روزنامه نشنال : بستن تنگه هرمز به منزله خودکشی رژیم ایران است؟


صدای آمریکا : نشنال، روزنامه انگلیسی زبان امارات متحده عربی، در ارتباط با تهدید ایران در مورد بستن تنگه هرمز در صورت مواجه شدن با تحریم های نفتی، در سرمقاله ای که منعکس کننده نظرات این روزنامه است، می نویسد حرف می تواند بخودی خود خطرناک هم باشد. تهدید روز سه شنبه ایران در مورد بستن تنگه هرمزبه احتمال قریب به یقین فقط حرف است اما حرفی چنان حساب نشده است که می توانذ عواقبی ناخواسته در بر داشته باشد.

محمد رضا رحیمی، معاون رئیس جمهوری، گفته است "اگر تحریم هائی علیه نفت ایران وضع شود یک قطره نفت هم از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد." اشاره او به احتمال تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا بود که ماه آینده بررسی می شود.

تهدیدهای بستن تنگه هرمز مدتهاست که چماق مورد علاقه دیپلماتیک ایران است. بخش عمده ای از نفت امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت و عراق، و نیز گاز قطر از این تنگه می گذرد، که بهمین جهت برای بازارهای جهانی انرژی و سلامت اقتصاد کشورهای منطقه حائز اهمیتی حیاتی است. این تهدید، صرفا تهدیدی علیه غرب نیست، بلکه تهدیدی علیه جهان است.

ایران توانائی نظامی بستن تنگه را دارد، بخصوص که فاصله اش با گلوگاه آن فقط هفت کیلومتر است. موشک های ضد کشتی، مین های دریائی و انبوهی از قایق های ضربتی سریع السیر بخشی از زرادخانه آن است. این زرادخانه برای بستن راه بر نفت کش ها در تنگه هرمز، کافی است، هر چند که ممکن است آغازگر یک جنگ بشود.

رهبران تهران بخوبی میدانند جنگ برای ایران بهمان اندازه مصیبت بار است که برای هر کشوری ديگر. بهمین جهت چنین اظهارنظرهائی بیشتر شبیه مهملات و تلاش های بالقوه خطرناکی است که مخاطبان داخلی را مدّ نظر دارد. این نخستین باری نیست که مقامات ارشد ایران بجای منطق، راه تهدید را در پیش می گیرند. در ماه اکتبر نیز، پس از کشف توطئه ترور سفیر عربستان در آمريکا، آخوندهای ارشد با افتخار صحبت از آن می کردند که ایران می توانست ملک عبدالله را ترور کند. چنین اظهار نظرهائی نه تنها گستاخی، که توهین امیز است. 

نشنال، در عین حال یک گزارش خبرگزاری رویترز را نقل می کند که حاوی اظهار نظرهای کارشناسان در واکنش به تهدید ایران در مورد بستن تنگه هرمز است.

 فیل فیلین، تحلیلگر يک گروه تحقیقات سرمایه گذاری در شیکاگو، موسوم به  PFG Best، می گوید "بنظر من اگر ایران چنین اقدامی را انجام بدهد اقدامی به خودکشی توسط رژیم است."

[کد مطلب: 42702] [تاريخ انتشار: هفتم دی ۱۳۹۰ برابر با بيست و هشتم دسامبر ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ ترس خامنه ای از مبتلا شدن به کرونا
فیلم/  انعکاس «نه بزرگ» مردم ایران به نظام و پایان «ته مانده مشروعیت» جمهوری اسلامی در رسانه های بین المللی
آیت الله تبریزیان متخصص طب اسلامی: اگر کسی از کرونا مُرد، مسلمان نیست و شیعه پیرو هاریسون هست!
فیلم/ وضعیت بسیار وخیم در قم
نظر عباس عبدی در مورد گزارش کارگردانی شده صدا و سیما ار رای گیری امروز: این گاف نیست + فیلم
عکس/ وضعیت خرید و فروش ماسک
فیلم/ دو صف متفاوت به فاصله کمتر از ۱۰۰ متر یکی صف خرید کت و شلوار با بن تخفیف و یکی صف انتخابات
عکس/ وقتیکه صدا و سیما یک عکس را برای چند شهر مختلف نشان میدهد.
فیلم/ رأی دهندگانی که با اتوبوس و مینی بوس به پای صندوق می آورند و رای هر نفر ۳۰ تا ۱۰۰ هزارتومان خریداری شده
فیلم/ تقلب حتی در انتحابات نمایشی
فیلم/ سخنان جنجالی علی مطهری، بعد از رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان!
آمار عجیبی که فرماندار اصفهان اعلام کرد!
فرماندار اصفهان :  مشارکت 21 درصدی در انتخابات
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: