تمام مواد خوراکی به جز تخم مرغ گران شد

بی بی سی : گزارش هفتگی بانک مرکزی ایران نشان می دهد که قیمت مواد خوراکی در شهر تهران افزایش پیدا کرده و در میان مواد خوراکی تنها قیمت تخم مرغ کاهش پیدا کرده است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران در آخرین هفته بهار، انواع سبزی تازه، گوشت مرغ و حبوبات بیشترین افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال قبل داشته اند.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که هر کیلو خیار نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است و از کیلویی ۷۵۴ تومان در آخرین هفته بهار سال گذشته به ۱۴۵۶ تومان در هفته گذشته رسیده است.

گوجه فرنگی، بادمجان و کدوی سبز نیز تقریبا وضعیت مشابهی داشتند و قیمت آنها نزدیک به دو برابر شده است.

مقایسه قیمت ها نشان می دهد که در هفته پایانی فصل بهار سال گذشته خورشیدی هر کیلو گوشت مرغ با ۷۳ درصد افزایش از کیلویی ۳۱۰۰ تومان به کیلویی ۵۳۶۶ تومان رسیده است.

قیمت گوشت گوسفند و گوشت گاو و گوساله نیز افزایش زیادی داشته به گونه ای که هر کیلو گوشت گاو که در آخرین هفته بهار سال گذشته ۱۱هزار و ۸۷۷ تومان بود در هفته گذشته با قیمت ۱۷هزار و ۶۶۸ به فروش رسیده است.

در میان حبوبات، لوبیای سفید افزایش چشمگیری داشته به گونه ای که هر کیلو لوبیای سفید که در آخرین هفته بهار سال گذشته ۲۲۶۸ تومان خرید و فروش می شد، در هفته گذشته با قیمت ۴۰۳۲ تومان به فروش رسیده است.

بعد از لوبیای سفید به ترتیب نخود، لوبیای چیتی و لوبیای قرمز بیشترین افزایش قیمت ها را داشته اند.

بنابر این گزارش، در میان میوه های تازه، قیمت سیب گلاب و گوجه سبز تقریبا دو برابر شده است. سال گذشته در هفته پایانی خرداد، هر کیلو سیب گلاب ۳۳۵۵تومان قیمت داشت اما در هفته گذشته هر کیلو سیب گلاب با قیمت ۶۹۷۹ تومان به فروش رسیده است.

در میان بقیه مواد خوراکی مصرفی نیز لبنیات و چای تقریبا پنجاه درصد افزایش قیمت پیدا کرده اند. هر لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آخرین هفته بهار سال گذشته خورشیدی ۱۰۰۰ تومان بود، در هفته گذشته، ۱۵۰۰ تومان شده است.

هر کیلو چای خارجی در آخرین هفته بهار سال گذشته ۱۰۴۶۴ تومان بود که در هفته گذشته به قیمت ۱۵ هزار و ۴۸ تومان خرید و فروش شده است.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که برخلاف سال گذشته، بعد از حذف یارانه ها، قیمت انواع مواد خوراکی افزایش چشمگیری پیدا کرده و این روند کمابیش ادامه دارد.

با آنکه برنامه حذف یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد اما به نظر می رسد آثار حذف یارانه ها به تدریج ظاهر شد و به گرانی قابل توجه کالاها در ماه‌های بعد انجامید.

مجلس به دلیل افزایش شدید قیمت ها سعی کرد تا مانع از اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها با سرعت دلخواه دولت شود و دولت نیز در مواجهه با رشد شدید قیمت ها ناچار شده است تا اجرای مرحله دوم حذف یارانه ها را به تعویق بیندازد.
 

[کد مطلب: 49347] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم خرداد ۱۳۹۱ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۱۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 آگهی فروش یک خانه در لواسان: برابری و عدالت علی را میتوانید در این آگهی ببینید
 اینجا تهران است؛مسیر باغ فردوس تا تجریش
 تصاویری از انتقال سلاح سنگین طالبان به مرز ایران و افغانستان
اعتراض مدل ایرانی-آمریکایی به اعدام در ایران روی فرش قرمز کن 
  چگونه محاسبات جمهوری اسلامی دربارۀ طالبان غلط از آب درآمد؟
 زنان چینی در اصفهان بدون هیچ مشکلی بدون حجاب میگردند
  آقای جبلی از دو برادر پناهنده‌تان چه خبر؟ آنها لگد نزدند؟ 
  «حرکت کاروان نظامی طالبان» به سمت مرز اسلام قلعه
سرهنگ‌ رضا شیراوژن می‌گوید «مشکل خاصی» گزارش نشده
 چاقوکشی در دانشگاه کرمان و انفعال ماموران حراست در هنگام حادثه 
 چانه زنی طالبان با مهندسان ایرانی در مورد ۲/۵ سانتیمتر خاک افغانستان
 ترکیه تا امروز چند کارخانه داروسازی ایران را به کشور خود منتقل کرده است
  ضرب و شتم خبرنگار ایلنا توسط محافظان  حسن خمینی