از اعدام‌های ۶۷ تا ریاست‌جمهوری
خیز مصطفی پورمحمدی، عضو هیأت قتل‌عام مخالفان سیاسی برای انتخابات

ندای سبز آزادی : مصطفی پورمحمدی، ازجمله اعضای هیات سه نفره ای که در تابستان 1367 حکم اعدام فله ای و قتل عام زندانیان سیاسی را صادر کرد، برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1392 خیز برداشته است. وزیر کشور سابق احمدی نژاد در دولت نخست وی، که بعد از عزل، به یکی از منتقدان مهم وی تبدیل شد، از اعضای ارشد و اسبق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی است که حالا در رأس سازمان بازرسی کل کشور، به اسناد و مدارک عجیب و غریب دسترسی دارد و ازجمله کسانی است که به «قانون شکنی»های باند احمدی نژاد ـ مشایی معترض است. او که برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1388 نیز وسوسه شده بود، چند ماهی است که از نامزدهای انتخابات سال 1392 خوانده می شود. در هفته های اخیر، این احتمال شدت یافته و خود او نیز با سخنرانی ها و سفرهای استانی اش، بر این شائبه و احتمال، دامن می زند.

 تكلیف باشد وارد انتخابات می‌شوم

رئیس سازمان بازرسی كل كشور تصریح می کند که «اگر تكلیف باشد» در انتخابات شرکت می کند. البته او بدون تعارف، تاکید می کند که «این تكلیف را خودم تشخیص می‌دهم.»

مصطفی پورمحمدی خود را «مطیع رهبری» می داند: «اگر ایشان بفرمایند بنشین، برو، عقب بایست همان كار را خواهم كرد.» اما: «اما بعد از رهبری كسی نیست كه بتواند به من امر و نهی كند و یا برای من تشخیص دهد. اگر ببینم شرایط كشور و شرایط شخصی ام طوری است كه تكلیف باشد وارد می‌شوم.»

پورمحمدی که خود را صریح و قاطع و جدی در کار بازرسی اش می داند البته «تبصره» ی اصلی در نظام جمهوری اسلامی را از یاد نمی برد: «من به خاطر مصلحت كه آن را به تعبیر مقام معظم رهبری حق می‌دانم برخی از جاها سكوت می‌كنم.»

وی در سخنرانی های اخیرش به «سابقه»ی خود اشاره کرده: «در صحنه‌های سخت زیادی حضور زیاد داشتم. در سخت‌ترین ماموریت‌های كشور سی و چند سال حضور داشتم كه بخشی از آنان قابل بازگو كردن نیست.» او نمی گوید آن ماموریت هایی که «قابل باگو کردن نیست» کدام ها هستند. آیا اعدام های تابستان 1367 ازجمله ی آنها نیست؟

پورمحمدی متولد 1338 است؛ اذعان می کند که «بیست و یك ساله كه بودم در قامت دادستانی جلوی بنی صدر ایستادم.»

او نمی گوید که وقتی هنوز 30 سال نداشت، چه نقش هولناکی در قتل عام مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی ایفا کرد.

 عضو هیات سه نفره کشتار سیاسی مخالفان

مصطفی پورمحمدی رییس کنونی سازمان بازرسی کل کشور، چنان که آیت الله منتظری در خاطراتش تصریح می کند، از مسئولان اعدام های دسته جمعی زندانيان سياسی در سال 1367 است.

این مشارکت چنان در پرونده ی پورمحمدی ثبت و ضبط است که در سفر سال 1385 احمدی نژاد به نیویورک جهت شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دولت آمریکا از صدور ویزا برای پورمحمدی جهت ورود به خاک ایالات متحده، به دلیل سابقه و نقش موثر وی در «کشتار و سرکوب ملت ایران» خودداری کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر ازجمله نهادهای ناظر و مستقلی است که بر این امر مهر تاکید زده است. اما مهمترین سند و شاهد، اظهارات آیت الله منتظری، قائم مقام رهبر فقید جمهوری اسلامی در خاطرات مشهور وی است.

در خاطرات آيت الله منتظری، از مصطفی پورمحمدی به عنوان عضو هيئت سه نفره ای نام برده شده که در تابستان 1367 در کشتار چند هزار نفر از زندانیان سیاسی مخالف نظام، آن هم زمانی که مشغول طی کردن دوران محکومیت خود در زندان بودند، ایفای نقش کرده است.

وی ازجمله کسانی بود که زندانیان سیاسی را با کمترین پرسش ها و در کمترین زمان ممکن، مورد بازجويی قرار می داد و به تشخيص خود، و البته با خط مشی ای که رهبر فقید جمهوری اسلامی تعریف کرده بود، با صدور حکم اعدام مجازات می کرد.

آيت الله منتظری رقم قربانیان را در خاطرات خود 2800 يا 3800 نفر دانسته و گروه های مخالف جمهوری اسلامی نيز فهرستی از نامهای 4481 نفر منتشر کرده اند که به گفته آنان در اين کشتار دسته جمعی جان باخته اند.

آيت الله منتظری در خاطرات خود می نویسد: «اول محرم شد، من آقای نيری که قاضی شرع اوين و آقای اشراقی که دادستان بود و آقای رئيسی معاون دادستان و آقای پورمحمدی که نماينده وزارت اطلاعات بود را خواستم و گفتم الآن محرم است حداقل در محرم از اعدامها دست نگه داريد، آقای نيری گفت ما تا الآن هفتصد و پنجاه نفر را در تهران اعدام کرده ايم، دويست نفر را هم به عنوان سر موضع از بقيه جدا کرده ايم کلک اينها را هم بکنيم؛ بعد...»

مصطفی پورمحمدی حالا مدعی «فساد» است و بازرس مورد وثوق «نظام». وی البته ازجمله مخالفان جدی «جنبش سبز» و منتقدان صریح الهجه ی رهبران جنبش سبز است.

 از اعدام‌های 67 تا جنبش سبز

مصطفی پورمحمدی در جدیدترین اظهارنظرش با تصریح بر این نکته که «من عمری در جدال با ضد انقلاب و مخالفین نظام (درون و برون) پرونده ام بسته شده» به حوادث پس از کودتای انتخاباتی 1388 اشاره می کند: «اولین مصاحبه بعد از روز عاشورا متعلق به بنده است. بنده همان موقع از پروژه كشته سازی را مطرح و پیش بینی كردم كه این اتفاق می‌افتد... ما ناگفته‌های فراوانی از فتنه داریم و دوست داریم زمان آن برسد كه این ناگفته‌ها را برای مردم به خصوص دانشجویان بگوییم. ما چوب ضدانقلاب را خوردیم و دیگر نمی‌خواهیم با این مسایل روبرو شویم.»

او تاکید می کند که «من همه تلاشم را در آن سالها انجام دادم تا کشور از فتنه عبور کند زیرا می‌دانستم که در طول سی و چند سال پس از انقلاب ما چوب بسیار بزرگی از ضدانقلاب و مخالفان نظام خوردیم و باید تلاش کنیم تا با تجربه و تدبیر کشور را از بحران خارج کنیم. »

 متهم یا مطلع قتل های زنجیره ای

مصطفی پورمحمدی که در مقطع قتل های زنجیره ای ازجمله همراهان نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده، در پرونده قتل های زنجیره ای سال 1377 (فروهرها، مختاری و پوینده) نیز یک «متهم» محسوب می شود. ابتدای سال جاری، مصطفی تاج زاده، زندانی جنبش سبز در مکتوبی خطاب به وی نوشت: «برای روشن تر شدن ابعاد انحراف واقعی قتل های زنجیره ای چند سؤال از آقای پورمحمدی دارم که امیدوارم با توجه به سوابق امنیتی و حضور هم زمانشان در دستگاه قضایی و دفتر رهبری و دسترسی کامل به اطلاعات کشور، به آن ها پاسخ داده موجب تنویر افکار عمومی شوند.» پرسش های زیر ازجمله سئوال های تاج زاده از پورمحمدی بود:

«قتل های زنجیره ای یعنی محکوم به اعدام کردن های غیابی شهروندان و اجرای مخفیانه احکام صادره از چه سالی و به دستور چه کسی یا کسانی آغاز شد؟

فلاحیان و سعید امامی احکام مرگ را با چه توجیهاتی و از کدام فرد یا افرادی اخذ می کردند؟

چرا قوه قضائیه به پرونده قتل آقایان پیروز دوانی و مجید شریف که در همان سال ۱۳۷۷ به قتل رسیدند، رسیدگی نمی کند؟

آیا آقای پورمحمدی مانند آقای حسینیان و دیگر مریدان آقای مصباح یزدی مقتولان را مهدورالدم و سعید امامی را شهید می داند؟»

پورمحمدی البته هرگونه ارتباط خود با طراحان و عاملان قتل های زنجیره ای و یا اطلاع اش از این فاجعه را رد و تکذیب می کند.

 پورمحمدی و احمدی نژاد؛ وزیر سابق در برابر رییس سابق

رئیس سازمان بازرسی کل کشور که ازجمله مهمترین منتقدان احمدی نژاد محسوب می شود در ماه های اخیر بارها تاکید کرده که وی شخصیتی «پاسخگو» نیست و «مسئولیت ها را متوجه دیگران می کند»؛ او تاکید کرده که چاره ای برای رییس جمهور قانون ستیز نیست و «باید وی را تا پایان دوره قانونی تحمل کرد.»

وی در خصوص نحوه خروج خود از دولت احمدی نژاد نیز می گوید: «من با بی‌برنامگی به شدت مخالفم، با این که مدیران زود جابه‌جا بشوند مخالف بودم، با اینکه حرمت مدیران کم گذاشته شود و از آنها حمایت نشود مخالف بودم. بر این خیلی اصرار دارم که در انتخاب مدیران باید دقت شود و بر آنها نظارت شود. و معتقدم مدیران باید بر اساس شاخص‌های تثبیت‌شده و تعریف شده‌ای انتخاب شوند، نه گزینش سلیقه‌ای. متأسفانه بسیاری از گزینش‌ها سلیقه‌ای بود، نه ضابطه‌ای.»

وزیر کشور احمدی نژاد در دولت اول وی، درباره شخصیت احمدی‌نژاد می گوید: «او شوخی و جدی را قاطی می کند، منتقدان را تحویل نمی گیرد، تحقیر می کند، پاسخگو نیست و جا خالی می دهد، فرافکنی می کند و مسئولیت ها را متوجه دیگران می کند.»

رییس سازمان بازرسی کل کشور در مورد متهمان پرونده اختلاس 3000 میلیاردی نیز بارها بر حمایت احمدی نژاد و همراهانش با متهمان، تاکید کرده: «عملکرد باند اختلاس کنندگان احتیاج به ارتباطات قوی دولتی داشت و اینکه دولت از این گروه حمایت کرده هیچ تردیدی نیست؛ از احمدی نژاد، رئیس دفترش، وزرا و بانک‌ها. اینها یک گروه بزرگ اقتصادی بودند از حمایت دولت و رانت دولت هم استفاده کردند در این هیچ تردیدی نیست.»

وی در خصوص داستان فرار محمودرضا خاوری (مدیرعامل سابق بانک ملی)، به حمایت های رییس دولت برآمده از کودتای انتخاباتی و اطرافیانش از گروه آریا اشاره می کند و می گوید: «وزارت اطلاعات می‌دانست که این پرونده مشکلاتی دارد و اسم خاوری هم مطرح است. این را بازپرسی فهمیده بود، ولی فکر می‌کردند که حالا خاوری رئیس بانک ملی است و اگر بنا باشد یک دفعه دستگیر شود، یک شوک بزرگ ایجاد می‌کند، دولت هم حساس بود، دولت کلی مقاومت می‌کرد برای اینکه اصلاً پرونده مطرح نشود، علنی نشود، این‌جور پیگیری جدی نشود.»

 از رویا تا واقعیت

برای کسی که در 20 سالگی دادستان بوده و حکم اعدام و زندان می داده و به تعبیر خودش، 34 سال است در حکومت است، آرزوی رسیدن به رأس قوه مجریه، رویایی بیراه نیست، به ویژه در جمهوری اسلامی که شاهد ریاست جمهوری کسی چون احمدی نژاد بوده است. پورمحمدی امیدوار است که انتقادهای صریح و مستندش به دولت احمدی نژاد، برای او جذابیت انتخاباتی به همراه داشته باشد. هرچند او به این نقد پاسخ نمی دهد که چرا زمانی که وزیر کشور احمدی نژاد بود منتقد وی نبود. خرداد سال جاری وی در مجلس حضور یافت. چالش پورمحمدی با نمایندگان منتقدش به جایی رسید که علی لاریجانی در سخنی طعنه آمیز به وی گفت: «زمانی كه وزیركشور بودید اینقدر انقلابی حرف نمی زدید. »

درهرحال، وزیر سابق احمدی نژاد امیدوار است که در زمانه ی تورم و گرانی افسارگسیخته، او بتواند با قاطعیتی که ابراز می کند، خود را در قامت جانشینی برای احمدی نژاد معرفی نماید. آرزویی که در سال 1388 نیز وجود داشت اما عملیاتی نشد.

پورمحمدی برای نامزدی اش می گوید: «هیچ جریانی نمی‌تواند من را مجبور به کاندیداتوری یا انصراف از آن کند. من شرایط کشور و همچنین ظرفیت‌های خودم را می‌سنجم و پس از آنکه به یک نتیجه معقول رسیدم وارد انتخابات شده یا از کاندیداتوری فاصله می‌گیرد. » البته این تصمیم، متوقف است به همان «تبصره و «اما»یی که پورمحمدی نیز به آن اعتراف کرده: اگر رهبر جمهوری اسلامی نظر مخالف نداشته باشد. دیرزمانی است که از کودتای انتخاباتی 1388 مشخص شده، بدون نظر  خامنه ای، کسی رییس جمهور نخواهد شد و انتخابات بیشتر به نمایش شبیه است تا روند رقابت دموکراتیک.
ـ رضا ماندگار
 

[کد مطلب: 52507] [تاريخ انتشار: چهاردهم شهريور ۱۳۹۱ برابر با چهارم سپتامبر ۲۰۱۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
طرح وان؛ برنامه افزایش قیمت بنزین و کوچک‌تر شدن سفره مردم 
  تصاویری عجیب از کوه‌خواری در گیلان! / کوهی که ناپدید شد!
این هم نحوه استقبال از رئیس جدید بانک ملی در دولت نظامی!
 روحانی اکنون که در قدرت نیست همانند رفسنجانی شروع به نصیحت خامنه ای کرده، البته بدون نام بردن از رهبر ویرانگر ایران
طرح «حرم تا حرم»؛ بافت تاریخی شیراز هم به تاراج می‌رود؟ 
  تبعات فقر مردم / دیگر در ایران از روی هیچ پلی با خیال راحت رد نخواهید شد‼️
استاندار پس از سیلی خوردن: انگیزه ضارب اعتراض به تزریق واکسن به زنش توسط یک مرد بود 
 معدن طلا سهم چینی‌ها؛ فقر و کوچ اجباری نصیب مردم ورزقان
 آیا فروپاشی سیاسی نزدیک است؟
جزئیات چک یک سرهنگ سپاه به استاندار سپاهی آذربایجان شرقی و داستان ساختگی سردار خرم استاندار جدید
کتک‌کاری در شروع مراسم تکریم و معارفه استاندار آذربایجان‌شرقی
 احمدی‌نژاد برای آزادی سردار عابدین خرم،استاندار آذربایجان ۵۷ میلیون دلار هزینه کردآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی