گزارش تحقيق و تفحص مجلس: 67 درصد از اهداف برنامه چهارم محقق نشدهتهران امروز : از ابتداي سال تاكنون بيش از سه يا چهار گزارش نظارتي مهم (در حوزه اقتصادي) به مجلس رسيده است كه تا اين لحظه هيچ كدام از آنها در مجلس قرائت نشده است.

بخشي از اين قرائت نشدن مربوط به اين است كه دو ماه ابتدايي سال، مجلس مشغول تصويب طي لايحه بودجه 90 بود و پس از آن هم مجلس در زمان‌هاي متوالي به اين گزارش‌ها پرداخته اما از قرائت نهايي آن در صحن خبري نبوده است. بخش مهمي از اين گزارش‌هاي آماري نيز به جاي دولت توسط مركز پژوهش‌هاي مجلس تهيه شده است.

 گزارش نظارتي براي تحقيق وتفحص از اجراي برنامه چهارم هم توسط خود مجلس تهيه شده است در حالي كه دولت بايد طبق قانون برنامه چهارم هرسال گزارش نحوه اجراي اين قانون را به مجلس ارائه مي‌داد. گزارش از نحوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها كه باز هم بايد توسط خود دولت تهيه مي‌شد اما انجام نشد و بازهم مركز پژوهش‌ها راسا خود اقدام به اين كار كرد.

گزارش‌هاي تفريغ بودجه از سال 88 به بعد كه اين گزارش‌ها توسط ديوان محاسبات تهيه شده اما تا جايي كه پيگيري‌هاي نشان مي‌دهد دولت گزارش اقتصادي سال (نحوه اجراي بودجه سالانه) را نيز تهيه نكرده و به مجلس ارائه نداده است اما ديوان محاسبات گزارش تفريغ بودجه‌هاي سال 88 و گزارش 9 ماهه تفريغ بودجه سال 89 و جمع بندي گزارش سه ماهه از اجراي بودجه سال 90 را نيز تهيه كرده است.

 اين گزارش‌ها هم‌اكنون در مجلس است، در كميسيون‌هاي مربوطه نيز بررسي شده اما هنوز در صحن علني قرائت نشده است. يكي از گزارش‌هاي تحقيق و تفحص كميسيون برنامه و بودجه همان گزارش عملكرد برنامه چهارم توسعه است كه قرار است در صحن علني مجلس قرائت شود اما پيش ازآن تهران امروز جزئيات آن را منتشر مي كند. اين گزارش از چند جهت اهميت دارد. يكي آنكه اين گزارش توسط خود مجلس تهيه شده است. ديگر آنكه دولت از ابتداي اجراي اين برنامه اعتقادي به اجراي آن نداشت و بارها و بارها اين برنامه را يك برنامه آمريكايي خواند و تاكيد كرد كه بايد كتاب‌ قانون آن خمير‌شود.

به همين دليل هم هيچ وقت گزارشي از روند اجراي اين قانون نه تنها به مجلس بلكه به هيچ منبع و مرجع نظارتي ديگري نيز ارائه نكرد. بر اساس بررسي مجلس«دولت تنها 33 درصد از برنامه چهارم توسعه را اجرا كرده است و به 67 درصد از اهداف برنامه پايبند نبوده است.» اين خبر را موسي‌الرضا ثروتي عضو كميسيون برنامه و بودجه در حالي به تهران امروز مي‌گويد كه هنوز دولت هيچ گزارش مستقل و مستدلي از اجراي برنامه چهارم توسعه (اجراي بند 157 قانون برنامه توسعه چهارم) ارائه نكرده است. بنابراين كميسيون برنامه و بودجه مجلس دست به تحقيق و تفحصي در مورد اجراي برنامه چهارم زده و گزارشي نيز از اين موضوع تهيه كرده است. ثروتي در اين باره به تهران امروز مي‌گويد:‌ دولت در اجراي ماده 157 قانون برنامه چهارم توسعه ملزم بوده كه هر سال گزارش نظارتي اجراي برنامه چهارم توسعه را حداكثر تا پايان آذرماه سال بعد به مجلس ارائه كند.

[کد مطلب: 36965] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم امرداد ۱۳۹۰ برابر با هجدهم اوت ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فاسدترین نهادها در ایران همانا ولایت فقیه و روحانیت شیعه هستند
سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌
کاریکاتور / مقابله با کشف حجاب در مجتمع‌های آپارتمانی
احمدی نژاد نگران منطقه ۹ شیکاگو! 
دستگیری یکی از عوامل جمهوری اسلامی در سوئد
فیلم/ رقص در مترو تهران
عکس / چرا تصاویر اعتراض‌ها در لبنان عجیب و غریب هستند؟! 
اعترافات زم از محافظه‌کاران شروع شد؛ این مدافع حرم کیست؟ 
روح‌الله زم را 'دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت کرد و تحویل ایران داد'
نخستین اعترافات تلویزیونی زم علیه یک «مدافع حرم» زندانی و متهم به جاسوسی
نامه‌ وزیر اطلاعات به فرمانده سپاه درباره‌ی روح الله زم
تاجزاده : چطور است میتوانید ریگی و زم را دستگیر کنید ولی در شناسایی ضارب ابراهیم‌نژاد یا عاملان اسیدپاشی عاجر هستید
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: