گزارش تحقيق و تفحص مجلس: 67 درصد از اهداف برنامه چهارم محقق نشدهتهران امروز : از ابتداي سال تاكنون بيش از سه يا چهار گزارش نظارتي مهم (در حوزه اقتصادي) به مجلس رسيده است كه تا اين لحظه هيچ كدام از آنها در مجلس قرائت نشده است.

بخشي از اين قرائت نشدن مربوط به اين است كه دو ماه ابتدايي سال، مجلس مشغول تصويب طي لايحه بودجه 90 بود و پس از آن هم مجلس در زمان‌هاي متوالي به اين گزارش‌ها پرداخته اما از قرائت نهايي آن در صحن خبري نبوده است. بخش مهمي از اين گزارش‌هاي آماري نيز به جاي دولت توسط مركز پژوهش‌هاي مجلس تهيه شده است.

 گزارش نظارتي براي تحقيق وتفحص از اجراي برنامه چهارم هم توسط خود مجلس تهيه شده است در حالي كه دولت بايد طبق قانون برنامه چهارم هرسال گزارش نحوه اجراي اين قانون را به مجلس ارائه مي‌داد. گزارش از نحوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها كه باز هم بايد توسط خود دولت تهيه مي‌شد اما انجام نشد و بازهم مركز پژوهش‌ها راسا خود اقدام به اين كار كرد.

گزارش‌هاي تفريغ بودجه از سال 88 به بعد كه اين گزارش‌ها توسط ديوان محاسبات تهيه شده اما تا جايي كه پيگيري‌هاي نشان مي‌دهد دولت گزارش اقتصادي سال (نحوه اجراي بودجه سالانه) را نيز تهيه نكرده و به مجلس ارائه نداده است اما ديوان محاسبات گزارش تفريغ بودجه‌هاي سال 88 و گزارش 9 ماهه تفريغ بودجه سال 89 و جمع بندي گزارش سه ماهه از اجراي بودجه سال 90 را نيز تهيه كرده است.

 اين گزارش‌ها هم‌اكنون در مجلس است، در كميسيون‌هاي مربوطه نيز بررسي شده اما هنوز در صحن علني قرائت نشده است. يكي از گزارش‌هاي تحقيق و تفحص كميسيون برنامه و بودجه همان گزارش عملكرد برنامه چهارم توسعه است كه قرار است در صحن علني مجلس قرائت شود اما پيش ازآن تهران امروز جزئيات آن را منتشر مي كند. اين گزارش از چند جهت اهميت دارد. يكي آنكه اين گزارش توسط خود مجلس تهيه شده است. ديگر آنكه دولت از ابتداي اجراي اين برنامه اعتقادي به اجراي آن نداشت و بارها و بارها اين برنامه را يك برنامه آمريكايي خواند و تاكيد كرد كه بايد كتاب‌ قانون آن خمير‌شود.

به همين دليل هم هيچ وقت گزارشي از روند اجراي اين قانون نه تنها به مجلس بلكه به هيچ منبع و مرجع نظارتي ديگري نيز ارائه نكرد. بر اساس بررسي مجلس«دولت تنها 33 درصد از برنامه چهارم توسعه را اجرا كرده است و به 67 درصد از اهداف برنامه پايبند نبوده است.» اين خبر را موسي‌الرضا ثروتي عضو كميسيون برنامه و بودجه در حالي به تهران امروز مي‌گويد كه هنوز دولت هيچ گزارش مستقل و مستدلي از اجراي برنامه چهارم توسعه (اجراي بند 157 قانون برنامه توسعه چهارم) ارائه نكرده است. بنابراين كميسيون برنامه و بودجه مجلس دست به تحقيق و تفحصي در مورد اجراي برنامه چهارم زده و گزارشي نيز از اين موضوع تهيه كرده است. ثروتي در اين باره به تهران امروز مي‌گويد:‌ دولت در اجراي ماده 157 قانون برنامه چهارم توسعه ملزم بوده كه هر سال گزارش نظارتي اجراي برنامه چهارم توسعه را حداكثر تا پايان آذرماه سال بعد به مجلس ارائه كند.
[کد مطلب: 36965] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم امرداد ۱۳۹۰ برابر با هجدهم اوت ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تهران بنرهای زن زندگی آزادی در اتوبان همت شرق به غرب
 لحظه ریزش یکباره ساختمان ۸ طبقه در ترکیه در اثر  زلزله‼️
 پاسخ فرهاد میثمی به درخواست‌ها برای پایان اعتصاب غذا 
* احمد خاتمی: آمریکا برای براندازی نظام 200 راه پیشنهاد داده بود
* نقاشی هنرمند ایتالیایی مقابل سرکنسولگری جمهوری اسلامی در میلان
 کشاورزان اصفهان با تراکتورهایشان  در راه تهران برای احیای زاینده رود (2)
 اولین واکنش شروین حاجی‌پور به گرفتن جایزه گرمی: ما بردیم 
 عصبانیت رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و تهدید به اعلام جرم علیه خبرنگاری که در مورد مالیات قرارگاه خاتم الانبیاء سوال کرده بود
 توهین قاضی جلاد صلواتی به آستیاژ حقیقی، دختر بازداشت شده به اتهام رقص
 کشاورزان  اصفهان برای احیای زاینده رود حرکت خود را به سمت تهران شروع کردند 
«برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه گرمی شد
جیل بایدن، همسر رئیس‌جمهور آمریکا، برنده این جایزه رو اعلام کرد
 در سقوط رژیم اسلامی کودک‌کش شکی نیست
 تصاویری از وضعیت بحرانی مناطق زلزله‌ زده ترکیه