تمام مواد خوراکی به جز تخم مرغ گران شد

بی بی سی : گزارش هفتگی بانک مرکزی ایران نشان می دهد که قیمت مواد خوراکی در شهر تهران افزایش پیدا کرده و در میان مواد خوراکی تنها قیمت تخم مرغ کاهش پیدا کرده است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران در آخرین هفته بهار، انواع سبزی تازه، گوشت مرغ و حبوبات بیشترین افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال قبل داشته اند.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که هر کیلو خیار نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است و از کیلویی ۷۵۴ تومان در آخرین هفته بهار سال گذشته به ۱۴۵۶ تومان در هفته گذشته رسیده است.

گوجه فرنگی، بادمجان و کدوی سبز نیز تقریبا وضعیت مشابهی داشتند و قیمت آنها نزدیک به دو برابر شده است.

مقایسه قیمت ها نشان می دهد که در هفته پایانی فصل بهار سال گذشته خورشیدی هر کیلو گوشت مرغ با ۷۳ درصد افزایش از کیلویی ۳۱۰۰ تومان به کیلویی ۵۳۶۶ تومان رسیده است.

قیمت گوشت گوسفند و گوشت گاو و گوساله نیز افزایش زیادی داشته به گونه ای که هر کیلو گوشت گاو که در آخرین هفته بهار سال گذشته ۱۱هزار و ۸۷۷ تومان بود در هفته گذشته با قیمت ۱۷هزار و ۶۶۸ به فروش رسیده است.

در میان حبوبات، لوبیای سفید افزایش چشمگیری داشته به گونه ای که هر کیلو لوبیای سفید که در آخرین هفته بهار سال گذشته ۲۲۶۸ تومان خرید و فروش می شد، در هفته گذشته با قیمت ۴۰۳۲ تومان به فروش رسیده است.

بعد از لوبیای سفید به ترتیب نخود، لوبیای چیتی و لوبیای قرمز بیشترین افزایش قیمت ها را داشته اند.

بنابر این گزارش، در میان میوه های تازه، قیمت سیب گلاب و گوجه سبز تقریبا دو برابر شده است. سال گذشته در هفته پایانی خرداد، هر کیلو سیب گلاب ۳۳۵۵تومان قیمت داشت اما در هفته گذشته هر کیلو سیب گلاب با قیمت ۶۹۷۹ تومان به فروش رسیده است.

در میان بقیه مواد خوراکی مصرفی نیز لبنیات و چای تقریبا پنجاه درصد افزایش قیمت پیدا کرده اند. هر لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آخرین هفته بهار سال گذشته خورشیدی ۱۰۰۰ تومان بود، در هفته گذشته، ۱۵۰۰ تومان شده است.

هر کیلو چای خارجی در آخرین هفته بهار سال گذشته ۱۰۴۶۴ تومان بود که در هفته گذشته به قیمت ۱۵ هزار و ۴۸ تومان خرید و فروش شده است.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که برخلاف سال گذشته، بعد از حذف یارانه ها، قیمت انواع مواد خوراکی افزایش چشمگیری پیدا کرده و این روند کمابیش ادامه دارد.

با آنکه برنامه حذف یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد اما به نظر می رسد آثار حذف یارانه ها به تدریج ظاهر شد و به گرانی قابل توجه کالاها در ماه‌های بعد انجامید.

مجلس به دلیل افزایش شدید قیمت ها سعی کرد تا مانع از اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها با سرعت دلخواه دولت شود و دولت نیز در مواجهه با رشد شدید قیمت ها ناچار شده است تا اجرای مرحله دوم حذف یارانه ها را به تعویق بیندازد.
 

[کد مطلب: 49347] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم خرداد ۱۳۹۱ برابر با شانزدهم ژوئن ۲۰۱۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فاسدترین نهادها در ایران همانا ولایت فقیه و روحانیت شیعه هستند
سپاه با پرونده روح‌الله زم چه می‌کند؟‌
کاریکاتور / مقابله با کشف حجاب در مجتمع‌های آپارتمانی
احمدی نژاد نگران منطقه ۹ شیکاگو! 
دستگیری یکی از عوامل جمهوری اسلامی در سوئد
فیلم/ رقص در مترو تهران
عکس / چرا تصاویر اعتراض‌ها در لبنان عجیب و غریب هستند؟! 
اعترافات زم از محافظه‌کاران شروع شد؛ این مدافع حرم کیست؟ 
روح‌الله زم را 'دستگاه اطلاعاتی عراق بازداشت کرد و تحویل ایران داد'
نخستین اعترافات تلویزیونی زم علیه یک «مدافع حرم» زندانی و متهم به جاسوسی
نامه‌ وزیر اطلاعات به فرمانده سپاه درباره‌ی روح الله زم
تاجزاده : چطور است میتوانید ریگی و زم را دستگیر کنید ولی در شناسایی ضارب ابراهیم‌نژاد یا عاملان اسیدپاشی عاجر هستید
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: