوم این روزها در زندان اوین که بیش‌تر برای کسانی است که قرار است در برابر دوربین صداوسیما اعتراف کنند به کار می‌رود بیدار نگاه داشتن زندانی  آن هم به صورت سر پا است و اجازه ندادن به وی برای خواب. گفته می‌شود که این اشخاص را قاضی مرتضوی خود انتخاب و بررسی می کند.

-    در بازجویی‌های بازجویان علاوه بر ضرب و شتم به شدت از کلمه‌های زشت استفاده می‌کنند و از رکیک‌ترین کلمه‌ها برای تحقیر زندانی استفاده می‌کنند. قاضی حداد و معاون وی حیدری‌فر در روزهای اخیر به کرات در بازجویی‌ها مشاهده شده‌اند که نشان از آن دارد که بسیاری از پرونده‌ها را شخصا پی‌گیری می‌کنند.

منبع خبر : مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
 

[کد مطلب: 3610] [تاريخ انتشار: بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۸۸ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 07:18:52 توسط بی دین
جناب ایرانی 5..مطمئن هستم که ریگی به کفش دارید چرا که خود من شخصا مدتی در اوین زندانی سیاسی بودم..اولا بفرمایید چطور از احوال سیاسی ها با خبر می شدید در حالی که در اوین افراد با جرم سیاسی از افراد عادی جدا هستند..دوما در مورد میوه و خوراکی شوخی می کنید؟ اگر ممکن است اندکی توضیح دهید که چطور از فروشگاهی با مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته که تا چندین برابر قیمت فروخته می شود مواد غذایی تهیه می کردید؟ در ضمن فکر می کنم که اگر حقیقتی را پنهان نمی کنید شماره ی بندتان و محل جغرافیایی آن را در اوین بفرمایید...مرگ بر حکومت ملایان و مزدوران ریز و درشت حرامزاده
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۸۸ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 06:47:08 توسط مصطفی
به خاطر مسائل مالی تو اوین بودن یعنی یکی از اون شهرام جزایریهای کوچک و بزرگ دیگه ، یعنی یه دزد دیگه که باح سبیل رو دیر داده و یه گوشمالی کوچولو لازم داشته ! از این هم بیشتر انتظار نیست کسانی که فقط تو این حکومتها میتوانند به زندگی انگلی خود ادامه بدهند . خوب اگر این انگلهای متعفن از بند 209 و اوضلع وخیم و غیر انسانی شرایط زندانیان سیاسی تعریف و تمجید نکند انگاه جای تعجب دارد!! فقط در چند ماه اخیر چندین چهرهء سرشناس و بسیاری از گمنامان مفقود الاثر شده در این کشتارخانه ها قربانی شکنجه شدند. بعد اگر قراره کسی مجازات بشه دزدهایی مثل تو هستند که آزاد میگردند و نه دانشجو و زن و مردی که فقط مشت رو بالا کرده و میگه نان و آزادی !
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم تير ۱۳۸۸ برابر با دوازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 05:38:48 توسط ايرانی5
شما که چیزی ندیدید وراجی نکنید من بخاطر مسئله مالی سال گذشته دراوین بودم زندانیان سیاسی که شماها تلقین میکنید خیلی هم بهشون خوش میگذشت بهترین غذا میوه انواع خوراکی و هرچی که بخوان دراختیارشون هست حتی بند 209 و پولی که براشون میفرستن باهاش راحت خرید میکنند البته اونجا مثل زندانهای کشورهای متمدنی که شماها دوست دارید اونجا باشید یاهستید جمیله توش نمی رقصه باید بابت عملیاتی که انجام دادید مجازات بشید کسی رو تو زندانی هیچ کجا نازنمی کنند بی فکرا هرچی هرکی میگه شماها طوطی نشید.************* پيک ايران : در نظر ديگری به ما فحش داديد ولی ننوشتيد بری چه. از کدام نظر عصبانی شديد.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 12:23:38 توسط aramesh
جلادان اسلامى خون مى خورن تا چند روزى ديگر به حيات كثيف خود ادامه دهند چون خود مى دآنند كه بزودى بايستى به بسودان روند پيش برادر بشير٠
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 11:12:51 توسط مملي ف
...تيك.. تيك.. تيك ....تي.. ك ت.. ي... ك.... تي ..... ت................ ي ......ت.................................._______________________ اين ساعت عمر رژيمه كه هر چي به پايانش نزديكتر ميشه وحشي تر و درنده خو تر ميشه و هي مي زنه ميكشه و شكنجه ميكنه و انقدر هم احمقند, فكر ميكنن با اين جنايات ميتونن صداي ناقوس مرگشونو با خاموش كردن نداي آزاديخواهي ملتي بزرگ و فهميده بي اثر كنن , زهي خيال باطل. مرگ بر تماميت اين رژيم پليد و ضد بشري, مرگ بر قاضي مرتضوي , محسني اژه اي , حداد , شريعتمداري پست اين مصادره گر بزرگترين روزنامه كشور و بقيه اهريمنان كوچك و بزرگ كه بزودي شاهد حمل لاشه هاي گنديده اين خفاشان رذل و فرومايه , توسط مبارزين ميهنمان خواهيم بود.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 09:25:57 توسط حسين
من يه آدم معمولي هستم ولي اگر اين ورق برگرده که برميگرده اگه تا زانو درخون کسافت اين مزدوران رژيم راه برم باز هم خسته نخواهم شد چون انتقام اين افراد مظلوم تنها چيزي است که شايد کمي مارا ارام کند مرگ بر حکومت فاشيستي ادم کش و مرگ بر اين جلادان انسان نما.
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 09:14:36 توسط doost
حمله به زندان‌ها بهترین کار است، اینها که انسان نیستن که بریم جلوی زندان شعا بدیم، اینها  جانی هستند  جانی هم که شعار حالیش نیست. باید حداقل ۲۰۰ هزار نفر به زندان حمل کنند، اول از همه باید رفت سراغ اون مرتضوی قاتل. عملا اون زندانیهأی که این طريق شکنجه میشن و از نواحی سر آسیب میبینند، اگر هم آزاد شوند دیگه آدم عادی نیستند. مرگ بر این جلادان روزگار
نوشته شده در تاريخ بيستم تير ۱۳۸۸ برابر با يازدهم ژوئيه ۲۰۰۹ ، 08:21:53 توسط غمخوار.
دوستان. باید کاری کرد. بهترین کار تجمغ خانواده های بازداشت شده. میباشد. ا ما باید طرحی را به پیش ببریم و شعاری را مطرح کنیم که در ان خواهان عدم صلاحیت قوه قضایی شویم. انها صلاحیت هیج چیز را ندارند. این قوه قضایی منحل باید گردد. زندانی سیاسی ازاد باید گردد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
جدیدترین تصویر از پیروز
فروشنده‌ای که در سنندج به رییسی آجیل و شکلات تعارف کرد، از مردم عذرخواهی کرد + فيلم
واکنش سعید عزت‌اللهی به کشته‌شدن هم‌بازی کودکی‌اش در شب باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی
 علی خامنه‌ای در آینه بولتن‌های محرمانه فارس
یک مقام ریاست‌جمهوری: درخواست‌ برای آزادی پوشش در جامعه به دست ما رسیده است 
 مهدی تاج؛ مزدور علی خامنه‌ای، در پادگان فوتبال ایران 
 مهم‌ترین ناگفته‌های خیزش سراسری در بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس
 جدایی المیرا شریفی‌مقدم از بخش خبر تلویزیون جمهوری اسلامی 
 افشای نیمه‌ پنهان تیم فوتبال در قطر؛ از دخالت سپاه تا حواله واردات خودرو به بازیکنان
 واکنش علی کریمی به قوه قضائیه
  بندرانزلی - تظاهرات و خروش زنان و مردان آزادیخواه بندرانزلی در مراسم سوم جانباخته راه آزادی مهران سماک با شعار: امسال سال خونه سید علی سرنگونه
 تظاهرات بزرگ مردم زاهدان