عذر بدتر از گناه صدا و سیما : خبر نداشتیم زلزله شده ، خنده بازار پخش کردیم!
(رئیس صدا و سیما را سید علی انتخاب میکند و در واقع او مسئول است)عصر ایران ؛ مهدی قدیمی - سه روز قبل دنیا بر سر اهالی اهر و ورزقان و روستاهای اطراف خراب شد و زلزله ای که خبرش در رسانه های خارجی بیش از رسانه ملی نمود داشت، جان صدها تن از هموطنانمان را گرفت. اما آنچه بر تلخی این حادثه افزود، عملکرد برخی مسئولان و در راس آن ها صدا و سیما در رابطه با زلزله اهر و ورزقان بود. عملکردی که پس از انتقادات وسیع سطح جامعه، مورد دفاع مسئولان صدا و سیما قرار گرفت تا توجیهات پر تناقض مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما، نمکی باشد بر زخم وجدان مجروح جامعه.

درحالیکه نوع پوشش خبری این حادثه توسط صدا و سیما با حوادث مشابه نظیر سیل پاکستان و قحطی سومالی و ... قابل مقایسه نبود، روزنامه ها و سایت های خبری رسالت خبر رسانی در این باره را به دوش کشیدند و شبکه های اجتماعی فضای مجازی نیز برای جمع آوری کمک های مردمی فعال شدند.
اما در این میان و به موازات حضور کمرنگ صدا و سیما در ماجرای زلزله ورزقان، شامگاه یکشنبه یعنی نزدیک به سی ساعت پس از وقوع زلزله، رسانه ملی اقدام به پخش برنامه طنز "خنده بازار" کرد و خشم ایرانیانی را که در عزای قربانیان زلزله سوگوار بودند را بر انگیخت.
اما این پایان هنر نمایی های مسؤولان صدا و سیما نبود. چرا که "سید تقی سهرابی" ، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در توجیه این اقدام ، دلایلی ذکر کرد که هیچ عقل سلیمی را قانع نمی کند. او در گفتگو با خبر آنلاین در خصوص پخش برنامه خنده بازار از شبکه 3سیما گفت: جواب این سوال را مدیر شبکه باید بدهد اما باید بگویم که زلزله یک حادثه غیر مترقبه است و شاید اگر مسئولین کنداکتور شبکه 3 از این حادثه مطلع بودند این برنامه را پخش نمی کردند. به هر حال امروز تکرار این برنامه از کنداکتور شبکه 3حذف شد ومطمئنا هیچ تعمدی در این کار وجود نداشته است.
آقای سهرابی به گونه ای از بی اطلاعی مسئولان کنداکتور شبکه 3 سخن می گوید که گویا برنامه خنده بازار همزمان با وقوع زلزله روی آنتن رفته است. در حالی که زلزله بعد از ظهر روز شنبه به وقوع پیوسته و برنامه خنده بازار شامگاه یکشنبه پخش شده است.
اما اگر این ادعای آقای مدیرکل را هم بپذیریم ، آنگاه باید به قصور بزرگتر سازمان صدا و سیما اعتراض کنیم. قصور در امر اطلاع رسانی درباره زلزله که باعث شده کارمندان و مسئولان صدا و سیما ، سی ساعت پس از وقوع زلزله از این حادثه بی خبر باشند و برنامه خنده بازار را روی آنتن ببرند. این که عذر بدتر از گناه است!
اما جالب تر اینکه آقای سهرابی در بخش دیگری از سخنانش ، انتقادات نسبت به پوشش خبری زلزله را نشانه "کم لطفی رسانه ها" خوانده و در تشریح تلاش های صورت گرفته برای پوشش این حادثه گفته است: "زلزله در ساعت 17:15 و در وسعت 6.2 ریشتر رخ داد و در ست یک دقیقه بعد از این حادثه رادیو آذربایجان این خبر را در گفت و گویی که با مدیریت بحران آذربایجان شرقی داشته تائید می کند و بلافاصله سه اکیپ خبری به مناطق زلزله زده اعزام می شوند و بچه های رادیو در ورزقان و در آن شرایط سخت رادیو امید را با قدرت 10کیلو وات و در شعاع 35کیلومتری راه اندازی می کنند و روی موج اف ام قرار می دهند و در ساعت 19 شبکه استانی آذربایجان شرقی برنامه افطار خود را به این موضوع اختصاص می دهد و چیزی حدود 120 دقیقه برنامه ویژه می رود و در همان ساعات اولیه اولین تصاویر به تهران نیز فرستاده می شود و شبکه خبر اولین خبر را بصورت زیر نویس روی شبکه قرار می دهد و پس از آن با ارتباط مستقیم در بخش های مختلف خبری خبر های زلزله به مردم داه می شود و خبرنگاران زیادی به این مناطق اعزام می شوند وضمنا معاون سیما در این استان در برنامه سحر با نام عصر همدردی حاضر شده و با مردم اظهار همدردی می کند که این برنامه ویژه هم در حدود 120دقیقه بوده است و همین طور بخش های خبری سیما در ساعات مختلف گزارش های تازه ای را در باکس خبری خود قرار داده که نوارهای آن نیز موجود است واین تصاویر در حدود 15بسته خبری بوده است."
مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما که اعلام خبر زلزله از رادیو استانی آذربایجان را به معنای اطلاع رسانی فوری قلمداد می کند و از راه اندازی یک شبکه رادیویی به نام "امید" خبر می دهد، بهتر است از همکاران خود به عنوان مسئولان صدا وسیما سوال کند که چرا با وجود سطح وسیع اطلاع رسانی در شبکه رادیویی امید، رادیو استانی آذربایجان، زیرنویس های شبکه خبر و حتی گزارش های ویژه ای که نوارهای آن نیز موجود است، از وقوع زلزله بی خبر بوده اند و برنامه خنده بازار را در کنداکتور پخش شبکه 3 قرار داده اند!
وانگهی ، راه اندازی رادیو امید در منطقه زلزله زده و در شعاع 35 کیلومتری که اطلاع رسانی فوری در سطح ملی محسوب نمی شود و مگر این همه شبکه رادیویی و تلویزیونی با بودجه های هنگفت فعالیت نمی کنند و وظیفه اطلاع رسانی فوری و لحظه به لحظه ندارند که آقایان رادیو نیم بندی به نام امید در یک شعاع کوچک راه اندازی کرده اند و آن را نشانه اطلاع رسانی ملی و سریع خود می دانند؟ مزید اطلاع مدیران صدا و سیما ، کشور ایران ۱٬۶۴۸٬۱۹۵کیلومتر مربعوسعت دارد که خیلی بیشتر از 35 کیلومتر آقایان است!
واقعاً مسوولان صدا و سیما با چه رویی سخن از اطلاع رسانی سریع می کنند در حالی که برخی شبکه های ماهواره ای ، زودتر از آنها اخبار و تصاویر زلزله را مخابره کردند. آن وقت آقایان به جای عذرخواهی به خاطر سرعت لاک پشتی شان ، می گویند که چند ساعت بعد تصاویر رسید و شبکه خبر هم زحمت کشید و در حد "زیر نویس" اطلاع رسانی کرد ، گو این که از بارش تگرگ در هرات یا تساوی دو تیم گمنام فوتبال خبر می دهد!
جالب توجه این که به اعتراف مدیر روابط عمومی سیما ، بخش عمده ای از برنامه های صدا و سیما ، صرفاً در خود استان آذربایجان شرقی بوده است و نه در بخش های فرااستانی و ملی!
وی در ادامه اظهارات خود همه انتقادات رسانه های مختلف به عملکرد سازمان متبوعش را ناشی از یک خبر اشتباه دانسته و گفته است: "می خواهم گلایه ای از بعضی از رسانه ها داشته باشم چراکه بعضی از آن ها در حق صدا و سیما کم لطفی کرده و تیتر هایی زدند که جالب نبودند وحق مطلب را آن طور که باید به جا نیاوردند باید بگویم اخلاق حرفه ای و اطلاع رسانی حکم می کند که تا خبری موثق نشده نباید آن را تائید کرد ومتاسفانه وقتی خبر گزاری ای خبری را اشتباه منتشر می کند بقیه هم همان خبر اشتباه را کپی می کنند."
سخنان آقای سهرابی که علاوه بر نپذیرفتن مسئولیت خطای سازمان صدا و سیما ، با توجیهات متناقض خود شعور مخاطبان را نیز به سخره گرفته، به همین جا ختم نمی شود و آقای مدیر کل درباره انتقادات نمایندگان و رئیس مجلس از عملکرد صدا و سیما هم می گوید: "ما درست یک ساعت بعد از این حادثه رادیو امید را راه اندازی کردیم وبرنامه های ویژه رفتیم و فکر می کنم انتقاد هایی که شده ناشی از بی اطلاعی است. بچه های صدا و سیما تلاش خود را کرده اند و نباید تلاش های آن ها را نادیده بگیریم."
آقای مدیرکل که فکر می کند مردم، روزنامه ها، سایت ها ، نمایندگان مجلس و رئیس مجلس بر اثر "بی اطلاعی" از خدمات صدا وسیما به این سازمان انتقاد می کنند، آیا لحظه ای اندیشیده است که همه از صدا و سیما انتظار اطلاع رسانی دارند و وقتی خود آقای مدیر کل معتقد است که هیچ کس از کاری که صدا و سیما کرده ، اطلاع ندارد، با چه رویی از اطلاع رسانی صدا و سیما سخن می گوید؟ صدا و سیمایی که اعتراف دارد نتوانسته حتی عملکرد خود را نیز اطلاع رسانی کند.
"رسانه ملی" ام آرزوست!

[کد مطلب: 51721] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم امرداد ۱۳۹۱ برابر با چهاردهم اوت ۲۰۱۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ تهران ؛ بستن یکی از اتوبانها/  امروز 29  آبان
فیلم / مردم در اصفهان ساختمان پلیس را آتش زدند/ سه شنبه 28 آبان
فيلم/ گزارش یک بانوی هموطن از وضع شهر شیراز 
کاریکاتور/رهبر بی بصیرت: دشمن را عقب زدیم...
فیلم/  آخرین وضعیت خیابانهای ورامین - ۲۸ آبان
فیلم/ ‍‍ شیراز! تصاویری کە امپراطوری دروغ و کل نظام فاسد را رسوا می کند
فیلم/ تیراندازی مزدوران خامنه‌ای به سوی معترضین در شهر مریوان
فیلم/ خیزش مردم در شهریار» امروز سه شنبه ۲۸آبان ۹۸
کاریکاتور/ ضیافت آقا‎
فیلم/ فیلم هایی که بعد از برگشت اینترنت منتشر میشوند
شیراز، آبان / به رگبار بستن مردم
عکس/ شریعتمداری، نماینده دیوانه خامنه ای جلاد در کیهان: اراذل قران را هم به آتش کشیدند!
علی خامنه‌ای در واکنش به اعتراض‌های ایران: دشمن را عقب زدیم
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: